LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de iulian petre » 31 Dec 2010, 14:23

[quote="LUCKY"]In sfarsit apare negru pe alb de la un pescar cunoscut si de incredere ca laptele de porumb se fabrica din zahar de bucatarie. :))[/quote]

--------------

pai ... vezi ca se "fabrica" din mai multe ! Asta este procedeul cel mai greu =)) .

--------------------------------------------------------------------------------------------------

http://zzv.ro/play/video/nt/37275

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de Ion Mironov » 31 Dec 2010, 19:15

LUCKY scrie:In sfarsit apare negru pe alb de la un pescar cunoscut si de incredere ca laptele de porumb se fabrica din zahar de bucatarie. :))


eu cred ca acesta este cel mai scump lapte .ma refer la cel din zahar.cel mai ieftin este din glucoza.problema este ca se ia la calup de 500 kg:)))sau mai mare.
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de florinw » 02 Ian 2011, 02:57

Nelutu scrie:Florin, nu scrie sub avatarul lui? Karlsruhe! :D

:-@
ba da dar intrbarea era pt vio_z2007
si la el....

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de florinw » 02 Ian 2011, 03:00

http://www.spiceworld.at/Glukosesirup-4 ... sirup-5-kg
aici gasesti o glucoza f concentrata(sirop)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de iulian petre » 02 Ian 2011, 10:33

bun,bun :)

-----------------------------------------------
http://zzv.ro/play/video/nt/37275

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de LUCKY » 02 Ian 2011, 12:49

Scump 21 euro /5 kg ( 18 lei kg ) atat ca glucoza(dextroza) este carbohidratul cu indicele glicemic ( ID )cel mai mare 100 , umat de zahar cu 65, miere 58, fructoza 43 asta daca urmarim efectul de drogare postat la inceputul topicului( atentie siropul de glucoza contine doar intre 30-40 % glucoza, restul este apa ) .Daca urmarim efectul de uscare a bilelor cel mai bun "lapte de porumb "este cel din zahar .In 2010 am facut o combinatie de " lapte de porumb " din zahar 50% si dextroza 50 % bilele sau uscat ok .Eu cred ca si din glucoza tablete se poate face lapte de porumb important e sa indeplineasca cel putin cele doua functii importante,(nu e de neglijat nici a (3-a) ,adica gustul dulce care in cazul folosiri glucozei nu este pronuntata si poate fi marita cu indulcitori sintetici), (1) functia de liant cu uscare rapida si (2) sa contina carbohidrati cu absortie rapida ( cu ID mare ) in cantitati absolute cat se poate de mare .Daca luam mierea de albine ca un inlocuitor al "laptelui de porumb" pot spune ca este la jumatatea celui din zahar ca si functie de intarire(functie ce poate fi ajutata cu alte ingrediente ) si teoretic tot la jumatate ca functie de efect drogant fata de glucoza ,am spus teoretic ca fata de glucoza si sa nu mai zic zahar mierea de albine contine o gramada de enzime ,vitamine ,saruri minerale ,care in zahar de exemplu datorita modului de fabricare sunt total absente mierea mai are si o aroma naturala specifica iubita de crap .Doar testele de pe balta pot demonstra ca teoria este valabila si in practica .La boiliesurile fierte am incercat sa folosesc la maxim posibil dextroza (pentru efectul de drogare )
Dar din pacate criza m-a trimis pe linie moarta in a doua jumatate a anului si astel observatiile si rezultatele asteapta un an mai bun in 2011.

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de florinw » 02 Ian 2011, 14:04

[quote="LUCKY"]Scump 21 euro /5 kg ( 18 lei kg )
este un link pt cei din germania pt care cumparaturile din ro sint f scumpe sau c el putzin dificile.in primul rind la acea glucoza se fol 1 parte glucoza si 3-4 partzi apa in functzie de mix..
in al doilea rind aici sint multe alte produse ca:
http://www.spiceworld.at/Invertix-flues ... ker-125-kg
care leaga foarte bine mixul.
practic pt asta folosim lapte de porumb, miere, ....pt a lega mixul.se poat combina si intre ele,pt a obtzine un indulcitor. tot aici am gasit cel maibun indulcitor natural (stevia)
si toate la pretzuri relativ rezonabile.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de LUCKY » 02 Ian 2011, 14:46

Acest Invertix-flues eu cred ca este zahar invertit .Dupa parerea mea 99 % laptele de porumb a lui Tata Nitu este din acest zahar invertit si care mai are si o aroma de porumb in compozitie( o aroma din gama stationar mai ieftina avand in vedere ca nu e obligatoriu sa fie termorezistent) , Zaharul invertit este de doua ori mai dulce decat zaharul si in cazul nostru ( folosit in uz uman )este mai sanatos folosirea de zahar invertit decat zahar pentru ca ne scapa organismul de invertirea lui care se face cu un consum de calciu .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2011, 02:37

LUCKY scrie:Acest Invertix-flues eu cred ca este zahar invertit .Dupa parerea mea 99 % laptele de porumb a lui Tata Nitu este din acest zahar invertit si care mai are si o aroma de porumb in compozitie( o aroma din gama stationar mai ieftina avand in vedere ca nu e obligatoriu sa fie termorezistent) , Zaharul invertit este de doua ori mai dulce decat zaharul si in cazul nostru ( folosit in uz uman )este mai sanatos folosirea de zahar invertit decat zahar pentru ca ne scapa organismul de invertirea lui care se face cu un consum de calciu .
Probabil ai citit articolul de aici, care face reclama la niste sucuri cu nume biblice. Daca citesti mai bine, realizezi dimensiunea inselatoriei. Dupa ce scrie cat de nociv e zaharul normal si cat de bun e cel invertit, combinatie intre glucoza si fructoza, ne spune si cum se poate prepara acasa: zahar normal fiert cu sare de lamaie! =))
Sper ca ai urmarit si postarea mea de aici cu documentarul de pe youtube.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de LUCKY » 05 Ian 2011, 09:53

Intradevar pare o pacaleala a producatorilor de bauturi racoritoare si de dulciuri dar si a unor siteuri naturiste care dezinformeaza cititorii ,un articol credibil se gaseste :http://www.bioterapi.ro/aprofundat/inde ... ertit.html Daca ne intoarcem la folosirea lui in pescuitul crapului zaharul invertit = lapte de porumb si nu cred ca intereseaza pe cineva ca crapii se vor ingrasa sau cu timpul se vor inbolnavi . Nu cunosc rolul pe care o are sarea de lamaie din reteta laptelui de porumb,pardon !! a zaharului invertit ,e bun ?...e rau ? ..

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2011, 06:20

In procesul industrial de obtinere a siropului de porumb nu se foloseste sarea de lamaie (acid citric). Aia e o tampenie de pe acel site, la fel cum tot atat de idioata (poate ma insel) mi se pare denumirea de zahar invertit. Prelucrarea industriala a porumbului (in ceea ce priveste extractul dulce nu alcoolul :D ) are 3 etape : glucoza, dextroza si fructoza. In fazele intermediare de prelucrare sunt in stare lichida (vascoasa) iar in stadiul final sunt in stare solida.
Am citit pe un site american acum cateva luni descrierea intregului proces si am retinut etapele principale. Nu am retinut insa adresa paginii. :-??
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de Jogo » 03 Feb 2011, 14:57

Imi pare rau ca abea acum am vazut articolul, felicitari @LUCKY !!!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de LUCKY » 24 Feb 2011, 09:23

Am inteles tot :-?? o fi unul chiar drogat ?

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de mausse26 » 24 Feb 2011, 09:32

Ce zice,ce zice?....

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: LAPTELE DE PORUMB UN DROG PENTRU CRAP

Mesaj de bujor marius » 12 Mar 2011, 02:15

pupu BN scrie:Buna stimati prieteni sunt expert in nutritie animala si pentru cei interesati va pot spune cu sinceritate ca laptele de porumb este 100% natural si este realizat dintr-un subprodus rezultat de la industrializarea porumbului. Am inceput sa produc si eu personal acest lapte de porumb datorita faptului ca preturile la care l-am gasit in orice magazin mi s-au parut cel putin prohibitive. Celor interesti le pot spune ca pretul pentru un litru este de 12 ron.
Totodata daca va intereseaza faina de peste de cea mai buna calitate 74% proteina cu digestibilitate de 92% (numeroase firme de prestigiu cumpara aceasta faina de peste si o ambaleaza sub numele lor...sa nu va ganditi ca cc more are fabrica de faina de peste sau ca nash are fabrica de arome =)) ), arome de fructe hiperconcentrate cu dozaj de 0,01-0,1..sau concentrat proteic din soia proteina 72% nu ezitati sa ma contactati. Din pacate nu pot vinde cantitati mici :( .
Foarte bun acest lpte este natural si chiar este fabricat in urma procesari porumbului ..........garantez acest lucru, nu are nici 0.001 Kg adaos de zahar in el ..................apropo popu mi-ai promis in tomna langa foc ceva arome mai ti minte sa le incerc, trimite un pm cu nr de tel sa vb...........numai bine Marius "Brateni"

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”