Retete BOILIES _INTRATI_

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de cristea radu » 23 Apr 2009, 00:34

DA. Totusi incearca prima data cu 1 ou sa vezi cum se leaga mixul(fara arome ) si dupa aceea te apuci de treaba(coca sa se lege bine)

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de radu610 » 23 Apr 2009, 00:39

ok multumesc .... fir intins

Avatar utilizator
cimbrisor
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Feb 2008, 19:39

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de cimbrisor » 26 Apr 2009, 08:27

salutare tuturor! daca am o masa de rulat boiles de 18mm, stie cineva la ce diametru trebuie taiat varful de la pistolul de boiles?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 18 Dec 2008, 13:10

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Dan Cotelici » 26 Apr 2009, 09:47

Incepi prin a taia la un diametru de 16 mm, rulezi si vezi cum ies.
Daca nu e bine mai tai putin si tot asa.
Daca tai din prima la 18 nu vor putea fi rulate pe masa de 18.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de krammar » 04 Mai 2009, 14:36

Hai sa va zic si eu. Am fost la un pescuit de 1 mai si pt prima data am prins crap la boilies facut de mine. Reteta e urmatoarea:
- faina malai 1,5 kg (0,5 kg foarte fina);
- gris 1 kg;
- faina hrisca 0,5 kg;
- faina soia 0,5 kg;
- faina naut 0,5 kg;
- faina orez 0,5 kg;
- praf capsuna 0,2 kg; (Marcel Van der Eynde)
- aditiv big carp 0,2 kg; (Marcel Van der Eynde)
- super mix Sip Carp cu betaina 1 kg;
- TTX 1,5 kg;
- seminte pasari prajite 1 kg ( 0,6 kg macinate grunjos + 0,4 kg natur);
- Robin Red 0,3 kg.
Asta-i mixul din care am folosit 6 ( sau 7, nu mai stiu exact)cani de 300 ml si am mai adaugat 50 g Pedigree macinat fin.

Partea lichida:
- 5 oua (am macinat si coaja si am bagat-o in compozitie)
- Xfactor Trabuco - CARP 500 ml;
- multiamino (ceva de Satu Mare) 2 lingurite;
- ulei de canepa 50 ml;
- sirop fructe de padure 200 ml;
- tuica de prune :D 100 ml;
- vitamine pt animale 2,5 ml;
- 100 ml apa plata. (mi s-a parut ca partea lichida e putina)

Departe de mine gandul de a sustine ca este o reteta documentata. Este o reteta de inspiratie de moment (adica mai multe momente, pt. ca mai multe zile la rand am tot cumparat fainuri ce-mi ieseau in cale). Partea lichida am incropit-o din ce am gasit prin casa, chestii cumparate de-a lungul vremii.
Important pt. mine este ca am prins peste cu bilele astea.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de krammar » 04 Mai 2009, 14:52

Mai departe...
Pasta a iesit sub orice critica :-?? , ceva f. lipicios imposibil de rulat. M-am suparat, am bagat-o intr-o punga si la frigider cu ea. A doua zi dupa masa am scos-o afara. Era mai teapana, dar degeaba. Pana la urma, masa de rulat am utilizat-o doar pt. a portiona materialul pt. bile, si mai departe... lucru manula. Le-am rulat cu mana. Le-am fiert, le-am pus la uscat. Dupa alte doua zile, cand le-am folosit, multe dintre ele incepeau sa crape. M-am gandit ca din cauza semintelor care probabil "lucrau" si le crestea volumul :-? .
Au dat rezultate, asta-i important.


Astept comentarii si sfaturi.

Rezultatul ar fi:
IMG_7790.JPG

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mih_IL » 05 Mai 2009, 08:31

Tzuica de prune 100 ml.......................asta sigur a fost ptr. tine si ai baut-o. De asta nu s-a legat bine mixul. :D
P.S. Sper ca stii de gluma.
I love carp!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mircea13 » 05 Mai 2009, 19:36

Salut.AI pus de toate pentru toti ! Deci din calcul rezulta 8,7oo kg partea de fainuri in care majoritatea au proprietatea de a lega compozitia. Semintele puse sunt foarte multe. Ele in compozitia biliesului au rolul de a usura solubilitatea lui in apa.Nu cunosti foarte bine cum reactioneaza fiecare tip de faina pe care vrei sa il folosesti: unele leaga ,altele disperseaza altele sunt neutre.Incearca sa faci compozitia pentru boiliesuri la scara mica sa zicem 1oo gr sau 5oo gr. Apoi le faci si incerci pe balata ca sa vezi ce rezultate ai cu ele si in functie de rezultat le mai imbunatatesti pe parcurs.Deci nu dispera continua sa iti faci singur bilele si ai sa ai satisfactie pentru munca ta.Cu timpul te perfectionezi si vei intelege ce trebuie pus ,cand trebuie pus si dece trebuie pus,un anumit ingredient ,o aroma,etc,etc,Mai vezi si pe net cam ce ingrediente pun altii ca sa faca mixul restul e rutina. Sa auzim numai de bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de VladTepes » 09 Mai 2009, 22:19

Prima meu boiles care se poate numi boiles, reteta inspirata din emisiunile info pescar, daca as avea mai multi bani as face mai multe :)

1kg Gris
1kg Pesmet
2kg faina de peste (magazin pescuit)
1kg faina de soia cu ulei de peste (farmacie veterinarata)
2kg faina de porumb (piatza tzarani)
2kg mix de 25% spartura porumb 25% spartura soia 25% spartura floarea soarelui 25% spartura grau (piatza tarani)
1kg canepa Maros Mixt data prin masina de carne

a rezultat 9 kg de mixT

Partea lichida:
30 oua
1 litru CSL cu aroma de S&O
150 ML "The Source" de la Dynamite Baits
500 ml lapta de porumn productie proprie
250 Multimino PPC de la Nutrabaits
arome dupa ochi de la sensas de Porumb dulce baza si o "stropeala"de capsuna cu scopex.
un pumn de boia dulce in partea lichida

Lucru manual si fierte cam 1 min maxim .
Leam lazat cam 24-36 ore la uscat dupa oparire si acuma sunt in concelator.
Weekendu viitor le testez nu stiu daca o sa fie ceva de capu lor ; deocamdata in aaacvariu se pare ca pesti prefer biele mele in derimetru billeor ready made "The Source""

Avatar utilizator
TRIFDANI
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2009, 23:18

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de TRIFDANI » 29 Mai 2009, 19:42

Salut prieteni pescari !

Am sa postez si eu o reteta de boiles cu care am prins in bihor pe lacul Santaul Mic, pe o balta unde crapul mare nu este foarte mult, dar sunt niste exemplare superbe care din cand in cand servesc si boilesuri mai speciale pe care desigur le-am preluat si, le-am imbunatatit { sper nu prea mult } de la emisiunile domnului Florentin Iuga caruia ii sunt recunascator , ca mi-a insuflat tehnica pescuitului la crap - eu fiind pescar mai mult la rapitor { somn, biban, stiuca...}.
deci : cantitatile nu am cum sa vi le spun pentru ca din pacate le-am pus "dupa ochi"
-partea solida: -faina de peste;
- faina de malai din comert {fina,- dar nu chiar foarte fina ca sa nu intre ciortanu };
- pesmet;
- faina de grau;
- seminte de pasari { eu am gasit ceva seminte negre pe care le-am macinat in robotul de
bucatarie};
- o lingura si jumatate de lapte praf { sau ceva mancare pentru bebelusi pe baza de lapte praf
cu vitamine - A, B1, C - nu conteaza( dar sa fie ) };
- gris;
- faina de orez { daca nu gasiti, eu am incercat si cu orez macinat fin prin raznita de la robotul
de bucatarie };
- eu am incercat si cu un adaos de scortisoara, dar nu mai mers ( scortisoara fiind o aroma)
bine pe toate baltile pe care am incercat- fac o paranteza { de ex. pe lacul Sisterea din Bihor
sau Livada nici nu sa atins de cele cu scortisoara spre deosebire de balta de la Santul Mic unde
am avut rezultate};
- proteina lactica( preferabil ) - ( sau ou ) - eu am folosit aproximativ 2 spre 3 oua/kg
mix { negasind in ziua respectiva proteina lactica }
Bun cam asta e cu partea solida. acum sa va spun si
-partea lichida:

- apa putina { daca se poate - eu am adus-o de la balta cum am invatat de la echipa carpzone};
- lapte de porumb;
- aroma de porumb { aici cred ca pot sa va dau si un dozaj de 10 ml./kg. mix;
- squid & octopus { aroma care este preferata de mine si nu numai } - se poate folosi si aroma
de capsuna pe care am incercato si a mers la fel de bine
- binenteles extractele de ficat, splina { ultramino, miltimino care pe mine probabil si mai mult
ca sigur mau ajutat };
- am pus si un pic de ceseleu
- betaina
- am incercat si cu o lingurita sau o lingura de miere de salcam ( daca conteaza de ce fel e ? )
- am mai incercat sa pun si un pic de robin-red pentru aroma, atractivitate si deosebire intre
celelalte boilesuri pe care le-am facut

Dragi prieteni pescari din aceasta reteta se pot introduce si scadea multe lucruri - pe care eu incerc sa le fac, dar astept sa vad si rezultate la baltile pe care le frecventez. Stiti vorba aia "incercarea moarte nu are"

Sa va fie betele curbate !!!
Fişiere ataşate
crap prins si eliberat la balta Santaul Mic <br />{C&amp;R}
crap prins si eliberat la balta Santaul Mic
{C&R}

Avatar utilizator
bogdan0
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iun 2009, 12:52

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de bogdan0 » 16 Iun 2009, 12:55

Cantitati:
350g - gris
255g - faina de soia
150g - mancare de canari cu miros de miere
150g - faina de porumb
100g - lapte praf
100g - scortisoara
8- oua
Am bagat grisul, faina de soia, faina de porumb, mancarea de canari si laptele praf intr-o punga, dupa care am scuturat bine de tot, pentru ca toate ingredientele sa se amestece bine. Am spart ouale si am adaugat ca si aroma praful de scortisoara (scortisoara am pisat-o bine de tot inainte de folosire).
Dupa ce am pus intr-un castron ouale si scortisoara, le-am batut pana au devenit spuma. Am adaugati mixul de fainuri si prin framantare a rezultat un aluat consistent. Urmeaza 5 minute de pauza, timp in care aluatul se “odihneste” , dupa care se portioneaza si se ruleaza. Cei care au pistol pentru boilesuri…stiu ce au de facut nu trebuie sa mai zic eu. Incercati sa nu faceti bilele, nici prea mari, dar nici prea mici.
Dupa confectionare boiliesurile se fierb pe abur 5 minute. Se depoziteaza intr-un loc aerisit, la intuneric. Mai jos am pus o poza, ca sa vedeti cum au iesit. Inca sunt moi si nu si-au tras bine culoare, dar dupa o saptamana vor fi ok si gata de bagat la pescuit.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mircea62 » 16 Iun 2009, 15:30

100g scortisoara????? - mi se pare f.mult. Sunt curios ce rezultate vei avea.
Poza unde e??

Avatar utilizator
bogdan0
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iun 2009, 12:52

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de bogdan0 » 17 Iun 2009, 11:11

uitati Id-ul meu bagatil ca sa va dau poza de la boiles

Avatar utilizator
bogdan0
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iun 2009, 12:52

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de bogdan0 » 17 Iun 2009, 11:11

rebelu_nebunatic2009

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de mike_carp » 21 Iun 2009, 19:04

Salutare, retete nu voi da acum deoarece inca testez si nu vreau sa ma injure cine incearca, dar va voi spune ce nu lipseste din nici un boilies facut de mine. Gramajele sunt pt 5kg de mix de baza (uscat): 250g de sepie si calamar crude tocate in blender, 250g ficat de porc crud tocat in blender pana ajunge pasta, Belachan pasta (e destul de greu de gasit in Rom, dar puteti incerca la restaurantele asiatice) amestecat in blender cu ficatul, cam 300g. 2 ingrediente pe care le folosesc din ce in ce mai des sunt pasta de ansoa (un tub 100g) si sosul de stridii 100ml.
Sper sa va ajute si spor la rulat.
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”