intrebare boiles solubil

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: intrebare boiles solubil

Mesaj de martinik » 24 Apr 2009, 06:44

sincer, eu nu m-am confruntat cu o situatie de gen, dar am comis-o si eu o data cand am gresit granulatia si nu le puteam rula. drept urmare cum le scoteam din pistol, le taiam ca pe pelete. le-am uscat si la prima iesire la plantat am nadit cu ele in amestecul de seminte.
cam asta ar fi sfatul pe care ti-l dau. cand mergi la plantat, baga-le intre seminte :-??
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: intrebare boiles solubil

Mesaj de martinik » 24 Apr 2009, 06:47

aaaa...daca ne spui si din ce ai compus mixul, poate ca cineva iti va raspunde la intrebarea principala, altfel..... :-??
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: intrebare boiles solubil

Mesaj de jila pitis » 24 Apr 2009, 18:59

mixul folosit a fost prezentat de dl iuga intr-o emisiune :faina, malai ,gris, pesmet, faina de orez ,faina de peste,proteina lactica,si toate in cantitati egale ma gandesc si eu la granulatie cred ca malaiul si faina de orez au influentat mai mult.

ps am uitat si seminte de pasarele dar putine si ceva canepa incoltita.

Avatar utilizator
Zainn
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 04 Ian 2009, 00:06
Localitate: Pe balta
Contact:

Re: Lansete de 3.90m...

Mesaj de Zainn » 28 Apr 2009, 10:40

salutare la toti crapari nu am mai intrat de mult pe acest sait finca am avut ceva probleme cu internetu finca corespondez cu voi din italia vreau sal salut pe domnu Florentin pentru emisiunilesale si pentru explicatiile date mai ales pentru noi incepatori
Fish is my life !!!

Avatar utilizator
Zainn
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 04 Ian 2009, 00:06
Localitate: Pe balta
Contact:

Re: Lansete de 3.90m...

Mesaj de Zainn » 28 Apr 2009, 10:47

imi poate spune si mie cineva de ce imi mucegaesc boileturile cand le las la uscat este o metoda anumea sunt incepator si nu prea stiu ce sa fac cu ele pentru a le pastra mai mult timp va multumesc ---<><
Fish is my life !!!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete de 3.90m...

Mesaj de cristian505ro » 28 Apr 2009, 23:04

Zainn scrie:imi poate spune si mie cineva de ce imi mucegaesc boileturile cand le las la uscat este o metoda anumea sunt incepator si nu prea stiu ce sa fac cu ele pentru a le pastra mai mult timp va multumesc ---<><
Se mai intampla , dar daca le tii bine inchise in cutii de plastic sau sunt niste gentute speciale dublate cu folie de aluminiu (iti pot face si tu caci se gaseste folie cu care captusesti), la racoare, nu frigider si cu sare presarata peste ele,iti rezista nelimitat. Daca totusi ti s-au mucegait usor, asta e doar la suprafata,daca sunt boilies de calitate si atunci le stergi usor cu o carpa si le bagi la rehidratat intr-un amestec de CSL +Minamino+ Red Venom. Le usuci bine apoi si sunt foarte bune si de pus pe firul de par si de nadit cu cobra. Rehidratarea eu o fac la cantitatea de boilies pe care aproximez ca o folosesc la partida imediat urmatoare.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”