HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 01 Noi 2011, 22:57

Hai baieti! Inca 23 de spartani. Sunt premii pentru toata lumea.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de vali003 » 01 Noi 2011, 23:58

As veni si eu , dar..... sint cam departe ,promit la prima vizita sa te rapesc Silviu pentru o sedinta de casting ,am mare nevoie . Daca mai stateati 2-3 zile la cupa mondiala din SUA nu i-mi scapai .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Noi 2011, 13:23

@ Silviu
Discutii de acest gen valoreaza mult pentru pescari. Am presupus ca vor exista , dar ma asteptam ca vor incepe dupa terminarea concursului . Faptul ca deja apar "secrete" despre echipament si tehnici este foarte bine.

Pentru a testa ceva , in situatia noastra lansetele , este bine "studiul " sa fie facut in aceleasi conditii .
Ca si o nada de pescuit . Este o mare gresala sa te duci cu o nada noua la pescuit sa o testezi fara sa ai la tine si o nada pe care deja o cunosti. Numai folosite in aceleasi conditii pot da un rezultat corect testului.

Acest lucru am vrut sa il facem si noi cu concursul de casting. Pe langa competitia in sine care pune mai mult in valoare concurentul decat echipamentul ( acesta fiind in mare parte acelasi ) exista si partea de " test " in situatia de fata pentru lansete . Nu se compara numai MTX-ul cu celelalte ! Se compara si celelalte modele intre ele folosind ca etalon MTX-ul ( vreau sa il fac un fel de EURO :D ). Se pot trage ceva concluzii reale chiar daca exista si alte cateva variabile ce nu pot fi controlate. ( rafalele de vant , experienta in aruncari , ... )

Interesul meu cu MTX-urile nu este asa cum pare . Eu le bag la lupta , nu le scot deja invingatoare. Faptul ca nu toti concurentii sunt obisnuiti cu ele si pot sa arunce mai bine cu lanseta proprie este un minus pentru mine . Il accept , dar stiu eu ce stiu ... ! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Noi 2011, 13:31

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram
35. Paul Popescu
36.Andrei Ionita
37.Gigi Ciontu
38.Gabriel Negru
39.Marian Gheorghe
40.Catalin Borcan
41.Mihai Predus

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Ion Mironov » 02 Noi 2011, 16:14

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Urdarea Ionut
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu
11. Stefan Minzala
12. Cazacu Bogdan
13. Cristi Ionita
14. Drobota Remus-Mihai
15. Neacsu Mircea
16. Visan Tiberiu
17. Marius Dinica
18. Ionescu Marian
19.Dan Constantin
20.Iorgos
21.Silviu Florescu
22.Saceanu Valentin
23.Haloiu Ionut(Jonny)
24.Sandu Podaru
25.Neicu Robert
26.David Nicu
27.Dan Serban
28.Ene Claudiu
29.Domnica Ciprian
30.Dan Stoica
31.Florin Mirea
32.Daniel Ene
33.Burak
34.Claudiu Avram
35. Paul Popescu
36.Andrei Ionita
37.Gigi Ciontu
38.Gabriel Negru
39.Marian Gheorghe
40.Catalin Borcan
41.Mihai Predus
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 02 Noi 2011, 16:27

Vali, oricand, cu placere. Daca n-ai venit pe la noi prin stand.. aruncam si la punct fix.. in aia cu iahturile :D

Dan, fir din ala ai la magazin si la role mari? de 1000m..
Sper ca la concurs aduci mai multe role, in caz ca cineva mai vrea sa cumpere..

Maxule, mai baga din portavoce <:-P

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 02 Noi 2011, 16:46

silviu_florescu scrie: Dan, fir din ala ai la magazin si la role mari? de 1000m..
Sper ca la concurs aduci mai multe role, in caz ca cineva mai vrea sa cumpere..
Maxule, mai baga din portavoce <:-P
Tot spun in stanga si in dreapta despre concurs ... nu stau... :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Noi 2011, 17:33

silviu_florescu scrie:Vali, oricand, cu placere. Daca n-ai venit pe la noi prin stand.. aruncam si la punct fix.. in aia cu iahturile :D

Dan, fir din ala ai la magazin si la role mari? de 1000m..
Sper ca la concurs aduci mai multe role, in caz ca cineva mai vrea sa cumpere..

Maxule, mai baga din portavoce <:-P
Am firul respectiv pe tamburi de 10.000m.
Role vor fi suplimentar .

Poate ai si tu o suspiciune asa ca deschid eu subiectul .

Toate lansetele vor fi incarcate la inceperea concursului si se vor " sigila " tamburii .
Firul se poate verifica la cerere pe toate lansetele , pe toata lungimea lui ,in orice moment , daca exista suspiciuni .

Ca sa stie toata lumea ca stiu ! :D :
Firele de casting se pot "prepara" . Adica exista fire care pleaca primii 10m cu 0,25 dupa care urmatorii 140m coboara in 0,22 , iar pe final urca iar in 0,25.
Se castiga aprox. 4 m.
De aici regulile de mai sus.

P.S. Au iesit multe mituri in acest fel ...

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de REMUSGL » 02 Noi 2011, 17:51

O intrebare. Se poat folosi solutii pe firul de la mulineta pentru a falicita aruncarea?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Noi 2011, 18:07

REMUSGL scrie:O intrebare. Se poat folosi solutii pe firul de la mulineta pentru a falicita aruncarea?
Se pot folosi , dar nu sunt diferente de luat in calcul. Cel putin eu nu am sesizat.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de iulian petre » 02 Noi 2011, 20:41

daca tot o sa dai fir nu dai si inaintas sa fie treaba "treaba" ! **== .

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Madalin Dirla » 02 Noi 2011, 21:33

iulian petre scrie:daca tot o sa dai fir nu dai si inaintas sa fie treaba "treaba" ! **== .
nu se va folosi inaintas la acest concurs :D

Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 02 Noi 2011, 21:43

Habar n-aveam de smecheria aia cu firul :O
Chiar exista, sau e scornita de cineva?
Nu aveam nicio suspiciune cu privire la fir. Eu vreau rola mare pentru antrenamente, iar de rolele de 300m te-am intrebat pentru ca, probabil, vom mai fi nevoiti sa reumplem tamburii, in caz de peruci, rupturi, etc

Daca tot a venit vorba.. singurul aspect care ar mai trebui rezolvat in vreun fel ar fi supravegherea pe finalul mulinarii a tuturor concurentilor din runda respectiva, ca nu cumva cel care a ajuns la plumb sa-l mute putin mai departe.
Aveti vreo solutie?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Noi 2011, 22:22

silviu_florescu scrie:Habar n-aveam de smecheria aia cu firul :O
Chiar exista, sau e scornita de cineva?
Nu aveam nicio suspiciune cu privire la fir. Eu vreau rola mare pentru antrenamente, iar de rolele de 300m te-am intrebat pentru ca, probabil, vom mai fi nevoiti sa reumplem tamburii, in caz de peruci, rupturi, etc

Daca tot a venit vorba.. singurul aspect care ar mai trebui rezolvat in vreun fel ar fi supravegherea pe finalul mulinarii a tuturor concurentilor din runda respectiva, ca nu cumva cel care a ajuns la plumb sa-l mute putin mai departe.
Aveti vreo solutie?

Sunt anumite fire care atunci cand se intind au o deformare plastica ( nu revin la forma initiala ca in situatia deformarii elastice ) . Sub actiunea caldurii procedeul este si mai simplu de realizat ...
Efectul este si invers atunci cand gasim mai putin pe role decat este scris , iar firele sunt mai groase. Dupa tragerea pe role firele au lungimea reala , dar datorita unei "revenirii" isi micsoreaza lungimea si isi maresc diametrul . In general firele proaste se comporta asa. Tot acestea accepta " masluirea" . Adica se pot intinde si raman asa o buna perioada de timp ...

Cu plumbul este simplu. Cei care arunca pleaca toti in linie cu varful lansetei spre inainte. Cand primul ajunge la plumb arbitrii spun "stop ! " si toti ceilalti se opresc pana la masurarea primei aruncari . Dupa aceea se merge pana la urmatorul plumb, "stop toata lumea! '' ... se masoara aruncarea ...si tot asa ...

Avatar utilizator
silviu_florescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 13 Oct 2010, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de silviu_florescu » 03 Noi 2011, 00:16

Dan, in finale vor fi cam toti concurentii la acelasi nivel, ii vor desparti de la 10 cm la 2-3m.
Cand se va striga "stop" nu va fi ca si cum ai apasa pe un buton si toti vor "ingheta". Multi vor mai face 3-4 pasi "din inertie". Nu-i vei putea controla, mai ales ca distanta intrei ei poate fi de ordinul zecilor de metri (unii au lansat in stanga, altii in dreapta).

Dau cateva exemple:

Daca unul a ajuns la plumb si nu e infipt bine, poate continua , tarandu-l in continuare, chiar daca varful lansetei e indreptat catre fata.

Daca s-a spus stop la 166,5m (sa zicem) si mai sunt inca 2-3 concurenti de masurat, tot pe la aceeasi distanta, unul poate a si trecut de plumbul lui, desfasurand firul in realitate, nu mulinandu-l. Pana se masoara aruncarea celuilalt, el isi poate deplasa plumbul inainte printr-o mulinare mascata sau o simpla zvacnire a varfului.

Mai e de luat in calcul si faptul ca, daca vantul va sufla din spate cu putere, noi vom merge inainte urmand firul iar locul de aterizare sa fie in spate. Vantul "umfla" burta firului si-l va duce dincolo de locul impactului. Atunci ar fi si mai usor de tras plumbul.

Daca plumbul ar fi infipt in pamant, fiind oprit dar aproape de locul "fierbinte", deja ar fi intrat pe inaintas si l-ar putea smulge.

Si astea sunt smecherii periculoase care se pot face si cu care se poate chiar castiga.

Solutia care mi-a venit in minte pana la momentul asta ar fi ca, in finale, sa arunce cate 5 din fiecare categorie. In total 15 pe runda. Ceilalti 5 sa-si supravegheze adversarii care au aruncat. Adica sa mearga unul langa celalalt pana se masoara aruncarea respectivului. Care pe care supravegheaza: se poate trage repede la sorti de fiecare data, ca sa nu se faca aranjamente. Daca concurentul care trebuie sa supravegheze in runda respectiva nu vrea, isi poate delega un prieten.

La prima etapa eliminatorie, la fel. 10-15 arunca, alti 10-15 supravegheaza.

Ce parere aveti?

Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri improvizate”