Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 09 Feb 2011, 18:31

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 09 Feb 2011, 19:39

Daca tot ai ''ridicat'' topicul spune si care vor fi taxele pentru anul 2011,regim de pescuit,regulament,etc.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 10 Feb 2011, 08:54

Vineri facem intrunirea si se stabileste . Oricum am fost prima balta care facut un pret corect pentru C&R si primul club care a organizat concursuri sportive cu taxa mica .NON-PROFIT

Deocamdata se stie ca membrii clubului Green Lake au o taxa de 20 ron -24 ore(luni-vineri) si 40 ron-24 ore (vineri-duminica).

Sunt si eu la negocierea de taxa si voi cere taxa mica pentru cei care fac parte din cluburile sportive .Din pacate dupa doi ani vedem ca din c&r cam mori de foame si nici macar cheltuielile baltii nu le acoperi . Oricum in primavara se baga peste el fiind deja achitat dar trebuie sa se intareasca "asfaltul" sa intre cu masinile pe balta .

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Siledoctorul » 10 Feb 2011, 11:59

Si ai putea sa anunti si cand se topeste gheata pt pescarii de rapitor.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 10 Feb 2011, 12:37

iulian petre scrie: Oricum am fost prima balta care facut un pret corect pentru C&R

Tocmai deaceea am si intrebat care vor fi taxele pentru anul 2011.
iulian petre scrie: Din pacate dupa doi ani vedem ca din c&r cam mori de foame si nici macar cheltuielile baltii nu le acoperi.
Problema la voi este ca ati incercat ,din start, sa faceti o balta ''exclusivista'' fara ca aceasta sa fie foarte cunoscuta de majoritate pescarilor.Pe de alta parte va dau dreptate, ca la ce minunatie de balta aveti ar fi pacat sa fie invadata de unii care nu apreciaza natura si pescuitul asa cum ar trebui.Eu cred ca ar fi bine sa existe o cale de mijloc,care cu siguranta va da rezultate.De exemplu,sa permiteti pescuitul la caras cu lanseta si retinere de 3-4kg,sa permiteti si pescuitul cu retinere de crap maxim 4-5 kg care sa fie platit la kg sau inclus in taxa ,cum credeti voi ca este mai bine,asta ar atrage dupa sine mai multi pescari pe aceata balta,pescari care mai devreme sau mai tarziu vor deveni pescari de c&r.Si ,in acelasi timp sa continuati incurajarea c&r cu taxe mici si bonusuri(partide gratuite) pe diferite criterii:cel mai mare peste prins,primul peste prins,pe saptamana,pe luna ,pe weekend,etc.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Chiroiu 4

Mesaj de krapul30 » 10 Feb 2011, 15:00

Catch & Release

1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fii insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul ( se poate pescui in echipa de 2, dar pe un singur post).
3. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
4. Plantatul cu navomodele sau barca este permis fara taxa suplimentara.
5. Este interzisa nadirea cu seminte, cereale sau alune in stare uscata.
6. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
7. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
8. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
9. Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezinfectant.
10. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
11. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si vor fii lasati in zona special amenajata.
12. In standurile din zona de protectie in care cuibaresc pasarile, accesul se face cu barca, cu ajutorul personalului baltii.
13. Odata cu primirea bonului de casa in urma achitarii taxei, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
14. Inaintea venirii pe balta se face rezervare telefonica.
15. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.
16. Contra sumei de 20 ron pescarul poate pescui la undita si retine 5kg caras.
17. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia)
18. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei
Taxe pescuit C&R:

- 60 ron / 12 ore –Exclusiv ziua
- 80 ron / 24 ore
- 60 ron /24 ore –Membrii cluburilor partenere
- 40 ron /24 ore –Membrii clubului Green Lake
Sunt disponibile 10 abonamente anuale cu numar nelimitat de partide - 400 €
Relatii, recomandari, rezervari:
George Alexandru Kodmon- 0761.284.968 / 0723.878.564
B. Regulament pescuit la undita – cu retinerea a 10 kg caras

1. Se pescuieste cu maxim 3 undite, cu un carlig pe linie
2. Se poate pescui doar de pe mal - este interzisa intrarea in apa
3. Este interzisa folosirea firelor textile
4. Odata cu primirea bonului UNINOMINAL, in urma achitarii taxei, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
5. Contra taxei de 40 RON pescarul poate retine 10 kg de caras si albitura.
6. Capturile de stiuca si salau prinse accidental se elibereaza imediat.
7. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
8. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si lasati in zona special amenajata.
9. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia)
10. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei
11. Pescuitul este interzis pe timp de noapte.
Taxa: 40 ron
C. Regulament si taxa spinning.
1. Pe balta se intra numai pe langa biserica iar masinile vor fi parcate la intrarea pe balta la cabana.
2. Se pescuieste din barca sau de pe mal.
3. Sunt permise motoarele electrice
4. Se pot retine 4 kg de peste(stiuca salau)
5. Capturile ce depasesc 4 kg se elibereaza
6. Este interzis pescuitul stationar cu pestisor
7. Se percepe o taxa de 10 ron pt pescuitul din barca
8. Taxa este de 30 ron pe zi




© 2010 Chiroiu4 Green Lake. All rights Reserved.
Marian Ionescu

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 10 Feb 2011, 17:34

Pai astea sunt taxele de anul trecut,sa inteleg ca totul a ramas la fel?
TOTUL PENTRU CRAP

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Chiroiu 4

Mesaj de gogu steriade » 10 Feb 2011, 17:44

coleman scrie:Pai astea sunt taxele de anul trecut,sa inteleg ca totul a ramas la fel?
gata ? :-?? ai terminat cu moara si iai luat pastia in colimator ? :-B #-o
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 10 Feb 2011, 18:25

gogu steriade scrie:
coleman scrie:Pai astea sunt taxele de anul trecut,sa inteleg ca totul a ramas la fel?
gata ? :-?? ai terminat cu moara si iai luat pastia in colimator ? :-B #-o

:)) Nu bre' ''astia e baetii mei'' :)) sunt curios care sunt taxele ,sa stiu si eu la cata bere trebuie sa renunt ,anul asta, ca sa ma duc la pescuit,matale nu faci la fel?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 10 Feb 2011, 18:38

coleman scrie:Pai astea sunt taxele de anul trecut,sa inteleg ca totul a ramas la fel?
---------

la rapitor ramane la fel in 2011 . La crap inca nu stiu ....Daca baga peste nou cred ca o sa lase sa ia 5 kg de crap sub 4 kg bucata . O sa aflu maine seara ce si cum :O

Oricum sa pescuiesti cu lanseta la caras este exclus ...poate daca pescuieste cu un singur ac :) .

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 10 Feb 2011, 18:41

care credeti ca ar fi taxa potrivita pentru 24 ore C&R?

un mic sondaj ma ajuta sa stiu ce propun maine ....

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 10 Feb 2011, 19:01

iulian petre scrie:care credeti ca ar fi taxa potrivita pentru 24 ore C&R?

un mic sondaj ma ajuta sa stiu ce propun maine ....
O parere 100% corecta nu pot sa dau pentru ca nu am fost pe aceasta balta,aveam programat pentru 2010 dar nu am reusit sa ajung mai deloc la pescuit tot anul.
Pot sa imi dau cu parerea uitandu-ma ''pe piata'' si cred ca o taxa de 50-60 ron/24ore/c&r ar fi competitiva si in acelasi timp poti introduce o taxa de 90-100ron/12 ore/retinere 4-5 kg ,pentru ca ,dupa cum ai zis si tu doar din c&r nu se poate trai sau se poate, dar pe balti consacrate.Peste cativa ani poti trece usor, usor la pescuit exclusiv c&r care sa fie si profitabil/convenabil pentru ambele parti:pescar si patron.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
AdrianS
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 10 Feb 2011, 18:55

Re: Chiroiu 4

Mesaj de AdrianS » 10 Feb 2011, 19:03

Salut!

Ca fan al bltii Chiroiu4 parerea mea este ca taxa de C&R este ok asa....sper sa pastrati balta asa cum este ...salbatica si frumoasa..unde fiecare pescar intr-adevar traieste aventura pescuitului!!

Despre taxele cu retinere nu stiu.....nu ma pricep :))

Avatar utilizator
addi
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 23 Noi 2010, 19:25
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de addi » 10 Feb 2011, 19:05

iulian petre scrie:care credeti ca ar fi taxa potrivita pentru 24 ore C&R?

un mic sondaj ma ajuta sa stiu ce propun maine ....
Cat mai mica :)

Cred ca 50 lei /24 h ar fi ok pentru ambele parti sau nu ar fi rea si varianta cu abonament cu nr. limitat de partide, gen Greaca-Cercani.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 10 Feb 2011, 19:47

iulian petre scrie:Oricum sa pescuiesti cu lanseta la caras este exclus ...poate daca pescuieste cu un singur ac :) .
Cu un singur ac normal ,ca imi dau seama ca poate musca si crapul la vierme sau rama si ar fi pacat sa il ciuruiesti cu celalalt ac.
Am spus de pescuitul la caras, cu lanseta, ca alternativa pentru cei care nu le au/nu le place cu undita. ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”