sfat achizitie lanseta crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat achizitie lanseta crap

Mesaj de Neamtul » 12 Noi 2011, 00:26

Baga la cap de la unul care a schimbat o caruta de bete si mulinete!
Nu conteaza atat de mult cat de mare e tamburul sau inelul de plecare cat timptu esti un aruncator mediocru. Diferentele sunt destul de mici,numai la aruncatori profi vei vedea o diferenta.
Eu arunc cam aceasi distanta cu bete de 13ft si 3,5lb pe care o arunc si cu 12ft si 3lb.
Chiar nu merita sa-ti faci atatea calcule ca echipamentul perfect nu s-a inventat inca.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: sfat achizitie lanseta crap

Mesaj de mirceasd » 12 Noi 2011, 09:37

catalin_ionut scrie:va multumesc frumos domnule mircea am sa tin cont de sfatul dumneavoastra treaba e ca nus daca cu aia medie as putea atinge distante care le-ar atinge aia mare si sunt multe amanunte de care trebuie tinut cont cand faci o achizitie noua daia ma tot uite peste tot sa bag la cap, respecte si mai astept sfaturi de la cunoscatori
Sincer aici nu pot sa-ti raspund precis pentru ca nu cunosc nici ansamblul pe care tu il vei alege in final ,nu cunosc nici tehnica ta de aruncare si nici daca ai forta sau nu.Este posibil sa arunci mai mult cu mulineta mai mica daca nu ai forta sau tehnica sau ansamblul corect echilibrat.Teoria suna asa {in conditiile respectarii unghiului optim intre buza tamburului si inelul de baza) : diametrul mai mare implica mai putine spire pe tambur ,deci frecare mai mica intre fir si buza tamburului;diametru mai mare ,greutate mai mare pentru ansamblu deci energie cinetica mai mica la aceeasi energie potentiala.Vezi ca la tine nu stiu care dintre variabile are o influenta mai mare - la mine este clar -din cauza unei traume datorate unui accident minor la umarul drept sunt nevoit sa utilizez tehnica de aruncare la maxim ,in dauna fortei si un ansamblu mai greu ma dezavantajeaza.Optimul ar fi o mulineta cu diametrul mare si cu greutate minima dar aceasta costa nejustificat pentru target-ul meu personal ,sunt totusi de parere ca in aruncare conteaza mult mai mult lanseta ,firele de calitate si respecatrea unghiului mai sus amintit.Mulineta daca functioneza impecabil si are o frana corespunzatoare ,important este sa fie micrometrica ,consider ca este suficient.
Eu zic sa-ti iei pe cele mari ,le poti folosi cu succes si la plantat si cu antrenament te vei obisnui cu un ansamblu mai greu ,cele mici sunt mai grele decat Ultegra 5500 XTB si cele 149 de grame diferenta intre ele nu justifica confortul unui baitrunner clasic fata de un baitrunner pe tambur ,eu le-am avut 3 zile si le-am inapoiat (ce-i drept cu cantec) magazinului de la care le-am luat (magazin din UK).
Iarna-i lunga ,mai gandeste-te ,mai intreaba ,du-te sa vezi lansetele ,mulinetele daca ai posibilitatea sa ajungi la Pitesti ,sau poate ca vor aduce si cei de la Normark si vor aparea si in magazinele partenere importatorului.
Succes in alegere si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: sfat achizitie lanseta crap

Mesaj de catalin_ionut » 14 Noi 2011, 02:52

domnule mircea va multumesc in primul rand pt atentia acordata topicului meu si pt sfaturile date ,sper sa-mi cumpar ce-o fi mai bun pt ca nu vreau sa le schimb de la an la an , nu sunt pescar , sunt doar pasionat e o diferenta mai mult decat mare ,dar vreau sa am scule de calitate , daca nu sunt pescar sa ma ajute cat de cat ce-mi cumpar , am avut poke superior carp pana acum 3 zile si am avut shimano gtc-e pana acum 1 sapt , acum numai am decat accesoriile deci urmeaza sa-mi cumpar din nou , si vreau sa am mare grija la ce cumpar sa numai fiu nevoit sa le vand iar si sa cumpar din nou altceva , vreau sa le am mult timp de acum incolo daia ma si documentez, intreb peste tot ce si cum ca sa analizez si sa iau o decizie corecta, oricine are pareri sau sfaturi sunt bine venite , cu respect va multumesc

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: sfat achizitie lanseta crap

Mesaj de viorelb73 » 13 Dec 2011, 23:14

[quote="catalin_ionut"]"salutare , vreau sa-mi cumpar 4 lansete pt crap"

Uite ceva ce mie mi s-a parut exceptional cat am pescuit in UK, la crap, C&R:
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-da ... -3846.html

Un coleg avea
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-ma ... -4484.html
si spunea ca este foarte multumit de ele.

Sfatul meu este sa mergi la un magazin de profil, iei lanseta, o echipezi cu mulineta care o ai si apoi vezi cum "se simte" ansamblul. Cea mai buna alegere este cea facuta pe viu, sa simti cum se echilibreaza lanseta si mulineta pe "bratul tau".
CU respect, Viorel !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”