Boiles home made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 14 Iun 2015, 20:33

Mai am o curiozitate legata de bile,noaptea am vrut sa trag un pui de somn si am pus bile tari,care au fost dipuite cu csl,putin lapte de porumb si zeama de la canepa fiarta,daca la bila fiarta prindeam la o ora si jumate in medie,la bila tare au inceput sa traga in medie pestele la ora,pe langa asta dimensiunea lor era mai mare.Care ma lamureste si pe mine ,sa fie oare oua din compozitie care a crescut nivelul proteic al bilei ? sau pur si simplu a mancat peste mai bine in perioada aia.Este o balta unde se pescuieste des la bile,pestii raspund in general repede la ele.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles home made

Mesaj de bitonc » 18 Iun 2015, 08:29

Buna ziua!Care a fost,pana la urma,reteta folosita?Ne poti spune si de unde ai achizitionat materiale (poate sunt mai ieftine)?
Fire intinse, in continuare!
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 19 Iun 2015, 22:16

Fac un Update,o noua partida de pescuit de 24 de ore si un nou record la Bila, crap comun 14,5 kg,prins la bila solubila + popup

Reteta :

200 gr faina de peste
200 gr faina de soia
200 gr gris
150 gr faina de malai extra fin
50 gr chilli
50 gr seminte de pasarele
80 gr proteina din zer
70 gr faina de sange
Betaina
10 gr sare
50 gr coji de ou pisate
______________________________________

CSL 50 ml
Melasa 50 ml
20 ml sirop de capsuni (de preferat aroma de capsuni)
6-7 ml aroma squid (Benzar)
Ulei esential de piper (cateva picaturi,vezi doza recomandata)
10-15 ml de ulei de peste
+ 8-9 oua (Bile fierte)
+ 200 ml lapte de porumb diluat cu apa calduta 1/1

Partea lichida 500 - 550 ml in total.

P.S Totul cu ajutorul domnului Florentin Iuga .Multumim !

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de osc1or » 19 Iun 2015, 22:53

Poti pune cateva poze cu bilele? Inclusiv cu o bila rupta in doua?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 19 Iun 2015, 23:46

Uite aici Imagine
Imagine

P.S Cele de carlig le-am folosit dipuite cu apa de la canepa fiarta,cu CSL si melasa plus aroma squid & octopus

E o bila solubila de 2-3 zile.

Vreau sa modific reteta,sa scot jumatate din faina de malai si sa o inlocuiesc cu CLO sau sa o scot definitiv? eventual sa pun jumatate clo si jumatate faina de orez,ce imi recomandati ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de osc1or » 20 Iun 2015, 10:21

eu iti recomand sa scoti malaiul tot si sa pui CLO
nu arata rau bila, dar e cam ovala
Critic echilibrat

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 20 Iun 2015, 10:30

e ovala pentru ca am taiat-o cu cutitul in doua inainte de poze :D o sa inlocuiescu atunci cu clo,am de gand sa adaug si izolat proteic de soia,unde as mai putea sa umblu la mix ?

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 23 Iun 2015, 13:47

Spuneti-mi si mie pe langa proteina din zer care contine aminoacizi,am gasit la magazinele cu suplimente pentru culturisti,aminoacizi lichizi,as putea sa folosesc pentru boiles ? de exemplu in combinatie cu laptele praf vitamelo (in caz ca nu folosesc proteina din zer) Pareri ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 30 Iun 2015, 05:22

xzibit scrie:Spuneti-mi si mie pe langa proteina din zer care contine aminoacizi,am gasit la magazinele cu suplimente pentru culturisti,aminoacizi lichizi,as putea sa folosesc pentru boiles ? de exemplu in combinatie cu laptele praf vitamelo (in caz ca nu folosesc proteina din zer) Pareri ?
In general nu recomand. Creste Ph-ul si s-ar putea sa aiba efecte ciudate - pe unele balti sa traga pe rupte iar pe altele sa nu puna gura, in functie de Ph-ul apei din fiecare balta. De aceea recomandarea generala e sa incerci sa le faci cu un Ph neutru.
Totusi, in cazul tau particular, din cauza faptului ca folosesti coaja de ou, poti adauga o doza moderata de "culturism".
Daca vrei insa un efect real, incearca sa pui 5-7 picaturi de acid n-butiric. Genereaza semnalul chimic prezent la larvele de chironomide si este un adevarat atractant. Retine insa ca proteina din zer se foloseste in primul rand pentru ca e hidroabsorbanta si leaga bine mixul. Faptul ca e o bomba proteica si contine aminoacizi e un bonus.

Referitor la intrebarea ta anterioara legata de pescuitul de noapte, in general cand se trece la bile tari dupa pescuitul si nadirea cu solubile, de obicei creste dimensiunea pestilor. Frecventa trasaturilor insa, cred ca a avut legatura doar cu momentul respectiv, cand cei mari au devenit mai activi, in general dupa ora 3 dimineata. Noteaza-ti cu atentie tot ce faci, ce modifici si rezultatele obtinute de fiecare data. Asa vei putea sa ajungi la concluzii corecte. Si nu uita sa incerci sa folosesti retetele diferite in paralel, ca sa iti dai seama de eficienta fiecareia.

P.S. Sper ca nu ai amestecat oua cu lapte de porumb si cu proteina lactica (conform retetei tale), pentru ca nu inteleg cum le-ai mai dezlipit de mana ca sa le rulezi. :) In rest felicitari pentru reusita si la cat mai mari!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 30 Iun 2015, 14:51

Nu am amestecat oua cu lapte,pana una alta am modificat si reteta,sa zic putin mai profi,sa vedem acum si rezultatele,maine merg pe aceasi balta unde am fost cu precedenta.Reteta suna in felul urmator.

1 faina soia 18% P
faina de porumb 5 % ( nu malai !)
gris 10 %
clo 10%

2 faina de peste 20%
faina de peste predigerata 4%

3 wpc 4%
izolat de soia 5%
drojdie de bere 3 %

4 seminte de pasarele 5 %

5 Chilli 5 %
Proteinkonzentrat 5%
Betaina 1%
pudra de belachan 3%

6. Sare 2 %

Parte lichida :

50 ml CSL
40 ml Melasa
30 ml Krill Amino Hydrolysate
5 ml aroma squid
2 ml esterblend 12
12 picaturi ulei esential de piper sau scortisoara.
lapte de porumb sau oua.

Boilesurile de carlig le dipuiesc in Csl,Krill amino Hydrolysate plus aroma.

Dupa recomandarea dumneavostra voi folosii si ACID N-BUTYRIC dupa dozele recomandate.
Urmeaza sa imi fac si pop-uri,am colorant si voi folosii mixul de boiles,dar m-am gandit sa scot faina de peste si sa o incoluiesc cu meggablend este in regula ? scot si melasa si maresc doza de aroma,eventual folosesc esterblend 12 cu pear of banana sau ceva combinatie dulce,ca si colorant am de gand sa folosesc roz si galben.Ce ma sfatuiti in privinta asta ?

P.S Eu am folosit 30-40 gr de coaja de ou si cam 5 ml de aminoacizi lichizi de la culturisti,dar daca nu e inregula voi renunta si ma voi reprofila pe altfel de amino.Am gasit si la magazilele veterinare amino pentru animale,ar trebui sa ma feresc si de acestia ?

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 02 Iul 2015, 23:37

Pana una alta,dupa multe documentari am decis sa sparg gheata cu o alta reteta,Intr-o oarecare masura am conceput-o dupa propria imaginatia.Vreau sa cer parerea unui profesionist al boilesului cum este domnul Florentin Iuga si alte pareri sunt bine venite.Sa vedem cum suna mixul :

1 kg mix

300 g faina de peste
50 g faina de peste predigerata
40 g wpc
35 g izolat de soia
100 g faina de soia
150 g CLO
100 g gris
100 g faina de porumb
50 g pudra belachan
50 g pudra de varec
25 g dextroza

50 ml marine 17 (as putea inlocui cu 20-25 Liquid Belachan Extract)
30 ml CSL
20 ml Pure Salmon Oil
5 ml aroma Belachan.

Gresesc undeva ? As putea face modificari benefice fara sa mai cresc costulboilesului,pretul este unul acceptabil,sub 30 de lei pe kilogram

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 03 Iul 2015, 01:49

Cred ca e bine. poti inlocui si grisul cu CLO dar pune si nisip pentru greutate, cum ti-am zis, sa le poti arunca mai departe. E bine ca folosesti si ulei de peste. Daca ai posibilitatea candva, inlocuieste-l pe acesta cu ulei de ficat de cod (cod liver oil). Izolatul de soia ar trebui sa inlocuiasca de tot faina de soia, e proteina mai curata. Foloseste si CANEPA MACINATA!!! macar 5%.
In loc de marine 17, mai bine extractul de belachan, desi poti renunta de tot la astea. Ajunge pudra si aroma. Atat pudra de varec (desi eu as folosi crunchy kelp meal de la CC Moore, ca are granulatie mai mare si e crocanta), cat si pudra de belachan, au arome proprii suficient de puternice.
Nu renunta la sare.
Din punct de vedere mecanic nu-mi dau seama cum se va lega dar acum sti ce ai de facut ca sa-l reglezi.

P.S. Nu ma bag la pop-up-uri dar in principu trebuie sa-ti iasa un mix cat mai fin. Nu te chinui cu atractanti, extracte scumpe, etc., insa necesita conservant sa nu mucegaiasca. Trebuie sa-ti iasa doar viu colorate si rotunde. Dupa ce se usuca le pui intr-un borcanel si adaugi putina aroma, doar cat sa le umezeasca. In cazul pescuitului cu pop-up, conteaza mai mult impactul vizual.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 03 Iul 2015, 11:54

Pai atunci in loc de faina de varec folosesc crunchy kelp meal,izolatul de soia il cresc la 10% ,wpc-ul la 5%,renunt la faina de porumb si adaug 5% canepa macinata.completez cu 1% sare 1% betaina,plus nisip,nu stiu cum o sa fac rost de nisip,probabil imi trimite cineva de la mare :D pana una alta as putea sa il inlocuiesc pentru greutate? mi-ati recomandat si coji de ou in reteta anterioara ,sa le folosesc si aici ? Multumesc domnule Florentin pentru sfaturi !

P.S daca renunt la Marine 17,probabil voi adauga 3-5 % in partea lichida de block de belachan,uleiul il incoluiesc cu cod liver oil.Am vazut o reteta pe un site din Anglia unde se vorbea despre canepa lasata la uscat la soare dupa care macinata,nefiarta.Pareri ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 04 Iul 2015, 01:53

Nu renunta la faina de porumb, e o componenta "strategica" la crap sau o poti inlocui cu amidon. Nisip sau coji de ou e acelasi lucru, cresc greutatea si contin calciu. Se gaseste canepa gata macinata dar e buna si asa uscata sau chiar mai buna usor prajita in tava la cuptor si apoi macinata.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 04 Iul 2015, 10:07

Atunci ramane faina de porumb,las 100 g izolat de soia si scot faina de soia si introduc si canepa prajita si macinata,o pun in tava la cuptor cu ulei ? sau fara si o las la fel pana crapa putin ? la fel ca cea fiarta.

reteta suna in felul urmator .

300 g faina de peste
50 g faina de peste predigerata
40 g wpc
100 g izolat de soia
150 g CLO
100 g gris
100 g faina de porumb
50 g pudra belachan
50 grame canepa macinata
50 g crunchy kelp meal
50 g coji de ou sau nisip de plaja
25 g dextroza
10g sare
10 g betaina

cantitatea totala va fi 1035 g ..

5 ml aroma belachan
30-50 g block belachan
oua/lapte de porumb

P.S Ce parere aveti despre Amidonul cu gelifiere la rece ca si inlocuitor pentru laptele de porumb la boilesurile solubile ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”