nada carping club

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de victoricarpteam » 10 Mar 2011, 23:41

Amsterdamer scrie:
victoricarpteam scrie:eu am pus mana pe acele bile la o expozitie, sunt gelatinoase, auzisem pe cineva care le-a cupmarat ca se sparg cand bagi croseta in ele, nu stiu ce sa zic. dar ma intreb daca in lacurile unde crapi stiu sa scrie si sa citeasca se vede carligul sub bila mai vrea domnul mustacios sa pape?
Bilele de gel se folosesc doar la nadit - sunt "pva friendly".
asa o fi , nu te contrazic , ca nu sunt in masura, dar ma intreb eu , au creat astia bilele astea doar pt momit? , eu nu prea as crede. costa ceva banutii
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 10 Mar 2011, 23:56

Amsterdamer scrie:Ce aroma au bilele "sweet" de la Carping? Aceeasi intrebare si pentru Icebreaker si SSS.
Multumesc anticipat.
aroma Sweet de la Carping este o combinatie de pruna, ananas si ulei esential de scortisoara
Icebreakerul nu pot sa dezvalui inca, dar are si o puternica aroma de n-butiric.
SSS, este laptele de porumb, sweetcorn shot, si are o discreta aroma de porumb dulce. Daca te refereai la gama de boilies sweetcorn, atunci aceasta are aroma compusa din porumb dulce si ulei esential de portocala.

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 11 Mar 2011, 00:02

victoricarpteam scrie:
Amsterdamer scrie:
victoricarpteam scrie:eu am pus mana pe acele bile la o expozitie, sunt gelatinoase, auzisem pe cineva care le-a cupmarat ca se sparg cand bagi croseta in ele, nu stiu ce sa zic. dar ma intreb daca in lacurile unde crapi stiu sa scrie si sa citeasca se vede carligul sub bila mai vrea domnul mustacios sa pape?
Bilele de gel se folosesc doar la nadit - sunt "pva friendly".
asa o fi , nu te contrazic , ca nu sunt in masura, dar ma intreb eu , au creat astia bilele astea doar pt momit? , eu nu prea as crede. costa ceva banutii

daca observati mentiunile si intrebarile mele, atunci e usor de inteles ca sunt niste mari porcarii si un mare fake, care nici macar la nadit nu pot face mare lucru, materialul din care sunt facute fiind unul "absorbant"... nu degaja nimic, din contra ... de altfel un borcan de bile de genul acela costa in librarie 0.3 lei + aroma..1,5 lei..ceva de genul..?!? :O
apropos materialul din care sunt facute bilele a fost inventat in Romania ...

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: nada carping club

Mesaj de Amstel » 11 Mar 2011, 00:53

Victor Hodorog scrie:
Amsterdamer scrie:Ce aroma au bilele "sweet" de la Carping? Aceeasi intrebare si pentru Icebreaker si SSS.
Multumesc anticipat.
aroma Sweet de la Carping este o combinatie de pruna, ananas si ulei esential de scortisoara
Icebreakerul nu pot sa dezvalui inca, dar are si o puternica aroma de n-butiric.
SSS, este laptele de porumb, sweetcorn shot, si are o discreta aroma de porumb dulce. Daca te refereai la gama de boilies sweetcorn, atunci aceasta are aroma compusa din porumb dulce si ulei esential de portocala.
Multumesc pentru info si pt promtitudine.

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: nada carping club

Mesaj de Clabuc » 11 Mar 2011, 12:27

se pot gasi si bile carping proaspete (fara conservant) ?

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 11 Mar 2011, 13:26

gasesti pe piata vre-un aliment fara conservanti?.. nu cred, cu toate astea depinde si ce tipuri de conservanti se folosesc. Testele facute cu CC- cu si fara conservanti- unele chiar in etape importante din CM 2009, 2010, si in alte concursuri castigate, au demonstrat ca infima cantitate de conservant folosit nu are absolut nici o relevanta. S-au castigat concursuri importante cu boiliesuri luate direct din raftul distribuitorilor nostri.
Tot referitor la conservant, toate lichidele pe care le folositi la productia de boiliesuri home made -ca exemplu Csl, amino, mesala etc de la producatorii de afara, contin o doza destul de mare de conservant. Avand in vedere faptul ca nici unul din ingredientele noastre lichide-cuex Csl- nu contine conservant, aduce un echilibru per general.
Raspunsul la intrebarea ta este nu, deoarece- avand in vedere costurile destul de mari si ingredientele de calitate la care nu facem rabat, nu putem suporta eventualele retururi in masa( datorate in mare parte si depozitarii defectuoase a produselor)...dar exista varianta mix+ lichid home made, daca sunteti sceptici. Daca tot sunteti sceptic, pe pagina http://www.carpingclub.ro la Premium Meat se pot vedea cateva concursuri castigate in 2010 cu acesta, jumatate din ele sunt castigate cu boiliesuri de la raft. :)
cu stima

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: nada carping club

Mesaj de Clabuc » 11 Mar 2011, 15:42

Multumesc ptr. raspuns, foarte profesionist si edificator, doar inca o intrebare :

daca as cumpara mixul, partea lichida si as vrea sa mi le rulati voi ar iesi mult mai scump ?

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 11 Mar 2011, 16:17

noi nu rulam boilies, adica nu mai rulam, ca nu facem fata nici la comenzile noastre.
sunt mai multe ateliere de rulat boiliesuri in bucuresti dar si in tara. la un calcul simplu sa zicem pe o cantitate de 10 kg mix premium, lichidul nutritiv aferent + lapte/oua iesi cu tot cu rulare sub 50 lei /kg.
10 kg mix= 350lei
1250 ml lichid nutritiv=125lei
oua= 80*0.4 lei= 32 lei
total: 507 lei + manopera/ 1.3( atat iti ies finit din 10 kg, ~13 kg boilies)= 39 lei/kg + manopera( aprox 7-9 lei/kg) = ...

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: nada carping club

Mesaj de Clabuc » 11 Mar 2011, 17:54

Multumesc inca o data =D>

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 14 Mar 2011, 10:45

Sweetcorn & Icebreaker, cele doua game noi de boiliesuri Carping Club:
sweet&ice.png

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de pharaoh » 14 Mar 2011, 11:51

Ce-ati pus in Icebraker-urile alea bre, sfecla rosie? :))
I Fish. Therefore I am.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: nada carping club

Mesaj de gogu steriade » 14 Mar 2011, 12:01

tui basca masi ce move ie ! :x parca ie oualele mele #-o cand miam luat prima data blugi indigo da la turci ;;) si la prima ploaie care ma prins exact ca astea sa facut ! >:)
pss
alea galbene ie belea ! ;) ca seamana iexact cu alea da mamaliga :-B si merge la salbaticie ! >:D<
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: nada carping club

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 12:41

gogu steriade scrie:tui basca masi ...
alea galbene ie belea ! ;) ca seamana iexact cu alea da mamaliga :-B si merge la salbaticie ! >:D<
E făcute bre din galbenushele lu nastase ... si e tocmai bune pentru ala shui !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 14 Mar 2011, 13:31

ICE-BREAKER

Conținutul bogat în proteine solubile (făină de pește hidrolizată, soia lecitinizată, Vitamelo, WPC, betaină, Sweet Amino, Whisky Link), precum și restul ingredientelor de înaltă calitate folosite (CSL, CLO, Black Pepper Oil, acid N-Butiric), recomandă boiliesurile din gama Ice-breaker drept o nadă extrem de potrivită pentru a "sparge gheața" partidelor de pescuit desfășurate în condiții de temperaturi scăzute.

SWEETCORN

Realizate, în principal, din ingrediente obținute din porumb ( proteină, făină, amidon, spărtură, ulei, aromă), și îmbogățite cu proteină din soia lecitinizată, proteină din zer, lapte praf Vitamelo, aminoacizi esențiali, CSL, CLO, betaină, diverse semințe și îndulcitori, produsele din gama SWEETCORN reprezintă o variantă mult îmbunătățită a nadei primordiale în pescuitul crapului.

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: nada carping club

Mesaj de Victor Hodorog » 14 Mar 2011, 13:35

cele mov au un colorant alimentar special.
Preturile in magazin vor fi : 59 lei - Icebraker, 35 lei Sweetcorn.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”