Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 19 Iul 2013, 11:22

Hai sa mai scriu eu ceva pe aici ...
Am fost acum aprox. 2 saptamani la Sandulita - caldura mare , lume destul de putina , pescuit... in jur de 10 kg de platica (majoritatea destul de mica).

In drumul de intoarcere spre gara, am avut surpriza sa fiu invitat de domnul Raduta la o partida de pescuit din barca vis-a-vis de hotel. Diferenta ? De la cer la pamant : in aprox jumatate de ora, atat eu cat si dansul, am prins niste platici capitale care sareau lejer de 1-1.5 kg (unele chiar si de 2kg).
Tin sa ii multumesc foarte mult pe aceasta cale domnului Robert R. pentru oportunitatea acestei minipartide **==


Iata si cateva imagini de la Sandulita :
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Dinozaur - Fotografie - Cale'ntoarsa
Dinozaur - Fotografie - Cale'ntoarsa
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 13 Aug 2013, 09:30

Salutari! La ce distanta de mal Meo? Ai mai nadit? Ce adancime avea apa?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 15 Aug 2013, 20:31

Salut! Am pescuit cam la 15m distanta si la o adancime de 2.5-3m
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 18 Sep 2013, 12:07

Oare mai trage platica daca ma duc saptamana viitoare?

Avatar utilizator
CrapMLT
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Mai 2012, 18:49
Localitate: Bucuresti / Militari

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de CrapMLT » 25 Sep 2013, 13:37

Salutari, anul acesta am facut in jur de 5 partide la Gurbanesti, multumitoare, mai ales ultimele 2, unde am avut in jur de 12 carasi frumosi, primele partide au fost slabe in sensul dimensiunii platicelor care erau mici sau foarte mici, ultimele 2 partide le-am facut cu setul 2 de scule, am lansat la 100/120 m cateodata mai mult cand intram si in apa, rezultatele au fost carasii + platici mari (maturi) si ciortan din belsug (1,8 kile-2,5) ELIBERATI IMEDIAT ! sper sa inchei pescuitul pe anul acesta cu o partida tot la Sarulesti (gurbanesti) posibil saptamana viitoare, weekendu asta vizitez 2 balti.

p.s. in legatura cu sturionii , aveti grija ca acestia trag scurt raman intepati si nu se misca deloc, am avut surpriza la ultima partida sa prind doar la 1 bat, dupa 1 ora am decis sa le schimb pe restul de 3, care aveau cate'un sturion in ele !!!!, ciudat ca nu s-au miscat timp de ~1ora.

fire intinse !!!!!!!
. . .

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 26 Sep 2013, 10:01

=D> Multumim pentru info . Intef, am fost eu pe 15 si pestele a mers binisor (avand in vedere ca vantul a batut groaznic). Am prins aprox 5kg de platica ( 2 dintre ele cam la 800gr).
MLDD

Avatar utilizator
ambrinos
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 29 Oct 2013, 18:48

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de ambrinos » 29 Oct 2013, 19:19

As vrea sa fac si eu o iesire pe Sandulita... tin sa precizez ca nu am fost niciodata la aceasta balta...din cate am citit pe aici...nu ai ce face cu varga sub 7m.... bun...am un bat de match...pe care as vrea sa.l folosesc ..am si mulineta adecvata ... i sa n.am pescuit in viata mea folosind acest stil (shefild) ... stiu ca trebuie sa echipez mulineta cu fir de 0,16 sau 0,18 scufundator...insa...am mari dubii in privinta liniei. Am auzit o discutie la cineva intr.un magazin de pescuit din Ghencea...si spunea ca era un nene pe Sandulita... si pescuia cu un bat de Match...fir de 0,16 scufundabil pluta de 14 gr lestata (ceea ce m.a bagat in ceata...14 gr) si spunea ca la adancime de 9m... si arunca undeva la 30m de mal...si iar ceva ce m.a bagat in ceata era faptul ca, ca opritor a folosit un nod cu dres de dama...ca cica daca folosesti opritor de cauciuc...nu poti arunca...tin sa precizez ca pluta ...cea de 14 gr era una culisanta.... E posibil asa ceva ? sa folosesti pluta de 14gr? exista apa cu adancimea de 9m?

Avatar utilizator
ambrinos
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 29 Oct 2013, 18:48

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de ambrinos » 29 Oct 2013, 19:25

Si inca ceva.... e bataie pe locuri ? adica trebuie sa fi pe balta la ora de? altfel nu prinzi locuri bune? care e zona cu apa mica , care e zona cu apa adanca (puncte de reper) unde e mai bine sa incerc ...pe apa adanca sau pe apa mica? ma ajuta cineva in legatura cu linia ? fac cinste daca merge cu mine la magazin sa.mi spuna ce sa cumpar :) cu ce sa nadesc ? am auzin n variante

Avatar utilizator
CrapMLT
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Mai 2012, 18:49
Localitate: Bucuresti / Militari

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de CrapMLT » 31 Oct 2013, 11:23

Am o rugaminte, daca va duceti la sandulita puteti intreba pana cand mai este deschis la Baraj Gurbanesti ?

VA MULTUMESC.
. . .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de florentiniuga » 08 Noi 2013, 16:05

ambrinos scrie:As vrea sa fac si eu o iesire pe Sandulita... tin sa precizez ca nu am fost niciodata la aceasta balta...din cate am citit pe aici...nu ai ce face cu varga sub 7m.... bun...am un bat de match...pe care as vrea sa.l folosesc ..am si mulineta adecvata ... i sa n.am pescuit in viata mea folosind acest stil (shefild) ... stiu ca trebuie sa echipez mulineta cu fir de 0,16 sau 0,18 scufundator...insa...am mari dubii in privinta liniei. Am auzit o discutie la cineva intr.un magazin de pescuit din Ghencea...si spunea ca era un nene pe Sandulita... si pescuia cu un bat de Match...fir de 0,16 scufundabil pluta de 14 gr lestata (ceea ce m.a bagat in ceata...14 gr) si spunea ca la adancime de 9m... si arunca undeva la 30m de mal...si iar ceva ce m.a bagat in ceata era faptul ca, ca opritor a folosit un nod cu dres de dama...ca cica daca folosesti opritor de cauciuc...nu poti arunca...tin sa precizez ca pluta ...cea de 14 gr era una culisanta.... E posibil asa ceva ? sa folosesti pluta de 14gr? exista apa cu adancimea de 9m?
Uita-te in program si vezi cand se difuzeaza emisiunea "Shefield" (ep.1 si 2). Ai acolo toate detaliile despre montura, pluta, lestare, nadire, etc.
Pe Sarulesti sunt locuri cu apa foarte adanca dar sunt si multe alte balti/baraje/rauri/Delta cu adancimi chiar si mai mari, nu stiu de ce te mira asta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Sarulesti - Sandulita 2014

Mesaj de meo_mdc » 11 Mar 2014, 12:46

Salutare tuturor si bun gasit in noul sezon :-h
Am vorbit zilele trecute cu nea Marin si mi-a spus ca nu stie exact cand se va da drumul la pescuit pentru platicari in acest an si nici daca pescuitul se va desfasura la Sandulita sau pe cealalta pista. Momentan se asteapta ca domnul Maty sa desfasoare clasica partida prin care se da ok-ul deschiderii de sezon. Cand aflu ceva concret revin cu informatii.
Pana atunci, niste poze de la ultima partida din 2013, cu o platica trecuta binisor de prima tinerete..
Fişiere ataşate
IMAG0151.jpg
IMAG0153.jpg
IMAG0158.jpg
IMAG0160.jpg
MLDD

Avatar utilizator
predaoctavian
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 14 Dec 2012, 09:56

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de predaoctavian » 11 Mar 2014, 20:05

Salut, se poate si la feeder ?

Octavian

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 14 Mar 2014, 00:02

Salut!
La feeder se pescuieste doar in cadrul concursurilor amenajate in acest scop.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Sarulesti - Sandulita 2014

Mesaj de meo_mdc » 14 Mar 2014, 00:06

IATA si informatia mult asteptata : mâine, 14 Martie, se deschide oficial noul sezon de pescuit la platica
Locatia : aceeași pista de la Sandulita, așa ca.. Fir întins tuturor ! **==
MLDD

Avatar utilizator
predaoctavian
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 14 Dec 2012, 09:56

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de predaoctavian » 14 Mar 2014, 11:33

Ok. Mulțumesc de răspuns.

Octavian

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”