Moara Vlasiei 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2 - 2011

Mesaj de dragan claudiu » 24 Mar 2012, 21:04

vitorio mv2 scrie:
vitorio mv2 scrie: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2012, MOARA VLASIEI 2 !!!!!


1) Înainte de instalarea pe locul de pescuit pescarul va consulta prezentul regulament şi se va achita taxa corespunzătoare numai in cazul in care este de acord cu aceste reguli !
2) Din momentul intrării pe teritoriul amenajării piscicole circulaţia cu autovehicule se face cu viteză redusă ( de maxim 5 km/h ) !
3) Toate autovehiculele, fără excepţie, se parchează obligatoriu in partea dreapta a drumului pietruit pe directia inainte de la intrarea pe lac, cu fata spre lac sau cu fata spre padure !
4) NOU !!! Sotia sau copilul (virsta maxim 14 ani) pescarului care va pescui pe M.V.2, au dreptul sa pescuiasca cu o undita sau o lanseta, dar numai in dreptul standului pe care il ocupa pescarul ! *
5) Pe toata durata partidei de pescuit personalul amenajării piscicole are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari !
6) Pescarul care va fi gasit ca nu respecta unul din punctele de mai jos, va fi scos imediat de pe bazin, dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment (daca este un pescar care a platit taxa "100 lei = 12 ore cu retinere 5 kg peste") !
7) Pescarul poate sa pescuiasca cu maxim 4 scule (lansete sau undite), dotate obligatoriu cu 1 (un) singur carlig si plumb sau naditor pierdut (posibilitatea eliberarii plumbului sau naditorului, in cazul ruperii firului principal) !
8) Este strict interzis, pescuitul la “BOMBA” etc!!!!!
9) Pescarii care achită taxa "100 lei = 12h cu reținerea a 5kg de pește" au dreptul la un singur bon !
10) Numai capturile de CRAP CARE AU GREUTATEA SUB 5 KG pot fi retinute de catre cei care au achitat taxa "100 lei = 12 ore cu retinere 5 kg peste" ! Capturile de CRAP care vor depasi 5 kg, vor fi eliberate imediat ce au fost prinse, în apa in stare vie şi fără a fi rănite.
11) Fiecare pescar este obligat sa se aseze numai in dreptul locului marcat si numerotat pentru pescuit!
12) Capturile accidentale de SALAU se vor elibera imediat in apa in stare vie si fara a fi ranite!
13) Capturile de SOMN si STIUCA, care vor depasi 5 kg vor putea fi retinute, cu conditia ca pescarul sa plateasca 12 ron/kg,fiecare kg care este in plus fata de cele 5 kg care pot fi retinute!
14) Este strict interzisa punerea peștilor in acelasi juvelnic de catre 2 sau mai multi pescari, precum si cedarea pestilor prinsi de catre un pescar altor pescari!
15) Pescarul nu are voie sa schimbe pestele, pe care l-a retinut si care a fost pastrat in juvelnic, cu altul prins ulterior !
16) Pescarul care doreste sa pescuiasca pe ponton trebuie sa fie dotat OBLIGATORIU cu Rod Pod. Pe ponton este STRICT INTERZIS a se folosi picheti !
17) Insotitorul sau insotitorii pescarului, nu are sau nu au voie sa se atinga de sculele pescarului, in afara de minciog !
18) Fiecare pescar va trebui sa fie dotat obligatoriu cu saltea de primire, spray dezinfectant (cel care nu are asa ceva, contra sumei de 5 lei/pescar, poate cere si primi de la paznicul care incaseaza taxele) si in plus cu juvelnic (pentru cel care vrea sa retina peste) !
19) Pe acest bazin sunt interzise manelele, injuriile, chefurile si oricare alte activitati care pot deranja ceilalti pescari aflati pe balta. Pescarul poate face un gratar sau sa bea o bere, dar sa o faca in asa fel incit sa nu deranjeze pe ceilalti pescari !Atentie !!!!! Este strict interzis focul deschis direct pe sol !!!!!
20)Pentru pescuitul de noapte,pescarul trebuie sa obtina aprobare de la administratorul baltii !
Pescarul care va pescui noaptea,nu are voie sa fie insotit decit de sotie,copii (pina la virsta de 14 ani),sau o prietena !

TAXE PESCUIT SPORTIV - RECREATIV,MOARA VLASIEI 2,PENTRU ANUL 2012 !!!!!

50 LEI = 12 ORE C&R
100 LEI = 24 ORE C&R
100 LEI = 12 ORE CU RETINERE 5 KG PESTE
30 LEI = TAXA PLANTAT
50 LEI = TAXA PONTON **

* Sotia sau copilul (virsta maxim 14 ani) pescarului, pot pescui cu o undita (teava ) proprie !!!!!
In ceea ce priveste pescuitul cu lanseta,va folosi o lanseta din cele 4 (patru) ale pescarului,pentru a se evita polemicile care ar avea loc in cazul in care copilul sau sotia ar deranja vecinul din dreapta sau stinga pescarului !!!!!

** Pe un ponton pot pescui si doi pescari,platind o singura taxa pentru ponton !!!!!
Taxa pentru ponton este valabila atit pentru 12 ore cit si pentru 24 ore !!!!!

Pentru orice probleme va rugam sa conctactati administratorul lacului, dl Victor Petcu – 0728.908.400.

Taxa de ponton......asa ceva ....de ce nu bagi si o taxa de distanta de ex.: daca lansezi peste 70m-10 ron,peste 100m 20 ron
daca tot nu mai sti ce taxe sa mai inventezi...nu ajunge ca pescarul iti plateste 100 ron si pestele se intoarce in balta mai trebuie sa-ti plateasca si locul de pescuit .....ne mai miram de ce tara asta are cele mai multe taxe din lume... 8-> 8-> 8-> 8-> [-x [-x [-x

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de vitorio mv2 » 25 Mar 2012, 16:49

Pontoanele 1,2,3,4,5,6, sint satnduri pentru concursuri care sint situate intr-o zona unde nu s-a pescuit niciodata pina anul trecut cu exceptia concursurilor ! Anul trecut la sugestia umor pescari am cazut de acord sa las sa se pescuiasca si in acea zona contra unei taxe care se numeste "taxa de ponton" !!!!! Am o intrebare:
De ce nu ati sesizat si faptul ca taxele fata de anul trecut au scazut fiecare cu cite 10 - 20 lei ?
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de vitorio mv2 » 25 Mar 2012, 16:50

STIRE DE ULTIMA ORA!!!!!
Dl Marian Constantin de la " Clubul Sportiv Over
ten " a capturat de ieri seara si pina la aceasta ora, peste 40 bucati de crap !!!!!
Felicitari si la citi mai multi crapi Dl Marian !!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de dragan claudiu » 25 Mar 2012, 22:58

vitorio mv2 scrie: Pontoanele 1,2,3,4,5,6, sint satnduri pentru concursuri care sint situate intr-o zona unde nu s-a pescuit niciodata pina anul trecut cu exceptia concursurilor ! Anul trecut la sugestia umor pescari am cazut de acord sa las sa se pescuiasca si in acea zona contra unei taxe care se numeste "taxa de ponton" !!!!! Am o intrebare:
De ce nu ati sesizat si faptul ca taxele fata de anul trecut au scazut fiecare cu cite 10 - 20 lei ?
asta da reducere 10-20 ron ,dar a bagat taxa de ponton 50 ron.....hai ca-i tare asta.... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =150 ron taxa 24 ore c&r...........buna rauuuuu :)) :)) :)) :))

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de iulian petre » 26 Mar 2012, 07:48

taxa pentru ponton este de anul trecut ;)

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de mirceab » 26 Mar 2012, 19:32

Felicitari pentru populare, fantastic de frumos( si da , stiu este incorect spus).

Despre taxa de ponton, cred ca oricine are dreptul sa isi amenajeze si o zona exclusivista. CHiar si asa taxa pare Ok.Dar cred ca ar trebui sa nu fie separata de taxa de pescuit( ca marketing ma refer) daca pe restul lacului taxa este de 50 ron ...la ponton poate fi 90 sau 100...

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de vitorio mv2 » 27 Mar 2012, 10:35

dragan claudiu scrie:
vitorio mv2 scrie: Pontoanele 1,2,3,4,5,6, sint satnduri pentru concursuri care sint situate intr-o zona unde nu s-a pescuit niciodata pina anul trecut cu exceptia concursurilor ! Anul trecut la sugestia umor pescari am cazut de acord sa las sa se pescuiasca si in acea zona contra unei taxe care se numeste "taxa de ponton" !!!!! Am o intrebare:
De ce nu ati sesizat si faptul ca taxele fata de anul trecut au scazut fiecare cu cite 10 - 20 lei ?
asta da reducere 10-20 ron ,dar a bagat taxa de ponton 50 ron.....hai ca-i tare asta.... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =150 ron taxa 24 ore c&r...........buna rauuuuu :)) :)) :)) :))

Vezi sa nu mori de atit ris !!!!! ............
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de dragan claudiu » 27 Mar 2012, 19:09

vitorio mv2 scrie:
dragan claudiu scrie:
vitorio mv2 scrie: Pontoanele 1,2,3,4,5,6, sint satnduri pentru concursuri care sint situate intr-o zona unde nu s-a pescuit niciodata pina anul trecut cu exceptia concursurilor ! Anul trecut la sugestia umor pescari am cazut de acord sa las sa se pescuiasca si in acea zona contra unei taxe care se numeste "taxa de ponton" !!!!! Am o intrebare:
De ce nu ati sesizat si faptul ca taxele fata de anul trecut au scazut fiecare cu cite 10 - 20 lei ?
asta da reducere 10-20 ron ,dar a bagat taxa de ponton 50 ron.....hai ca-i tare asta.... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =150 ron taxa 24 ore c&r...........buna rauuuuu :)) :)) :)) :))

Vezi sa nu mori de atit ris !!!!! ......................!!!!!
La cit iti framinti capul ca sa mai inventezi niste taxe nu-i de mirare ...............si da ma bag in seama cind vad patroni ca tine.....................mai iesi din tara si vezi dincolo balti amenajate cu 150 euro abonament pe an...nu 150 ron 24h C&R.....am tot citit pe forum si am vazut ca te iei imediat de cineva care-si spune parerea despre taxele tale.......si legat de ris ,la noi in ardeal e o vorba....nu sapa groapa altuia sa nu cazi tot tu in ea..... **== **== **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de gor965 » 27 Mar 2012, 20:42

Am sa va rog sa purtati orice dialog in limitele bunei cuvinte si postand eclusiv la subiect !
Voi sterge orice jignire sau orice postare provocatoare sau la misto' !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de dragan claudiu » 27 Mar 2012, 23:45

eu nu cred ca l-am jignit primul si cred ca inainte sa ma jigneasca ar fi trebuit sa aduca citeva argumente referitoare la taxe
si nu sa jigneasca pe oricine isi spune parerea despre unele taxe nesimtite....dar am vazut ca-i sta in fire sa faca acest lucru....sa traiasca sanatos cu taxele lui ..... **== **==

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Mar 2012, 01:54

dragan claudiu scrie:eu nu cred ca l-am jignit primul si cred ca inainte sa ma jigneasca ar fi trebuit sa aduca citeva argumente referitoare la taxe
si nu sa jigneasca pe oricine isi spune parerea despre unele taxe nesimtite....dar am vazut ca-i sta in fire sa faca acest lucru....sa traiasca sanatos cu taxele lui ..... **== **==
Cu tot respectul ,
Eu cred ca o prima mare jignire este sa intri in casa cuiva si sa ii aranjezi lucrurile sau "sa-ti dai cu parerea" .
" Taxa nesimtita" este cea impusa fara a da dreptul la alte variante ( in general statul se ocupa cu problema asta :D ) , dar sa ceri un pret pe un produs pe care numai tu stii prin ce treci sa il gestionezi nu cred ca trebuie etichetat asa.
Imi convine bine ... daca nu ... sanatate si la revedere ...

Am asistat la o discutie intre doi prieteni , heterosexuali disperat de convinsi. :D
Fiecare cerea un pret celuilalt pentru a-i ceda sexual ... :D
Pe la cateva mii de euro se uitau cu scarba unul la altul , dar cand au ajuns pe la 100 de mii au inceput sa stea pe ganduri ... zambind ... :))
Pana la urma au inceput sa se faca nesimtiti pentru preturile cerute ... avand justificare "piata de profil" :D

Amandoi aveau dreptate , ... dar din ce punct de vedere ?
Sa ceara pretul respectiv sau sa il judece pe celalalt pentru cat cere ? :)

Avatar utilizator
Spolonic
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2011, 15:30
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Spolonic » 03 Apr 2012, 00:20

[Vezi sa nu mori de atit ris !!!!! ......................!!!!! [/quote]
La cit iti framinti capul ca sa mai inventezi niste taxe nu-i de mirare ...............si da ma bag in seama cind vad patroni ca tine.....................mai iesi din tara si vezi dincolo balti amenajate cu 150 euro abonament pe an...nu 150 ron 24h C&R.....am tot citit pe forum si am vazut ca te iei imediat de cineva care-si spune parerea despre taxele tale.......si legat de ris ,la noi in ardeal e o vorba....nu sapa groapa altuia sa nu cazi tot tu in ea..... **== **== **==[/quote]

Noi Romanii de la Romania ca sa ma exprim asa, avem un spirit de initiatori ai discutiilor iesit din comun, pe subiecte care ne intereseaza, dar poate ca nu ni le putem permite in anumite limite, ni le dorim, dar parca ne este mai usor sa ne plangem de decat sa ne atingem telul, etc. etc. pentru a nu intra in filozofii care nu isi au sensul ...
Pe scurt, fara a avea vre-o implicare si fara a fi fost pana acum pe aceasta balta, imi doresc sa ma duc miercuri si sa platesc cat se cere. Vreau conditii, platesc ! Este foarte simplu ! Fara comentarii de prisos la adresa administratorului care este normal ca vrea sa genereze profit, spre deosebire de alti administratori a investit ceva in balta aia, nu a mostenit-o de la mama mare si a pacalit lumea cu iluzii pe bani...
Tot respectul pentru oamenii care baga banii in balti !
Este prea scump, nu te duci ... te duci unde iti poti permite si gata ... !
Asa este toata lumea isi doreste un S Classe, unii si-l iau, dar nu il pot intretine doar ca se poarta , iar altii il iau din placerea de a conduce... Dar putini sunt cei care intr-adevar si-l pot permite din toate punctele de vedere.... Asa-i in tenis domnilor :) ca doar si pescuitul este un sport, nu ? :)) :))
Sper ca nu am jignit pe nimeni ca doar si eu sunt roman, nu ?:))
Fir intins !

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Rechin » 03 Apr 2012, 22:48

Spolonic scrie:[Vezi sa nu mori de atit ris !!!!! ......................!!!!!
La cit iti framinti capul ca sa mai inventezi niste taxe nu-i de mirare ...............si da ma bag in seama cind vad patroni ca tine.....................mai iesi din tara si vezi dincolo balti amenajate cu 150 euro abonament pe an...nu 150 ron 24h C&R.....am tot citit pe forum si am vazut ca te iei imediat de cineva care-si spune parerea despre taxele tale.......si legat de ris ,la noi in ardeal e o vorba....nu sapa groapa altuia sa nu cazi tot tu in ea..... **== **== **==[/quote]

Noi Romanii de la Romania ca sa ma exprim asa, avem un spirit de initiatori ai discutiilor iesit din comun, pe subiecte care ne intereseaza, dar poate ca nu ni le putem permite in anumite limite, ni le dorim, dar parca ne este mai usor sa ne plangem de decat sa ne atingem telul, etc. etc. pentru a nu intra in filozofii care nu isi au sensul ...
Pe scurt, fara a avea vre-o implicare si fara a fi fost pana acum pe aceasta balta, imi doresc sa ma duc miercuri si sa platesc cat se cere. Vreau conditii, platesc ! Este foarte simplu ! Fara comentarii de prisos la adresa administratorului care este normal ca vrea sa genereze profit, spre deosebire de alti administratori a investit ceva in balta aia, nu a mostenit-o de la mama mare si a pacalit lumea cu iluzii pe bani...
Tot respectul pentru oamenii care baga banii in balti !
Este prea scump, nu te duci ... te duci unde iti poti permite si gata ... !
Asa este toata lumea isi doreste un S Classe, unii si-l iau, dar nu il pot intretine doar ca se poarta , iar altii il iau din placerea de a conduce... Dar putini sunt cei care intr-adevar si-l pot permite din toate punctele de vedere.... Asa-i in tenis domnilor :) ca doar si pescuitul este un sport, nu ? :)) :))
Sper ca nu am jignit pe nimeni ca doar si eu sunt roman, nu ?:))[/quote]
Nu a mostenit-o de la mama mare asa este ci de la statul roman adica de la noi toti si a bagat treptat peste dar a si incasat bani .ce nu intelegi?il plangi cumva pe vreun patron de balta?eu nu... **==
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de vitorio mv2 » 23 Apr 2012, 18:06

Andrei Cristian Subiectul mesajului: Re: CONCURS "CAPTURA ANULUI 2012" pe lacul MV2Scris: 22 Apr 2012, 11:15

Membru din: 07 Aug 2011, 10:30
Mesaje: 4
Localitate: Targoviste Desi sezonul de pescuit a fost deschis de o luna, pe MV2 au inceput sa apara si capturile.Sunt convins ca "mai e mult pana departe",dar,sunt fericit ca pot da eu startul la competitia "Captura anului 2012 pe MV2".

Cristian Andrei
Partida de 24 h(20-21.04.2012)
Am pescuit pe primul loc dupa pontoane.
Martori au fost vecinii de la pontonul 6 si locurile 2 si 3.
Pestele a fost cantarit de domnul Virgil(angajat al MV2)

Greutate:17.5 Kg


Fire intinse tuturor!
Fişiere ataşate
21_04_2012%20(2).JPG
21_04_2012%20(1).JPG
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de vitorio mv2 » 23 Apr 2012, 18:06

FIRE INTINSE TUTUROR,CHIAR SI CIRCOTASILOR !!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”