Boiles home made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 21 Mar 2016, 06:56

Toate sunt perisabile daca nu folosesti niciun fel de conservant, de aceea eu le recomand sa fie folosite cat mai proaspete. Mai devreme sau mai tarziu mucegaiesc.
Cele solubile, daca se usuca prea tare in 2-3 zile, pune-le intr-o galetusa si pune-i capacul. O sa vezi ca dupa 1-2 zile se reumezesc, se fac numai bune de folosit (daca le-ai facut cu lapte de porumb). Atentie insa, daca le lasi prea mult inchise prind mucegai.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 23 Mar 2016, 01:12

Pai cele solubile tot cu praf de oua si apa, nu mai am de gand sa folosesc lapte de porumb, am vreo sansa sa le usuc mai bine si sa le depozitez in cutii ermetice sau pungi? doresc sa fac bile cam pentru 2 luni, nu as vrea sa rulez in fiecare weekend .. sau care ar fi metoda optima de pastrare, inafara de congelare. Eu cele tari le usuc cam 4-5 zile si cele solubile cam 2 saptamani.

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 28 Mar 2016, 20:23

Domnule Iuga, cand aveti in vedere un concurs cum procedati? cu cat timp rulati bilele inainte si cum procedati sa le aveti proaspete in concurs si in acelasi timp sa nu se strice .. o modalitate buna ar fi congelarea si decongelarea cu o zi inainte de concurs si pastrarea bilelor in saci speciali? Va rog sa ma lamuriti

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 31 Mar 2016, 15:02

xzibit scrie:Pai cele solubile tot cu praf de oua si apa, nu mai am de gand sa folosesc lapte de porumb, am vreo sansa sa le usuc mai bine si sa le depozitez in cutii ermetice sau pungi? doresc sa fac bile cam pentru 2 luni, nu as vrea sa rulez in fiecare weekend .. sau care ar fi metoda optima de pastrare, inafara de congelare. Eu cele tari le usuc cam 4-5 zile si cele solubile cam 2 saptamani.
Daca nu folosesti lapte de porumb, pune dextroza. E varianta cristalizata a laptelui de porumb.
Pentru orice ocazie dar in special pentru concurs, este indicat sa folosesti boiliesurile imediat ce s-au uscat suficient, sa fie cat mai proaspete ca sa aiba eficienta maxima. Nu-i vorba ca nu le poti folosi si dupa 2-3 luni dar prin uscare profunda se mai pierd din substantele volatile (in special aromele) care asigura cresterea atractiei. Intr-un mediu inchis (cutii, pungi) nu le poti tine prea mult chiar daca sunt bine uscate, daca nu folosesti conservanti. Doar in sare stau mai bine sau, asa cum ai zis, congelate. S-a mai discutat pe forum despre asta. Vezi aici.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 31 Mar 2016, 15:57

Bilele deshidratate eate indicat sa fie hidratate? risti sa traga mal sau alte chestii mirositoare de pe fund ?

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Boiles home made

Mesaj de xzibit » 13 Iul 2016, 21:35

Domnule Iuga ce leaga mai bine, ajuta mai bine mixul la rulare, faina fina de porumb,clo sau pesmet?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles home made

Mesaj de florentiniuga » 17 Iul 2016, 18:59

WPC.

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”