PARERI BOILIES SENZOR

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de pharaoh » 09 Mar 2011, 12:10

Ideea principala s-a spus: sunt produse bune, dar scumpe. Ca vrem noi sa facem bile acasa, ca iesim mai ieftin sau nu, ca sunt mai bune sau mai proaste...asta e alta discutie. Acum...n-am atata experienta in costuri de productie ca sa fac estimari cat ar trebui sa coste o bila premium sau una medie. E clar ca exista si alternative mai ieftine. Chiar si in gama Senzor.
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2011, 12:32

tonny scrie:......dar cand aud de 89ron/kg asta mi se pare deja bagare de mana.............
N-am inteles partea asta cu :... bagare de mana ...la 89 ron /kg iti baga mana in buzunar sau cum ? :-??
1016 sunt bile bune si e posibil ca intr-un concurs, pe tine care-ti faci bile bune acasa (maxim 45 ron /kg) sa te bata oricine da cu 1016 ! Sti cumva cu cat se produc 1016 ? Se poate ca pretul lor de productie sa nu-l depaseasca pe al tau dar ei mai au si alte cheltuieli pe care tu nu le ai(salariati,intretinere, echipamente,taxe,impozite,etc,etc) si urmaresc sa scoata profit din vanzarea lor, profit pe care tu nu-l urmaresti ! Cand un produs ti-i se pare scump, pur si simplu nu-l cumperi !...n-are nici un rost sa critici producatorul, ptr. ca reglajul pretului il va face in functie de cerere nu in functie de ce spun cei nemultumiti !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de tonny » 09 Mar 2011, 12:44

In legatura cu "bagarea de mana" ma refeream la pretul mare.
Si de fapt ce ma doare pe mine capu de ce fac altii,mai bine fiecare sa isi vada de buzunarul lui si sa cumpere bile si cu 300 ron /kg.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de eden » 09 Mar 2011, 13:06

daca te apuci sa le faci acasa cu siguranta iesi mai ieftin...

ceva ce mi-a sarit in ochi a fost urmatoru produs :

Robin Red senzor > Pret: 29.00 LEI Ambalaj: 250 g

Robin Red CC Moore > Robin Red 1Kg Pret: 69 lei

si sa nu incepeti ca robin redul e la senzor e mai bun, mai concentrat, samd... nu am vazut nici o diferenta dintre cele 2, sau daca a fost vre-una a fost in favoarea celui ,,la kil''.

69 / 4 nu face 29... dar din nou, fiecare cumpara e unde vrea...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de mazare » 09 Mar 2011, 13:21

multumesc tuturor pentru pareri
eu sunt de acord cu voi doar ca sunt la inceput de drum si am facut ceva bile dupa o reteta buna dar nu stiu cat vor fi de bune si vreau sa am ca alternativa ceva bile bune
daca sunteti buni sa "DATI CEVA DIN CASA" va astept retetele cu drag pe PM :D **==
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de pharaoh » 09 Mar 2011, 13:25

eden, ieri mi-am cumparat robin red de la nutrabaits. 300 g - 28 lei. Si astia sunt tepari?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de eden » 09 Mar 2011, 13:28

tati, de unde ai concluzionat ca i-as fi numit tepari ? e alegerea fiecaruia de unde isi ia ce isi ia, eu am postat foarte simplu ca ar fi alternative MULT mai ieftine... pe ala de la nutrabaits nu l-am incercat si probabil nu o sa-l incerc curand, nu d alta dar inca am 800 gr :)) am cautat acuma ambalarea... stai linistit ca 5-6 lei i-ai dat pe ambalaj :) daca scazi suma, ajungi la pretul ,,corect"...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de pharaoh » 09 Mar 2011, 13:41

Ma rog, m-am exprimat eu gresit. "care iti baga mana in buzunar"...e mai bine? :D
E clar ca exista si alternative mai ieftine. Eu ti-am aratat preturi comparabile cu senzor sanu ramana lumea cu impresia ca doar ei le au cele mai scumpe.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de eden » 09 Mar 2011, 13:59

tati, repet... nu-mi baga nimeni mana in buzunar (am obiceiul sa o desprind prin rasucire :)) ). nu sunt anti-senzor, pazeasca-ma... au solubile bune si accesibile, si mix mai bun ca mhlm nu am gasit in banii aia... dar la ingrediente nu prea sunt de acord cu ei... scz de off topic...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de Lazar Mihai » 09 Mar 2011, 21:08

Adica Pharaoh , ce vrei sa spui ca Ccmoore sunt tepari?? ca indoaie nada?? Daca nu ma insel Haith a inventat robin red-ul si cel de la Ccmoore e de la ei, as baga mana in foc ca si Nutra tot de la haits ambaleaza numai ca face ca senzor , iti da 250 grame la pret de kilogram . Si din cate stiu senzor tot de la haith importa asa ca .... Sa mai specific ceva, eu imi fac bilele acasa la o calitate pe care senzor ti-ar cere 150 lei pe kg. Multa sanatate si hai sa mai deschidem ochii si sa invatam sa rulam nu sa achitam sume exorbitante numai ca "afaceristii" sa isi achite salariile , chiriile si ML-urile :P
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de tonny » 09 Mar 2011, 23:02

Pai normal ca asa este mentalitatea la roman,adica daca omu nu are 65-70 ron sa-si ia un kg de robin red mai bine ii vindem noi un 250 gr cu 28-39 ron si asa in termen de 1 luna plateste omu 120 ron/kg si facem si noi un castig de 300%.
Si mai ziceti ca nu suntem noi de vina?pai cine altcineva ca doar noi le cumparam produsele si prin asta chiar ii indemnam sa creasca preturile.
Daca sunt asa nationalisti si iubitori de tara de ce nu impart si ei spre exemplu 70 ron la 4 si iasa 17,5 ron/250gr.
Oh dar am uitat ca daca tre sa cantaresti 250 gr ai nevoie de oameni care trebuie platiti cu 12,5 ron/minut cat dureaza ambalarea unei cantitati intr-o cutie.
Hai sa nu fim mai catolici decat Papa ca si-asa suntem noi batuti de soarta in general,ma refer la noi romanii.Acuma fiecare face ce poate dar macar sa pastram limitele bunului simt. :-t
Normal ca o sa sara repede altii ca arsi,dar asta este purul adevar,adica de ce in alta tara se poate si la noi nu????????????Va raspund tot eu,pentru ca suntem noi naivi si s-a ajuns la un monopol in acest sens de nu mai avem ce face decat sa ne conformam cu ceea ce vor altii.

Cel putin pt. mine nu este valabila ideea si eu nu vreau sa le cant in struna,chiar de ar fii sa dau exact aceeasi bani mai bine cumpar orice de dincolo macar stiu ca platesc aceeasi bani dar macar am si motive ca vorba aia vine marfa de peste mari si tari nu de la 2 strazi.

Haideti sa fim uniti si sa facem ceva in aceasta privinta ca se poate numai sa se vrea lasati pe ceilalti care nu accepta ideea sa .............ramana in lumea lor,a donatorilor.

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de Galante » 09 Mar 2011, 23:08

Parerea mea ca un mix de peste 50 de lei/kg nu se justifica decat in concursuri sau partide de minim 48 de ore unde pestele apuca sa faca diferenta intre un mix de calitate si unul mai slab. Altfel , fac pariu cu oricine ca nu exista nici o diferenta pe termen scurt intre planet impact si planet 1016 (e incercata). Ori Impactul e la jumatate de pret fata de 1016.

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de Galante » 09 Mar 2011, 23:21

Iti dau si o reteta super buna si super ieftina pentru partide pana in 48 de ore:

1. Club mix Solar 2x3 kg - 208lei (o combinatie de mixuri + robin red)
2. Meteor lichid Squid Plum and Black Pepper 500 ml - 65lei (contine toate extractele necesare + aroma de squid , aroma de pruna pentru echilibrare si ulei esential de piper negru)
3. Lapte de porumb sau oua ( la 6 kg iti trebuie 1200ml lapte + 1200 ml apa plata sau 48 de oua medii) - 50 lei maxim

Total 208+65+50= 323 lei
~9kg de bile

Deci 36 de lei/kg

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2011, 23:34

Galante scrie:.....

Deci 36 de lei/kg
E mult frate...eu pot sa prind crap cu apa si malai ! ;) :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PARERI BOILIES SENZOR

Mesaj de pharaoh » 09 Mar 2011, 23:34

Nu am vrut sa iau apararea niciunui producator de nada, in speta Senzor, ca despre ei vorbim. Am argumentat prin faptul ca nu toti pescarii au cunostintele necesare, rabdarea, priceperea si ce mai vreti voi sa isi faca singuri mixuri sau bile. Prefera sa cumpere un ready-made, suficient pentru cateva partide pe sezon pe care i le permite timpul liber, sa zicem. La cealalta extrema ar fi pescarii cu suficiente resurse materiale care folosesc produsele mai scumpe si in cantitati mai mari, in competitii, etc. Care platesc si pentru rulare. Faptul ca unii dintre pescari nu vor sa depinda de aceasta "industrie", isi fac singuri mixurile, isi pierd timpul cautand cele mai ieftine ingrediente, testand, etc, (e si asta o pasiune, face parte din joc, si eu o experimentez si o fac cu placere) nu cred ca influenteaza cu nimic firmele producatoare. Cum spuneam mai sus, piata exista...Cand n-o sa mai fie...se vor adapta. Indirect si voi (noi) ne folosim de experienta lor. Daca nu era CCMoore multi poate nu stiau ce-i aia mix si cu ce se mananca, daca nu era Senzor unii poate nu auzeau de boilies in Romania.. sau poate erau altii ca ei (am exagerat un pic in mod express).
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”