bitina 2 si 3

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
valiauto68
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2010, 13:43

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de valiauto68 » 01 Noi 2010, 13:47

prima si cerd ca si ultima partida pe bitina 31.10.2010.

dimineata la prima ora , aprox 6.30, eram pe balta.Cam 4 masini inaintea noastra, necunoscand balta decat din spusele
unui prieten, nu stiam ca malul inalt poate crea probleme
in gasirea unui loc.

asadar s-a ajuns la concluzia ca o sa stam separati, fiecare pe unde i se pare
ca e mai bun locul. apa era f scazuta.
dupa o serie de lanseuri cu markerul am ajuns la concluzia ca apa mai mare de 2 metrii nu exista.

bun si facut balta a inceput sa se umple de pescari dornici sa prina peste si sa-si petreaca duminica pe balta.

in final la ora 16 cand lumea deja plecase de pe balta am tras o concluzie: TOATA BALTA A FOST NAVODITA!

Nici un pescar, aprox 20-30 nu a scos nici macar un rac din balta!

L-a plecare toata lumea a luat peste , respectiv cele 10 kg, care se dau la plecare si a ramas cu un gust amar.

CONCLUZIA MEA: datorita faptului ca este vremea rece si pestele oricum nu mai mananca f bine, desi scad si sansele sa
se prinda cele 10kg maxime.pescar ,probabil ca patronul a gandit in felul urmator

de ce sa tina si peste in balta si sa nu se prinda si la sfarsitul zile sa dea oricum cele 10kg oricum stiute
dinainte, asta insemnand ca va trebuii sa aiba ori cel putin 1000kg in balta care daca are toane nu pune gura , si sa
mai aiba si la juvelnice inca aprox 2-300kg pentru 20-30 pescari care nu au prins nimic, MAI BINE IL TINE PE TOT IN
JUVELNICE SI ASTFEL ASIGURA ORICUM PESTELE LA PLECARE!

DACA ASTA E O AFACERE NU STIU? POATE CA E UN FEL DE VANZARE A PESTELUI MASCATA, PENTRU CA INTR-UN SISTEM NORMAL
MARIMEA PESTELUI CARE SE DA ESTE DE 1KG , PESTE CE IN MOD NORMAL PE ALTE BALTI SE ELIBEREAZA FARA RESTRICTIE!!!!


ASADAR FIR INTINS TUTUROR!

Si daca vedeti ca e scazuta apa inseamna ca s-a "evaporat" toata vara si odata cu apa si pestisorii!


oricum nu prea stiu de ce am ajuns la bitina tinand cont ca sculele mele valorau mult peste toate sculele pescarilor din balta ... si nu vreau sa jignesc pe nimeni. :))

am uitat sa va precizez ca pana la urma m-am ales spre sfarsit cu o partida de casting. am reusit sa dau pe malul celalalt... recunosc ca asta a insemnat undeva la 100m! plumb de 100gr

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de zfcristian » 01 Noi 2010, 23:47

Mi-a placut treaba asta cu markeru pe Bitina =)) =)) =))
Bitina e balta de carasari care vor sa isi depaseasca recordurile de sub 1 kg :))
Da se navodeste la greu toamna
Da e business si il face de ceva ani dupa acelasi tipar : populare primavara, hranire puternica si deschidere pt pescuit pe 15 august

PS: Daca tot aveai cele mai scumpe scule , o cautare pe google nu puteai sa dai inainte si sa iti faci o idee despre balta ?!
Fire intinse in continuare!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de sdaniel » 03 Noi 2010, 14:12

valiauto68 scrie:oricum nu prea stiu de ce am ajuns la bitina tinand cont ca sculele mele valorau mult peste toate sculele pescarilor din balta ... si nu vreau sa jignesc pe nimeni. :))

am uitat sa va precizez ca pana la urma m-am ales spre sfarsit cu o partida de casting. am reusit sa dau pe malul celalalt... recunosc ca asta a insemnat undeva la 100m! plumb de 100gr

:O :O :O :O :O :O GROZAVA TREABA AI FACUT!
Dan Serban

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 10 Noi 2010, 00:53

asta cu sculele tale scumpe e mondiala si eu si multi alti au scule scumpe dar ele nu te fac sa prinzi peste in ce priveste ca ai venit cu ele pe bitina .am prieteni care vin pe bitina cu rubeziana de 5000 ron cu scaun cu tot kitu bate undeva la 10000 ron poate cato masina pt uni .iar faza cu lansatu la 100 m e ceva nemaipomenit chiar nu stiu cum ai reusit o asa performanta poate imi arati si mie cum sa dau in loc de 153yarzi 100 m

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 10 Noi 2010, 00:57

asa ca nu mai vorbi din reviste sau filmulete ca dc iti pun un bat de 390 in mana iti dai cu el peste genuchi .chiar as vrea sa merg cu tine sa mi arati cum dai pe malu celalalt , platesc eu benzina .te astept :-??

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de besliu » 13 Noi 2010, 15:21

asta a fost tare 3,90 sa te lovesti cu el de genunchi !! =))

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de ionutniculae » 23 Noi 2010, 10:29

Asa rautaciosi nu am vazut
Daca are omu' scule scumpe, ce aveti voi cu el, poate o avea din alea FERARI, ASTON MARTIN, :)) :)) :))
Never give up

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 15 Mar 2011, 16:39

singura iesire pe o balta din romania- anul trecut, si da este o balta care macar are patroni seriosi, fara interes de tzeapa, este pur si simplu o afacere din care pescarul nu iese tepuit, in cel mai rau caz el alegandu-se cu pestele cumparat. Nu te obliga nimeni sa iei cele 10 kg acasa daca esti doa run impatimit al C&R, ei garanteaza cantitatea pentru simplul fapt ca sunt transparenti, baga pestele in balta si te lasa sa prinzi cat poti, nu se ascund in felul asta(prin garantarea kg pur si simplu iti arata ca nu au motive sa umble la apa, sau sa hraneasca excesiv pestele, sau sa nu populeze adecvat) ca nu ai capturi de 5+kg macar sa nu vorbim de peste 10kg este cu totul altceva nici nu mai este interesul pentru asa ceva.

despre drum/balta- drumul este asfaltat pana in dreptul baltilor, dupa care este camp dar se poate merge cu masina. balta- are un mic dezavantaj- malul este froarte inalt si abrupt dar pentru ce peste este acolo nu ai probleme sa scoti pestele din apa.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 08 Aug 2011, 01:08

zfcristian scrie:Mi-a placut treaba asta cu markeru pe Bitina =)) =)) =))
Bitina e balta de carasari care vor sa isi depaseasca recordurile de sub 1 kg :))
Da se navodeste la greu toamna
Da e business si il face de ceva ani dupa acelasi tipar : populare primavara, hranire puternica si deschidere pt pescuit pe 15 august

PS: Daca tot aveai cele mai scumpe scule , o cautare pe google nu puteai sa dai inainte si sa iti faci o idee despre balta ?!
Fire intinse in continuare!
"carasari" sper sa ai ocazia in viata sa sa jungi sa prinzi un blue marlin, blue fin tuna, macar o baracuda sau leather jacket, si dupa sa postezi de carasari ;)

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 11 Aug 2011, 18:25

MAINE 12 AUGUST SE DESCHIDE BITINA ACELEASI CONDITII PESTE VA ASIGUR CA ESTE LA FEL DE MULT AM FOST ACUM VREO LUNA SI CU 2 FEDERE AM PRINS INTRUNA

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mih_IL » 12 Aug 2011, 11:52

florinpopescu2003 scrie:MAINE 12 AUGUST SE DESCHIDE BITINA ACELEASI CONDITII PESTE VA ASIGUR CA ESTE LA FEL DE MULT AM FOST ACUM VREO LUNA SI CU 2 FEDERE AM PRINS INTRUNA
Colcaie balta de ciortani.
@florinpopescu
Inseamna ca aveti pile la d-l Gabi daca va lasat sa pescuiti in afara perioadei.
P.S. si apropo balta se deschide pescuitului de Sf. Maria , adica pe 15 aug.
I love carp!

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 12 Aug 2011, 18:23

Am fost si eu pe Bitina (cea din stanga soselei) anul trecut dar, sincer sa fiu mi-ai lasat un gust amar. Balta e plina cu ciortan la 1-3 kg maxim. Pestele este hranit ABSOLUT in fiecare zi si nu prea mananca.
Cu toate astea, cel de langa mine (ultimul loc de pescuit) a pescuit lantat si a luat aprximativ 60 kg de ciortan, si cand spun ca a luat, ma refer la faptul ca l-a luat pe tot acasa :O .
PS: Drumul de la sosea la balta a fost reparat de ceva vreme, insa nu recomand in nici un caz balta.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 12 Aug 2011, 18:25

valiauto68 scrie:
am uitat sa va precizez ca pana la urma m-am ales spre sfarsit cu o partida de casting. am reusit sa dau pe malul celalalt... recunosc ca asta a insemnat undeva la 100m! plumb de 100gr
100 m ??? :O :O =P~
care este secretul?

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 13 Aug 2011, 19:42

mih_IL scrie:
florinpopescu2003 scrie:MAINE 12 AUGUST SE DESCHIDE BITINA ACELEASI CONDITII PESTE VA ASIGUR CA ESTE LA FEL DE MULT AM FOST ACUM VREO LUNA SI CU 2 FEDERE AM PRINS INTRUNA
Colcaie balta de ciortani.
@florinpopescu
Inseamna ca aveti pile la d-l Gabi daca va lasat sa pescuiti in afara perioadei.
P.S. si apropo balta se deschide pescuitului de Sf. Maria , adica pe 15 aug.[/quo

SUNT PRIETEN CU FISU SI IL STIU PE GABI DE 10 ANI ,SI STAI LINISTIT BALTA SA DESCHIS PE 12 NU PE 15

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 16 Aug 2011, 15:31

am fost Sambata 13 august acolo, peste 100 de masini erau deja in linie la ora 5:30, a trebuit sa mergem pe 1 3-ul fiind ocupat deja in proportie de 100%, desi am prins peste mai mic (media de 450 gr/buc) modul in care esti tratat, in care vezi seriozitatea cleor implicati acolo, vezi respectul pe care-l poarta pescarului si in acelasi timp te distrazi pescuind, acesta fiind cel mai important lucru. Hobby-ul presupunand nu doar sa stai cu batu-n balta ci si sa te simti bine.
Asta inseamna o balta cu peste , o crescatorie/pista de concurs, balta privata, SA AIBE PESTE!!, ca este mai mic sau mai mare este altceva, dar la sf zilei pleci multumit si relaxat, si fara sa fii pacalit.

PS: Balta s-a deschis pe 12, eu am fost pe 13, daca este asa de plin in fiecare zi, inseamna ca de acolo se scot 1000kg peste/zi...30to/ luna...nu pacalelile gen stigma, fundulea si mai stiu eu ce in care prinzi doarpovestile patronilor ca baga 3-4 to intr-un an....si in rest incaseaza pana se plictisesc....

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”