balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de Qnyx » 13 Ian 2009, 21:44

Neah'.........zarguzonul pt mine e neinteresant; mergem pe siutghiol..... te duc eu intr-un loc de ai sa uiti tot ce ai invatat pana acum in materie de pescuit.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 14 Ian 2009, 18:13

mama am intrat in fibrilatie!!!!!!!!!!!!!si deja aud numai avertizoare,strigatul de lupta:ESSTEEEE!!! SI masina
a inceput sa necheze(clacsoneaza)--acum ar trebui sa ti pun vreo 10000000de intrebari dar ma multumesc sa te
invit la o cafea in eforie nord :-SS

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de Qnyx » 14 Ian 2009, 23:18

Daca oferta e valabila, maine trec pe acolo.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 15 Ian 2009, 20:04

~x( daca ai trecut pe la mag dupa 16 ........e nasol am uitat sa ti spun progr de iarna (:| cand vii ai nr meu pe PM
suna ma :-c si in 5 min apar
referitor la Siutghiol nu cunosc balta am auzit multe basme dar....merg pe mina ta....problema ca pina incepem
"treaba"mai avem 1tona de cafea de baut @-)

Avatar utilizator
augustyn
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2008, 08:19

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de augustyn » 15 Ian 2009, 21:45

Ultima partida pe ghiolu mare, a fost in luna septembrie si cu 2 saptamini in urma a prins un pescar o crapoaica de 22kg (am vazut poza) . Certindu-se cu ei de suparare ,fiul administratorului a aruncat pungi de clor solubil (praf) pe toate malurile care aveau potential la aproximativ 150m ,si de atunci nu s-a mai prins niciun peste. Totusi ptr conditiile care le impun ei taxa (100 ron) este cam mare.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 16 Ian 2009, 17:30

buna ziua-va cred "patronii"acolo toti sunt sefi au cea mai puternica retea de imprastiat pescarii vorbesc cu tine
de parca ai fi ultimul gainar etc etc .Tocmai de aceea eu impreuna cu mai multi prieteni vrem sa vorbim foate
serios anul acesta cu proprietarul poate reusim ceva.NU ma zbat degeaba dar am simtit pe pielea mea ca balta
are potential.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 17 Ian 2009, 17:00

:-SS Maine ma duc putin pe canalul de la balta mica sa mai schimb aerul si stau de vorba si cu "baietii" de la balta
din zvonurile actuale se poate spune ca taxa este de 50 ron pentru 2009 dar asta se poate schimba imediat.
o sa va anunt cand sant vesti adevarate

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roni » 19 Ian 2009, 23:44

Domnule Sipanu, a fost Mandea la Zarguzon si nu a prins nimic.am incercat la toate tipurile de momenli posibile (in afara de boiles :"> )dar in 4 partide de pescuit nu am avut nici macar o trasatura.ideea e ca balta are potenial(o stim amandoi).aaaaaaa apropo:ai luat ceva?? =))

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 20 Ian 2009, 18:00

>:) daca nu ai dat cu boiles ai pierdut sansa vietii tale ~x( dar nu te lasa esti tinar(si nelinistit )ai timp destul
la intrebarea 2 da am prins un scufundar :"> dar nu iti spun la ce e"top secret"daca vrei axplicatii de spre boiles
la Zarguzon cauta pe site pe maestrul QNIX dar mai repede pt ca de la 01 04 2009 incerc sa l "fac" la capitolul
crapi capturati la boiles(incerc sa l stirnesc pt ca el e fan Siutghiol) >:)

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roni » 21 Ian 2009, 18:40

cand am intrebat dak ati luat ceva ma refeream la modul de abordare a celor de la Zarguzon...te priveste adanc in ochi dupa care vine intrebarea capcana:ai luat ceva;)
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
Law
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Noi 2008, 20:20

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de Law » 06 Feb 2009, 21:21

Mai sunt ceva pescari in Constanta ( si nu numai din Constanta ) care au cochetat cu Zarguzon.
" Distractia " MARE a fost pe balata mica de 150 Ron anul trecut, cand am fost de 3 ( trei ) ori, partide scurte cei drept, si nu am prins nimic. Sunt convins ca stii toata povestea de anul trecuit cu balta mica...populata cu crap ...media exemplarelor cu care s-a populat fiind 4 Kg.. :)) :)) :))
Am nadit cu un mix de seminte si ceva bile, pescuit cu solubile si porumb.... cate 'trasaturi " dar din pacate ...de raci..care se asezau pe boabe sau boiles....
Mare teapa, balta mica....
Balta mare...un pic mai bine...sup malul rupt...dar agata rau si nu imi da mana sa pierd monturi
Concluzie daca nu se schimba ceva anul asta nu mai merg [-x

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 07 Feb 2009, 16:50

va salut-intradevar balta mica e plina de raci si din punctul meu de vedere este compromisa pentru pescarii de crap.Problema care ma roade este bala mare care este bunicica si ar fi si mai buna daca ar lasa o parte pt pescuit.Pe data de 30 10 08 am fost ultima oara si balta era plina de plase.O sa incerc anul asta sa iau legatura cu "patronul" mare(acolo toti sint patroni)sa vedem ce se poate face.

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de dami21 » 21 Iun 2009, 18:29

domnule misu sipanu a-ti fost anul acesta la zarguzon ?A-ti vazut ca tata balta este impanzita de plase si nu ai loc sa arunci o lanseta de plasele lor?.eu am fost de trei ori anul asta si nu am prins nimic inafara de un strapazan.ce spuneti de patronul de acolo?.poate postati pe forum ceva despre zarguzon.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 21 Iun 2009, 22:04

Am o postare pe in topic din Constanta si m am ales numai cu injuraturi,amenintari si vorbe"dulci".Atit poate procesa creierul unora.Si nici nu am criticat balta,alt user cu numele Mihai l a facut albie de porci pe administrator si cred ca la virsta lui nu a aflat ca numele de Mihai il au citeva sute de mii de romani.
Referitor la postare pe Info Pescar despre conditiile de pescuit de acolo...nu merita.

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roshured » 24 Oct 2009, 00:34

Salut ,
sunt nou in pescuit asa ca o sa fiu putin off topic , dar vreau sa va impartasesc experienta mea la Zarguzon .
Nu am cum sa ma laud cu crapalai de 10+ kg , cea mai mare captura a mea fiind biban cat palma , prins pe lacul de acumulare de la Gura Raului , jud. Sibiu , acum 2 saptamani cand am fost in concediu .
In rest , obleti cu sutele , biban , rosioara , etc .

La Zarguzon am fost de 4 ori pana acum , si am pescuit la fixa numai pe canalul de langa lacul mic ( lacul cu taxa de 100 RON/2009 ) , in primele 2 dati nu a venit nimeni sa ceara bani , iar a 3-a oara a venit "un baiat" ( fara chitantier sau legitimatie , [ normal nu ? ] ) , eram 2 persoane , i-am dat 10 Ron pentru 2 persoane ( vroia 20 ron / persoana ) si a plecat .
La 5 minute , a venit "patronul" ( un muflon ,meltean ,urat, coclit si badaran ) , s-a uitat urat la noi si a mormait ceva ce nu am inteles , a luat cei 10 ron de la acel om al lui si a plecat .
A 2-a zi , si respectiv a 4-a oara la Zarguzon , [ astazi 23.10.2009] m-am dus in acelasi loc impreuna cu nasul meu si inca un prieten ( pescari cu experienta de peste 10 ani ) sa ne distram la obleti , cat sa facem un gratar din ei si sa bem un vin abia stat din fiert .

FAPT :
"Oamenii patronului" cu prostovolul erau peste tot pe canal dupa obleti.
Ne-am pus pe prins obleti chiar intre ei si , inevitabil , baiatul cu taxa , participant si el la prinsul obletilor la prostovol cere drepturile "patronului" , numai ca de data asta nu am mai platit nimic si am specificat ca nu platim nimic pana nu vine cu : chitantier , plus acte ca au in administrare / propietate inclusiv canalul acela ( care este totusi un fost canal pentru irigatii , iar statia de pompare din capatul canalului este inca folosita ) .
Dupa un timp , apare "patronul" , pardon ghertoiul acela mofluz , care incepe ,fara a cobori din masina a urla la noi sa platim taxa pentru canal ca altfel... vom vedea ce pumni in cap ne luam .
Noi , facandu-ne ca nu-l auzin , ne continuam joaca la obleti , prea putin pasandu-ne de amenintarile domniei sale .
Dupa 2 - 3 minute , bunul simt ne obliga , totusi , sa ii raspundem , cerandu-i chitanta pentru taxa ,plus acte doveditoare ca acel canal este administrat de el .
Raspunsul , firesc : "Ba da cine sunteti voi sa va arat eu acte ma?"
Polemica a continuat pret de 10 minute , timp in care tot ce ne-a arat acel "patron" a fost un CHITANTIER IN ALB , FARA STAMPILA ( care , pentru cine nu stie , poate fi cumparat din orice librarie ) .
Am strans sculele si am plecat .

OBSERVATII :
1. Unei persoane fizice , i se presteaza un serviciu public si i se incaseaza bani , numai in baza unui bon fiscal ( de aceea unei firme ii trebuie casa de marcat cand vinde persoanelor fizice ) + chitanta sau factura , daca este ceruta .
Chitanta trebuie sa aibe stampila cu numele firmei si CIF/CUI-ul .
Orice alt fel de incasare duce la evaziune fiscala .
Ordonanta nr 47 publicata in Monitorul Oficial 603 din 31.08.2007 specifica acest lucru.

2. Acel canal , adiacent lacului , este foarte , foarte probabil sa fie apa publica , unde sa poti pescui fara taxa , doar cu permis AGVPS .

3. "Patronul" , intrebat cum se numeste societatea domniei sale , care ar trebui sa administreze lacul si care presteaza servicii publice , parca a luat foc , zbierand ca nu trebuie sa ne dea el noua explicatii de genul acesta si s-a urcat in masina , de unde a continuat palavrageala fara rost , cum ca el nu are nevoie de pescari ca noi , etc etc etc .

INTREBARI :
1. Unde se poate afla , daca acel canal , si respectiv lacurile sunt in propietatea celui care cere bani , numit Sorin Cristea ?
Adica , ce institutie se ocupa de apele publice din Romania , mai precis in Constanta ?
Apele Romane , AGVPS ?!?

2. Pana la urma , lacul Zarguzon , merita sau nu ? ( Intreb despre lacul cu taxa mai mica , de 25 RON , nu cel de 100 RON )
Si intreb ca un pescar incepator , care vrea sa prinda , orice , numai sa prinda !
Nu am inca rabdarea necesara , pentru 24 de ore si 1 trasatura .

CONCLUZII :
Multi s-au imbogatit pe balti facand bani "la tupeu" , luand taxe pe balti care nu le apartin.

"Tupeul porcesc" este ceva din ce in ce mai des intalnit in Romania , deci decat sa taci si sa inghiti singur mai bine spui si altuia , poate totusi se misca ceva .. undeva .. candva ...
Reclamatii ii facem cu siguranta " lu` nea` patronu` " , inclusiv , luni dimineata , voi da personal cateva telefoane la redactii de ziare din Constanta , poate , poate face cineva vreun reportaj .

Fiind din Constanta , dar avand societate agricola in Movilita si totodata locuind si acolo , lucrand teren inclusiv in apropierea Zarguzonului , acest lac este ideal pentru mine , ca sa capat experienta , insa nu stiu ce sa cred ...
Capturi serioase nu am vazut niciodata , si din ce aud , in ultimul timp , capturile lasa de dorit .
Taxele sunt prea mari ( cel putin lacul cu 100 RON , mi se pare ft. ft. scump ) .

Am sa incerc sa iau legatura cu dl. Misu Sipanu , pentru a ma lamuri in privinta Zarguzonului .

//

Scuzati multele paranteze , si paranteze la paranteze , dar am simtit nevoia sa explic , cat mai in detaliu posibil dezamagirea de la Zarguzon ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”