NADIREA-operatiune de la A la Z

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 10 Ian 2011, 23:09

danipa scrie:Buuun...
Sa incepem cu inceputul !
,Ciprioatele’ nu au muscat... :D
Partida a esuat ca sa zic asa,ea s-a tinut dar nu ne-am tinut noi de ea...glumesc,ne-am imbolnavit grav si eu si Costi dupa ce am mancat niste sandwich-uri cu maioneza.
Peste nu am prins fiind si timp scurt aprox 14 ore, in schimb am invatat niste lucruri extraordinare de care sunt constient ca nu le remarcam fara ajutorul lui Costi !
Sa incep sa vi le spun,apoi sa le dezvolt putin:
Nada,monturi,finite, sondarea urmata de o strategie de localizarea pestelui si modul in care se nadeste corespunzator.
Cand spun nada,sa nu va ganditi la cine stie ce. Este vorba de binecunoscuta mamaliga,care cu putina atentie se prepara foarte usor si face minuni ! Am testat-o la ceva timp pe 8-9 ianuarie si pot sa spun ca am inceput anul bine.
De monturi nu va mai spun ce diferenta este intre cele vechi si cele care mi le-a aratat Costi si cata finite au capatat acum. Ale mele erau labartate,neechilibrate,uneori aveam peste intepat superficial !
Fara sondarea locului de pescuit nu poti avea prea multe satisfactii. Cred ca este cel mai important factor care face din partida 50%,restul e can can !
Strategia, despre strategia de nadire se poate vorbi in functie de mai multi factori: structura fundului baltii,anotimp,tabieturile crapului in balta respesctiva,durata partiedei,etc... nu vreau sa va plictisesc dar e bine sa stiti ceea ce eu nu am stiut pana acum. le aveam pe toate dar nici una din ele nu era pusa la punct si din acesta cauza am avut mai multe partide esuate. Trebuia sa invat sa aplic la balta potrivita, strategia corespunzatoare dupa factorii de mai sus.
Multumesc in primul rand forumului infopescar ca l-am cunoscut pe Costi,apoi lui Costi ca m-a invatat atatea lucruri si mai are o gramada sa ma invete(nu scapi tu de mine...vin eu la Bucuresti sa facem partida aia promisa,,,, sa mancam un sandwich cu maioneza’’’)si in acelasi timp felicitari CLUBULUI CARP ZONE deoarece reuseste sa-si selecteze membrii in asa fel incat nu doar clubul sa aiba asemena satisfactii ! inca o data multumesc si fir intins tuturor !
Concluzie: sa reusiti sa gasiti prieteni precum Costi Pascu, sa va doriti sa pescuiti la crap cand in Romania e zapada de 2m,iar pentru cei mari de pe forum...luati exemplu...invatati-i pe cei mici si dornici de a practica acest minunat sport(virus fara antidote).SECRETUL ,UNDE E SECRETUL ?
p.s. madalin,joni aveti un supercoleg si felicitari si voua ca formati o echipa de invidiat !
FIR INTINS SI UN AN NOU MAI BUN PENTRU TOTI PESCARII !
**== **== **==
ohooo Dani ma faci sa rosesc >:D< ...
eu nu am facut decat sa dau mai departe atat cat m-am priceput si cat am putut invata de la cei care au avut rabdare la randul lor cu mine ( Madalin, Johny..etc )

Si eu vreau sa-ti multumesc pt ospitalitatea oferita de voi ...si poate pana la vara,cand cu siguranta mai facem o partida in Cipru, reusesti sa pui o bomba la rulota lu aia ( stii ce zic ) X-(

Fir intins pe Arhanghelos si nu uita....ceaunul mai mare ;)
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Ion Mironov » 10 Ian 2011, 23:34

multumim dani.....

sa iti spun ceva.sunt si voi ramane un om obisnuit.nu am impresii de mare pescar insa nu imi place sa ma joace cineva in picioare....respectul primeaza.ma bucur nespus pentru ca costi a bagat la tartacuta tot ce noi am facut si explicat.este un baiat de nota 10 si este prietenul nostru.cand am intrat in CARP ZONE am facut-o pt ca imi doream nespus de mult sa merg la concursuri si sa ating experienta unui pescar adevarat...mai am mult pana acolo insa nu ma dau batut.la inceput a fost mai greu pt ca vedeam altfel pescuitul de competitie.acum insa pot spune ca m-am adaptat cu ajutorul partenerului meu madalin dar si a colegilor din club care mi-au dat sfaturi utile.tot ce am invatat de la ei nu m-am ferit niciodata sa spun.toti vrem sa avem capturi marete insa niciodata nu le vom avea daca suntem ingamfati dusmanosi si binenteles daca am uitat de unde am plecat.multi s-au nascut cu undita in mana si daca ii intrebi ceva iti recomanda sa insisti mai mult in pescuit pt ca ei au pescuit de o viata si si-au cheltuit banii pt ei nu pt altii...concluziile le tragi singur.oricand si cu cea mai mare placere am raspuns tuturor mesajelor private pe care le-am primit de la pescarii de pe infopescar in limita cunostintelor care le-am asimilat si eu la randul meu de la pescarii vechi precum mitranescu nea florin mirea florentin de prin emisiunile infopescar reviste etc.deci daca intrebi si ai respect si vrei cu adevarat sa inveti trebuie sa stii sa asculti...

FIR INTINS si nu ezita sa intrebi infopescarii daca ai nevoie de un sfat sau un ajutor.
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 10 Ian 2011, 23:42

mai bine o cinstesc cu o inghetata bomba cum zic cipriotii ! :))
ceaunul mai mare face mancarea gustoasa...

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 10 Ian 2011, 23:48

asa am sa fac johny multumesc pentru sfat si sper sa ne cunoastem la vara sau poate de paste. oricum va doresc fir intins si la cat mai multe concursuri castigate acolo sus sus...

Cand incepeti anul in forta ca mie imi creste adrenalina cand se apropie weekend-ul?

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 11 Ian 2011, 12:02

danipa scrie:asa am sa fac johny multumesc pentru sfat si sper sa ne cunoastem la vara sau poate de paste. oricum va doresc fir intins si la cat mai multe concursuri castigate acolo sus sus...

Cand incepeti anul in forta ca mie imi creste adrenalina cand se apropie weekend-ul?
ce viata ai...pescuiesti in miezul iernii ! :D
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 11 Ian 2011, 13:07

da...cam rau sa ai posibilitatea sa pescuiesti tot anul,obositor ! =P~

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 11 Ian 2011, 21:59

danipa scrie:da...cam rau sa ai posibilitatea sa pescuiesti tot anul,obositor ! =P~
Calca apa daca obosesti ;)
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 11 Ian 2011, 23:25

@danipa

Un proverb romanesc spune asa:"Cine se aseamana se aduna!"

Felicitari Costi & Dani!!!
---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 12 Ian 2011, 19:04

:)) merci madalin!

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”