Cernica

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Cernica

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 22:28

Am un prieten bucurestean care merge saptamanal,tipul e serios si-mi spune ca exemplare de caras la kil prinde frecvent pe Cernica,la pufulete si viermusi.Personal taxa m-i se pare cam mare dar el zice ca-l rupe si il cred pentru ca de anul trecut nu-l mai pot urni de acolo.Numai bine.

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Cernica

Mesaj de valentin... » 06 Mai 2011, 22:47

mersi mult de informatie,dar sti daca sa dus si anu asta?

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Cernica

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 22:56

De cel putin 5 ori,momentan e plecat la Istanbul pentru 3 saptamani,cand vine vb.cu el si o sa-ti dau mai multe informatii.

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Cernica

Mesaj de valentin... » 06 Mai 2011, 23:14

mersi mult de tot cred ca o sa fac o partida acolo

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Cernica

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 23:33

Fir intins si astept vesti!

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Cernica

Mesaj de valentin... » 06 Mai 2011, 23:37

mersi
anu asta ai fost pe vreo balta?n afara de MV

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Cernica

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 23:47

Eu sunt buzoian si am mers prin apropiere deocamdata.Cel mai bine a mers la Visani,vezi detalii pe "unde am pescuit".

Avatar utilizator
ar1z3m
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 24 Noi 2010, 21:18

Re: Cernica

Mesaj de ar1z3m » 07 Mai 2011, 00:21

Pe cernica in aceasta perioada merge foarte bine carasul pentru taxa de 80 ROn e bataie pe locuri e control mult deoarece te cauta de crap si intradevar momelile prinzatoare viermusi pe tot acul cu pufulete in cap carasul este frumos. Incercati locurile de la stana sau cele apropiate de baza fir intins tuturor . ( sugestia paza este de belea nu incercati sa smekeriti crapu ! grija si la monturi am inteles ca cele de crap la taxa pentru caras sunt interzise ! )

Avatar utilizator
alex1983
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 18 Noi 2009, 09:44

Re: Cernica

Mesaj de alex1983 » 21 Iun 2011, 22:58

Buna seara, poate ne mai poate oferi cineva informatii proaspete despre aceasta balta ca sunt tare curios cum mai sta treaba pe acolo (in special nada si locuri de pescuit). Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
ar1z3m
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 24 Noi 2010, 21:18

Re: Cernica

Mesaj de ar1z3m » 22 Iun 2011, 15:06

baza dinamo , la stana si baza cernica ( la ei in curte ) se merge foarte mult pe caras pufulete , bonduel + momitor detali despre crap momentan nu mai astept sa se incalzeasca sa o vizitez ( informatii primite de la un prieten ) sper sa-ti fie de folos ---<><

Avatar utilizator
alex1983
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 18 Noi 2009, 09:44

Re: Cernica

Mesaj de alex1983 » 22 Iun 2011, 20:55

Cred ca e destul de cald, oricum din ce am inteles merge bine noaptea. Ma duc maine, va tin la curent

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Cernica

Mesaj de valentin... » 22 Iun 2011, 21:48

noaptea se de numai la crap si taxa e de 200 ron
nu te lasa sa dai noaptea la caras plus ca paznicii sunt zdrente rau
plus ca pe mal sunt multe gunoaie
dute si o sa sa vezi si o sa iti dai seama ca nu mai ai ce cautat pe balta aia
NU MAI E CERNICA CE A FOST.........

Avatar utilizator
alex1983
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 18 Noi 2009, 09:44

Re: Cernica

Mesaj de alex1983 » 23 Iun 2011, 00:04

stiu ca taxa de noapte e numai la crap si stiu ca sunt gunoaie pe balta si paznici cam plini de ei, dar ce sa fac.......ma mananca si sper ca dupa partida sa imi lase o impresie buna. Din ce am auzit peste se prinde si mare si mult dar mai trebuie sa ma conving. Multumesc de sfaturi oricum

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Cernica

Mesaj de bitza35 » 25 Iun 2011, 02:02

buna seara si bine v-am gasit...as dori sa vin cu o completare vis a vis de comentariile legate de pescuitul pe cernica dar numai in privinta pescuitului la caras...ca de pescuitul la crap cu o taxa de 200ron si sa iei 2-3 carasi,chiar si la kg bucata...e prea mult...ptr ca,crapul sa rarit (a fost rarit industrial) si eu nu prea obisnuiesc sa arunc cu bani aiurea [-x ...deci legat de caras am vazut ca cineva a scris ca a dat ca momeala cu vierme si pufulete si a prins...dar cat?ce cantitate?ca sincer va spun ca am pescuit anul asta acolo de 4 ori si daca bagam vierme ma omora platica si albitura.acolo eu dau strict cu pufulete de miere ca momeala si ca nada mamaliga amestecata cu celebrul si atat de ieftin TTX-ul care face ravagii la caras...si asa prind peste.ca idee,sa stiti ca paznicii nu mai sunt aia vechi si fara bun simt,acum vin iti iau taxa dimineata,iti explica ca daca pescuiesti la caras nu ai voie sa retii nicio bucata de peste din specia crap indiferent de greutate si marime,cate lansete ai voie...chestii uzuale pe care le auzi cand ajungi la pescuit pe o balta pe care totusi se mai prinde ceva (ca pe alea care nu iei nimic,vin iti iau banii dimineata devreme si la revedere,tu ca pescar stai si privesti peisajul si pana seara cu tot cu speranta ca poate,poate,iei 1-2carasi)...si hai sa va mai zic o "jmecherie",am niste prieteni care merg destul de des acolo,de doua ori pe saptamana ,martea si vinerea,asta e,isi permit oamenii...si tot pescuind ei asa si avand capturi f multe de platica,au renuntat sa o mai arunce inapoi si au pus-o separat in alt juvelnic ca de platit tot platesti balta,si atentie...cand au venit paznicii in control (ca de venit au mai venit la ei ca iau ghicit ca le cam au cu prinsu si sa nu ia ceva ciortan etc)baietii au ridicat si juvelnicele de platica i sub pretextul ca nu este normal sa le ia in considerare la greutate si platica (la o taxa de 80ron ai voie 8kg de caras)au oprit-o fara probleme...ca idee lumea nu mai este a dracului si nesimtita ca inainte...si sa raspund si la un MP pe care l-am primit...ce pot sa zic de Cernica,daca le ai cu pescuitul si mananca in ziua in care esti la pescuit...iei peste nu gluma,am vazut doi oameni in varsta (mosi)care luasera vreo 40kg de caras ~x( ,dar au dat impreuna si unu din ei pregatea forfatul cu nada si pufuleti si cand celalalt scotea pestele,scotea forfatul cu totul si punea unul gata pregatit ca lucrau cu agrafe si sincer,mosi,mosi dar lucrau la viteza =D> ca si pestele manca tot asa,eu atunci am luat vreo 14kg si un amic a luat 12kg...dar noi nu faceam fata si din 5bete dadeam cu 2 fiecare,era intr-o miercuri si nici dracu nu nea deranjat,dar fara galagie si tam-tam ca ce mare e ala :-$ ...noi lasam masina sus pe dig si coboram jos,ai loc acolo vreo 4 persoane dar care pot sa dea lejer cu cate 4-5 bete...dar cand mergeti acolo e bine sa aveti punga de pufuleti noua,sigilata,conteaza f f mult...numai bine si fir intins ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
ar1z3m
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 24 Noi 2010, 21:18

Re: Cernica

Mesaj de ar1z3m » 25 Iun 2011, 14:41

bitza crede ma ca are cernica suficient peste incat sa mai scoata ei de acolo multi multi ani am avut anul trecut o partida in care nu am reusit sa scot nici un exemplar mai mare de 5 kg din cauza puietul crescut de 2 3 kg daca plantezi si muncesti putin ( majoritatea pestisilor se pripopeanu in cioturi ) reusesti sa faci o partida foarte frumoasa pe cernica. repet este o balta extrem de grea din perspectiva mea , numai de plantat si de stat pe ele calumea aici vorbind exclusiv de pescuitul crapului FIR INTINS.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”