Retete BOILIES _INTRATI_

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 13:46

claufishi scrie:@ bobo_pescar

completez cu o poza cu mixul brut ;)
mixul brut.jpg
P.S. Cum considerati ca este mai bine sa fie uscate bilele solubile? Treptat sau fortat langa un calorifer sau o soba?


FIR "INCINS" **==
Treptat, ca sa nu se crape

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 13:49

tonny scrie:
Jogo scrie:Este masina este un Ghebel.
De unde ai luat-o fara motor? M-ar interesa si pe mine. ---<><
Nu-i Ghebel ci ii facuta dupa una Ghebel!!!
LUCKY scrie:La asemenea masa de rulat ai nevoie de un pistol pneumatic de mare capacitate si de un compresor ,cand o sa le ai pe toate astea vei constata ca fara un mixer ai un elefant care ar manca mult dar nu are ce :)) . Bilele taiate din dreapta sunt cam nefierte in mijloc , atentie la pastrare ! .

Am si pistol facut la un atelier si un mixer din acela de framantat aluat de paine(de la o brutarie desfintata) si referitor la bila din dreapta este una solubila si cea din stanga fiarta.Iar de punctat ai punctat bine cu "elefantul" care ii flamand tot timpul,oricum eu nu vreau sa fac sute de kg de bile dar am aceste scule impreuna cu un prieten si asa ne-a fost noua placerea sa avem sculele noastre de facut bile,dar avem si mese de rulat normale ca la masina asta avem numai tambur de marimea 20.
Si ca fapt divers pana a reusit meseriasul sa faca canelurile de la masina de rulat bile a stricat cateva randuri de material pana nu am dus materialul la o firma cu scule de generatie noua care a reusit sa faca piesele din teflon,respectiv cele care ruleaza afectiv bilele(partea fixa si cea mobila) restul masini l-am facut noi intr-un atelier ce se ocupa cu suduri si toate alte chestii dupa un model de la Ghebel,mai ramane doar de pus motorul si fuliile ca sa putem regla turatia tamburului si sa incepem sa rulam cu ea sa vedem ce v-a iesi oare?Asa arata bine dar cred ca avem unele mici erori dar le vom remedia cu siguranta ;) in rest totul este secret in legatura cu masina,scz dar asta este ca am investit o groaza de bani pana am reusit sa facem ce ne-am propus.
Sa inteleg ca in poza este chiar masina ta? Nu un Ghebel original?
Ultima oară modificat 21 Feb 2011, 14:04 de către Jogo, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de claufishi » 21 Feb 2011, 13:56

Jogo scrie:
claufishi scrie:@ bobo_pescar

completez cu o poza cu mixul brut ;)
mixul brut.jpg
P.S. Cum considerati ca este mai bine sa fie uscate bilele solubile? Treptat sau fortat langa un calorifer sau o soba?


FIR "INCINS" **==
Treptat, ca sa nu se crape
In afara de faptul ca ar putea crapa mai exista un alt inconvenient cum ar fi de exemplu modificarea atractiei sau a actiunii de solubilizare sau chiar a conservarii(pt ca am observat ca uscate fortat mijlocul ramane mai putin uscat avand o coaja la exterior uscata)

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 21 Feb 2011, 19:23

Da este a mea si al unui prieten.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 20:52

tonny scrie:Da este a mea si al unui prieten.
Ori cei de la Ghebel au intrat in pc-ul tau si ti-au furat fotografia pe care ai postato anterior....ori invers :D .
Spun asta pentru ca in catalogul lor este exact aceas fotografie, din acelas unghi si aceas marime.
:^O

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de LUCKY » 21 Feb 2011, 22:31

Placa fixa la Ghebel Carp este putin diferit ,si fara o freza cu comanda numerica nu merita incercat de reprodus ,jumatatea de semicerc se continua drept vreo 40-50 mm .Cei care cred ca o pot face mai ieftin decat este gata de cumparat un film aici http://www.youtube.com/watch?v=bZSka-S-Rs8

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 22:39

Ideea era alta.... :)) :)) :)) :)) :))

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 21 Feb 2011, 22:43

@Jogo

Esti liber sa crezi ce vrei,din contra chiar te rog ;)

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 22:48

tonny scrie:@Jogo

Esti liber sa crezi ce vrei,din contra chiar te rog ;)
Situatia este destul de penibila....spre binele tau...nu mai incerca sa te scuzi.

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mazare » 21 Feb 2011, 23:04

tonny scrie:Care reteta Bobo?cea cu pelete pt purcei de la Purina? sau alta secreta :D glumesc
da este cea cu pelete purina + ;) pelete pentru crapi :D
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 21 Feb 2011, 23:19

bobo_pescar scrie:
tonny scrie:Care reteta Bobo?cea cu pelete pt purcei de la Purina? sau alta secreta :D glumesc
da este cea cu pelete purina + ;) pelete pentru crapi :D
Frumoasa treaba ati facut si va felicit =D>Iti urez sa ai cat mai multe capturi cu aceste bile si apropo ai facut si solubile si tari si ce diametre?

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mazare » 22 Feb 2011, 16:21

@tonny
momentan doar solubile de 16 si de 18 am facut putine pentru perioada asta dupa dezghet apoi o sa facem de 18 si 21 solubile si tari **==
dar numai sa se dezghete odata k m-am saturat de frig ~x( :-SS
:-h ---<><
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de LUCKY » 22 Feb 2011, 20:43

Lasa ca dupa o iarna sanatoasa ca si acesta si pesti vor fi mai flamanzi , iernile ultimilor 3-4 ani cand in 15 feb deja se puneau deja in miscare se puneau repede pe " picioare " si deveneau repede mofturosi .

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mazare » 22 Feb 2011, 21:20

LUCKY scrie:Lasa ca dupa o iarna sanatoasa ca si acesta si pesti vor fi mai flamanzi , iernile ultimilor 3-4 ani cand in 15 feb deja se puneau deja in miscare se puneau repede pe " picioare " si deveneau repede mofturosi .
sper sa ai dreptate dar totusi ar trebui sa se mai incalzeasca sa mai iesim si noi din barlog :D
si se mai termina si lemnele pt foc pe deasupra =)) =)) :))
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 22 Feb 2011, 22:43

La paragraful cu lemnele de foc m-ai nimerit si pe mine :)) in rest treaba cu hibernatul crapului o perioada mai lunga de timp este foarte adevarata.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”