salutare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

salutare

Mesaj de mihaiqq » 15 Aug 2013, 01:18

Ma numesc mihai, momentan stau in cluj dar sunt din constanta si pescuiesc cel mai des pe dunare zona cernavoda-fetesti-capidava
Sa trecem la subiect. pana acum 3-4 ani nu am investit mai nimic in pescuit am dat cu cele mai ieftine scule. acum 3-4 ani am cumparat 2 mulinete okuma axeon axs 65 foarte bune puternice. le-am cumparat special pentru crap si somn. anul acesta am mai cumparat 2 lansete cormoran bull fighter 3 m actiune 40-160g sunt de spining dar merg bine si la crap(pana acum am prins 6 crapi dar nici unul mai mare de 5kg)
ce vreau eu sa fac acum. as vrea sa mai cumpar un axeon second hand daca gasesc si sa iau 3 lansete baracuda danube

http://www.baracuda.com.ro/index.php?p=detalii&prod=582 si sa pun mulinetele okuma axeon pe ele. special pentru pescuitul somnului de talie medie si mare (7-20 kg)
va ca mai au astia pe site si oferta asta : http://www.baracuda.com.ro/index.php?p= ... &prod=1642 nu stiu ce sa fac si astea parca sunt bune dar au actiunea un pic cam mica. ma gandesc ca pui un plunb de 80-100-120 g + ancora +carlig + momeala cam depasesti 150 g. (plumbul de 80 cam iese din calcul daca ai fir gros un 35-40 din cauza curentului o sa alunece pe fund)
Credeti ca ar fi o combinatie buna?
Pentru betele cormoran as opta pentru niste mulinete long cast dar habar n`am de care ce m-ar interesa in special ar fi sa aibe 7+ rulmenti
Astept cu nerabdare sfaturi pareri orice comentariu e un plus.
poate si ce lansete + mulinete folositi voi (cei care dati pe dunare..)
multumesc

Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

Re: salutare

Mesaj de mihaiqq » 15 Aug 2013, 21:50

se pare ca nu isi da nimeni cu parerea...hm..toata lumea e la pescuit:)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: salutare

Mesaj de gor965 » 15 Aug 2013, 22:32

mihaiqq scrie:..........
Pentru betele cormoran as opta pentru niste mulinete long cast dar habar n`am de care ce m-ar interesa in special ar fi sa aibe 7+ rulmenti
............
La ce-ti trebuiesc mulinete long-cast, daca betele sunt de 3.00 m ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

Re: salutare

Mesaj de mihaiqq » 15 Aug 2013, 22:39

cat sunt pe la cluj poate mai merg pe aici la o balta, unde ar trebuii sa arunc mai departe un pic decat la dunare ...cam la 100 m +
dar daca nu imi recomanzi long cast ...recomanda`mi altceva nu tin neaparat.nu am nici cea mai vaga idee. ce stiu nu vreau mulinete scumpe tot vad pe aici shimano bla bla...mie nu-mi trebuie chestii de genu pot sa pescuiesc foarte misto si cu mulinete gen axeon de care vb mai sus

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: salutare

Mesaj de gor965 » 16 Aug 2013, 08:14

Axeon 65 pe care le ai sunt tot mulinete long-cast, asa ca ti-as recomanda sa iti iei in cazul asta tot acelasi tip de mulinete, ptr. ca sunt bune in diferite stiluri de pescuit, esti obisnuit cu ele si beneficiezi de mai multi tamburi de rezerva .

p.s.
la balta ce lansete vrei sa folosesti ca sa arunci 100+ ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

Re: salutare

Mesaj de mihaiqq » 16 Aug 2013, 23:30

cu astea cormoran arunc 100 daca le echilibrez bine. ......da ar fi bine sa mai gasesc niste mulinete axeon axs 65 ...vad ca nu se mai gasesc prin magazine..si daca se gasesc sunt la preturi..pfff dar sunt foarte multumit de ele...vreau ceva mai ieftin..si pe asta sa le trec pe bete mai puternice pentru pescuitul somnului.au putere mare ..totusi nu`mi zici nimic de betele alea ce crezi despre ele..barakuda danube

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: salutare

Mesaj de gor965 » 17 Aug 2013, 09:59

mihaiqq scrie:cu astea cormoran arunc 100 daca le echilibrez bine. ......da ar fi bine sa mai gasesc niste mulinete axeon axs 65 ...vad ca nu se mai gasesc prin magazine..si daca se gasesc sunt la preturi..pfff dar sunt foarte multumit de ele...vreau ceva mai ieftin..si pe asta sa le trec pe bete mai puternice pentru pescuitul somnului.au putere mare ..totusi nu`mi zici nimic de betele alea ce crezi despre ele..barakuda danube
MUlinete mai ieftine si bune gasesti in gama Okuma ... Longbow, Powerliner, Axeon V2, Distance, etc.!
Personal m-as mira sa arunci cu betele de 3.00 m la 100 m ... totusi sunt niste bete de spining greu, nu de log cast !
Legat de betele Baracuda, nu le-am vazut niciodata pe viu, asa ca nu-ti pot spune nimic concret despre ele. Ptr. pescuitul la somn, in general la peste mare, ti-as recomanda lansete mai puternice si cu o priza mai buna la levier . Daca o sa observi, betele speciale de somn au actiuni de aruncare mai mari, un numar mai mare de inele si un levier mai generos in partea de sus a mandrinei.

p.s.
In aceeasi gama de pret cu Baracuda :
http://danmitranescu.ro/81-1152/LANSETE ... -2-90M.php
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

Re: salutare

Mesaj de mihaiqq » 17 Aug 2013, 11:01

da pare buna lanseta doar ca nu are 3 m vad ca damitranescu.ro are si magazin spre deosebire de baracuda.com.ro care nu are nu stiu de ce.la contact gasesti doar un email. cand ma duc la bucuresti o sa trec pe la acest magazin poate cumpar ceva acolo. okuma axeon v2 ...mulineta asta nu`mi place deloc are doar 4+1 rulmenti nu stiu de ce au scos axeonul de pe piata.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: salutare

Mesaj de Neamtul » 17 Aug 2013, 12:42

Nu stiu de ce tot insisti atat de mult cu rulmentii astia.. :-?? Sunt in magazine mulinete care costa 7-800lei si chiar 1600lei si nu au mai mult de 5-6 rulmenti si te pot tine o viata. Crezi ca daca are 7 rulmenti te tine mai mult ?

Betele alea de la Cormoran vreu sa le achizitionez si eu. Sunt excelente pentru crap si somn, nu trebuie bete mai puternice pentru ca, capturi record intra foarte rar si atunci cred ca tot s-ar descurca.
Dar sa arunci cu betele astea peste 100m....? :) Hai, poate 70-80m cu mult antrenament.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: salutare

Mesaj de gor965 » 17 Aug 2013, 12:47

mihaiqq scrie:......... okuma axeon v2 ...mulineta asta nu`mi place deloc are doar 4+1 rulmenti nu stiu de ce au scos axeonul de pe piata.
Nu te mai uita atat la nr. de rulmenti ... e mai putin relevant ptr. fiabilitatea mulinetei. Daca am piesele de forta din tabla si 20 de rulmenti la imbinari si zonele in miscare crezi ca e vre-o mare scofala ? Pe vremuri mulinetele aveau rulment pe axul central si eventual la galet ... atat...si te tineau 10 ani ca popa ... ptr. ca aveau piese de calitate, facute sa reziste in timp, atat uzurii fizice cat si celei morale. In ziua de azi, nu se mai fac mulinete de calitate decat la preturi de productie f. mari ! 4 rulmenti sunt suficienti pe orice mulineta decenta ... unul cu role pe ax, unul in galet si 2 laterali pe axul manivelei. Ce alti rulmenti apar in plus, conduc la o rulare mai lina si fara jocuri intre piesele in miscare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihaiqq
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2013, 00:38

Re: salutare

Mesaj de mihaiqq » 17 Aug 2013, 13:23

da stiu ..de mulinetele vechi..am prins si eu vreo 2 arges...nu stiu oricum parca nu expira incredere..pana la inceput de septembrie mai am timp sa ma gandesc ce si cum cumpar.mai intreb
dupa care vreau sa merg in delta undeva in zona murighiol -dunavatul de jos sper sa prind un somn 2 acolo

Avatar utilizator
dmhyou
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2010, 18:09

Re: salutare

Mesaj de dmhyou » 27 Dec 2013, 22:02

LANSETA BARACUDA MUSTANG II 3,90 M DIN 3 BUC- CARBON / 3,5 LBS


LANSETA BARACUDA JUMBO CARP 3,90 M DIN 3 BUC- CARBON / 3,5 LBS

ce ati alege intre?

(diferente prima are 7 inele, a 2a are 8 inele,......)

Avatar utilizator
crismadrid17
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 18 Dec 2013, 00:35

Re: salutare

Mesaj de crismadrid17 » 02 Ian 2014, 23:04

Salutare,daca tot insisti pe mulinetele cu mai mult de 6 rulmenti ia ti un banax gt extreme de 5000 ( de 7 rulmenti ) , eu le folosesc pe Ebru dar plantez monturile nu cred ca poti arunca 80 de metri cu ele tinind cont de grosimea firului,actiunea batului....dar...
Cat despre bete nu le cunosc si nu pot opina dar plecind de la idea ca nu vei intilni in Romania nici un monstru de mai mult de 50-60 kg.(sau Doamne ajuta) cred ca orice bat de spod cu actiune incepind de la 4,5 lb e perfect pentr u ce vrei tu.
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”