FLOAREA POPESTIULUI

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dalexa
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2010, 09:18

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de dalexa » 10 Apr 2010, 08:10

@galante: dar a spus ca o sa faca amenajari. Va pune si gratare, eventual la intrarea pe balta ti se da un CD cu guta ca sa fie tacamul complet. =))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de florentiniuga » 11 Apr 2010, 17:05

Cum rasar atoatestiutorii peste noapte! :D
Asemenea micro afaceri in domeniul pescuitului sunt si in Ungaria, de ce se da exemplu doar Maconka (oare cat o costa pentru un bucurestean o partida acolo, cu transport cu tot)? Iazuri sapate sunt pretutindeni in Europa si deservesc foarte bine asemenea afaceri. Balta are izvoare proprii asa ca nu-i duceti grija. Daca la taxa o comparati cu MV2 si o vreti cel putin la fel, la densitate de ce nu mai e corespunzatoare? Supara pe cineva o poza cu un "dulap" de Tancabesti sau Peris cu buza zdrentuita? La MV2 nu se intampla acelasi lucru? Numai pestii sub 3kg se pot retine, cei mari sunt prinsi si reprinsi de numeroase ori pe sezon. Cui nu-i convine sa se duca la Prut sau Mihailesti.
E culmea carcotei si a "manelismului" gandirii romanesti, sa critici ceva ce nici n-ai vazut si despre care nu ai nici o informatie precisa, doar ca sa-ti dai atestatul de homo erectus in piata publica. :-q

P.S. Patronul cred ca are ceva "prieteni" care au dat de topicul asta. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de costelino » 11 Apr 2010, 20:01

Stie cineva ceva despre concursul care s-a desfasurat?
Ceva rezultate,echipe,podium.
Din ce am auzit,echipa castigatoare,avea dupa 24 de ore cantitatea de 400kg.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de sdaniel » 11 Apr 2010, 21:10

Am participat la concursul de 24h desfasurat pe aceasta balta si intr-adevar castigatorii concursului au terminat cu 401kg , eu am tras un loc prost , in coada baltii si am fost inchis din toate directiile si tot am reusit sa prind in jur de 160kg in conditiile in care am pescuit singur.Balta are o densitate f mare de peste .
Fişiere ataşate
P4110052.JPG
P4100047.JPG
P4100032.JPG
P4100028.JPG
Dan Serban

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 12 Apr 2010, 09:58

florentiniuga scrie:Cum rasar atoatestiutorii peste noapte! :D
Asemenea micro afaceri in domeniul pescuitului sunt si in Ungaria, de ce se da exemplu doar Maconka (oare cat o costa pentru un bucurestean o partida acolo, cu transport cu tot)? Iazuri sapate sunt pretutindeni in Europa si deservesc foarte bine asemenea afaceri. Balta are izvoare proprii asa ca nu-i duceti grija. Daca la taxa o comparati cu MV2 si o vreti cel putin la fel, la densitate de ce nu mai e corespunzatoare? Supara pe cineva o poza cu un "dulap" de Tancabesti sau Peris cu buza zdrentuita? La MV2 nu se intampla acelasi lucru? Numai pestii sub 3kg se pot retine, cei mari sunt prinsi si reprinsi de numeroase ori pe sezon. Cui nu-i convine sa se duca la Prut sau Mihailesti.
E culmea carcotei si a "manelismului" gandirii romanesti, sa critici ceva ce nici n-ai vazut si despre care nu ai nici o informatie precisa, doar ca sa-ti dai atestatul de homo erectus in piata publica. :-q

P.S. Patronul cred ca are ceva "prieteni" care au dat de topicul asta. :))
Ma vad nevoit sa va raspund avand in vedere ca singurul care a mentionat de Maconka ,am fost eu.Nu sunt carcotas si nu cred ca am fost in acest topic doar mi-am expus punctul de vedere referitor la tarif.De facut comparatii cu alte balti nu avem cum sa nu facem deoarece balta este terenul de joaca al pescarilor.
Nu inteleg nici motivul ptr. care sunteti atat de vehement in postarea dvs.iar noi sau eu cel putin, nu am facut altceva decat sa semnalam tariferele mari.Daca ati fost atent dupa fiecare postare am si spus ca este o balta frumoasa si curata ,spun astea din cele vazute in emisiune numai ca tarifele nu sunt pe masura.Pana la urma fiecare este liber sa-si aleaga balta si tarifele pe care este dispus sa le plateasca insa asa cum am si inteles aceasta este un forum de informare prin care suntem si noi la zi cu cele ce se intampla pe alte balti.
O zi buna va doresc.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Galante » 12 Apr 2010, 14:52

De ce oare ne batem noi capul in a ne exprima opiniile cand acestea sunt desfintate inca de la inceput??! Este un forum de informare insa informatia ajunge pe calea aleasa de anumite persoane , vazand doar partea plina a paharului datorita unor servicii reciproce. Nu vreau sa comentez mai mult , pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui , pana urma "desteptul" este cel care plateste nu cel care cere .

Fire intinse va doresc si sper ca nu am calcat pe coada cuiva prea mult exprimandu-mi opinia.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de pharaoh » 12 Apr 2010, 15:06

Razvan Garcea scrie:stiti dumneavoastra cat costa 24 ore pe aceasta acumulare care nu are pereche? In banii nostri 40 ron din care ai dreptul de a retine 10 kg.
Daca chiar asa e...atunci...no comment.

LE: heh, se poate sterge ;)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dalexa
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2010, 09:18

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de dalexa » 12 Apr 2010, 17:03

cat despre parerea mea legata de "constructia" baltii ramane aceeasi. ce spuneti dvs. acolo ca are izvoare proprii va referiti ca a dat de panza freatica nicidecum ca e unu sau sunt mai multe izvoare care pot alimenta iazul. in fine. nu are rost sa ne contrazicem aiurea. Intr-adevar peste tot in Europa sunt balti sapate insa "filtrele" naturale si oxigenul sunt inlocuite cu ceva artificial (gen arteziana) si/sau iazurile sunt astfel construite pentru a se putea dezvolta in filtru natural biologic(in anumite zone sunt lasate portiuni cu apa mai mica pentru a se construi in timp acolo un filtru biologic). Cum a construit Dl. Latifundiar balta (2m la mal adancime) nu se va forma niciodata asa ceva. Dl. Florentin, parerea mea este ca mai bine ati promova si incuraja pescuitul in locuri salbatice decat pe balta lui X sau Y. Ar fi bine sa filmati si eventual sa sesizati autoritatile despre abuzurile si braconajul practicat pe apele salbatice ale nimanui(sau ma rog ale ANPA). toate emisiunile de la noi promoveaza anumite balti sau pensiuni insa nimeni nu vorbeste despre pescuit pe rau, pe dunare, in mare. totul se rezuma la: mergem la peste la balta Z, ne intalnim acolo cu prietenul administrator, mancam pe saturate ca e criza si frigiderul e gol(aici nu fac nici o referire la dvs.), eventual aici folosim boilesuri maro cu miezul rosu(era o metafora) si atat. Insa despre adevaratele provocari de pe un lac sau rau salbatic nu se face nici macar un 1min de emisiune. Foarte rar apare cate o emisiune eventual despre pescuit la musca pe un rau de munte. Foarte rar in sensul ca am vazut o singura data.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Amstel » 12 Apr 2010, 18:52

Parca-l vad pe Florentin, cu camera in mana, printre boscheti, ciulini sau ascuns dupa palcurile de stuf, in asteptarea braconierilor =)) ce ar urma sa fie transformati peste noapte in vedete de televiziune :)) ...si asta in timp ce domn' Dalexa sta c-o bere in fata televizorului si urmareste gratuit emisiunea facuta de susnumitul si vinovatul la toate capetele de acuzare...Florentin Iuga =)) .
Panda placuta, Florentine! :))

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 12 Apr 2010, 19:08

Amsterdamer scrie:Parca-l vad pe Florentin, cu camera in mana, printre boscheti, ciulini sau ascuns dupa palcurile de stuf, in asteptarea braconierilor =)) ce ar urma sa fie transformati peste noapte in vedete de televiziune :)) ...si asta in timp ce domn' Dalexa sta c-o bere in fata televizorului si urmareste gratuit emisiunea facuta de susnumitul si vinovatul la toate capetele de acuzare...Florentin Iuga =)) .
Panda placuta, Florentine! :))
Tin sa precizez un singur lucru referitor la cele spuse de tine: daca Florentin face emisiunea sa sti ca nu o face gratuit, cum nici domnul Dalexa nu o urmareste gratuit ,abonamentul la firma de cablu nefiind platit cu nasturi sau pietricele.Deci pana la a face o remarca usor ironica ,hai sa vedem si sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu deformam realitatea.Ca Florentin se sacrifica poate sa faca aceste emisiuni nu o face dezinteresat ,nu zic ca a fost de fiecare data insa hai sa fim realisti.Nu doresc sa intru in polemica insa hai sa aratam toate aspectele ,bune si rele asa cum sunt.O seara minunata va doresc.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
iahim
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Apr 2010, 11:42

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de iahim » 12 Apr 2010, 22:40

Clasamentul final al concursului de 24h organizat in perioada 10-11.04.2010 pe Floarea Popestiului

Locul 1- Stand -19 Radica Ion si Marin Cornel Cantitate 401,33 kg
Locul 2- Stand 22 - Cosmin Cantitate 245,25kg
Locul 3 - Stand 12 -Jujan Jan s i Barbu Dragos Vlad Cantitate 176,91 kg
Locul 4 -Stand 6 Cantitate 165,62kg
Locul 5 -Stand 5 Cantitate 164,01kg
Locul 6 -Stand 11 Cantitate 162,14kg
Locul 7 -Stand 21 Cantitate 153,65kg
Locul 8 -Stand 8 Cantitate 146,61kg
Locul 9 -Stand 13 Cantitate 140,80kg
Locul 10 -Stand 7 Cantitate 134,10kg

Avatar utilizator
dalexa
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2010, 09:18

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de dalexa » 12 Apr 2010, 22:49

dupa cum spunea si dl. Garcea, in afara teledoanelor caritabile nu exista nici o emisiune TV gratuita in lumea asta si pana si alea fac rating adica altfel de bani(atrag telespectatori la postul respectiv si castiga audienta). si da sincer as vrea sa-l vad pe dl florentin la "panda" pescuind in locuri diferite de clasicele balti de campie patronate de Vasilica si Ionel, fosti vanzatori de blugi din turcia sau mai stiu eu ce afaceri obscure au avut inainte de a se apuca de piscicultura. Si ca sa va argumentez, v-as recomanda sa va uitati la filmele realizate de englezi unde de multe ori se pune accentul pe locul de pescuit, nada si NICIODATA pe numele lacului. Si DA as vrea de ex. sa-l vad pe Dl. Florentin pe un pescador la pescuit marin sau pe lacuri de acumulare sau pe un rau de munte. O astfel de emisiune ar "vinde" mult mai bine decat sa se faca reclama mascata sau pe fata la un lac sau altul. Cel putin pentru mine ar fi altceva. La inceput, m-am uitat la infopescar tocmai pentru ca puneau accentul pe altceva decat pe reclama unei balti cum ar fi retete de boilesuri sau diferite mixuri in diferite perioade ale sezonului. Acum, se aliniaza usor usor la ceea ce sunt celelalte emisiuni: o portita de reclame de 30min pentru un administrator de balta sau altul. Daca pt. dvs. pescuit inseamna doar sa prinzi un crap crescut in "piscina" de 20kg pentru mine pescuit inseamna si sa prinzi un guvid sau ubn chefal pe stabilopozi, si sa prinzi un clean, pastrav sau o mreana pe un rau dar si sa incerci sa prinzi un crap sau chiar un somotei pe dunare sau un lac de acumulare. cat despre braconieri: probabil ca nu ati pescuit niciodata la dunare sa vedeti braconieri fara a fi nevoie sa te ascunzi intr-un tufis ci totul e alarmant de la vedere. o fac fara jena si fara sa se ascunda de nimeni. sper ca Dl. Florentin sa considere aceste critici la adresa emisiunii sale o pura parere personala si sa realizeze emisiunea dupa cum doreste dumnealui.
Ultima oară modificat 12 Apr 2010, 23:18 de către dalexa, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Apr 2010, 23:15

iahim scrie:Clasamentul final al concursului de 24h organizat in perioada 10-11.04.2010 pe Floarea Popestiului

Locul 1- Stand -19 Radica Ion si Marin Cornel Cantitate 401,33 kg
Locul 2- Stand 22 - Cosmin Cantitate 245,25kg
Locul 3 - Stand 12 -Jujan Jan s i Barbu Dragos Vlad Cantitate 176,91 kg
Locul 4 -Stand 6 Cantitate 165,62kg
Locul 5 -Stand 5 Cantitate 164,01kg
Locul 6 -Stand 11 Cantitate 162,14kg
Locul 7 -Stand 21 Cantitate 153,65kg
Locul 8 -Stand 8 Cantitate 146,61kg
Locul 9 -Stand 13 Cantitate 140,80kg
Locul 10 -Stand 7 Cantitate 134,10kg
Cand se va tine urmatorul concurs pe aceasta balta ???

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de florentiniuga » 13 Apr 2010, 00:55

Hai sa clarific cateva aspecte.
1.Intr-adevar de cateva luni sunt platit de PV TV sa fac emisiunile. In sfarsit, dupa 8 ani de cand le fac de placere, pe banii mei, eu ocupandu-ma cu altceva cand eram la OTV (director tehnic). Am mai spus-o de nenumarate ori dar poate s-a uitat.
2. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu incercand sa surprind braconierii de la Harsova. Am familie, copii si mi-e draga viata inca. ( politia NU e cu noi! )
3. La subiect. Razvan, nu pe tine te-am facut carcotas. Ma gandeam insa ca nu are nicio relevanta pentru noi romanii, comparatia cu balti si situatii economice de la vecini sau de aiurea din lume, atata vreme cat nu ne sunt accesibile din cauza distantei. In ceea ce priveste tariful propus de patron, v-am dat dreptate, ba chiar mai mult, am vorbit cu dansul si l-am convins sa accepte scaderea lui, aproximativ cam cum am propus eu.
4. @galante - cand am avut de criticat o balta, nu m-am ferit sa o fac. Cine a urmarit constant emisiunile stie asta. Deocamdata, unei balti care nici nu s-a deschis oficial dar pe care am testat-o si mi-a facut placere ce am constatat, de ce sa-i reprosez ceva? Cand si daca voi avea motive, fii sigur ca o voi face (asa cum am facut cu taxa). Altfel, critica gratuita e carcota toata ziua.
5. @dalexa - tot mai transpare o urma de patima personala in postarea ta. Recomandarea mea a fost doar sa vorbesti in cunostinta de cauza, pe informatii concrete de la fata locului, altfel, pana nu apar pestii plutind cu burta-n sus pe apa, nu conteaza ce crede unul sau altul in dosul calculatorului. Administratorul are cunostinta de necesitatea aerarii apei dar s-a gandit ca nu e potrivita iarna. Sa se mai incalzeasca oleaca. :D
Mie asa-mi place sa vad intotdeauna, partea plina a paharului, la fel ca partea buna a oamenilor. Tine de gandirea pozitiva.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de florentiniuga » 13 Apr 2010, 01:11

Sambata 17 aprilie are loc deschiderea oficiala a baltii. Primele 25 de persoane care se inscriu aici, vor plati un tarif de numai 40 ron (C&R).
In cazul in care vremea este favorabila, pasionatii vergilor cu pluta pot vedea la lucru divizia de stationar Carp Zone (sheffield si rubesiana). Si Infopescar va fi prezenta pentru filmari si transmisie on-line direct de la fata locului.
Cel mai mare peste prins pe balta va fi premiat cu un bon de pescuit gratuit.
Retineti ! Regulamentul permite pescuitul cu 3 lansete si o varga cu pluta. Pescarul poate avea un insotitor care are dreptul de a-l ajuta si de a pescui doar la varga cu pluta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”