Miro Lake

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gerila
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 24 Mar 2013, 18:06
Localitate: Bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de gerila » 21 Apr 2013, 21:01

Daca balta avea intradevar o administrare cum spuneti majoritatea......atunci optau pentru regula " Nu prinzi?! Iti dam noi 5 kg crap la plecare" si in felul asta va spun eu ca nu mai erau nelamuriri si aveati si pescari multumiti 100%!....deci vreau sa va marturisesc ca voi incerca balta dumneavoastra la insistentele colegului meu,sper sa fiu placut surprins.Revin cu un comentariu imediat dupa ce voi face acea partida undeva dupa sfintele pasti :)

Avatar utilizator
Eduard Daniel Vrabie
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 21 Mar 2012, 20:46
Contact:

Re: Miro Lake

Mesaj de Eduard Daniel Vrabie » 21 Apr 2013, 21:13

gerila scrie:Daca balta avea intradevar o administrare cum spuneti majoritatea......atunci optau pentru regula " Nu prinzi?! Iti dam noi 5 kg crap la plecare" si in felul asta va spun eu ca nu mai erau nelamuriri si aveati si pescari multumiti 100%!....deci vreau sa va marturisesc ca voi incerca balta dumneavoastra la insistentele colegului meu,sper sa fiu placut surprins.Revin cu un comentariu imediat dupa ce voi face acea partida undeva dupa sfintele pasti :)
Foarte buna ideea asta. Ne strangem la un chef pe malul balti, nu este necesar nici sa dam jos din masina echipamentul (in cazul in care l-am mai luat de acasa) ne facem lei, deranjam si ceilalti pescari si la plecare cerem si 5kg de crap. Ar trebui sa o aplice toti administratorii de balti iar pescari sa isi caute alte locuri pentru lansete sau undite. Mergem spre .... foarte bine.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Miro Lake

Mesaj de osc1or » 21 Apr 2013, 21:47

Nicolae Vasile scrie:
robert048 scrie:Domnul nicolae vasile,eu inteleg ca poate doriti sa faceti reclama la balta dar atunci nu a fost problema ca nu am prins eu ci majoritatea pescarilor scuipau in apa si injurau,iar daca pe dvs nu va deranjeaza sa consumati pesti plini de bube,problema dvs,fara suparare. [-x
Daca eu am fost acolo, m-am simtit foarte bine si am scris pe forum acest lucru inseamna ca fac reclama? sau dvs incercati sa pacaliti pescari cu postari de genul: peste adus din Bulgaria, dimensiuni reduse, etc. Daca va uitati la popularile dupa aceasta balta (poze la ei pe site) o sa vedeti ce tari au ajuns bulagari, aduc pestele pana in Romania cu tractorul si remorca. Domnule Robert consider o scapare postarile anterioare datorate esecului partidei, dar viata merge inainte si prindem peste data viitoare, si eu sunt in aceeasi situatie cu dvs zero crapi la aceasta partida.

atata timp cat v-ati facut cont special sa ne explicati noua cat e de buna balta... da... riscati sa nu fiti credibil....
Critic echilibrat

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de robert048 » 21 Apr 2013, 21:57

nu stiu cine exagereaza aici domnul nicolae,dar la c vi s a parut ca am exagerat eu cu dimensiunile iar chestia cu crapul bulgaresc este o chestie populara,am vrut sa spun prin asta ca era plin de bube,insa acestea sunt comestibile dupa cum sustineti dvs.FIR INTINS IN CONTINUARE PE MIRO LAKE dar alti pescari care vor merge acolo isi vor spune si ei parerile si atunci vom vedea cine exagereazxa,eu nu am nici un interes sa duc p nimeni in eroare deoarece sunt un pescar ca oricare altul insa,ca multi alti pescari m am saturat sa fiu dus de nas......... [-x

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de bitza35 » 21 Apr 2013, 22:19

buna seara prieteni pescari
la postarea anterioara am scris ca-mi doresc sa ajung pe aceasta balta,dar am mai scris ca astept ceva comentarii de la partide recente...dar citesc si ma minunez :O ...ba unu a prins >:D< ,altul nu [-x ,unul spune ca are bube :)] ,altul ca nu [-x ...
oameni buni,lucrurile pe care le postati acum,nu fac decat sa debusoleze pe toti cei care vor sa afle detalii si informatii in timp real,la cald...oricum,m-am lamurit...voi merge la pescuit pe aceasta balta in viitorul apropiat si ce o fi,o fi...
---<>< ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Miro Lake

Mesaj de florentiniuga » 21 Apr 2013, 23:19

Referitor la parazitoza despre care vorbiti, e des intalnita, in special primavara cand incepe reproducerea si pestii se "inghesuie", se lovesc intre ei si in vegetatie. Cele mai multe boli ale pestilor sunt parazitoze ale mucoasei si tegumentului si nu se transmit la om. Prin preparare corespunzatoare se intelege bineinteles orice metoda de preparare termica (prajire, fierbere, coacere) sau conservare (afumare, sarare si uscare, in otet, etc.). Toate aceste metode distrug parazitii in orice stadiu s-ar afla.
Daca aspectul pestelui dupa ce a fost curatat deranjeaza vizual, se poate foarte bine scoate fileul care este curat si se elimina pielea. Cu toate acestea, inteleg reticenta pe care o poate provoca aspectul unui peste parazitat.
Administratia baltii a decis verificarea exacta la un laborator specializat a tipului de parazit, deoarece exista mai multi care dau acest aspect tegumentului, si imediat dupa perioada de reproducere va lua masurile obisnuite de deparazitare, ceea ce nu va afecta pescuitul pe aceasta balta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
capanu razvan
membru activ
membru activ
Mesaje: 101
Membru din: 16 Mai 2010, 14:29

Re: Miro Lake

Mesaj de capanu razvan » 22 Apr 2013, 21:28

Am fost la o partida de 24 ore împreuna cu un amic, eu pe 33 (la recomandarea lui jonny_23, stand pe care a si dat) , el pe 34. Pe standul 33 prindeam un mic golf, distanta fiind de cca 190 metri, golf unde jonny a prins f bine saptamana trecuta. Din pacate din acest golf nu am avut nici un peste prins, neavand acumulatorii de la novo foarte buni, si plantand si pt amicul meu ( nu prea plantez des cu navo) duminica dim am ramas fara navo. L-am rugat pe vecinul din dreapta sa ne planteze cu al lui dar totuși nu am abuzat prea mult asa ca pe la ora 09 dim am început sa pescuiesc cum imi place cel mai mult, adica firul pus pe clips si lansate im malul celălalt. Am abandonat golful si am lansat spre dreapta, distanta fiind de la circa 110 la 140. Daca pana la ora 09 aveam 3 ciortani, pana la ora 16 cand am început sa strang am mai prins inca 4 buc(media.fiind de 1, 5 KG) cel mai mare fiind un crap de 4, 3 kg, drill filmat de Sandu si de dl Roberto, fiind in trecere. Din pacate amicul meu nu a prins niciun crap, cred ca apa era mai mica, ca si in golf de altfel, iar vecinul din dreapta a prins si el vreo 7-8 buc. Morala e ca uneori conteaza si locul dar si pescarul.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 23 Apr 2013, 01:56

ma bucur ca am putut fi de ajutor...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Eduard Daniel Vrabie
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 21 Mar 2012, 20:46
Contact:

Re: Miro Lake

Mesaj de Eduard Daniel Vrabie » 23 Apr 2013, 23:08

Capturi 20-21 Aprilie 2013 (mai multe poze pe site-ul amenajarii)
Fişiere ataşate
11.jpg
10.jpg

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 26 Apr 2013, 23:33

Dar daca dau numai la match,nu are nici o treaba cu fixa..sa zicem ca prind un ciortanel si vreau sa'l mananc,nu'l pot "manca"? :))

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 27 Apr 2013, 10:17

georgemarian scrie:Dar daca dau numai la match,nu are nici o treaba cu fixa..sa zicem ca prind un ciortanel si vreau sa'l mananc,nu'l pot "manca"? :))
Credeti ca ar fi necesar sa rezerv de acum 4 standurii pt o partida de 36 ore pta 3azi de pasti?mi se pare cam devreme..

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 28 Apr 2013, 00:13

de ce nu suni?crezi ca stie cineva lista de rezervari...si daca astepti un raspuns de la sandu sa nu fie pprea tarziu...sfatul meu este sa suni si sa te interesezi....fir intins
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 28 Apr 2013, 10:26

jonny_23 scrie:de ce nu suni?crezi ca stie cineva lista de rezervari...si daca astepti un raspuns de la sandu sa nu fie pprea tarziu...sfatul meu este sa suni si sa te interesezi....fir intins
oK atunci,asa o sa fac,ziceam sa nu ma grabesc :D
Spune-mi si mie te rog care e standul unde am vazut ca ati facut emisiunea?undeva pe la sfarsitul balti :D bine,unde s-a mutat,a doua oara ..poti sa ma ajuti ?am urmarit emisiunea de vineri..

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 28 Apr 2013, 10:47

daca vorbesti unde am fost eu cu navomodelele sa fac emisiunea infopescar, da este standul 33 am inteles ca acum le-a decalat un pic...eu am pescuit in golf.fir intins
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 28 Apr 2013, 10:54

jonny_23 scrie:daca vorbesti unde am fost eu cu navomodelele sa fac emisiunea infopescar, da este standul 33 am inteles ca acum le-a decalat un pic...eu am pescuit in golf.fir intins
Ok,ms! sper sa 'muste ceva':D

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”