NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 13:24

Laurentiu scrie:
iulian petre scrie:Problema mare o am ca rup foarte repede tijele la ei .
Cam asa ceva. Eu dupa ce am rupt vreo 8-10 tije in decurs de doua partide, am renuntat la aceste momitoare. Nu stau acum pe balta sa le reconditionez.
Prefer leadcore in loc de tija.
Tijele sunt pentru cei care vor sa castige cativa metrii in aruncare. Nu stiu de ce te-ai incurcat cu ele ?
Totodata sunt pentru cei care banii conteaza si un leadcore rupt inseamna 15 tije ca pret ( care se si pot reconditiona ) . ;)

Dar de plumbul in sine ce ai de spus ? Pentru ca se poate folosi cu leadcore fara probleme ...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Laurentiu » 07 Feb 2012, 13:43

Eu am crezut ca sunt pt toata lumea, nu pt cei care banul conteaza. :-/
Si nu mi se pare normal sa se rupa tija asa usor. Prefer sa platesc dublu si nu numai eu, ca sa evit acest inconvenient, mai ales intro partida de pescuit, probabil as iesi mai castigat. Oricum mai castigat am iesit inlocuind tija cu leadcore, acest nemaifiind la pret prohibitiv si practic e cam fara de moarte. Cati crezi ca stau sa inlocuiasca tija.... :-?

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de zfcristian » 07 Feb 2012, 14:00

Plumbii cu vartej din punctul meu de vedere sunt foarte buni cu o singura observatie daca ar semana la forma mai mult cu tournamentul de la Korda spre exemplu cred ca "s-ar duce mai bine "!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 14:13

Laurentiu scrie:Eu am crezut ca sunt pt toata lumea, nu pt cei care banul conteaza. :-/
Si nu mi se pare normal sa se rupa tija asa usor. Prefer sa platesc dublu si nu numai eu, ca sa evit acest inconvenient, mai ales intro partida de pescuit, probabil as iesi mai castigat. Oricum mai castigat am iesit inlocuind tija cu leadcore, acest nemaifiind la pret prohibitiv si practic e cam fara de moarte. Cati crezi ca stau sa inlocuiasca tija.... :-?
Plumbii cu tija se adreseaza in special concurentilor sau celor care duc la extrem orice avantaj atunci cand pescuiesc.
Sunt pentru cei care nu dorm cate trei-patru zile , care schimba monturile si la un sfert de ora , pentru cei care un peste inseamna de multe ori zeci de milioane sau o cupa. Sunt pentru cei care chiar daca nu pescuiesc in regim de competitie totusi pescuitul ramane un sport , iar munca si concentrarea sunt prioritare statului la soare in iarba verde ...
In pescuitul de relaxare nu sunt necesari.
Cei care stau sa inlocuiasca tijele sunt FOARTE MULTI .

Ca un calcul de rentabilitate :
Consider ca pescuiesc in regim greu ( aruncari puternice ) cu riscul ridicat de a rupe tije.
Pe o partida - concurs - ( medie 500 aruncari ) rup maxim-maxim 20 tije si cam 5-10 monturi cu totul ( pescuit fara agatatura )
Pai 30 tije valoreaza cat 10 leadcor-uri ( "fara de moarte " :D )?
Daca pescuiesc in agatatura sau cu fire foarte subtiri ( 0,20 ) si acest lucru se intampla in 90% din cazuri ( daca nu este una este cealalta ) atunci monturile pierdute sunt peste 30 . Daca le fac cu leadcore unde ajung ...
La mine nu este problema banilor in aceasta situatie . Numai distanta si faptul ca nu se incurca montura ma intereseaza atunci cand folosesc tija.

P.S. Nu mi-ai raspuns .Despre plumbi care este parerea , cei cu tija sunt numai o varianta sa zicem profesionista ... Restul ?
Calitate ...? Preturi ...? Ce spui ?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 14:22

zfcristian scrie:Plumbii cu vartej din punctul meu de vedere sunt foarte buni cu o singura observatie daca ar semana la forma mai mult cu tournamentul de la Korda spre exemplu cred ca "s-ar duce mai bine "!
Cu zeci de incercari facute inainte de a alege aceasta forma am dedus ca aruncarile sunt FIX aceleasi pentru toate modelele uzuale . ( picatura , fox , trilob, turnament ... ). Totul depinde numai de greutatea aleasa. Se poate face o proba ... garantez pentru cele spuse . :)
Un plus pentru aceasta forma ( motivul alegerii )consider ca este faptul ca striatiile longitudinale micsoreaza rasucirile plumbului pe recuperare in comparatie cu plumbii care au suprafata perfect conica. Nu stiu sigur efectul , dar practica este sigura .

Avatar utilizator
addi
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 23 Noi 2010, 19:25
Localitate: Bucuresti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de addi » 07 Feb 2012, 14:31

Dane, pe cand un plumb (pierdut sau in-line) pentru pasta de tipul celor de la Fox? Pe cei striati nu sta pasta atat de bine ca si pe ceilalti.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 14:47

addi scrie:Dane, pe cand un plumb (pierdut sau in-line) pentru pasta de tipul celor de la Fox? Pe cei striati nu sta pasta atat de bine ca si pe ceilalti.
Nu vad care este diferenta de aderenta a pastei ...
Matrita respectiva este greu de facut si folosit . Lucreaza cu trei bacuri. Au ales aceasta forma prioritar pentru ca nu poate fi realizata atat de usor nu neaparat pentru utilitatea ei . ;)
P.S. Cu mamaliga merg bine cei striati , dar momitorul ramane Nr. 1 :D

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de eden » 07 Feb 2012, 15:49

lasa-l dane ca e greu cand te lasi te fumat :))
plumbii is buni, aceeasi problema cu tijele am avut-o si eu cand pescuiam la ceva peste 140 de metri, respectiv se frangeau tijele de la iesirea din plumb. in rest ma inteleg super cu ei. ca observatie generala, am sesizat ca in cazul folosirii inaintasului mono, nu prea ramane loc sa se blocheze vartejul in plumbii inline. dane, crezi ca ai putea de proba sa lasi guma din varful plumbului cu 2-3 mm mai lunga ? sau sa pui la vanzare tubulete de-alea de cauciuc pe care le pui in varful plumbului, putin mai lungi ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 15:55

eden scrie:lasa-l dane ca e greu cand te lasi te fumat :))
plumbii is buni, aceeasi problema cu tijele am avut-o si eu cand pescuiam la ceva peste 140 de metri, respectiv se frangeau tijele de la iesirea din plumb. in rest ma inteleg super cu ei. ca observatie generala, am sesizat ca in cazul folosirii inaintasului mono, nu prea ramane loc sa se blocheze vartejul in plumbii inline. dane, crezi ca ai putea de proba sa lasi guma din varful plumbului cu 2-3 mm mai lunga ? sau sa pui la vanzare tubulete de-alea de cauciuc pe care le pui in varful plumbului, putin mai lungi ?
Daca vrei poti sa treci sa-ti dau tubulete mai lungi.
Totusi problema la tine este alta .
Incingi prea mult paiul si bercuirea acestuia ramane prea mare astfel incat ia din lungimea tubului.
Incearca sa pui la flacara maxim 3 secunde. Trebuie sa se umfle paiul foarte putin. Nu trece prin plumb si nici nu trage nimeni de el.Daca nu reusesti sa treci pe la mine.
Daca tubul este prea lung iar nu este bine deoarece nu lasa vartejul sa lucreze .

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de eden » 07 Feb 2012, 16:06

crede-ma ca stiu la ce te referi, vartejul lucreaza perfect, doar ca la folosirea inaintasului mono nodul tine vartejul inafara prea mult si nu se mai face autoblocarea (in tub incape doar jumate de milimetru din butoiasul vartejului).
cat despre problema paielor, o sa incerc si cum zici tu. oricum nu a ridicat mari probleme, maxim 2-3 tije schimbate per iesire.
apropos de plumbi pentru super-lansee, o sa trec cat de curand sa-ti prezint o idee de care ti-am mai vorbit dar nu am avut mijloacele necesare sa o duc pana la nivelul de productie in masa.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de gogu steriade » 07 Feb 2012, 16:31

ie cei mai buni plumbi si momitoare care nu leam folosit pentru ca nu am da unde sai cumpar ! :-B
trimite domne si la provincie ! >:D<
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 20:11

gogu steriade scrie:ie cei mai buni plumbi si momitoare care nu leam folosit pentru ca nu am da unde sai cumpar ! :-B
trimite domne si la provincie ! >:D<
Trimitem ! Aceiasi adresa ca pentru lanseta ? :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 20:14

eden scrie:crede-ma ca stiu la ce te referi, vartejul lucreaza perfect, doar ca la folosirea inaintasului mono nodul tine vartejul inafara prea mult si nu se mai face autoblocarea (in tub incape doar jumate de milimetru din butoiasul vartejului).
cat despre problema paielor, o sa incerc si cum zici tu. oricum nu a ridicat mari probleme, maxim 2-3 tije schimbate per iesire.
apropos de plumbi pentru super-lansee, o sa trec cat de curand sa-ti prezint o idee de care ti-am mai vorbit dar nu am avut mijloacele necesare sa o duc pana la nivelul de productie in masa.
Inseamna ca nodul de la inaintasul monofilament nu intra pe pai ...
Atunci sa treci pe la magazin sa-ti dau niste conectori mai lungi.
Vorbim si despre plumb cand vii....

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de iulian petre » 07 Feb 2012, 22:14

merita sa te gandesti si la un model de plumb care sa aibe un sistem de prindere al saculetului :O

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 22:42

iulian petre scrie:merita sa te gandesti si la un model de plumb care sa aibe un sistem de prindere al saculetului :O
Sunt deja idei destul de bune pe piata ...
http://danmitranescu.ro/111-609/ACCESOR ... OLUBIL.php

Pe langa acestea metoda clasica de prindere pe ac ramane destul de practica.

Ai alte variante care crezi ca merita ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”