bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușani)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de LARY » 24 Sep 2012, 22:16

Eu am tinut mult la Parlita mare.
Am prins monstri, am eliberat acum 4 ani unul de 24 de kg, tot acum 4 ani am mai eliberat unul de 16 kg, in anul ala a mai intrat 2-3 bucati 4-5 kg retinute. Acum 3 ani o bucata de 12 kg si ten 21 kg, tot 2-3 buc retinute la 4-5 kg,
Acum 2 ani 2 novaci 14 kg si 11 kg, romanesc de 32 kg eliberati. unde sunt? cum au disparut?
Unde sunt carasi la kg si balosi care ereau in cantitati industriale, bibani care se loau la copca cate 12-15 kg (din auzite stiu de la Nelu fostul paznic de bibani la copca, eu nu am fost)
Dasta sunt suparat, poate aveti dreptate da eu nu stiu care e adevarul.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de costelino » 25 Sep 2012, 09:33

Ce ziceai de Nelu????????????............ X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 28 Sep 2012, 11:09

LARY scrie:Eu am tinut mult la Parlita mare.
Am prins monstri, am eliberat acum 4 ani unul de 24 de kg, tot acum 4 ani am mai eliberat unul de 16 kg, in anul ala a mai intrat 2-3 bucati 4-5 kg retinute. Acum 3 ani o bucata de 12 kg si ten 21 kg, tot 2-3 buc retinute la 4-5 kg,
Acum 2 ani 2 novaci 14 kg si 11 kg, romanesc de 32 kg eliberati. unde sunt? cum au disparut?
Unde sunt carasi la kg si balosi care ereau in cantitati industriale, bibani care se loau la copca cate 12-15 kg (din auzite stiu de la Nelu fostul paznic de bibani la copca, eu nu am fost)
Dasta sunt suparat, poate aveti dreptate da eu nu stiu care e adevarul.
Credeti-ma, tot ce s-a scos, s-a "conservat" in celelalte bazine.
bineinteles, au fost si perderi colaterale inerente.
exempalrele mari (ce nu depasesc 14 kg) se gasesc in Parlita Mica, unde s-au reprodus, iar la ora actuala ciortanica este undeva 15 cm. MA repet, sunt filmulete video si foto cu introducerea acestora in balta.
Pdap, nu eram nebuni sa pierdem asemenea reproducatori! @-)
Dar trebuia sa luam o decizie ferma si sa punem PArlita Mare pe picioare! Din consultarile noastre cu oameni cu vasta experienta, asta era calea de urmat: golirea bazinului, consolidarea digurilor, igienizare, etc.
Ceea ce nu s0a mai facut, cred, de minim 20 de ani.

MAi avem o singura lucrare ce dorim s-o demaram cat mai repede, constructia a inca unui dig, in aval de PArlita Mica, in zona unde se termina liziera.
Acea zona este una puternic stufizata, practic neutilizabila in scopuri piscicole. Prin aceast dig, practic, se va reda circuitului un bazin de 3 ha, unul comparabil cu Pasarea 5 si asemanator cu Parlita mica dpdv al agrementului si peisajului datorita lizierii invecinate.
Imagine


Pe termen lung, mai avem intentia contruirii a inca unui dig dupa zona celor doua canale formate de rachita si transformarea acelui bazin in unul destinat rapitorului.
Imagine
~
pe final, ii asigur pe toti pescarii ca intentiile nostre sunt dintre cele mai bune si in directia asigurarii celor mai bune conditii ptr realizarea unor partide memorabile de pescuit.
Nu cred ca exista pescar prezent in ultimele 6 luni pe bazinele noastre care sa se planga de comportamentul personalului sau a felului in care sunt tratati. meseria mea de baza este marketingul si stiu ce insemnna respectul fata de client/pescar.
La toate acestea se adauga si pasiunea mea ptr pescuit si natura.

fir intins!

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 28 Sep 2012, 11:20

costelino scrie:Ce ziceai de Nelu????????????............ X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
de cca 1 luna il veti gasi pe PASAREA 1, colaborarea intre noi s-a incheiat undeva la jumatatea lunii mai.

Avatar utilizator
adi_popa
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 03 Sep 2012, 19:16

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de adi_popa » 02 Oct 2012, 17:44

Salutare frati pescari,
sunt mai nou intr-ale pescuitului...deci imi cer scuze daca gresesc cu ceva... ma intereseaza niste informatii despre balta Parlita de la Troianu/ Teleorman... exista asa ceva pe acolo... poate gresesc... zic si eu asa din auzite... ca nu am ajuns inca prin zona... daca cunoaste cineva... ma intereseaza detalii despre acces, taxe si cazare ... sau poate un nr de telefon/adresa e-mail... O zii buna!! si Fire zbuciumate!!

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 02 Ian 2013, 14:02

Salve!
Va aducem la cunostinta deschiderea sezonului de pescuit la copca pe bazinele noastre!
Speram ca informatiile din imaginea de mai jos sa va fie suficiente! Fir intins!

Imagine

Avatar utilizator
walycra
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mai 2008, 18:43

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de walycra » 03 Ian 2013, 13:50

Ziua buna!
Cum stati cu grosimea ghetii?Ca a fost ceva soare in ultimul timp,iar vremea se pare ca e in incalzire?Am in plan o iesire pentru sambata sau cel tarziu duminica,de aia intreb.Si inca ceva:10 lei copca,scula?Cum ati stabilit regulile?ILe putem respecta doar cunoscandu-le,nu?

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de intef » 13 Ian 2013, 20:48

Deci eu nu am inteles nimic.Nici unde-i balta,nici cat e taxa,nici pe care balta se poate pescui si cu cate undite/lansete,nici daca a fost sau nu populata(s-a luat peste dintr-una si s-a bagat in celelalte sau cum?)...Filmele sunt prost realizate,hartile la fel.Ma rog,daca a fost cineva pe vreunna din baltile astea,poate ne explica mai bine,vad ca patronii sau cine or fi stau mai mult de polemici si justificari decat de obiectivitate.Ma intereseaza daca a pescuit cineva la feeder anul trecut,daca balta se preteaza la acest stil.Multumesc.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 15 Ian 2013, 13:28

intef scrie:Deci eu nu am inteles nimic.Nici unde-i balta,nici cat e taxa,nici pe care balta se poate pescui si cu cate undite/lansete,nici daca a fost sau nu populata(s-a luat peste dintr-una si s-a bagat in celelalte sau cum?)...Filmele sunt prost realizate,hartile la fel.Ma rog,daca a fost cineva pe vreunna din baltile astea,poate ne explica mai bine,vad ca patronii sau cine or fi stau mai mult de polemici si justificari decat de obiectivitate.Ma intereseaza daca a pescuit cineva la feeder anul trecut,daca balta se preteaza la acest stil.Multumesc.
1) unde este balta, se vede foarte lejer in captura google maps, de asemenea, o harta foarte utila este si pe situl baltii.
2) taxa este mentionata vizibil, acolo, in centrul capturii (ptr copca)
3) informatii suplimentare se pot gasi pe situl baltii, specificat clar in aceeasi captura
4) desfasurarea "evenimentelor" de pe aceste 3 bazine poate fi urmarita pe contul de facebook specificat in semnatura
5) s-a pescuit la feeder pe cele 2 bazine, PAsarea 5 si PArlita Mica. Parlita Mare a fost in reamenajare datorita repararii digului. DAr si aici s-a pescuit intensiv pe zona dinspre dig, cunoscuta de vechii pescari ai baltii sub denumirea de OALA MARE.
6) Nu inteleg cum de toate aceste informatii nu le-ati gasit cand erau atat de evidente sursele de unde se pot obtine: site si retelele de socializare. Mai mult de atat nu am putea face, ptr ca am intra in zona spam ului. sincer!
7) in discutiile din diferite forumuri si retele de socializare am gasit o intreaga paleta de interlocutori: de la chitibusari pana la oameni cu scaun la cap. Deci nu ne mai surprinde nimic in comentariile publicate la adresa noastra.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 15 Ian 2013, 13:32

walycra scrie:Ziua buna!
Cum stati cu grosimea ghetii?Ca a fost ceva soare in ultimul timp,iar vremea se pare ca e in incalzire?Am in plan o iesire pentru sambata sau cel tarziu duminica,de aia intreb.Si inca ceva:10 lei copca,scula?Cum ati stabilit regulile?ILe putem respecta doar cunoscandu-le,nu?
VA salutam!
Grosimea ghetii este f ok! NE cerem scuze ca revenim cu un raspun atat de tarziu. VA recomandam sa ne "imprietenim" pe facebook, adresa este specificata in semnatura. acolo sunt informatii la zi!

10 lei / 4 scule/pers.
nu exista limita maxima iar in privinta dimensiunilor apreciem bunul-simt al pescarilor ce nu retin ciortanica, marlitele si stiuculitele. :)

multumim si fir intins!


Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 09 Apr 2013, 13:26

Înarmat cu 2 undițe, râme și TTX, sâmbătă 6 aprilie 2013 m-am hotărât să încropesc o partidă demonstrativă pe Parlita Mica, una "transmisa live", prin imagini si clipuri video ale capturilor ce au fost postate pe Facebook .

Cred ca am inceput undeva la ora 13.30 si al incheiat-o pe la ora 19.00

Din pacate, la un moment dat, acumulatorul telefonului m a "tradat" astfel ca ultimile capturi nu au fost imortalizate. In schimb, maine vom posta o foto cu pestele retinut la care se adauga cel eliberat precum si cel care l am cedat unui pescar mai putin norocos in aceasta zi.

O alta piedica in continuarea ritmului si dupa ora 17.00 a fost Baron! Cainele mi a mancat TTX-ul! :)

Concluzionand, "captura" a fost undeva la 20 bucati caras cnf dimensiunilor din inregistrari. Acestora li s au adaugat ceva rosioara si 2-3 bibanusi.



Avatar utilizator
madman
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mai 2010, 01:13

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de madman » 22 Iul 2013, 13:46

Salut,

Am fost weekendul acesta pe Pasarea 5.
Sambata de la 7:00 la 15:00 vreo 10 buc carasei si 1 biban mic - la 3 lansete.
Au tras strict la viermusi iar la undita nimic.
ca peisaj arata frumos e curat locurile bine delimitate (adica papurisul taiat) dar putine - a trebuit sa ne asezam langa digul dinspre pasarea 4, iar mai apoi ne-am mutat pe dig.
Din ce am vazut cred ca e mai bine pe malul cu casuta paznicilor langa padure.

Salutare

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 24 Iul 2013, 19:09

madman scrie:Salut,

Am fost weekendul acesta pe Pasarea 5.
Sambata de la 7:00 la 15:00 vreo 10 buc carasei si 1 biban mic - la 3 lansete.
Au tras strict la viermusi iar la undita nimic.
ca peisaj arata frumos e curat locurile bine delimitate (adica papurisul taiat) dar putine - a trebuit sa ne asezam langa digul dinspre pasarea 4, iar mai apoi ne-am mutat pe dig.
Din ce am vazut cred ca e mai bine pe malul cu casuta paznicilor langa padure.

Salutare
Puteti incerca si Parlita Mica, bazinul ce are padurea pe intregul mal. Acolo este mai mult peste ptr ca 2 luni a fost bradis si nu s-a pescuit. La sfarsitul lunii aprilie am introdus cca 700 kg de policultura intr-un bazin de 2ha ce, din estimarile noastre, mai avea cel putin 800-1000 kg.


Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”