Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de bitza35 » 09 Apr 2011, 16:22

va salut.as dori sa stiu cum pot ajunge in zona sandulita,precizez ca nu am mai fost niciodata in zona aceea si plus de asta voi merge impreuna cu un prieten care la fel si el,nu a mai fost acolo...mar interesa si pe mine un traseu mai detaliat din bucuresti si pana acolo...locuiesc in zona salajan f aproape de autostrada soarelui...as vrea sa fac o iesire maine (duminica) dar nu vreau sa plec fara sa stiu nimic despre drum plus ca as vrea sa plec dimineata devreme...si as mai vrea sa stiu cam ce distanta este pana acolo...cu deosebit respect astept un raspuns...
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 09 Apr 2011, 16:46

Soseaua Bucuresti - Calarasi: Se face un drum la dreapta inainte de podul de la intrarea in localitatea Calareti. Mergeti pe langa lacurile din zona pana dincolo de calea ferata apoi faceti prima la dreapta pana veti vedea un podulet, dupa el este drumul catre balta.Al accest se poate face de pe autostrada.
Dar cred ca o sa intelegi mai bine de pe poza atasata ;)
Fir intins si te asteptam cu detalii despre captura **==
Fişiere ataşate
Acces Sarulesti.jpg
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 09 Apr 2011, 20:16

Desigur,nu sunt un pescar secretos,ba dimpotriva imi place sa fac schimb de tehnici si monturi.
Cu toate ca sunt sigur ca platica ar fi receptiva cam la orice gen de nada eu folosesc un mix/per partida cu care nu am dat niciodata gres : 2kg nada Benzar Mix Concurse plus 800gr Profi TTX;la aceasta adaug putin lapte de porumb in apa cu care voi pregati nada si 2-3 maini de viermusi albi+pinky(acestia sunt optionali,dar pe apa putin mai rece este bine sa ii folosesti).Bulgarii ii fac de marimea unei mandarine .La inceputul partidei arunc 6-8 bulgari in locul vizat,apoi intretin pestele pe vad cu 2-3 bulgari pe ora.
Batul, ti-am mai zis 7m,un fir de aceasi lungime cu a batului(folosesc un sensas duo scufundator de 0.14- 0.16). Pluta (culisabila pe fir) de 3gr echilibrata foarte bine ,astfel incat doar tija sa stea deasupra apei pentru a putea observa cu usurinta trasaturile si a nu impinsa de vant.La toate acestea adaug un carlig nr 10 cu tija lunga. Ca nada folosesc 3-4viermusi + rama rosie de gunoi sau viermusi cu pufulete (aroma miere)
Restul e CAN-CAN ;)
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 09 Apr 2011, 20:18

Apropos, a incercat cineva sa pescuiasca cu pelete la stationar? Exista unele anume pentru asa ceva?
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 10 Apr 2011, 15:55

Am fost si eu pe 8 si pe 9(vineri si sambata) pe Sandulita.In ambele zile am folosit (in 2 insi)6 kg nada Benzar Crap-Caras in care am aruncat viermusi roz si albi si porumb la conserva bonduele,o cutie.Am luat vineri cam 14 kg de platica,iar sambata 2 pesti. Vantul a batut cu nesimtire in ambele zile,vineri dinspre stanga(si m-am mutat sub malurile sparte,imediat dreapta dupa wc)sambata din spate.Sambata toata balta a prins,in afara de mine,probabil mi-am ales gresit locul,am stat chiar in dreptul wc-ului.M-am plimbat pe la fiecare pescar(fireste,fara sa deranjez pe nimeni),si am observat ca fiecare dintre ei avea un sheffield sau la undita linie cu pluta culisanta.De aceea te-as ruga daca vrei si daca ai timp,sa postezi si pentru cei care nu stiu sa-si faca,o montura cu pluta culisanta(si pentru sheffield si pentru undita).Un pescar acum cativa ani la Dridu mi-a spus ca de asta nu prind,ca nu am montura culisanta(eu am prins cativa pesti amarati,el lua numai ciortan la undita,dadeam "la gropi"),dar nu l-am luat in seama la vremea aceea,mea culpa. Dealtfel ramasesei dator,ai spus ca atunci cand vei avea timp vei posta si montura cu care dai.Sper sa nu fiu stresant daca te rog sa ne oferi mai multe detalii despre ea,pluta,fir etc.Multumesc!!!!!!

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 11 Apr 2011, 12:32

Intef, vineri am fost si eu la peste si am pescuit tot la malul rupt dupa wc. Inseamna ca tu erai cel din stanga mea, cu cainele acela negru ? :-??
Cat despre monturi,nu e nimic foarte complicat , o sa postez cu prima ocazie: trebuie sa fac o montura supradimesionata ca sa se inteleaga ceva din poze,doar ca zilele acestea trebuie sa imi definitivez treaba la munca, deoarece vineri plec in vacanta ( la un peste pe Ebro :D )
Pana vineri o sa incerc sa postez o montura folosita de mine.Toate cele Bune!
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 11 Apr 2011, 19:51

Da,eu eram cu cainele negru,sper ca nu te-a deranjat prea tare(dealtfel tu sau prietenul tau v-ati jucat destul cu el).Cat despre montura cu pluta culisanta(fie ea pt sheffield sau doar pt undita) te rog mult sa o postezi pana miercuri seara,pentru ca joi as vrea sa merg din nou la Sandulita.Stiu ca mergi la Ebro (fir intins!!!!),dar la urmatoarea iesire care o faci pe Sandulita,dau eu berea!!!! Multumesc mult!!!

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 10:21

Da prietenul meu s-a jucat cu cainele(venea dupa o noapte nedormita de club si avea nevoie de cineva sa il tina treaz =)) ), pe mine ma tinea de vorba nea Marin... :-@ O sa postez cu siguranta pana miercuri seara..cat despre bere sunt perfect de acord ;;) ;)
Multumesc pentru urare Daniel ,imi place pescuitul la somn,dar in locurile in care merg urmaresc mai mult crapul, salaul si dorada. Cand ma intorc,sau chiar de acolo, o sa postez si cateva fotografii.
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 12 Apr 2011, 10:53

Multumesc,abia astept!!!!!!! george_75stefan este id-ul meu de mess,poate daca ai timp imi explici si mecanica monturii,asa mi-ar fi mai usor sa inteleg!!!!! :"> :"> 8->

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 11:29

George , cu mess-ul e mai greu la munca.Uite am gasit cateva monturi foarte asemanatoare cu ceea ce folosesc eu (pana o sa reusesc sa postez ),doar ca in loc de stopperul pe fir si margea folosesc mai simplu 1-2 stoppere/varnisuri de cauciuc/silicon
Fişiere ataşate
Culisabile.jpg
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 11:56

Plus 2 monturi care in proportie de 99% sunt identice cu cele folosite de mine.Acestea sunt executate impecabil de cei de la Sensas
Fişiere ataşate
monturi sensas.jpg
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 12 Apr 2011, 12:30

Multumesc foarte mult Meo!!! Gata,am inteles acum!!! O sa dau la sheffield...cand s-or gasi de cumparat gata facute!!! =)) =)) =)) Astept pana te intorci si poate facem un pescuit impreuna,cine stie,,,poate daca vad la tine nu mai pare atat de greu.Multumesc din nou pentru timpul acordat!!!!

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 12:55

Nu m-am referit ca poti sa le cumperi gata facute (desi poate o fi pe undeva si asa ceva).Ti-am aratat doar asa ca sa ai un model.Cat despre timp , e o placere pentru mine sa mai trag cate un ochi pe forum pe aici sa mai discut cate ceva .Cand ma intorc o sa facem, de ce nu , o partida sau mai multe la Sandulita. Pana atunci te astept cu informatii eventual poze de la partida de joi .
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 12 Apr 2011, 13:04

Fireste,vara e lunga!!!! cat stai pe Ebro?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 13:28

O sa stau ceva mai mult,gen o luna.Nu merg doar la pescuit,merg sa petrec sarbatorile cu ai mei care locuiesc acolo. Plus ca pe langa orasul in care locuiesc ei sunt o gramada de rauri/paraiase doldora de crapi :D
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”