bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușani)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 12 Sep 2012, 11:52

costelino scrie:Nelu mai este paznic?
Sunt tare curios
Am renuntat la colaborarea cu Nelu incepand cu mijlocul lunii mai.

In prezent se ocupa de administrarea bazinului Pasarea 1, Frumusani. Este balta ce se vede din DN4 (Buc-Oltenita), dupa ce se iese din Frumusani, in sensul catre Oltenita. Alt punct de reper este Fabrica de mezeluri si supermarketul KORANI.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Laurentiu » 12 Sep 2012, 12:25

Deci pt pescuitul la lanseta tariful este de 12,5 per lanseta. Cantitatea de peste retinut este de 4 kg. In aceasta cantitate de 4 kg intra si carasul sau numai crapul?

Avatar utilizator
lukasmarcus
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2012, 15:59

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de lukasmarcus » 12 Sep 2012, 16:03

sa inteleg ca se pescuieste doar pe parlita mica? Cum fac sa nu gresesc balta? e careva care sa ma indrume si sa-mi spuna exact pe ce balta ma aflu? O sa ajung si eu sambata dimineata.. trebuie sa va sun pentru rezervare?

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 16 Sep 2012, 14:43

Laurentiu scrie:Deci pt pescuitul la lanseta tariful este de 12,5 per lanseta. Cantitatea de peste retinut este de 4 kg. In aceasta cantitate de 4 kg intra si carasul sau numai crapul?
In principiu, cumulat! Dar, pana in prezent, n-am stat pe capul nimanui cu cantarul.
Pe de ala parte, o cantitate mai mare de 4-5 kg depaseste limita bunului-simt. Consider ca acele kg sunt suficiente ptr satisfacerea unei "pofte" de un peste in tigaie sau oala. :)

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 16 Sep 2012, 14:44

lukasmarcus scrie:sa inteleg ca se pescuieste doar pe parlita mica? Cum fac sa nu gresesc balta? e careva care sa ma indrume si sa-mi spuna exact pe ce balta ma aflu? O sa ajung si eu sambata dimineata.. trebuie sa va sun pentru rezervare?
Se pescuieste pe Pasarea 5 si Parlita Mica.
Parlita Mica este bazinul din mijloc, Pasarea5 este ultimul, are si un indicator vizibil cu numele baaltii.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 16 Sep 2012, 14:46

lukasmarcus scrie:sa inteleg ca se pescuieste doar pe parlita mica? Cum fac sa nu gresesc balta? e careva care sa ma indrume si sa-mi spuna exact pe ce balta ma aflu? O sa ajung si eu sambata dimineata.. trebuie sa va sun pentru rezervare?
In se,natura este linkul cu harta interactiva.
In proncipiu nu este nevoie.

Avatar utilizator
Catalin Stoica
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 05 Iul 2008, 21:07

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Catalin Stoica » 17 Sep 2012, 21:35

Exista vreun indicator la iesirea din Pasarea pentru a sti cand sa facem stanga spre balti??

Mersi!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de LARY » 17 Sep 2012, 22:04

Catalin Stoica scrie:Exista vreun indicator la iesirea din Pasarea pentru a sti cand sa facem stanga spre balti??

Mersi!
SAU SPRE DESERT AU NENOROCIT BALTA au subjugato.
Prapad prapad prapad ~x( ~x( ~x( ~x( ~x(
Au secato definitiv si au scos trofeele dintre copaci scufundati sub apa. Oare citi crapi ereau trecuti de 30 de kg ???????
3 ai stiu eu si pe astea nu puteai sa ai scoti cu plasede ca se duceau acolo unde stiau ei intre copaci scufundati in casa lor unde nu pute sa ai deranjeze nici un braconier (paznic al balti)
Are o explicatie nea prlitu care a loat balta, are un motiv bine intemeat pentru dezastrul facut acolo.
Are si o explicatie cum va baga apa im balta din nou, in 48 ha
citez
Speram ca in primavara va ploua suficient casa se umple.
Daca vrei sa te duci poti sa te duci pentru drifturi cu masina de teren ca fir de apa nu mai e ~x( ~x( ~x(
Au distrus o balta intr-un an o balta care se va reface in 100 ani daca astepta sa fie umpluta de ploaie.
PACAT DE FRUMUSETEA EI, DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 17 Sep 2012, 23:10

Stimate domn,
Ceea ce spuneti despre trofeele din Parlita Mare (unul dintre cele 3 bazine) era odata, demult.
Ceea ce nu stiti este ca in ultimii ani a fost curentata si baraconata in cel mai barbar mod. iar balta nu mai fusese populata de cel putin 10 ani.
La acestea se adauga si problemele existente la ultimul dig ce facea sa se piarda cantitati imense de apa. Asa ca nicioada, in acest stil, Parlita Mare nu mai avea sanse sa redevina ceea ce era ininte de Revolutie si cativa ani dupa, cand inca se mai afla sub administrarea MApN ului: peste era in marea sa majoritate compus din caras, cca 90 % restul rapitor si cativa crapi romanesti. Cel mai mare a fost de 14 kg. Aaa... Si 7 buc cteno. Atat!
Din balta s-au extras cca 1200 kg ce au fost transferate in celelalte 2 bazine: Pasarea 5 si Parlita Mica. Reproducatorii au fost introdusi ptr crearea a noi generatii de puiet, intr-un mediu controlat. De asemenea si carasul salbatic a fost si el pastrat.
Pe contul de Facebook si YouTube sunt postate foto si filmulete cand s-a efectuata aceasta operatiune (mai, iunie 2012).
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 914&type=3
http://youtu.be/Ad0GgLs952Q
http://youtu.be/h1Qq1aGeeYA
http://youtu.be/FgRelIP3MwA
http://youtu.be/OLQmSr1wC8w
http://www.facebook.com/video/video.php ... 9036563870
http://www.facebook.com/video/video.php ... 8733189567
http://www.facebook.com/video/video.php ... 5042551936

Apropos, cum explicati faptul ca intr-o balta cu suprafaat de 48 ha se mai gaseau doar maxim 2 tone? La cele 1200 kg se mai pot adauga cateva sute kg ramase in "oala mare" , de langa dig....

Sau ca nu am gasit ABSOLUT NICI UN CIORTAN? Zero pui crapi.... Asta nu indica genocidul la care era supusa balta in ultimii ani?

Revenind la prezent, albia bazinului a fost curatata de sticle, cutii de bere si conserva, sarme aruncate intentionat ptr agatat forfaturi, etc.
S-au aplicat tratamente si tehnologii ptr eradicarea parazitilor, viermele-ancora fiind unul dintre acestia.
Orice piscicultor stie ca un bazin trebuie curatat, igienizat si aplicat tehnologii specifice.
Desigur, nu trebuie uitat nici consolidarea digului si a calugarului crapat.

Parlita Mare va redeveni ceea ce era inainte si nu numai, va deveni o balta de elita pe care orice pescar isi va dori sa vina. Dar aceste lucruri nu se pot face peste noapte.

Este usor sa arunci cu pietre si sa-ti dai cu parerea despre munca altora ptr ca nu costa nimic!

Parlita Mica si Pasarea 5 sunt deschise pescuitului si, ce-i cel mai important, SUNT INTERZISE BRACONIERILOR! Asa cum nici unul dintre cele 3 bazine nu erau pana in toamna trecuta, cand, ma repet, genocidul era in floare cu plase monofilament si pescuit la curent.
Sa inteleg ca deplangeti acea perioada? Nu cred!

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 17 Sep 2012, 23:18

Aaa, apropos de cantitatea de apa existenta: din 48 ha, 20 ha aveau un nivel de maxim 50 cm, alte 10 de maxim 1m, iar restul d-abia atingeau 1,5 -1,8 m. Singura zona unde se depasea 2 m, era in "oala mare" dar doar in zona statie spre fundul "oalei mari"!
Atat!
In concluzie:
"E usor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune."

Q.E.D.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 17 Sep 2012, 23:23

Pote va intereseaza acest link in care era descrisa situatia (7 martie 2011) de pe aceasta balta pana sa fie preluata de noi incepand din toamna trecuta (octombrie 2011):
http://observator.a1.ro/fiiobservator/m ... _8982.html

Avatar utilizator
Catalin Stoica
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 05 Iul 2008, 21:07

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Catalin Stoica » 22 Sep 2012, 01:28

Nu mi-ati raspuns si mie. Exista vreun indicator pt cei care vin dispre Frumusani?

Mersi!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de LARY » 22 Sep 2012, 07:19

Catalin Stoica scrie:Nu mi-ati raspuns si mie. Exista vreun indicator pt cei care vin dispre Frumusani?

Mersi!
Tu nu ai inteles nimic, ce indicator vrei sa fie? spre ce? o sa puna si indicator probabil dar deocamdata asteapta sa ploua sa se umple balta cu apa ca aia care a fost erea stricata si a trebuit sa o arunce.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 24 Sep 2012, 21:48

Catalin Stoica scrie:Nu mi-ati raspuns si mie. Exista vreun indicator pt cei care vin dispre Frumusani?

Mersi!
Da! Sunt cca 10 indicatoare, amplasate DN4, la fiecare 50m.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 24 Sep 2012, 21:51

LARY scrie:
Catalin Stoica scrie:Nu mi-ati raspuns si mie. Exista vreun indicator pt cei care vin dispre Frumusani?

Mersi!
Tu nu ai inteles nimic, ce indicator vrei sa fie? spre ce? o sa puna si indicator probabil dar deocamdata asteapta sa ploua sa se umple balta cu apa ca aia care a fost erea stricata si a trebuit sa o arunce.
Nu "erea" vb doar de Parlita Mare, mai sunt si celelalte 2 bazine, Parlita Mica si Pasarea 5, unde se poate pescui in conditii optime.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”