Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 02 Mai 2011, 21:13

Am fost pe 22-04,vant ca naiba,apa scazuta mult.Cu toate astea am pus in juvelnic cca 8kg de platica.Am sesizat ca la malul spart(deci sa ai biserica in dreapta,dupa wc mergi inainte si faci dreapta sub mal)trag platicile mai mari.Am pescuit cu o varga de 6m si una de 7m.Cea de 7m mi-a adus 80% din capturi,dealtfel pe cea de 6m am strans-o pe la 12.Fiind vineri(am fost si cu o zi inainte,am stat chiar la wc si am luat cam 5kg de platicuta mai mare ca palma,se pare ca in zona aceasta nu prea merge,am mai fost odata si am prins f putin),am ajuns pe balta mai devreme,pe la ora 05:30(nu se pescuieste decat de la ora 6) si era sa nu mai gasesc loc pe balta. Am folosit mamaliga home made,in care am adaugat o mana de viermusi albi si roz,la undita fir scufundator nr12,carlig mic(nu stiu ce numar pt ca mi le-a trimis cineva din Japonia si nu scrie in engleza sau cifre ceva...),pluta 4g Cralusso,plumb culisant.Pe undita de 6m am folosit montura cu pluta culisanta expusa mai sus de MEO(care vad ca nu mai spune nimic).Nu am folosit sheffield pentru ca batea foarte tare vantul si nu puteam lansa asa cum vroiam.Nea Marin...acelasi om de treaba,nu se simtea prea bine si nu a stat prea mult cu noi,mai mult sub umbrela.A trecut doar sa ne spuna ca patronul face o exceptie(prea rara din pacate)si deschide balta si luni dupa Pasti. As vrea sa mai merg vineri dar se anunta ploaie toata saptamana si nu as vrea sa merg pana acolo ca sa am de unde ma intoarce.Oricum...fir intins curajosilor care se vor duce!!!!!!

Avatar utilizator
inginerul77
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mai 2011, 08:26

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de inginerul77 » 05 Mai 2011, 08:42

salutare.ma poate ajuta cineva cu un raspuns/raspunsuri? la montura cu pluta culisanta pentru varga se mai pune stopper in partea de sus ? va rog sa-mi explicati acest tip de montura, la ce adancime ( pentru Sandulita intreb) pescuim.pun aceste intrebari deoarece nu am folosit niciodata acest tip de montura si vreau sa incerc saptam. viitoare o partida la sandulita.multumesc anticipat.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 15 Mai 2011, 13:17

Salutari Tuturor ! Am revenit pe meleagurile noastre si vineri am facut o partida la Sandulita.Vreme frumoasa, 5 oameni pe balta (cu tot cu nea Marin). Nada ca de obicei + 1 bucata bat de 7m cu montura clasica = rezultat 20.5 kg de platica de toate dimensiunile.O distractie pe cinste pentru o zi de primavara.

Pt inginerul77 : tocmai stopperul de sus este cheia la pluta culisanta deoarece acesta controleaza adancimea monturii (fara stopper montura s-ar scufunda pana ar ajunge pe fund iar pluta ar ramane in pozitie orizontala nemaiputand indica nici o trasatura). Cat despre adancime in partea din stanga wc apa este mai putin adanca ,in raza de bataie a unui bat de 7 m cca. 1m ,dincolo spre ruinele bisericii poti seta pluta lejer la 1.5 - 2 m
MLDD

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de florinpopescu2003 » 15 Mai 2011, 14:05

bai tare as vrea sa facem o partida impreuna sa vad cum iei 20 kg de platica in cazu in care eu la un match si o fixa de 7 m am luat 6 kile de randuunici

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 15 Mai 2011, 16:36

Florine, din posturile tale de mai sus vad ca esti relativ nou pe aceasta balta,daca nu cumva chiar la primele iesiri. Nu stiu cum sa iau comentariul tau : ca pe o insulta/misto sau chiar ca pe o interogatie/curiozitate de a ta. Prefer sa cred ca e a doua varianta deoarece cei care ma cunosc stiu ca nu obisnuiesc sa postez aberatii.Daca intr-adevar este o curiozitate sau vrei sa "imi cercetezi spusele", intreaba te rog,data viitoare cand mergi la Sarulesti, paznicul baltii cat peste a prins Marius la ultima iesire pe Sandulita?(am cantarit pestele alaturi de dansul).
Cat despre partida impreuna,in cazul in care ajungem la un numitor comun, cu cea mai mare placere.
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 17 Mai 2011, 10:55

am mai fost si eu joia trecuta si am luat 20 kg si am dat in stanga wc ului,acolo la malul spart cred ca e apa mai mare dar nu stiu daca se prinde neaparat si mai mare,am sa incerc si acolo data viitoare.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 18 Mai 2011, 19:45

Bv robert, felicitari pt captura.Cat despre locuri sunt de acord cu tine ca nu locul este factorul primordial in dimensiunea pestelui(ma refer strict la Sandulita)
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 19 Mai 2011, 21:24

multumesc,iti mai recomand o balta tot in zona care se ia crap la varga,calareti 3,am fost miercuri si am luat 12kg de crap dintre care 1 romanesc la 3,5kg si o salonta la 2,8kg.Nu stiu cum sa pun poze sa va arat.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 19 Mai 2011, 22:57

Fiecare recomandare e bine venita.Nu am fost nicodata la Calareti(pe balta) : care e "scorul" in ce regim se pescuieste?
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 19 Mai 2011, 23:03

Si mai mult decat asta , inca o intrebare ( cu riscul de a strica topicul) : cum se ajunge pe balta la Calareti? ( inafara de raspunsul clar - de la Calareti in stanga - poate ceva mai multe detalii)
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 20 Mai 2011, 15:54

taxa este 50 ron si ai limita 5kg crap caras fara limita dar nu te controleaza.Cand cobori in sarulesti te intorci inapoi spre siloz vreo 200 m si faci dreapta,e si un peco mic,dupa c ai facut dreapta mergi cam un km si jos in vale sunt mai multe balti acolo intrebi care este calareti 3 si te apuci de treaba.momeli bonduelle si viermi bete de 5-7m si ii rupi fasu.poate vb si mergem impreuna daca ai p cineva cu masina noi vrem sa mergem luni.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 21 Mai 2011, 09:40

Salutari tuturor si mii de scuze pentru absenta,dar am fost foarte ocupat cu munca zilele astea!!!!!! Am mai fost de cateva ori pe Fundulea 2 si pe Crevedia 13.Daca Fundulea nu m-a uimit cu nimic(cunosteam potentialul baltii),pe Crevedia am ramas uimit sa iau cteno si mustacios romanesc la 3 kg.40 de lei taxa pe Crevedia,si credeti-ma ca are peste mare,nu am vazut pe nimeni sa nu prinda.Noaptea se prinde la lanseta(bonduele),eu am prins ziua la varga la 4 viermi albi+pinky/carlig.Am folosit ca nada TTX de la POOF(avem voie sa spunem?) in care am adaugat o punguta de seminte de in(are la Cora 1,46 lei) si una de seminte de canepa(500g de la Gipo 4 lei parca),prajite impreuna.Adica arse ca focul a fost prea iute si s-au cam ars,dar au mers.O mana de casteri(astia mi i-am "confectionat",ca i-am uitat in cutie de data trecuta si nu am vrut sa-i arunc),si o jumatate de cutie de porumb bonduele,cam asta a fost nada.Am mai dat la boiles solubil aroma naturala de la Senzor(18mm) dar probabil nu este invatat cu aceste noutati domnul crap de Crevedia.La pufuleti nu recomand,langa mine pescuia o doamna si din 3 lansete avea 2 pe mal tot timpul,dar numai caras brichetar,muncea saraca de pana la urma le-a strans si a dat numai la undita. :)) Balta destul de mica,dar cu peste destul,ceva mizerie pe mal,si multi caini golani dar nu deranjeaza decat o starpitura mica ce vine si te iubeste pana te apuca nervii ca poti calca pe ea. Paznicul(am inteles ca-l cheama Luli) este de treaba,minte foarte mult,dar e ok ca om,are o Dacia albastra cu care se plimba pe acolo.De mentionat ca la sosea este si un magazin cu momeli si accesorii de pescuit,deschide mai tarziu asa ca nu va bazati pe el,este bine totusi ca este acolo...La Fundulea 2 am luat caras vreo 5 kg(caras mare,frumos) si mai mereu ciortani (4-5 bucati la 1,5-3kg).Taxa 60 lei/12h,paznicii ok,balta mica si full for ever,dar curata si civilizata.Acum as vrea sa va intreb si eu unde mi-ati sugera sa merg maine avand in vedere ca este Duminica si mai toate baltile sunt pline de pescari.As vrea o balta unde sa merg cu sotia si inca 4 prieteni,dar numai eu pescuiesc.Ce imi recomandati?

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 21 Mai 2011, 09:41

Aaaaaaa,bine ai revenit Meo,ma bucur sa te revad!!!!!!!!!! ai deschis vreuntopic cu Ebro?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 21 Mai 2011, 09:47

Multumesc pentru raspunsuri robert.Eu nu prea pot merge in timpul saptamanii (din cauza muncii) doar vinerea uneori si in week-end.Ieri am fost pe Sandulita - vreme foarte capricioasa , vant, valuri ,ploaie etc. Am prins aprox 12 kg de platica dar in dreapta mea un tip (Doru am impresia ca il cheama) statea in apa la vreo 2 metri de mal si a omorat-o la PATRATICA (nu am incercat niciodata dar cu siguranta o sa incerc la urmatoarele iesiri ). Toate cele bune si Fir Intins tuturor!
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 21 Mai 2011, 09:48

Salutari Intef - inca nu dar o sa deschid unul cat de curand.
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”