balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roni » 25 Oct 2009, 12:13

crede ne ca nu ne-ai spus nimic nou!!! cand ai ajuns pe balta zarguzon treci intr o alta lume,intr o alta galaxie...intr o gaura ,daca nu neagra ,cu siguranta "maro".cei sapte ani de acasa se trasnsforma brusc in cele 7 zile(ca sa nu zic minute).in concluzie,ca sa va faceti o idee generala,specimenele de acolo iti fac un favor ca dai in balta lor.si criticile ar putea continua la nesfarsit dar nu cred ca merita nici macar atat.
Acum sa va povestesc ce am patit azi pe aceasta balta minunata.am fost aseara cu un prieten sa nadim ,ca azi dim sa mergem la prima ora.cand ajungem,f proape de locul unde am nadit,erau 2 angajati ai baltii.cand sa ne punem p plantat am vazut o sticla lateral stanga.am intrebat dak sunt plase si unul din cei doi a zis ca este un copac cu sarme petru ca pestii sa si depuna increle(a crezut bunica).am plantat 4 lansete si dupa 5 min vin 2 cu barca si se apuca de scos plasele,peste care tocmai plantasem lansetele.cred ca nu va intereseaza ce a iesit din gura mea...atunci a venit si taxa.i am dat o hartie de 100 ron si i am zis ca nu pescuieste decat unul pt ca eu strangeam deja.aici vine partea interesanta.specimenul nu avea rest si mi a zis ma duc sa mi iau restul de la sediul lor!!!!!trecem pestestrangem si plecam.acum trebuia sa alergam dupa specimen pt a ne recupera banii pt ca el nu era acolo.cand am dat de el nu ne-a restituit decat 50,invocand faptul ca am pescuit(nu plantasem decat 4 lansete).dupa ce i am explicat ,cu o scarba iesita din comun ne-a restituit si ceilalti bani.Le doresc celor de acolo multa "caldura" si bafta la peste.
imi cer scuze dak v am plictisit dar tin la banii si nervii colegilor pescari care vor sa pescuiasca acolo!!
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roshured » 26 Oct 2009, 14:52

Deci , nu sunt sigurul care a avut experientre neplacute ...

Ma miram sa fiu eu chiar asa de absurd si sa fiu sigurul caruia i se pare ca Zarguzon este infect din cauza "patronului" , sau ce o fi berbecul ala de om ...

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 15:46

@rosured.....si inca nu stii totul.Eu personal,inteleg ideea de ,,afacere,,ai inteleg pe toti adm.de balti......dar pina la urma pe mine cine ma intelege.De trei ani tot incerc ceva constructiv,degeaba.ba mai rau...injuraturi,amenintari.Citeam undeva,nu mai stiu pe ce site ca,,in momentul cind adm.de balti asi vor da seama ca traiesc de pe urma recomandarilor.mag.de pescuit vor realiza cit au pierdut in acesti ani,,.Situ rile baltilor sint nerevizuite din 2005,populari nu se mai pune problema,cit despre comportament...... :-q

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de roshured » 07 Dec 2009, 16:22

Astia la Zarguzon sunt sub orice critica oricum ...

Eu unul , am o relatie care mi-a inlesnit accesul la Zarguzon, direct prin cel care detine balta , si nu mai platesc nimic de acum inainte .
Am fost acum 1 luna si am dat la crap dar nu s-a prins nimic ,era deja prea rece apa .

Papagalul ala de Sorin Cristea este nepotul patronului , iar impreuna cu odrasla lui si cu finul lui ( mucea ala de sta langa statia de pompare ) , se cred zmei pe Zarguzon .
Cand m-am dus acolo si le-am spus ca vin din partea lui cutarescu , etc etc dupa ce ma certasem cu ei destul de urat [ vezi http://infopescar.tv/forum/balti-iazuri ... tml#p39059 ] , tot au avut ceva de comentat .
Mi-a zis Cristea sa dau in balta de 50 RON doar de pe dig si m-am dus direct in cea de 100 RON intr-un stufaris unde am vazut ca vin unii cu niste rulote si stau cu zilele pe acolo .
A venit dupa vreo 2 ore sa imi spuna sa plec de acolo si nici nu l-am bagat in seama , nici nu m-am intors spre el ... a plecat dupa 5 minute de guitat si nu s-a mai intors .
Astia sunt oameni de o nesimtire crasa , iar singurul remediu este sa le raspunzi cu nesimtire.
Nu ma caracteizeaza nesimtirea , dar la nevoie stiu sa o aplic .

...Traim in Romania lui Basescu si a lui Geoana dle. Sipanu

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 18:01

Nu ma pricep la politica dar balta Zarguzon are soarta Romaniei ,frumoasa tara de c---t conducatori =)) =))

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de madmanwr » 18 Mai 2010, 18:29

Mda sa inteleg ca tot prin relatii poti sa pescuiesti linistit.. sunt din constanta si pe 10.05.2010 am fost la zarguzon pe balta mare, 12 ore am stat am incercat la porumb si din plictiseala am dat si cu rama rosie ptr cativa carasi..si pana la urma nu a vrut la porumb in schimb in loc de caras , am prins un ten de 4 kg:) noroc chior :).. oricum balta lasa de dorit .. mizerie cat cuprinde.. nesimtiti angajatii baltii ,, si ma rezum doar la aceste cuvinte.

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de thestormy14 » 29 Dec 2012, 19:53

cei de la zarguzon nu au acte pe nici un canal.... am laudat balta asta si imi pare ff rau Sunt din Tuzla si stiu foarte bine povestea baltii.Primarul Techergiolului e un lenes si flamand dupa banii , ca si ceilalti primari.Nu il intereseaza pe el ca e apa publia a vandut canalul fara acte decat cu o chitanta fara stampila cum zice si utilizatorul de sus ii da la primar 100 de milioane pe luna si e fericit . Obisnuitiva fratiilor suntem in Romania.Am muncit in Norvegia daca vreti sa stiti acolo nu exista balta cu taxa sau cu permis.Desii peste se prinde foarte mult!!!! Atentie cand spun foarte mult, asta inseamna in cantitati exagerate.Am prins intr-o zi cu colegii mei de munca 150kg de crap!!!! cantariti toti intr 5 12 kg, asta fiind o balta publica.Urmeaza intrebarea: Dar de unde atata peste la ei si la noi nu? Foarte simplu, in fiecare an in Norvegia toate baltiile se populeaza cu peste de 1kg la noi o balta publica nu este populata niciodata!!!!!!! Tot in norvegia braconajul se pedepseste cu 5-10 ani de puscarie si acolo se executa nu exista sa dai mita.La noi ii dai 3 kg de pete la politai si scapi . Suntem o tara de gorile!

Avatar utilizator
vasea
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Mar 2009, 11:28

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de vasea » 03 Iul 2015, 19:01

Rog cateva lamuriri din partea colegilor pescari din Constanta, deoarece in august voi tarat de catre nevastuica la mare, in statiunea Eforie Nord, si pe google am vazut ca aceasta balta este cea mai apropiata intentinez sa petrec cat mai multe zile la pescuit acolo, asa ca cine are detalii privind taxa, populatie piscicola, regulament si daca merita sa aduc sculele, va rog impartasiti. Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
mons
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Mai 2011, 18:57
Localitate: Constanta

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de mons » 05 Iul 2015, 10:25

Salut. Din cate am auzit deocamdata este inchis Zarguzonul.

Avatar utilizator
vasea
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Mar 2009, 11:28

Re: balta ZARGUZON loc Techirgiol Jud CT

Mesaj de vasea » 06 Iul 2015, 16:51

Mulrumesc. Alta balta prin zona?

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”