Boiles home made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 10 Iul 2015, 02:24

xzibit scrie:P.S Ce parere aveti despre Amidonul cu gelifiere la rece ca si inlocuitor pentru laptele de porumb la boilesurile solubile ?
De unde le scoti? :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 10 Iul 2015, 10:23

Nu stiu,am citit pe un alt forum ca unii il folosesc,in jur de 100 g la kilogramul de mix si apoi ruleaza boilesul doar cu apa.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 18 Iul 2015, 22:28

xzibit scrie:Nu stiu,am citit pe un alt forum ca unii il folosesc,in jur de 100 g la kilogramul de mix si apoi ruleaza boilesul doar cu apa.
O aiureala. Echivalentul solid (cristalin) al laptelui (siropului) de porumb este dextroza, care este faza finala a prelucrarii siropului dulce de porumb. E adevarat ca dextroza se extrage prin prelucrarea amidonului dar e o diferenta la fel ca intre amidon si spirt. Procesele sunt mai ample dar am explicat pe scurt.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 19 Iul 2015, 10:52

Am inteles,multumesc domnule Florentin,vreau sa va mai cer sfatul in privinta fierberii boilesurilor.Timpul de fierbere variaza de la marimea acestuia si ingrediente ,un boiles de 20 mm este complet fiert atunci cand se ridica la suprafata,asa zisele bile "semi-solubile" se pot face prin inlocuirea a 2-3 oua cu apa ? si reducerea timpului de fierbere? Multumesc.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 20 Iul 2015, 14:56

xzibit scrie:Am inteles,multumesc domnule Florentin,vreau sa va mai cer sfatul in privinta fierberii boilesurilor.Timpul de fierbere variaza de la marimea acestuia si ingrediente ,un boiles de 20 mm este complet fiert atunci cand se ridica la suprafata,asa zisele bile "semi-solubile" se pot face prin inlocuirea a 2-3 oua cu apa ? si reducerea timpului de fierbere? Multumesc.
Semisolubile... este o notiune destul de ambigua. Trebuie sa definesti exact cum doresti sa fie sau cum sa actioneze in apa. Daca doresti un grad de desfacere mai lenta, diluezi mai putin laptele de porumb sau poti chiar sa adaugi 1-2 oua in compozitia bilelor solubile (nefierte). Astfel poti creste sau scadea durata de desfacere a boiliesurilor solubile, de la o ora pana la 6-8 ore sau chiar mai mult in apa rece.
O alta abordare, este aceea de a fierbe boiliesurile mai putin dar rezultatul nu e tocmai satisfacator, in sensul ca cele nefierte suficient vor ramane mai "crude" la mijloc si se pot sparge mai usor in aruncare cu cobra. Un rezultat mai bun al acestei metode este prin fierbere la abur. In mod normal, la 1kg de boiliesuri pus intr-un dispozitiv electric de fierbere de tip casnic, durata este de aprox. 15 min. iar pentru fierbere incompleta, se pot tine doar 7-8 min.
Fierberea la abur ajuta si la compozitia pentru tari cu oua mai putine, deoarece nu se dizolva partial ca la fierberea in apa.
Varianta pe care o recomand eu este de inlocuire a oualelor cu ou pudra si fierberea la abur. Ca rezultat, boiliesurile se vor umfla treptat in apa in cateva ore, ca un burete dar nu se vor desface total decat daca se actioneaza asupra lor (ciugulite de pesti sau stranse intre degete). Sunt ideale si pentru hidratare rapida cu un dip pentru ca absorb mai usor. Le recomand folosite cat mai proaspete, eventual chiar imediat dupa fierbere. In cazul in care sunt fierte in apa, se lasa pana cand se ridica la suprafata. Nefierte, lasate la uscat, se pot folosi ca solubile, cu durata medie de desfacere (2-5 ore in functie de temperatura apei).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 20 Iul 2015, 16:42

Am inteles,m-am exprimat gresit,ma refeream la bilele tari care ar putea devenii partial solubile,sa se dizolve in 12 ore,dau un exemplu,voi incerca si metoda cu fiertul la abur.Sa inteleg ca as putea fierbe bilele tari cu ou,inlocuind 2 oua cu apa si sa le fierb in jur de 10 minute? sau daca reusesc sa adaug 100 gr de pudra de ou in loc de oua si sa rulez bilele cu apa voi aplica aceasi metoda.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 26 Iul 2015, 22:00

xzibit scrie:Am inteles,m-am exprimat gresit,ma refeream la bilele tari care ar putea devenii partial solubile,sa se dizolve in 12 ore,dau un exemplu,voi incerca si metoda cu fiertul la abur.Sa inteleg ca as putea fierbe bilele tari cu ou,inlocuind 2 oua cu apa si sa le fierb in jur de 10 minute? sau daca reusesc sa adaug 100 gr de pudra de ou in loc de oua si sa rulez bilele cu apa voi aplica aceasi metoda.
Da. Vezi reteta Craptor. Are in compozitie doar praf de ou.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 27 Iul 2015, 20:47

Da,acum sa vad de unde il pot achizitiona praful de oua la un pret rezonabil :d

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 13 Aug 2015, 00:39

Mai cer parerea pentru o reteta.

20 % faina soia
25 % faina de peste
10 % wpc
10 % robin red
10 % gris
10 % clo
5 % pudra varec
5 % seminte pasarele
5 % calcar,nisip de plaja pentru greutate
10 g betaina
5 g sare
1 lingurita piper
1 lingurita condimente spice
_________________________________

10 ml ulei de ficat de cod
10 ml aroma ( eventula squid cu o stropeala de fructa)
50 ml amino
5 ml indulcitor
20 ml melasa


Ar fi vreo idee sa reduc din costuri fara sa stric reteta? sau mai bine zis sa imbunatatesc ceva la ea fara sa maresc costul retetei ? iese undeva la 30 de lei pe kilogramul de mix,nu am calculat cu ce fractii raman.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 13 Aug 2015, 05:17

Nu poti decat sa o incerci. Atentie la indulcitor! Nu folosi ceva sintetic. Dupa doza asa pare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 17 Aug 2015, 17:52

Din ce am inteles aminoacizii de la magazinele de culturisti nu sunt in regula pentru boilies,dar cei de la magazinele veterinare au aceasi problema ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 18 Aug 2015, 21:34

Omul are nevoie de un grup de 7 aminoacizi esentiali, mamiferele in general ingereaza grupe de aminoacizi care nu fac parte in mod important din hrana pestilor. La fel se intampla si invers. Asta nu inseamna ca unii aminoacizi nu sunt prezenti in ambele cazuri dar e preferabil sa evitam compusii dedicati altor specii.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 01 Sep 2015, 01:13

11923065_1491231044520966_1746744778_n.jpg
Am o intrebare,o sa pun doua poze cu o bila.Este o bila cu care am pescuit o partida si am avut rezultate foarte buna,este a unui prieten ce participa la diverse competitii si nu vrea sa imi zica nici cum reteta.Pot sa spun ca are un miros puternic,dulceag picant,intepator cu o usoara tenta de peste.Bila este tare .Banuiesc ca este Robin Red,spre rusinea mea nu am rulat inca bile cu Robin Red sa imi dau seama de miros,ca si gust este sarat si are acelasi gust de dulce picant.Ce bila crede-ti ca este domnule Florentin ? oare ce cantitate de RR contine dupa poza ?
Fişiere ataşate
11349894_1491231057854298_1123863927_n.jpg

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 01 Sep 2015, 12:56

Imi ceri sa am puteri paranormale?! :D
RR in jur de 10% dupa culoare.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 01 Sep 2015, 14:03

Nu domnule Florentin,doar dupa miros si culoare,ma refer :D am inteles.Sa inteleg ca asta e mirosul RR-ului ? dulce usor picant ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”