Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 21 Mar 2014, 00:09

Astazi,prima partida pe Sandulita. A batut vantul ca naiba si culmea ghinionului,am avut de ales intre a-l intampina frontal sau lateral. Asa ca am stat pe undeva vis-a vis de malul spart,cu spatele la toaleta...disparuta. Carlig gamakatsu nr 14,pluta cralusso jumbo de 3 si 4 g,fir carp expert de 0,12,varga de 7m,3 kg de nada benzar special platica(mare greseala) plus aditiv lichid sensas bremes. Am reusit sa prind cam 3 kg de platica si 2 strapazani. Din cauza vantului,pluta statea numai pe lat...asadar am pus-o eu pe lat si intepam cand statea dreapta,desi fara rost pentru ca pestele era deja intepat.Am prins N U M A I la rama. castigat cine a reusit sa echilibreze linia. Cam atat despre prima partida pe anul asta pe aceasta locatie.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 24 Mar 2014, 08:46

Salut Intef !
De ce ai considerat gresita alegerea nadei ? Ar fi mers ceva mai puternic (gen Special Concurs) ?
MLDD

Avatar utilizator
doru fery
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de doru fery » 30 Mar 2014, 23:07

Salut, ceva informatii referitor la taxa, zilele cand se poate pescui( stiam ca nu se pescuieste in week end)
Multumesc!

Avatar utilizator
CrapMLT
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Mai 2012, 18:49
Localitate: Bucuresti / Militari

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de CrapMLT » 31 Mar 2014, 12:26

meo_mdc

Poti suna pe "nea marin" sa-l intrebi la Gurbanesti cand e deschis ? daca ramane la fel ca anul trecut joi-duminica 6-18:00 si pretul pt 1 partida?


MULTUMESC
. . .

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 31 Mar 2014, 15:07

Meo,am gresit cand am ales nada deschisa la culoare pentru ca a adunat pestele mic si odata cu el si salaul care numai probleme mi-a facut.
@doru fery,taxa este 40 ron,se pescuieste joi,vineri,sambata si duminica,se retine platica si carasul,orice alt peste se elibereaza imediat(asta nu inseamna ca nu te poti fotografia cu el). Este permis pescuitul cu doua vergi,rubesiene sau lansete echipate cu plute(match). Daca vrei un sfat,nu te baga in seama cu paznicul ca nu mai scapi de el,vorbeste non stop. La inceput pare ok dar apoi devine gigastresant. Fir intins!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de Qnyx » 31 Mar 2014, 15:18

www.radutalake.ro - gasiti aici detalii
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de robert048 » 07 Apr 2014, 15:08

c se mai aude de sandulita k am auzit k nu mai e nea marin la balta??

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 10 Apr 2014, 12:58

Va spune baiatul maine!

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 11 Apr 2014, 21:29

Din fericire,nea Marin nu mai este,este altcineva. Nu vorbeste neintrebat,nu sta in spatele tau ca o umbra,se duce mai departe cand vorbeste la telefon...e ok omul. Am ajuns devreme la balta,pw la 5:30 si prima constatare ingrijoratoare a fost ca apa era destul de scazuta. Apoi vantul batea cumva dinspre vest,deci dacacse inteteste stai la mila pestelui sau pleci acasa pentru ca trasaturi nu mai vezi. Am stat in zona malului spart,de altfel am fost singurii pescari de astazi. In ciuda previziunilor prietenilor si celor de la meteo,am prins o zi superba. Fara vant,soare,pescari multi sau inghesuiala. La prima lansare am luat o platica,prietenul meu la fel,apoi doua rateuri si pauza cam o ora. Trasaturi false,rafale de vant si...mult noroi. Pana pe la ora 10 am reusit sa prind inca 3 platici,dupa care vantul s-a oprit definitiv pana am plecat si astfel am putut regla adancimea apei, prilej sa constat ca pescuiam deasupra substratului cu cel putin 50-70 cm. Odata stabilita adancimea,au inceput si platicile mai mari sa apara,astfel ca pana pe la ora 12:30 cand am strans,am reusit sa prind in total 53 de pesti.Nu stiu in kg pentru ca nu am avut cantar.Nada am folosit cam 7kg benzar crap miere plus o mana de pelete,porumb dulce si viermi opariti. La carlig am alternat viermi cu rama,pe rama pesti mai mari. Una peste alta,o zi frumoasa de pescuit,pacat ca nu am putut sta mai mult. Apa fiind scazuta,talia platicilor nu mai este ca in anii precedenti dar chiar si asa am avut de 3-4 ori intentia sa folosesc minciogul. Taxa a ramas aceeasi,40 de lei,joi-duminica 6:00-18:00. Am uitat sa intreb paznicul daca se pescuieste in lunea de dupa Pasti,de obicei era singura exceptie din an.

Avatar utilizator
Krpone
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Apr 2014, 20:20

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de Krpone » 15 Apr 2014, 12:00

Salut Intef , salutare tuturor
In primul rand multumim pentru toate informatiile oferite si as mai avea o intrebare... daca ai idee Luni dupa Paste se poate pescui pe Sandulita? Sau daca ai cumva numarul de telefon al noului paznic. Multumesc

Avatar utilizator
Krpone
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Apr 2014, 20:20

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de Krpone » 15 Apr 2014, 15:36

Scuze pentru greseala...am vrut sa intreb daca are cineva informatii asupra pescuitului Luni dupa Paste iar pe tine Intef vroiam sa te intreb daca ai cumva nr de tel al noului paznic. Multumesc

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 19 Apr 2014, 20:59

Scuze pentru intarziere. Nu-l am dar dacs intri la ei pe site,trebuie sa gasesti un nr de contact sau un mail ceva. Sau suna-l pe nea Marin si cere-i nr noului paznic. Nr lui nea Marin e postat in topicul asta dar nu stiu la ce pagina.

Avatar utilizator
Krpone
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Apr 2014, 20:20

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de Krpone » 20 Apr 2014, 11:19

Mersi Intef

Stau in dubii daca sa merg maine pe Sandulita, asta din cauza ca a plouat extrem de mult si nu prea as vrea sa stau in noroi pana la gat ... poate ramane pentru sfarsitul saptamanii...

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de intef » 21 Apr 2014, 07:47

Daca ai cizme,e ok. Oricat ar ploua gasesti unde sa stai iar cu masina intri si iesi bine. Pamantul pe mal ia cam 4-5 cm namol,astfel ca poti infinge suportii. La vreo 50 cm dupa ce intri in apa,substratul este tot tare,am intrat eu sa pun juvelnicul proptit intre doua bete ca mi-l aducea vantul in mal. Deci mergi fara grija cand vrei,nu-ti face griji de noroi ci mai degraba as recomanda sa fii atent la vant si directia lui. Eu uit de fiecare data si cand ajung la tamadau(darvari),ma uit de unde bate vantul. Functie de asta raman pe calareti3 sau continui drumul spre Sandulita.

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita

Mesaj de robert048 » 23 Apr 2014, 13:32

apropo de calareti 3,am auzit ca nu mai este treaba deloc,cica ar fi scos pestele.a fost cineva recent p calareti 3 sau are vreo info sigura despre cum mananca??

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”