STIGMA FISHING

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
viorel doloc
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 19 Noi 2009, 15:19

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de viorel doloc » 02 Mar 2015, 21:37

Buna seara dl. Cristi.
Avand in vedere ca la noi la Sibiu, la capitolul balti de crap stam foarte slab si ca sezonul 2015 se apropie...sunt nerabdator sa vin din nou pe balta dvs.( vizez crapii peste 10 kg.).
Am citit cu atentie cele 39 de pagini #:-S si am facut un scurt istoric al popularilor/capturilor, pentru a vedea ce sanse am sa prind iar un crap de peste 10 kg. si sa-mi dobor recordul personal pe aceasta balta: 11 Kg si ceva... :
Iata ce am gasit in cele 39 de pagini:
1. Postat de dvs..."cateva zeci de bucati cu greutate intre 10-18 kg"....pag 1 in 17 Mai 2011
2. CRAPOAICA DE 10,870KG.....pag 2 in 30 Mai 2011
3. Doua bucati: 10 si 14 kg….pag. 10 in 12 sept. 2011
4. Doua populari filmate 22 martie 2012…pag.14:
5.
6.
7. Un exemplar de 9,5 kg...pag 28 in 6 Mai 2013...asta e trecut de 11 kg, la acest moment
8. Eu cu un 11 si ceva…pag 32, in 17 Mai 2013
9. O bucata de 10 si ceva...pag. 34, in 16 iulie 2013
10. O buc. de 12,45 kg....pag. 34, in 31 aug 2013
11. O buc. de Ten 17kg..pag. 39, in 21 Ian 2015
12. O buc. de 15 kg. ...pag 39, in 23 Feb. 2015
De aici rezulta ca aveti in balta cel putin 20- 30 de bucati de crapi de peste 10 kg. in patru hectare luciu de apa...asta ma atrage sa vin din nou, dupa acesti crapi mari...eu sunt sigur ca aveti si 1-2 buc. de 20 kg.(acum 4 ani spuneati ca a-ti introdus de 16 si 18 kg. pe care nu I-am vazut iesiti la poze!!!(pacat ca nu aveti poze/filmulete cu toti pestii mari, peste 10 kg. de la populari sau de la pescari!!!)
Intrebari:
1. Aveti sau are cineva un top 5/10 crapi de peste 10 kg. prinsi de pescari? pozati si cantariti, bineanteles;
2. Mai este valabila oferta asta..... "se ofera o partida gratis acelui pescar care prinde, pozeaza, cantareste si elibereaza un crap de peste 10 kg"?
3. Drumul de acces in ce stare se afla? Dar standurile?
4. In 2015 se poate pescui plantat?
5.. Populari, mai aveti in plan anul acesta? la crapi mari, de peste 10 kg. ma refer, deoarece am vazut deja ceva bucati introduce recent...ca la cei cu o medie intre 2-5 kg. stati foarte bine, lumea vine se simte bine acolo si chiar se prind multi crapi cu aceasta medie.
Am facut un scurt istoric al acestei balti, privitoare la crapii mari, deoarece eu consider ca in toti acesti ani, din 2011 si pana acum balta nu si-a aratat adevaratul potential in ceea ce priveste crapii mari...si acum...sfatul meu, pentru a incerca sa vedeti adevaratul potential al baltii (la crapi mari de peste 10 kg. ma refer): invitati cateva echipe de pescari buni, 8-10 max.(dupa o stabilire clara, la fata locului a nr. echipelor care intra pe lac, la un pescuit plantat) si care sa acopere/pescuiasca in toate "cotloanele" baltii, intr-un week-end, la un pescuit plantat(obligatoriu barca cu vasle/vaporas si sonar) si numai pe boiles si atunci, o sa aveti mari sanse sa iasa si "batranii baltii" la poze ;) !!! Atata timp cat in concursurile organizate acolo, crapii batrani au locuri de refugiu, unde nu poate ajunge nimeni la un pescuit din mana...rezultatele sunt pe masura...parerea mea!!!
O seara buna...sper sa veniti cu raspunsuri la aceste intrebari, cat mai curand!!!
PS. In vara o sa vin si dupa ceva Ten...mai ales dupa cel de 15kg. si cel de 17 kg.

Avatar utilizator
Exo_luci
membru activ
membru activ
Mesaje: 143
Membru din: 18 Mai 2010, 22:16

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de Exo_luci » 03 Mar 2015, 16:45

Eu anul trecut nu am ajuns pe balta , sper ca anul asta sa revin . In anii trecuti aproape la fiecare partida am prins cel putin o bucata peste 7 kg si cel mai mare prins de mine acolo 11 kg si ceva la un concurs..deci sunt bucati pentru distractie sa speram ca au si ramas in balta.

In schimb ce am auzit de la cativa care au fost anul trecut la pescuit la Ucea si nu am fost prea bucuros este ca in foarte multe locuri unde a fost sapata balta au ramas multe agataturi care erau si asa in 2013 destule de la fire ramase in balta.Anul trecut nu am prea auzit de capturi importante doar de multi crapceni unii chiar micuti de la ultima populare din primavra trecuta (1-2kg) prinsi cu o frecventa foarte buna dar si de prea multe monturi rupte per partida...care cred ca pe multi pescari i-au tinut acasa sau s-au reorientat catre alte balti de pe langa Bucuresti.

p.s cel mai bine poate povestesc mai multi care au fost anul trecut pe balta cum sta treaba exact ca anul trecut a fost foarte slab in informatii de pe balta aici pe site.

Oricum vad ca Cristi misca treaba in bine (se baga pesti peste 8-9kg..cabanuta , etc..) SPOR **==

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de horica85 » 03 Mar 2015, 20:16

Va salut cu un un update de anul trecut :barca a fost reparata , cabanuta , curatenie cu cangea la pasele de fire si cateva cioate scoase personal sau de domnul Tibi mai des caruia ii multumesc pentru vaslele noi .
In rest balta are agatatura serioasa dar cu un marker se rezolva repede situatia si cand spun serioasa adica nu se poate scoate in doi oameni din barca .
cea mai mare caprura pe aceasta balta prinsa de mine un crap comun de 10 kg in luna noiembrie pe standul 2 in jurul orei 3 am cand am fost singur pe balta si am avut o singura trasatura in 16 ore care sa si materialiazat

Avatar utilizator
STIGMA FISHING
senior
senior
Mesaje: 249
Membru din: 05 Mai 2011, 22:23

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de STIGMA FISHING » 03 Mar 2015, 20:53

viorel doloc scrie:Buna seara dl. Cristi.

Intrebari:
1. Aveti sau are cineva un top 5/10 crapi de peste 10 kg. prinsi de pescari? pozati si cantariti, bineanteles; Ve_i gasi raspunsul la domnul Maciuca Florin.El a facut testul asta, anul trecut .Asta stiu chiar eu :D
2. Mai este valabila oferta asta..... "se ofera o partida gratis acelui pescar care prinde, pozeaza, cantareste si elibereaza un crap de peste 10 kg"?este valabil
3. Drumul de acces in ce stare se afla? Dar standurile?drumul ...foarte bun ,de la linie pana la stand
4. In 2015 se poate pescui plantat?numai in cursul saptamani ,pentru a nu deranja pescarii
5.. Populari, mai aveti in plan anul acesta? la crapi mari, de peste 10 kg. ma refer, deoarece am vazut deja ceva bucati introduce recent...ca la cei cu o medie intre 2-5 kg. stati foarte bine, lumea vine se simte bine acolo si chiar se prind multi crapi cu aceasta medie.vor venii ,am promisiuni serioase :)

PS. In vara o sa vin si dupa ceva Ten...mai ales dupa cel de 15kg. si cel de 17 kg.
va astept cu drag, oricand

Avatar utilizator
STIGMA FISHING
senior
senior
Mesaje: 249
Membru din: 05 Mai 2011, 22:23

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de STIGMA FISHING » 03 Mar 2015, 21:01

horica85 scrie:Va salut cu un un update de anul trecut :barca a fost reparata , cabanuta , curatenie
cea mai mare caprura pe aceasta balta prinsa de mine un crap comun de 10 kg in luna noiembrie pe standul 2 in jurul orei 3 am cand am fost singur pe balta si am avut o singura trasatura in 16 ore care sa si materialiazat
Asa este Horica.Poti confirma si drumul te rog, . Stiu ca ai frecventat balta ,anul trecut =D>

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de bucuka » 04 Mar 2015, 13:38

intr-adevar, anul trecut era agatatura foarte multa dupa largirea baltii, mai ales in a doua parte a baltii nu poti scoate o captura mai mare fara barca si cateodata nici cu barca :), dar deh....altfel era prea simplu :), in rest e o balta foarte faina pentru pescuit mai multe zile, cu o mare varietate de pesti (anul trecut am prins stiuca la boiles :)

Avatar utilizator
STIGMA FISHING
senior
senior
Mesaje: 249
Membru din: 05 Mai 2011, 22:23

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de STIGMA FISHING » 04 Mar 2015, 21:40

Incepand din acest sezon :CINE PRINDE CEL MAI MARE PESTE in saptamna in curs ,va primi 24 de ore liber ,pe balta.
Conditii:Trebuie sa posteze poza aici pe forum si pe facebok .
IN POZA TREBUIE SA SE VADA PESTELE CLAR ,PESCARUL,SI O POZA CU CANTARUL.Este valabil pentru speciile:crap,amur,stiuca.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de davidnicolaie » 04 Mar 2015, 21:59

Valabil de la inceputul sezonului.In urma unor dicutii cu mai multi pescarii, se vor organiza mai multe ”braile ”pe acesta balta.
regulament: 1 CEI MAI MARI 5 PESTI
2 VOR STA IN STAND 2 PESCARI
3 SE ACHITA BALTA PENTRU trei zile pe fiecare loc care este ocupat de 4 lansete.
4 perioada urmeaza sa o decid.
astept persoane interesate
CINE CASTIGA IA TOTI BANII :D

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de tache » 05 Mar 2015, 12:15

Salutare,
Atasate sunt pozele de la prima partida din 2014 mai precis 1 mai,la 2 saptamani dupa populare.
Au fost prinsi nenumarati pesti intre 1-3 kg precum si de 6-8,200kg.Au fost si multe RUPTURI nu agataturi atentie de care Florin isi aduce aminte cu mare placere.
Multumesc Florin si Nelu pentru partida respectiva
Fişiere ataşate
DSC_0327.jpg
DSC_0324.jpg
DSC_0307.jpg
DSC_0291.jpg
DSC_0274.jpg
DSC_0267.jpg
DSC_0227.jpg
DSC_0189.jpg
DSC_0171.jpg
DSC_0166.jpg
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de tache » 05 Mar 2015, 12:36

In anul 2014 am fost la 5 partide pe acest lac.Tin sa mentionez, ca eu pescuiesc la feeder,pluta si am stat pe standurile 0,1,2,9,10.Dupa sondare in toate partidele de pescuit am pierdut 3 monturi.Nu este o balta usoara dar cand ajungi sa cunosti,pragurile,structurile si agataturile satisfactiile sunt garantate.
La feeder am avut multe partide de neuitat si este un lac care iti permite sa faci diverse experimente si antrenamente.
La pluta am prins carasi cum numa la tv am vazut si niste superbe exemplare de lini.
Acesta este lacul meu de suflet in care am invatat multe,peisajul muntilor fara cuvinte iar animalele salbatice care ajung in apropiere iti creeaza o amintire de neuitat.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de tache » 05 Mar 2015, 12:38

In albumul de mai jos se pot viziona pozele de la concursuri si partidele de pescuit:
https://www.facebook.com/sabin.titeiu/m ... 673&type=3
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de Yo_gabriel » 05 Mar 2015, 19:48

Prezent Gabriel + partener

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de davidnicolaie » 05 Mar 2015, 22:00

Yo_gabriel scrie:Prezent Gabriel + partener
Perioada este: 16(ora:17.30)_19 aprilie.(ora:15.00)
Eu sincer ,adun echipele de braila din 4_5 tel.
Interesul meu: sincer este sa starnesc pescarii care au dubii sau nu cred ca balta are peste mare.Eu cred ca orice pescar indiferent de valoarea lui poate prinde minim un peste ,de peste 6 kg pe acesta balta(in 24 de ore).Iar o asfel de braila poate fii inprevizibila, indiferent de valoarea pescarului.
regulament.taxa150 de echipa (3 zile balta)si inca 150 bani de braila .si in functie de numarul de echipe doritoare :se inmulteste cu 150 de ron si asta este premiul final. :D
nu accept mai mult de 8 echipe (estimativ)
SE VA PESCUII EXCLUSIV LA BOILIES:
lista de intentie:
1 Gabriel + partener
2 Horica+partener
3 Chelemen Florin:partener

In 3_4 zile lista inchisa .adun eu echipe daca nu exista doritori.
Se va afisa un clasament aici pe forum si poze.
O ZI BUNA IN CONTINUARE :-c
davidnicolaie(Maciuca Florin)

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de horica85 » 05 Mar 2015, 23:19

pff ce bine ca pe 14 vine soacramea :)) si nu puteam sa o refuz cu aeroportu

Avatar utilizator
viorel doloc
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 19 Noi 2009, 15:19

Re: STIGMA FISHING

Mesaj de viorel doloc » 06 Mar 2015, 08:24

Neata'.
Buna initiativa!
Noi, in perioada 15-19 Aprilie 2015, avem rezervare la Sacalu' (Balta Siclau-Arad), dar va urez de pe acum s-aveti parte de o iesire placuta(capturi, gratare etc. si multa voie buna!).
La prima provocare de genul: pescuit plantat cu barca si navomodel + sonar, ma bag si eu...imi mentin parerea ca o astfel de abordare poate avea ca rezultat iesirea la poze a catorva din batranii baltii, de ce nu si a unui over 20!!!

O zi buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”