Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: Chiroiu 4

Mesaj de zenhor » 30 Dec 2008, 16:45

Balta intr-adevar e superba!
Sper sa pot ajunge sa pescuiesc pe ea, chiar daca asta presupune sa ma inscriu intr-un club. Lucuru care nu mi-ar displacea deloc, dar am vazut pe cerintele multor cluburi, ca sa fii membru trebuie sa stai bine cu timpul liber...lucru mai greu cand lucrezi 8 ore/zi, 5 zile/saptamana...

Felicitari oamenilor care s-au implicat in pastrarea acestui biotop! Sper ca si altii sa invete, pentru ca sunt multe locuri frumoase in Romania care se pierd pentru totdeauna in urma cautarii disperate a unui profit mic si efemer.
Urez "conducerii" de la Chiroiu 4 sa se imbogateasca si sa concesioneze si alte balti pe care sa le trateze la fel :D .
Si le mai urez si celorlalti patroni(macar celor din zona Movilita, Vulpoi, Dragoesti, BGS) sa invete de la conducerea baltii Chiroiu 4.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Chiroiu 4

Mesaj de IULIAN C » 31 Dec 2008, 11:00

@zenhor:
Da...cu timpul asta e cam grav,dar 8 ore/zi 5 zile/saptamana...wow....la programul asta nu prea as avea ce sa mai cer....da 14 ore/zi cate 6-7 chiar 8 zile la rand...ce-ati zice?
Daca nu avem timp....ne facem,ca ...deh...micrubu....ne trage,si impinge tot pe balta!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: Chiroiu 4

Mesaj de zenhor » 31 Dec 2008, 18:12

Ups, ai dreptate, nu stiam ca muncesti asa mult :( .
Eh as avea si eu timp pentru 1-2 concursuri, deocamdata ma pregatesc pentru primul concurs...in primavara. Cand ma gandesc ca in martie anul trecut nici nu stiam ce-i ala fir de par, nadire...chestii d-astea simple, de baza...ma apuca plansul. Asta pentru ca imi dau seama ca pe masura ce citesti si aflii mai multe pe-atat iti pui si mai multe intrebari.
Raspunsul la ele...e pe balta!
Sper sa ne vedem pe-acolo, poate chiar la Chiroiu.
Eu am fost in zona aceea la balta Vulpoi(mica dar draguta), e pe langa satul Valea Bisericii. Frumoasa zona aceea, dar ce am vazut la Chiroiu 4 chiar m-a impresionat.
Sarbatori Fericite!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 31 Dec 2008, 18:36

Pentru a intra intr-un club ai nevoie de mult mai mult decat timp liber,ai nevoie de experienta in competitii,echipament,bani sa participi la concursuri ,etc.Asa ca probabil o sa vedem aceasta balta doar in emisiunile INFOPESCAR :(( :(( :(( :(( .Asta daca nu cumva se vor gandi cei care conduc cluburile si la noi cei care poate nu avem experienta in concursuri,nu avem nici timpul necesar participarii la competitii,nu avem bani necesari cumpararii de echipament adecvat sau a nadei pentru participarea la competitii,etc.Ar fi bine ca in aceste cluburi sa fie primiti si pescari simpli ,cu bun simt,care sa-si plateasca cotizatia anuala si sa nu aiba obligatia de a participa la competitii adica sa ramana in continuare pescari AMATORI.
Numai bine si LA MULTI ANI!!!
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de gor965 » 31 Dec 2008, 20:19

coleman scrie:........................
Ar fi bine ca in aceste cluburi sa fie primiti si pescari simpli ,cu bun simt,care sa-si plateasca cotizatia anuala si sa nu aiba obligatia de a participa la competitii adica sa ramana in continuare pescari AMATORI !
Ptr. Amatori exista Asociatiile de Pescuit ! In orice sport ,legitimarea la un club sportiv este echivalenta cu urmarirea performantei ...lucru pe care amatorii ,sa recunoastem ,nu-l fac (mai exact ,nu-l urmaresc)!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 01 Ian 2009, 22:10

gor965 scrie:
coleman scrie:........................
Ar fi bine ca in aceste cluburi sa fie primiti si pescari simpli ,cu bun simt,care sa-si plateasca cotizatia anuala si sa nu aiba obligatia de a participa la competitii adica sa ramana in continuare pescari AMATORI !
Ptr. Amatori exista Asociatiile de Pescuit ! In orice sport ,legitimarea la un club sportiv este echivalenta cu urmarirea performantei ...lucru pe care amatorii ,sa recunoastem ,nu-l fac (mai exact ,nu-l urmaresc)!
Corect ,asa este ,eu unul nu vreau decat sa raman in continuare pescar amator(pentru moment),dar sa ma pot bucura de aceasta balta(asta daca se poate).Acum ramane de vazut daca si cei care adimistreaza aceasta balta se vor gandi si la mine(si la multi alti care au aceeasi dorinta).Ar fi mare pacat sa nu se acorde o sansa si celor care nu fac parte dintr-un club.


P.S. Tu esti norocosul care a primit o invitatie de a pescui pe aceasta balta ,dar nu toti avem norocul tau.Orcum balta e pe ''stilul'' tau si cred ca te vei simti la fel ca in locurile care pescuiesti tu de obicei,dar pentru mine unul chiar ar fi ceva deosebit daca as avea ocazia sa pescuiesc acolo.NUMAI BINE
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 02 Ian 2009, 15:32

florentiniuga scrie:Din pacate traim in Romania...
Nu cred ca exista o alta modalitate prin care sa poata fi pastrat un biotop de genul acesta, o microdelta, un paradis al pasarilor si faunei acvatice, decat prin restrictii.


Asa este , ai perfecta dreptate, mi-a placut foarte mult emisiunea si balta, pe care de altfel am pescuit mai demult.
Trebuie insa , gasita o alta modalitate de abordare a restrictionarii accesului pe balta, caci nu pot fii de acord cu exclusivismul de nici un fel, altfel ne intoarcem la baltile fostelor gospodarii de partid unde pescuia doar toarshu' prim si prietenii lui. Nu vrea sa dau nume, dar si azi exista balti cu regim C & R, cu taxa, etc. unde am fost uimit sa vad ca altii vin pe relatii de prietenie, rudenie, etc. si au alt regim fata de noi restul......
Si eu sunt de acord cu sistemul nemtesc, cum ziceai, dar deh....la noi e mai greu.
Daca se impun, de la inceput reguli clare, stricte, care daca sunt calcate fac ca pescarul respectiv sa fie amendat si sa nu mai aiba acces pe acea balta, cred ca e suficient. Asta presupune in schimb o paza foarte buna si eficienta a baltii respective. Sunt deja destule balti unde controlul este foarte riguros, deci se poate.
Pe de alta parte, fiecare administrator este liber sa gestioneze balta cum crede el mai bine, iar scopul celui din Chiroiu 4 este demn de laudat si luat de exemplu. Daca gaseste si o metoda de acces mai "friendly" , sunt sigur ca va deveni in scurt timp foarte apreciat si vizitat.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Marinita » 03 Ian 2009, 09:02

cristian505ro scrie:
florentiniuga scrie:Din pacate traim in Romania...
Nu cred ca exista o alta modalitate prin care sa poata fi pastrat un biotop de genul acesta, o microdelta, un paradis al pasarilor si faunei acvatice, decat prin restrictii.

Asa este , ai perfecta dreptate, mi-a placut foarte mult emisiunea si balta, pe care de altfel am pescuit mai demult.
Trebuie insa , gasita o alta modalitate de abordare a restrictionarii accesului pe balta, caci nu pot fii de acord cu exclusivismul de nici un fel, altfel ne intoarcem la baltile fostelor gospodarii de partid unde pescuia doar toarshu' prim si prietenii lui. Nu vrea sa dau nume, dar si azi exista balti cu regim C & R, cu taxa, etc. unde am fost uimit sa vad ca altii vin pe relatii de prietenie, rudenie, etc. si au alt regim fata de noi restul......
Si eu sunt de acord cu sistemul nemtesc, cum ziceai, dar deh....la noi e mai greu.
Daca se impun, de la inceput reguli clare, stricte, care daca sunt calcate fac ca pescarul respectiv sa fie amendat si sa nu mai aiba acces pe acea balta, cred ca e suficient. Asta presupune in schimb o paza foarte buna si eficienta a baltii respective. Sunt deja destule balti unde controlul este foarte riguros, deci se poate.
Pe de alta parte, fiecare administrator este liber sa gestioneze balta cum crede el mai bine, iar scopul celui din Chiroiu 4 este demn de laudat si luat de exemplu. Daca gaseste si o metoda de acces mai "friendly" , sunt sigur ca va deveni in scurt timp foarte apreciat si vizitat.



Sa discutat cu propietarul baltii si vom gasi o modalitate sa impacam pe toata lumea.Tin sa precizez ca nu se va pescui decat cu recomandare despre pescarul respectiv si neaparat sa posede echipament adecvat.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 02:07

coleman scrie:
P.S. Tu esti norocosul care a primit o invitatie de a pescui pe aceasta balta ,dar nu toti avem norocul tau.Orcum balta e pe ''stilul'' tau si cred ca te vei simti la fel ca in locurile care pescuiesti tu de obicei,dar pentru mine unul chiar ar fi ceva deosebit daca as avea ocazia sa pescuiesc acolo.NUMAI BINE
Nu stiu daca se poate compara cu locul unde pescuiesc eu de obicei...cand e Dunarea crescuta la 15 m de mal am un 6 m adancime ,la 30 m de mal ma duc spre 9 m adancime ...am praguri cu fascine ,bolovani si scoici cat cuprinde ...peste mai putin ,concesionari cu plase din 100 in 100 m... X-( !
Chiroiu mie mi-a placut prin salbaticia pe care am vazut-o in pozele prezentate... ce-i in apa trebuie vazut la fata locului ! Am inteles ca nu are adancimi mari ,deci m-as mira sa fie cu fundul baltii in terase ...restul ,agataturi de orice natura si scoici pot sa fie ptr. ca e : "all natural" sau "bio" ,ca e la moda acum termenul ! :D
Cred ca lipsa de experienta pe balti e stanjenitoare dar nu are ce rau sa-mi faca ...pe o balta de genul asta ,in conceptia mea ,se merge la pescuit ,nu la prins peste ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2009, 01:57

Foto Chiroiu 4 in ALBUM
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Master
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 31 Dec 2008, 00:31
Localitate: The Land Of Choice
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Master » 06 Ian 2009, 14:55

Am postat si eu niste poze de pe balta pe topicul de concurs :
http://infopescar.tv/forum/crap-si-somn ... 89-60.html

Balta e intr-adevar foarte frumoasa si e o placere sa petreci un week-end acolo la pescuit.

Balta o sa fie la dispozitia pescarilor incepand din primavara lui 2009 cand conducerea va stabili un regulament si se va putea pescui doar C&R.

Se fac investitii serioase acolo - o sa las conducerea sa aiba placerea de a le anunta pe parcurs ...

NUMAI BINE !
Traiesc in tara tuturor posibilitatilor. Frumoasa tara... pacat ca e locuita...

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Clabuc » 06 Ian 2009, 23:07

cristian505ro scrie:
florentiniuga scrie:Din pacate traim in Romania...
Nu cred ca exista o alta modalitate prin care sa poata fi pastrat un biotop de genul acesta, o microdelta, un paradis al pasarilor si faunei acvatice, decat prin restrictii.

Asa este , ai perfecta dreptate, mi-a placut foarte mult emisiunea si balta, pe care de altfel am pescuit mai demult.
Trebuie insa , gasita o alta modalitate de abordare a restrictionarii accesului pe balta, caci nu pot fii de acord cu exclusivismul de nici un fel, altfel ne intoarcem la baltile fostelor gospodarii de partid unde pescuia doar toarshu' prim si prietenii lui. Nu vrea sa dau nume, dar si azi exista balti cu regim C & R, cu taxa, etc. unde am fost uimit sa vad ca altii vin pe relatii de prietenie, rudenie, etc. si au alt regim fata de noi restul......
Si eu sunt de acord cu sistemul nemtesc, cum ziceai, dar deh....la noi e mai greu.
Daca se impun, de la inceput reguli clare, stricte, care daca sunt calcate fac ca pescarul respectiv sa fie amendat si sa nu mai aiba acces pe acea balta, cred ca e suficient. Asta presupune in schimb o paza foarte buna si eficienta a baltii respective. Sunt deja destule balti unde controlul este foarte riguros, deci se poate.
Pe de alta parte, fiecare administrator este liber sa gestioneze balta cum crede el mai bine, iar scopul celui din Chiroiu 4 este demn de laudat si luat de exemplu. Daca gaseste si o metoda de acces mai "friendly" , sunt sigur ca va deveni in scurt timp foarte apreciat si vizitat.



Balta arata de vis, abia astept sa am ocazia sa ajung acolo. Laudabila interventia si excelent modul in care ati pus problema, ceva asemanator am incercat si eu pe alt site dar fara rezultate; va multumesc in numele meu si al colegilor mei de echipa .. si poate nu numai ....pentru poarta pe care ati deschis-o si alto pescari, care din varii motive nu fac parte dintr-un club. Perfect de acord cu interzicerea accesului la prima incalcare a regulilor si as plusa putin prin a conditiona accesul de detinerea unui echipament adecvat si in primul rand a unei saltele de receptie adecvate. Din p meu dv salteaua de receptie defineste exact atitudinea individului fata de peste, ceva de genul "spune-mi ce saltea ai ca sa-ti spun cine esti". Nu prea am vazut restrictii de genul asta nici macar la concursuri, astfel ca In concluzie as restrictiona accesul celor care nu detin o saltea de primire adecvata, un minciog care sa nu raneasca in niciun fel pestele, si niste saci de pastrare (aplicabil doar la concursuri) care sa garanteze integritatea pestilor.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 06 Ian 2009, 23:25

Clabuc scrie:
cristian505ro scrie:
florentiniuga scrie:Din pacate traim in Romania...
Nu cred ca exista o alta modalitate prin care sa poata fi pastrat un biotop de genul acesta, o microdelta, un paradis al pasarilor si faunei acvatice, decat prin restrictii.

Asa este , ai perfecta dreptate, mi-a placut foarte mult emisiunea si balta, pe care de altfel am pescuit mai demult.
Trebuie insa , gasita o alta modalitate de abordare a restrictionarii accesului pe balta, caci nu pot fii de acord cu exclusivismul de nici un fel, altfel ne intoarcem la baltile fostelor gospodarii de partid unde pescuia doar toarshu' prim si prietenii lui. Nu vrea sa dau nume, dar si azi exista balti cu regim C & R, cu taxa, etc. unde am fost uimit sa vad ca altii vin pe relatii de prietenie, rudenie, etc. si au alt regim fata de noi restul......
Si eu sunt de acord cu sistemul nemtesc, cum ziceai, dar deh....la noi e mai greu.
Daca se impun, de la inceput reguli clare, stricte, care daca sunt calcate fac ca pescarul respectiv sa fie amendat si sa nu mai aiba acces pe acea balta, cred ca e suficient. Asta presupune in schimb o paza foarte buna si eficienta a baltii respective. Sunt deja destule balti unde controlul este foarte riguros, deci se poate.
Pe de alta parte, fiecare administrator este liber sa gestioneze balta cum crede el mai bine, iar scopul celui din Chiroiu 4 este demn de laudat si luat de exemplu. Daca gaseste si o metoda de acces mai "friendly" , sunt sigur ca va deveni in scurt timp foarte apreciat si vizitat.



Balta arata de vis, abia astept sa am ocazia sa ajung acolo. Laudabila interventia si excelent modul in care ati pus problema, ceva asemanator am incercat si eu pe alt site dar fara rezultate; va multumesc in numele meu si al colegilor mei de echipa .. si poate nu numai ....pentru poarta pe care ati deschis-o si alto pescari, care din varii motive nu fac parte dintr-un club. Perfect de acord cu interzicerea accesului la prima incalcare a regulilor si as plusa putin prin a conditiona accesul de detinerea unui echipament adecvat si in primul rand a unei saltele de receptie adecvate. Din p meu dv salteaua de receptie defineste exact atitudinea individului fata de peste, ceva de genul "spune-mi ce saltea ai ca sa-ti spun cine esti". Nu prea am vazut restrictii de genul asta nici macar la concursuri, astfel ca In concluzie as restrictiona accesul celor care nu detin o saltea de primire adecvata, un minciog care sa nu raneasca in nici un fel pestele, si niste saci de pastrare (aplicabil doar la concursuri) care sa garanteze integritatea pestilor.



Ma bucur, ca incet,incet, interventia mea , cred ca va da roade. Exista balti de crap, nu vreau sa le fac reclama, pescarii le cunosc, unde accesul este liber tuturor, daca se respecta regulamentul( la crap : saltea, spray,minciog, etc.,etc.). Paznicii isi fac datoria cu prisosinta si daca castigi increderea lor si a administratorilor esti lasat fara probleme si noaptea. Nu inseamna ca daca nu facem parte dintr-un club, sa nu avem acces pe orice balta. Altfel, cum am spus, revenim la un exclusivism cu care nu sunt de acord si nu il accept. Am pescuit prea mult in balti cu adevarat salbatice,pe Dunare si in Delta ca sa pot accepta vreodata vreun exclusivism. Sunt pescari foarte buni si seriosi, chiar daca nu fac parte din cluburi. Cine ma cunoaste stie ca deviza mea este : pescuitul-libertate pentru peste si pescar.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Master
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 31 Dec 2008, 00:31
Localitate: The Land Of Choice
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Master » 11 Ian 2009, 23:33

Am fost azi la balta Chiroiu 4 impreuna cu proprietarul - balta inghetata, peisaj de vis ... Am facut si niste poze daca sunt doritori o sa le postez pe forum.

Din discutiile cu proprietarul pot a va spune ca dupa concursul din mai se va intocmi un regulament si se va putea pescui pe balta in regim C&R cu echipament corespunzator.
Traiesc in tara tuturor posibilitatilor. Frumoasa tara... pacat ca e locuita...

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 12 Ian 2009, 00:21

Master scrie:Am fost azi la balta Chiroiu 4 impreuna cu proprietarul - balta inghetata, peisaj de vis ... Am facut si niste poze daca sunt doritori o sa le postez pe forum.

Din discutiile cu proprietarul pot a va spune ca dupa concursul din mai se va intocmi un regulament si se va putea pescui pe balta in regim C&R cu echipament corespunzator.
O balta si un proprietar care se respecta, ar putea da drumul si la pescuit la copca pentru toti, C & R, echipament corespunzator, regulament,paza etc.
A pros pos, ce ar trebui sa facem si noi acestia care tebuie sa fim recomandati, verificati si controlati ca sa mergem impreuna cu proprietarul pe Chiroiu 4?
Dupa cum am spus si in postarile mele anterioare am toata stima pentru cel care a preluat Chiroiu 4 si planurile sale de viitor! Ceea ce imi doresc eu , alaturi de foarte multi pescari care avem pricepere,tehnica si echipament, dar nu suntem afiliati la vreun club, este sa nu mai avem asemenea oprelisti, caci sincer va spun incepe si aici sa fie mai rau ca inainte de '90! Dar tot sincer va spun ca eu si prietenii mei, dadeam atunci si in baltile securitatii si ale gospodariei de partid si nu eram nici securisti, nici comunisti.
Nu uitati ca in seara de 25.12.89 s-a dat la TVR 1 filmul epocal Animal Farm, atunci animat. Avea motto : 4 (four) legs good/ 2 ( two) legs bad! Cine-l stie, cunoaste. Suntem oare noi .....personajele?
Incet, incet vom merge sa pescuim in Ungaria, Anglia, Franta....de ce nu Canada, caci daca platim si suntem corecti nu mai este nevoie de telefoane, recomandari,etc. Va pot da chiar eu niste linkuri in Anglia si Franta, dar consider ca e pacat de noi, de tara noastra si de apele noastre ....inca uitate de o legislatie adecvata.
Sincer este o recomandare pentru toti administratorii de balti : aveti regulament si paza, primiti-i pe toti care vor sa dea la peste,daca gresesc amendati-i si nu-i mai primiti.
Daca nu, e balta dvs. si aveti tot dreptul sa o gestionati cum credeti de cuviinta.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”