Sfat achizitie!

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gsorin1988
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2014, 14:51

Sfat achizitie!

Mesaj de gsorin1988 » 04 Noi 2014, 19:34

As dori niste sfaturi la achizitia unor scule de pescuit. Mentionez ca sunt f incepator :-B si fondurile sunt f limitate.
As vrea ceva asa de weekend pe apele din jurul Bacaului. M-am gandit la urmatoarele:
Rapitor:
[Admin edit ---> nu aveti dreptul sa postati link-uri catre site-uri comerciale fara sa cereti permisiunea unui moderator]

Crap:

[Admin edit ---> nu aveti dreptul sa postati link-uri catre site-uri comerciale fara sa cereti permisiunea unui moderator]

La setul de rapitor nu am gasit cv mai bun la banii aia iar la crap la fel chiar am auzit pareri bune despre el pe net.

Astept si parerile voastre.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de viorelb73 » 04 Noi 2014, 20:56

Mulineta este oribila, arata grosolan la finisaje si nu ti-as recomanda-o!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
microaka
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 26 Mar 2013, 12:08

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de microaka » 04 Noi 2014, 21:30

Am avut ansamblul de crap si am prins cu el si peste mare, batul duce destul de bine cam in jur de 90-100gr momitor/plumb, dar nu pe distante mai mari de 80-90 m, mulineta nu prea face fata solicitarii unor pesti sariti de 5 kg si capata destul de repede jocuri in agrenaj. Parerea mea e ca pentru inceput e ok pana iti faci mana si inveti cat de cat ce echipament este necesar pentru pescuitul la crap...cel mai important este sa pescuiesti si sa te simti bine.

Avatar utilizator
gsorin1988
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2014, 14:51

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de gsorin1988 » 05 Noi 2014, 12:46

Multumesc f mult pentru sfaturi, viorelb73 la mulieta te referi la cea de la crap sau la kitul de rapitor ca de cel la rapitor nu am auzit nici o parere si nici pe net nu am gasit cv ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de osc1or » 05 Noi 2014, 23:47

stiu si eu combo-ul de crap de la lineaeffe... parerea mea este ca nu prea merita...
cred ca gasesti sa iti faci un combo, e drept, putin mai scump, dar cu scule mult mai performante..
cred ca daca aloci 200 lei pt ansamblul lanseta + mulineta, poti gasi ceva mult mai bun
Critic echilibrat

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de viorelb73 » 06 Noi 2014, 20:51

Ma refeream la cea de crap.

La rapitor sa spunem ca arata bine mulineta, ceea ce conteaza cel mai mult, pentru ca la rapitor trebuie sa raspunda bine la drill (este dril in scurt, daca ataca un peste mare). Lingura mea favorita este irlandeza de 13 grame (cea cu 2 ancorite).

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
gsorin1988
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2014, 14:51

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de gsorin1988 » 07 Noi 2014, 12:47

Multumesc mult de sfaturi. Si eu sunt pentru obiecte de calitate in general si as investi in niste scule bune dar sincer nu prea se merita aici in Bacau pentru simplul fapt ca nu prea ai unde sa pescuiesti. Nici la particular nu prea e cine stie ce desi ca eu prefer in salbaticie ca acolo e frumos ...la particular nu are acelasi farmec. Acum cativa ani mai era peste dar peste tot au intrat tiganii cu plasele si luau peste cu caruta, chiar si crap de la 5 kg +. Si tu platesti permis si stai ca prostu cu undita in apa si nu mai prinzi nik....Daca se respecta cat de cat cv in tara asta de mai mare dragu imi luam ceva calumea si ma dedicam mai mult.

Respect.

Cristian B
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 30 Sep 2012, 15:02

Re: Sfat achizitie!

Mesaj de Cristian B » 07 Noi 2014, 14:41

Pentru combo-ul de crap am sa imi spun si eu parerea:
Am avut si eu o lanseta Lineaeffe. Am cumparat-o tot pe considerentul ca fiind incepator nu imi trebuie lansete mai scumpe. Am platit 105 Ron pe lanseta si pot sa spun ca "tot atata face". Se gasesc lansete de la producatori consacrati, lansete entry level care au un raport calitate/pret decent.
Cel mai important elemente din echipamentul unui pescar nu trebuie sa fie cele mai slabe. Cand aveam lansetele vechi de 3 lbs imi era frica sa le incarc mai tare sa nu se rupa.
Acuma am in dotare Baracuda Competition 3.6 3.25 lbs. Au un pret foarte bun si mi se par niste lansete destul de solide fata de puterea lor.
Acuma, tine de fiecare ce buget are, sau ce ii place in materie de echipament. Eu am un principiu dupa care ma ghidez cand imi achizitionez scule pentru pescuit: prefer sa adun mai mult bani, chiar daca asta inseamna o asteptare mai indelungata, si sa cumpar un produs de calitate, decat sa cumpar ceva ieftin care poate cedeaza dupa 2-3 partide si sunt nevoit sa fac o noua achizitie.
Uite cateva lansete mai de calitate: (nu vreau sa fac reclama nici unui producator)
1. Hakuyo MTX 6 3.6m 3.5lbs - 160 Lei
2. Baracuda Competition 3.6m 3.25lbs - 228 Lei
3. Cormoran Pro Carp Eliminator 3.6m 3lbs - 150 Lei
4. Hakuyo MTX 8 3.6m 3.5lbs - 170 Lei

Sunt si alte lansete, dar fiecare opteaza pentru ceea ce isi doreste si se potriveste stilului sau de pescuit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”