HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Navis Carpo
Partener
Partener
Mesaje: 209
Membru din: 08 Oct 2010, 15:44

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Navis Carpo » 31 Oct 2011, 15:27

Daniel Ene
Fire intinse... si vant la pupa!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Oct 2011, 15:34

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
Ultima oară modificat 31 Oct 2011, 15:40 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Oct 2011, 15:34

:)

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de REMUSGL » 31 Oct 2011, 16:15

Madalin007 scrie:
REMUSGL scrie:Drobota Remus-Mihai
Galatiul vine la casting ---<>< !
Vine vine, forte proaspete :D. Poate vine si Braila :).

Va rog imi scrieti si mie numele corect. Multumesc :). O viata am fost botezat :)).

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Oct 2011, 18:18

REMUSGL scrie:
Madalin007 scrie:
REMUSGL scrie:Drobota Remus-Mihai
Galatiul vine la casting ---<>< !
Vine vine, forte proaspete :D. Poate vine si Braila :).

Va rog imi scrieti si mie numele corect. Multumesc :). O viata am fost botezat :)).
Pai nu l-am scris corect?....

ps: poti sa il iei si pe Ionut Neguleasa, colegul nostru?....asta daca poate sa vina.

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Clabuc » 31 Oct 2011, 19:13

Claudiu Avram

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Madalin Dirla » 31 Oct 2011, 19:51

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de REMUSGL » 31 Oct 2011, 19:55

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram

Alexandru Mihai scrie:
REMUSGL scrie:
Madalin007 scrie: Drobota Remus-Mihai

Galatiul vine la casting ---<>< !
Vine vine, forte proaspete :D. Poate vine si Braila :).

Va rog imi scrieti si mie numele corect. Multumesc :). O viata am fost botezat :)).
Pai nu l-am scris corect?....

ps: poti sa il iei si pe Ionut Neguleasa, colegul nostru?....asta daca poate sa vina.
Eu il iau dar, mereu invata @-) .

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Ion Mironov » 31 Oct 2011, 21:25

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram
35. Paul Popescu
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Oct 2011, 22:06

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram
35. Paul Popescu
36.Andrei Ionita

Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 01 Noi 2011, 01:16

Dan, multumesc pentru raspunsuri!
Oricum veti decide, ma voi conforma. E concursul vostru si aveti tot dreptul sa-l organizati cum vreti.

Ca o paranteza, pentru a nu dezinforma si dezarma pe cei care vor sa invete aruncarea de peste cap, cu plumbul de jos:
la CM din Africa, am aruncat de multe ori asa, avandu-i ca vecini pe francezi, cunoscuti fiind ca foarte carcotasi. Capitanul lor statea in spatele meu cand lansam iar daca aruncam o jumatate de metru in afara zonei regulamentare, ma atentiona. De aia nu prindeau ei, chipurile.. Niciodata nu s-a legat de stilul de aruncat, cu toate ca de-abia astepta o greseala. Si nu cred ca nu cunostea regulamentul.

Din cate stiu eu, Marius a aruncat de pe pamant, dar de peste umar. Aruncarea aia se numeste Unitech si foloseste o traiectorie usor laterala fata de cea Overhead (peste cap) dar mai verticala fata de OTG (off the ground).
Aici e un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=Q2_eL5cM2ZY

Nu conteaza ca pui plumbul in farfurie. Daca traiectoria nu este in plan vertical, e normal sa nu fie admisa.

Uite ce zice regulamentul FIPS:
"During the throwing of the tackles, the lead must not have any lateral movements in the ring. Lead movements must follow obligatorily be in the direction of the ring/water and water/ring."

Pentru cei ce nu cunosc engleza.. : "In timpul aruncarilor, plumbul nu trebuie sa aiba miscari laterale in stand. miscarile plumbului trebuie sa fie obligatoriu pe directia stand/apa si apa/stand".

Deci nu e interzis nici ca plumbul sa aiba directia inspre spate atata timp cat traiectoria e in plan vertical. Nu cred ca s-ar fi gandit si la siguranta spectatorilor din spatele standului.. Ca deh, cine-i pune sa stea acolo.. :D

Asa ca daca Marius ar fi aruncat de peste cap, cu plumbul de jos, si ar fi fost sanctionat, putea sa faca o contestatie. Sigur ar fi avut dreptate.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Noi 2011, 02:55

Silviu nu stiu ce a fost in Africa la CM acum patru ani. Poate capitanul francez te lasa sa arunci asa pentru ca stia ca pestele era in 40m ... cine stie ... sau poate chiar nu era informat .Ce stiu sigur este ca aruncarea respectiva este interzisa. Toti arbitrii care au fost la CN-ul din acest an stiu acest lucru si asa au arbitrat.
Aruncarea respectiva este considerata periculoasa . Ca partener de pescuit al celui care arunca de pe pamant poti sa-ti iei un plumb in cap foarte usor . Este periculoasa si pentru spectatori daca se rupe plumbul pe prima portiune din cursa ( putin probabil ). Nu este o traiectorie a plumbului stand/apa si nici apa/stand deoarece pe plecare plumbul descrie directia stand/ spatele standului .

Cel mai important este totusi ca pescarii de crap nu folosesc aceasta aruncare nici macar in proportie de 0,1 % indiferent unde pescuiesc . Nu este o aruncare care sa convina atata timp cat exista un ac , un momitor sau un saculet solubil pe montura .

Am spus lansete de serie pentru ca numai acestea sunt accesibile majoritatii pescarilor.
Am spus mulinete nemodificate pentru ca stiu cateva situatii in care s-au scos manivele , carcase ... angrenaje :D pentru a usura mulineta . Nu este valabil in pescuit asa ceva.
Am pus la dispozitie acelasi gen de plumbi ca sa nu vad plumbi cu pene , cu paiete si cu nu stiu mai ce improvizatii pentru stabilitatea in lansare . Nu au ce cauta in pescuit aceste modele.
Am spus acelasi fir deoarece sunt la 0,25 fire cu greutatea la jumatate fata de firele normale de pescuit. Aceste fire au o rezistenta foarte mica si nu se folosesc in pescuit niciodata ... , dar sunt 0,25 ...
Sunt "artificii" din casting pe care am vrut sa le elimin deoarece nu se folosesc in pescuit si noi pescuit vrem.

Si mai spun ceva fara sa ma intelegi gresit deoarece nu vreau sa crezi ca te acuz de asemene ganduri :
Poate stii si tu ...poate nu... Este o smecherie ( uneori lipsa experientei este suficienta ) la aruncarea de pe pamant in care poti sa rupi majoritatea lansetelor. Am 10 lansete puse la bataie si nu vreau ca "aparent" pe acelasi fel de aruncare acestea sa cedeze. ;)

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 01 Noi 2011, 13:16

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram
35. Paul Popescu
36.Andrei Ionita
37.Gigi Ciontu

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de iulian petre » 01 Noi 2011, 19:29

daca stilul meu de aruncare si singurul stiut si folosit de mine este acceptat vin si eu mai ales ca folosesc Hakuyo de mult timp .

ps. La mv2 in concurs o sa/l vezi mai bine .

Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 01 Noi 2011, 22:42

Dan, trebuia sa incepi mesajul tau cu ultimul text. As fi inteles mai devreme alegerea ta.

Ai dreptate, lipsa de experienta in aruncarea de pe pamant (fie ea de peste cap, unitech sau otg) poate duce la ruperea lansetelor. Exista riscul ca inaintasul sa se dea dupa inelul de varf si sa plesneasca tronsonul. Nu mi s-a intamplat niciodata dar am auzit de astfel de (ne)cazuri.

Stai linistit, nu ma simt acuzat. Nu as avea de ce sa-ti vreau raul. Nu sunt vanzator de echipamente de pescuit. Ceea ce faci tu este un mare castig atat pentru tine cat si pentru noi, pescarii.
Fii sigur ca ma bucura sa vad ca niste scule ieftine fac acelasi lucru ca unele scumpe. Chiar intentionez sa fac rost de un MTX pentru a ma antrena in paralel cu batul pe care-l folosesc. Daca voi ajunge la concluzia ca nu exista diferente, sigur voi folosi doar MTX-ul. Imi place sa cred ca nu sunt snob :)

Ti-am spus-o si dupa ce am aruncat atunci cu MTX-ul tau: la pretul lor, sunt niste lansete care-si merita banii. Okuma Axeon (cea alba).. am luat si eu una pentru spod. Sunt foarte multumit, pacat ca nu se mai fac.

Cat despre CM din Africa.. cred ca daca francezul ar fi stiut unde este pestele, ar fi pins si ei :D
Lanseurile lungi le-am facut doar la inceputul competitiei, atunci cand cautam vadul bun (intre 20 si 150m). Smecheria era de fapt solutia aia a africanilor care ducea pestele jos. Puteai prinde oriunde daca o puneai pe saculet.

Orice mi-ai spune despre aruncarea de peste cap cu plumbul de jos, n-o sa cred pana nu ma voi confrunta cu FIPS-ul (sper sa am ocazia vreodata :) ).
As avea curaj sa le dau cu regulamentul in cap, din moment ce scrie negru pe alb ca plumbul are voie sa aiba sensul directiei apa-stand sau, cum ai spune tu, stand-spatele standului.

Ai adus in discutie arbitrii de la CN-ul nostru.. cu scuzele de rigoare.. sunt pe dinafara. Ei ne-ar fi dat cartonas rosu daca ne-ar fi "prins" in apa pe amandoi, in dublu dril :-q
Daca ei stiau ca nu e voie sa dai de pe pamant sub orice forma, probabil era pentru ca au fost indoctrinati de cine stie cine, care nu a citit regulamentul cu atentie.

Daca ar fi cum zici tu, si aruncarea cu pendulul acela vertical de deasupra capului ar trebui sa fie interzisa. Multi o folosesc. Plumbul are aceeasi traiectorie.

Eu arunc de pe pamant si cu momitor si cu saculet (daca e uscat jos), chiar si cand carligul e neprotejat. De pe pietre sau de pe iarba. Pun farfurie jos doar daca am buruieni in spate. Mi se pare o aruncare mai precisa deoarece plumbul sta fix, nu se balangane in aer.
Daca vei avea ocazia sa vezi cu incetinitorul o filmare, ai sa observi ca plumbul nu se taraste pe jos, ci se ridica imediat in aer.

Acum, despre echipament:

Lansete de serie- ok, cu toate ca oricine are acces acum la orice fel de blank (cumparat gol sau dezechipat). Adica asa cum sunt ele vandute, nemodificate, nedecojite, inelele si mandrinele originale? Cum poti determina asta?
Daca te gandeai cumva, nu intentionam sa vin cu "ciomagul" meu, cu toate ca e "de serie" acum :)

Mulinete nemodificate -ok. Pot spune doar ca totul e posibil in pescuit atunci cand un peste te poate face campion mondial. Poti scoate toate angrenajele unei mulinete (daca crezi ca asta te ajuta sa castigi cei 2 metri in plus de care ai nevoie) si le poti monta apoi, sau poti pune tamburul pe alt corp de mulineta "intreaga".
Nu-ti interzice nimeni asta.

Aceeasi forma de plumb - e bine pentru ca nu vor mai iesi vorbe ca e din cauza plumbului :D . Oricum, plumbi cu paie si ate exista in pescuit si prind peste. Tija rigida e tot un fel de paiata :) Sunt de acord totusi ca plumbii cu tija sunt mult mai stabili in aer.

Acelasi fir- de acord. Mai elimini o necunoscuta.

Sper sa nu ma consideri un "Gica contra". In ansamblu, am inteles. Vrei sa arati ca MTX-urile sunt la fel de bune ca oricare alte bete de serie de pe piata. Daca te ajuta cu ceva, ai tot sprijinul meu.

In caz ca suntem in afara subiectului, un admin poate sa mute topicul..

Oricum, ma bucur ca putem avea un dialog inteligent, constructiv, zic eu. In "alta parte" probabil ca eram amenintat cu interdictia la concurs daca ma contraziceam cu organizatorul :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri improvizate”