Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de adidobre » 23 Feb 2011, 12:30

Of, of, greu mai era..., asa e cand nu te lovesti de ele.
Multumesc mult adi!!!
Cu placere. Bine ca am putut sa iti fiu de folos.

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 24 Mar 2011, 13:33

A inceput sa traga pe undeva?

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de sorprodan » 24 Mar 2011, 21:28

aha eu ma duk la stiuca bre,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de AcidAzotic » 26 Mar 2011, 01:45

Vineri am facut o iesire pe canalele de la Carna,si in vreo doua ore nu am vazut nici un tac, dupa care am plecat pe la Rast si am dat pe un canal care vine din dunare , a inceput si vantul dar am prins cateva platicute ,cativa bibani si cativa obleti. Momeala folosita a fost ramele si viermisori albi.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 26 Mar 2011, 12:27

Poate in lacurile de la bistret , am inteles ca acolo mai trage carasul.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de AcidAzotic » 27 Mar 2011, 00:33

alinuu scrie:Poate in lacurile de la bistret , am inteles ca acolo mai trage carasul.
Poate ,nu te contrazic cu toate ca nu am va zut nici o masina pe dig ,iar cand ne-am intors de la Rast am trecut si pe la cariera, unde am zabovit cam o jumatate de ora si din informatiile obtinute de la localnici ,ne-am dat seama ca-m ajuns cam din vreme prin aceea zona.

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 06 Apr 2011, 21:20

De Calugareni,Dunareni,Hunia,Caraula mai stie cineva ceva?

Avatar utilizator
florin29
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Ian 2012, 03:51
Localitate: resita c-s
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de florin29 » 03 Ian 2012, 04:06

Stie cineva ceva de balta de la Perisor si de balta Cilieni de linga Bailesti?
:idea:

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Ian 2012, 04:08

La Cilieni arata bine balta, am trecut pe acolo dar nu am avut timp de pescuit. Am vazut pescarii locali cu caras si rosioara ca palma in juvelnic, dar crap sau altceva mai rar. Eu am trecut prin octombrie deci inca era sezon de crap.
Legat de baltile de la bistret, au secat..ne putem lua adio de la ele.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
florin29
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Ian 2012, 03:51
Localitate: resita c-s
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de florin29 » 25 Ian 2012, 17:32

alinuu scrie:La Cilieni arata bine balta, am trecut pe acolo dar nu am avut timp de pescuit. Am vazut pescarii locali cu caras si rosioara ca palma in juvelnic, dar crap sau altceva mai rar. Eu am trecut prin octombrie deci inca era sezon de crap.
Legat de baltile de la bistret, au secat..ne putem lua adio de la ele.
am auzit ca la cilieni este iarba de nu ai unde sa arunci undita

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 25 Ian 2012, 23:49

Nu este iarba peste tot. Si depinde si de anotimp. In septembrie am pescuit la crap, si nu am agatat nici o lanseta!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
florin29
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Ian 2012, 03:51
Localitate: resita c-s
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de florin29 » 28 Ian 2012, 02:36

alinuu scrie:Nu este iarba peste tot. Si depinde si de anotimp. In septembrie am pescuit la crap, si nu am agatat nici o lanseta!
ms

Avatar utilizator
miligeo
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Apr 2012, 14:36

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de miligeo » 13 Apr 2012, 15:15

Hai sa va indrum la un loc unde nu se plateste taxa de pescuit iar capturile de crap sunt in jur de 2-3 kg. Este necesar doar permisul de pescuit si legitimatia ANPA vizata de Politia de Frontiera Calafat. Garla, ca asta este denumirea ei, este situata la capatul magistralei de la Nedeia-Dolj, o luati pe drumul de langa Peco, din partea dreapta a Peco cum mergeti spre Bistret pe canalutul mic, apoi ajungeti unde se largeste canalutul si coborati la dreapta pe langa postul de transformare de la pod si mergeti pana la capatul canalului larg pana la podul peste garla. De regula se pescuieste in stanga dupa ce treceti podul ca este mai larg canalul acolo si mai adanc dar se poate si in dreapta pe podul care duce la pompele care baga apa in canal. Atentie la zilele cand se introduce apa in canal, ca atunci curentii sunt foarte puternici si aduc lansetele in mal oricata greutate ati pune. Trage bine la buchetel de viermusi cu pufuleti cu aroma de scoica sau capsuna si la rame groase la lanseta, porumb de la conserva (Bonduelle). Este o zona linistita, fara muzica, rar sunt pescari in zona pentru ca de la Peco de la strada pana acolo sunt in jur de 6-8 km. Seara la apus, noaptea si dimineata spre rasarit trage mai bine acolo, prin locurile de pe langa stufaris. Zona este superba, apa are rar sub 1.5-2.0 m adancime dar se agata de multe ori in cioturile de stufaris si papuris. Se pot prinde in 24 de ore cam 20 de kg de caras cam cat palma si 5-10 bucati de ciortan de 2,5-3,0 kg, mult mai rar trage si somn la rame groase de pamant sau stiuca daca are chef sa se arunce la vreunul din carasii prinsi la undita pe langa stufaris. Cand baga apa este jale, curentul este foarte puternic in cotul acela si nu se merita sa stati sa pescuiti atunci ca nu trage deloc. Pentru o iesire de 24 de ore la pescuit recomand acel loc pentru pescuit. singurele masini care ajung in zona sunt cele care merg la padure sa ia lemne, iar pe timpul noptii este asa de liniste acolo ca se aud cainii din satele bulgaresti de peste Dunare si coiotii de pe langa padure ce dau tarcoale la tarlele ciobanilor de pe malul celalalt al canalului magistral. Cu un Logan 1,4 mpi am consumat din Craiova pana acolo si retur cam 8-10 litri de benzina. Mergea bine si pe canalul magistral dar este plin de bradis din mal in mal, am incercat sa intru si sa fac loc in bradis cu o coasa dar nu trage nici asa decat carasel marunt de tot.

Avatar utilizator
florin.irimia84
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 03 Ian 2011, 17:43
Localitate: craiova jud dolj
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de florin.irimia84 » 14 Apr 2012, 13:28

cand ai fost ultima data acolo?????..pentru ca eu am fost de cateva ori si era plin de plase acolo.......m-as duce si eu cu mare placere acolo zona este foarte frumoasa....spune-mi si mie daca ai fost de curand si ai prins..!
Multi pescuiesc,dar foarte putini sunt "PESCARI"....!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Mai 2012, 23:06

Azi am fost in vizita la valea fetii. Nu mi-a placut cum arata balta deloc. Apa are o culoare ciudata, si cred ca este braconata la greu.
La prima impresie, zici ca balta are potential de somn si crap mare .. la cati copaci sunt prin apa, dar cat am stat eu acolo si am insistat, nici macar caras nu am vazut.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”