Balta Valea Mare

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de OvidiuBV » 11 Iul 2013, 19:10

Eu as vrea sa merg saptamana viitoare dar as incerca sa discut cu patronul poate ma lasa sa stau pe 24H.Mie nu imi place deloc sa merg pe 12 ore.Defapt nu simt ca pescuiesc daca nu stau mai mult
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
soni
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 22 Feb 2012, 11:35
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de soni » 12 Iul 2013, 10:45

ca sa mergi din brasov ptr 12 ore e putin cam departe plus ca nu mai este pescuit daca nu stai cel putin 24- 48 ore
ar trebui facut ceva cat mai curand e parere personala ,cei care sunt invatati sa fure fac pe dracu in patru si te fura si ziua

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 12 Iul 2013, 13:28

soni scrie:ca sa mergi din brasov ptr 12 ore e putin cam departe plus ca nu mai este pescuit daca nu stai cel putin 24- 48 ore
ar trebui facut ceva cat mai curand e parere personala ,cei care sunt invatati sa fure fac pe dracu in patru si te fura si ziua
Stimate coleg pescar,eu din Nehoiu am cam aceeasi distanta,si de acord cu tine,imbratisez foarte tare ideea de 24/48 ore,daca tot plec de acasa!
Cum spuneam,am fost si discutat cu D-l administrator si ca sa putem trece la acest pas,se impune necesitatea socializarii cu pescarii,sa cunoasca si dansul cat de cat cine ce si cum si ce intentii avem!
Ca atare,eu,reprezentand clubul Carp Zone,de comun acord cu dansul,organizam o intalnire cu pescarii unde putem sa discutam la o bere si-un pescuit de 48 de ore,ramanand ca apoi sa avem si aceasta oportunitate a pescuitului de lunga durata pe care ni-l dorim mai multi,C&release,desigur !
Mai multe detalii AICI
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de sece4u20 » 13 Iul 2013, 12:05

Sunt pe balta si totul merge excelent.in doua ore am prins 5 pesti si am scapat tot atatia din cauza mea.vremea este destul de ciudata acum e cald,acum se innordaza si bate vantul dar pesti raspund destul de bine tinand cont ca nici nu am nadit .chiar acum in rimp ce va scriu am mai luat unul.balta are nota 10 plus de la mine.

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de daddy caddy » 13 Iul 2013, 12:15

IA SA VEDEM......
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
frosty
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Apr 2013, 10:11
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de frosty » 14 Iul 2013, 13:06

maine fac si eu o partida. o sa revin cu rezultatele

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de c0r0nel » 19 Iul 2013, 13:51

frosty scrie:maine fac si eu o partida. o sa revin cu rezultatele
Capturi, poze, impresii?

Avatar utilizator
Exo_luci
membru activ
membru activ
Mesaje: 143
Membru din: 18 Mai 2010, 22:16

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de Exo_luci » 19 Iul 2013, 15:35

O poza face cat o mie de cuvinte **==

Avatar utilizator
frosty
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Apr 2013, 10:11
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de frosty » 22 Iul 2013, 00:49

nu am facut poze. 11 capturi...unu la 1 kg restu la 1.4-1.8 kg

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 22 Iul 2013, 11:26

Digul dimprejurul baltii,pe care se innota in noroi daca ploua,a fost aranjat,s-a pus pietris in tendinta de a crea conditiile camparii !Asta in conditiile in care aproximativ din luna septembrie(dupa spusele D-lui Oprea,patronul baltii) se va putea pescui si noaptea:24,48h...etc
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de bucuka » 23 Iul 2013, 11:50

interesant....nu am ajuns , inca , pe aceasta balta, dar nu pot decat sa ma bucur ca apar noi balti in zona brasov si ca exista interes pentru a se investi in acest sens.....importanta este si educarea oamenilor in a respecta aceste investitii si in acest sens mi se pare o idee foarte buna amplasarea de camere video pentru a descuraja furtul

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de sece4u20 » 23 Iul 2013, 20:27

sambata daca nu apare nimic neprevazut eu spun prezent pe balta. daca veniti haideti de vorba sa ne cunoastem!!!

Avatar utilizator
caae
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 04 Apr 2009, 22:44

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de caae » 31 Iul 2013, 22:19

Vă salut oameni buni!
Locuiesc în județul Covasna și am fost la această baltă de 2 ori până acum.
Cum spunea cineva mai sus, balta promite. Are un raport calitate/preț foarte bun. Dacă poți face abstracție de cei 4-5 km de drum pietruit merită să faci o partidă acolo.
Patronul spune că nu intenționează să hrănească peștii și bine face.
Eu am încercat în prima partidă mai multe tipuri de momeli și am prins peste cu fiecare dintre ele, adică și cu alună tigrată, peletă (și mai mare și mai mică și diverse arome), porumb de 3-4 feluri sau boilies. Nu am pescuit cu râme sau viermuși.
Am prins mai multi crapi oglindă și un singur crap comun. Cel mai mare a avut 2,7 kg și a intrat la alună tigrată. Cel mai mic a avut 1,2 kg.
Chiar dacă mașina am lăsat-o în parcare, am găsit înțelegere să o descarc întâi lângă locul unde am pescuit.
Sunt și eu adeptul unei partide mai lungi dar momentan, în condițiile care le oferă balta consider că nu merită. Spun asta pentru că la o partidă de noapte mie personal nu îmi convine ca din 5 în 5 minute să mă sâcâie câte un ciortan de 1-2 kg. Nu sunt pescar avansat dar ca oricare dintre voi îmi doresc capturi cât mai mari.
Dl. Oprea spunea că intenționează să bage și câteva exemplare de peste 10 kg. O idee excelentă și de salutat. Atunci cu siguranță voi rămâne și peste noapte. Abia aștept și sper să am șansa să mă lupt cu ei.
Aspectele negative constatate de mine cu privire la această baltă sunt drumul de acces pietruit care se strică după fiecare ploaie și vântul nesuferit care suflă foarte tare. Din câte am înțeles vântul bate în fiecare zi și aproape 24 din 24. Așa că ideea patronului de a construi umbrare cu 3 laturi e foarte bună.
Ca și idei pentru patron pot sugera să facă mai multe scări de urcat pe dig, pentru pescuitul nocturn ar putea monta și stâlpi de iluminat, astfel având un control mai bun asupra răuvoitorilor și nu în ultimul rând să scoată somnul pitic. Nivelul apei ar trebui să fie undeva mai sus.
Sper ca undeva pe săptămâna viitoare să mai merg încă o dată pentru că sincer, îmi place. Voi încerca să atrag și amurul cu stuf.
Vă doresc fire întinse de mari capturi!
Fişiere ataşate
un ciortănel.
un ciortănel.
relaxare.
relaxare.

Avatar utilizator
ady_brasov
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 06 Mar 2012, 12:33
Localitate: brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de ady_brasov » 10 Aug 2013, 01:27

felicitari stimate administrator

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 10 Aug 2013, 14:43

In cateva ore merg pe aceasta balta,dimineata cand ma intorc vin cu noutati despre balta cat si cu rezultatele partidei(sa speram bune)!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”