Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de dianu marin catalin » 05 Oct 2012, 19:00

am 2 nelamuriri:
1.aici pe acest topic scrie ca nu este permis plantatul si pe site la ei scri asta,(puntul 4)
,,A. Regulament pescuit la crap
Catch & Release
1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fii insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul ( se poate pescui in echipa de 2, dar pe un singur post).
3. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
4. Plantatul cu navomodele sau barca este permis fara taxa suplimentara.
5. Este interzisa nadirea cu seminte, cereale sau alune in stare uscata.
6. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
7. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
8. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
9. Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezinfectant.
10. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
11. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si vor fii lasati in zona special amenajata.
12. In standurile din zona de protectie in care cuibaresc pasarile, accesul se face cu barca, cu ajutorul personalului baltii.
13. Odata cu primirea bonului de casa in urma achitarii taxei, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
14. Inaintea venirii pe balta se face rezervare telefonica.
15. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.
16. Contra sumei de 20 ron pescarul poate pescui la undita si retine 5kg caras.
17. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia)
18. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei
Taxe pescuit C&R:
-pescuit C&R-30 ron 12 ore-exclusiv ziua
-pescuit C&R-50 ron 24 ore-recomandare
-pescuit cu retinere 5 kg crap,ten -80 ron 12 ore-exclusiv ziua,
-se permite plantatul doar cu navomodelul contra sumei de 20 ron,,
2.si urmatoare intrebare este din cele scrise mai sus si adica,ei spun ca se planteaza si nu se percepe taxa dar,dar la sfarsit totusi exista o taxa de 20 de lei.
pana la urma care este ADEVARUL ca nu stiu la ce sa ma astept can voi ajunge pentru prima data pe aeasta balta.ast.informatiii concrete si reale sa nu am surprize

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Laurentiu » 05 Oct 2012, 19:52

Se planteaza, am vazut eu. Daca e moca sau cu taxa, nu stiu...
Dar parerea mea e ca nu e nevoie sa plantezi, balta e destul de ingusta, daca te chinui dai in stuful din malul opus.
Si din ce spun baietii de la green lake, se pare ca ai rezultate la bile S&O.
Beleaua e alta, daca nu cunosti conformatia si locurile baltii, nu scoti nicio montura la mal. :D
In rest peste are, eu nu am dat la crap acolo, numai la rapitor, dar ce am vazut..... @-)

Avatar utilizator
Pati_19
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 19 Apr 2008, 14:23
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Pati_19 » 13 Oct 2012, 07:12

Salut ,

A mai fost cineva pe balta sa ne explice si noua cum este cu plantatul si retinerea de peste ? Din ce am citit pe alte site-uri vad ca se retin 2 pesti( cca.3-4 kg./buc.) si plantatul nu este cu taxabil , mi se pare de bun simt la 80 ron/12 ore.

Fir intins !

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 30 Iul 2013, 02:22

Imagine



Regulament si Taxe pe anul 2013

A. Regulament pescuit la crap

1. Se pescuieste cu maxim 5 lansete (sheffield, feeder, etc .) de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fi insotit de o persoana pe timpul zilei , noaptea este intersiza prezenta altor persoane in stand exceptie facand copii si doamnele.
3. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
4. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
5. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
6. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si vor fi lasati in zona special amenajata.
7. In urma achitarii taxei Uninominale, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
8. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.
9. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia).
10. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei.

Taxe pescuit Crap
-pescuit cu retinere: 80 ron /12 ore-exclusiv ziua – 10 kg peste, pestii sa fie mai mici de 5 kg/bucata.
-pescuit cu retinere: 120 ron/ 24 ore-recomandare – 10 kg peste, pestii sa fie mai mici de 5 kg/bucata
-se poate retine crapul chinezesc mai mare de 5 kg cu achitarea sumei de 5 ron pe kilogram, fara sa se tina seama de cele 10 kg incluse in bon.
-se permite plantatul doar cu navomodelul contra sumei de 40 ron / partida.



Catch & Release

1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fi insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul ( se poate pescui in echipa de 2, dar pe un singur post).
3. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
4. Plantatul cu navomodele sau barca este permis fara taxa suplimentara.
5. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
6. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
7. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
8. Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezinfectant.
9. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
10. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si vor fii lasati in zona special amenajata.
11. In urma achitarii taxei Uninominale, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
12. Inaintea venirii pe balta se face rezervare telefonica.
13. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.
14. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia).
15. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei.

Taxa 50 ron / 24 ore & 12 ore


B. Regulament pescuit la undita

1. Se pescuieste cu maxim 5 undite (tot echipamentul sa fie fara mulineta), cu un carlig pe linie.
2. Se poate pescui doar de pe mal - este interzisa intrarea in apa.
3. Este interzisa folosirea firelor textile.
4. In urma achitarii taxei Uninominale, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
5. Capturile de stiuca si salau prinse accidental se elibereaza imediat.
6. Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
7. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe balta si lasati in zona special amenajata.
8. Este interzis focul deschis direct pe sol – se folosesc gratarele cu picioare (in asa fel incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia).
9. Este interzisa taierea sau distrugerea florei si faunei.
10. Pescuitul este permis doar pe timpul zilei si strict interzis pe timp de noapte.

Taxa este de 50 ron / 12 ore. Se poate retine 10 kg de peste (1 crap pana la 5 kg si restul la liber pana la 10 kg , exclus stiuca si salau).


C. Regulament si taxa spinning.


1. Pe balta se intra numai pe langa biserica iar masinile vor fi parcate la intrarea pe balta la cabana.
2. Se pescuieste din barca sau de pe mal.
3. Sunt permise motoarele electrice.
4. Se pot retine 6 kg de peste (stiuca salau).
5. Capturile ce depasesc 4 kg se elibereaza.
6. Este interzis pescuitul stationar cu pestisor.
7. Se percepe o taxa de 20 ron pentru inchirierea barcilor administratiei.
8.Nu se percepe taxa pentru folosirea barcilor personale.
9.In urma achitarii taxei Uninominale, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor.
Taxa este de 50 ron pe zi.

Relatii, recomandari, rezervari:

Dan Alecu - 0768109327
George Niculescu - 0720058958

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Chiroiu 4

Mesaj de costelino » 30 Iul 2013, 14:45

exista ceva pomi pe mal?

Avatar utilizator
constantine
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 16 Mar 2009, 22:16

Re: Chiroiu 4

Mesaj de constantine » 29 Mai 2014, 17:08

A mai fost cineva pe chiroiu recent?
As dori sa stiu daca se mai prinde ceva?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de carapavel florin » 04 Iun 2014, 15:28

salut as vrea sa fac si eu o partida de 24 de ore wk asta sau urmatorul si vroiam sa intreb daca mai agata asa mult ca inante si daca trebuie sa platesc automat taxa de c&r daca vreau sa stau la 24 , eventual ceva locuri ca am mai fost o singura data aici dar la caras deci nu prea are relevanta la crap , locurile fara pontoane ca nu am rod pod sa dau spre capatul cu bgs, chiroiu 3 sau pe la jumatatea baltii ?

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de mih_IL » 06 Iun 2014, 09:57

@Iulian
Cunosc bine balta, si, este cam greu sa ajungi cu tot calabalacul,pe jos, pana la coada baltii, spre Ratarie. Ok, ar fii varianta sa te deplasezi cu masina, sa lasi calabalacul la locul de pescuit si sa te intorci la cabana sa lasi masina, dar daca esti singur ce faci.......? Lasi scule de mii de lei pe balta ca sa te intorci la cabana? Pana atunci "binevoitorii" te pot lasa fara scule. Oricum poate ne vom intalni pe balta si o sa discutam mai multe, chiar vreau sa vb. cu d-l Valer si cu Dan.
I love carp!

Avatar utilizator
i_cosmescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2012, 11:59
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de i_cosmescu » 08 Iun 2014, 09:07

carapavel florin scrie:salut as vrea sa fac si eu o partida de 24 de ore wk asta sau urmatorul si vroiam sa intreb daca mai agata asa mult ca inante si daca trebuie sa platesc automat taxa de c&r daca vreau sa stau la 24 , eventual ceva locuri ca am mai fost o singura data aici dar la caras deci nu prea are relevanta la crap , locurile fara pontoane ca nu am rod pod sa dau spre capatul cu bgs, chiroiu 3 sau pe la jumatatea baltii ?
Salut
De agatut sigur nu mai agata ca in ani trecuti dar este recomandat sa perii putin locul inainte de inceperea partied cu un plumb fara montura legata pentru a-ti face catus de cat o idee.Ca si loc de pescuit culmea este ca pe pontoane merge cel mai bine,cele mai bune rezultate le-am avut pe pontonul 4 dar si pe celelalte sa prins bine,doa pe pontonul 2 se pare ca mai sunt ceva problem cu agatatura si de aceea nici nu l-am mai incercat in ultima perioada.Daca nu reusesti pe pontoane incearca intre cabana si pontoane sau vis a vis pe C-uri cat mai in dreapta.Ca si momeala bile tari si solubile de preferat Belachean si un pat cu semintarae pentru Ten.
Fir intins si daca mai aveti intrebari nu ezitati sa le puneti.
SC GREEN LAKE

Avatar utilizator
i_cosmescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2012, 11:59
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de i_cosmescu » 08 Iun 2014, 09:10

mih_IL scrie:@Iulian
Cunosc bine balta, si, este cam greu sa ajungi cu tot calabalacul,pe jos, pana la coada baltii, spre Ratarie. Ok, ar fii varianta sa te deplasezi cu masina, sa lasi calabalacul la locul de pescuit si sa te intorci la cabana sa lasi masina, dar daca esti singur ce faci.......? Lasi scule de mii de lei pe balta ca sa te intorci la cabana? Pana atunci "binevoitorii" te pot lasa fara scule. Oricum poate ne vom intalni pe balta si o sa discutam mai multe, chiar vreau sa vb. cu d-l Valer si cu Dan.
Din cate stiu eu se poate pescui cu masina langa tine,restrictia fiind aplicata doar la Spining care oricum este oprit momentan.
O zi buna
SC GREEN LAKE

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”