SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de sdaniel » 26 Iun 2012, 17:44

A fost careva la magazin ? au ajuns swingerele albe si mov ?
Dan Serban

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Iul 2012, 19:54

sdaniel scrie:A fost careva la magazin ? au ajuns swingerele albe si mov ?
Swingerele alb si mov sun pe stoc la ambele modele de la Hakuyo .
http://danmitranescu.ro/98-740/SWINGERE ... LUMINO.php
http://danmitranescu.ro/98-739/SWINGERE ... LUMINO.php

Culori disponibile : rosu , albastru , galben , verde , alb si mov .

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Alexandru Mihai » 06 Aug 2012, 16:29

Se va tine Hakuyo Casting Cup editia de toamna?

Avatar utilizator
maldea
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Iun 2011, 18:10

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de maldea » 18 Sep 2012, 20:14

Dan Mitranescu scrie: Pentru a micsora forta clapetei se scoate stiftul cu ajutorul unui cater sau cutit subtire .
Am incercat sa scot stiftul insa nu vad cum. Este un cilindru metalic care nu pot sa-l trag cu nimic.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 18 Sep 2012, 22:07

maldea scrie:
Dan Mitranescu scrie: Pentru a micsora forta clapetei se scoate stiftul cu ajutorul unui cater sau cutit subtire .
Am incercat sa scot stiftul insa nu vad cum. Este un cilindru metalic care nu pot sa-l trag cu nimic.
Nu se trage . Se impinge din interior.

Lama se baga intre balamaua metalica si plasticul negru. Acolo se incearca impingerea stiftului catre exterior pana cand acesta poate fi prins cu un patent.
Daca nu reusesti treci pe la magazin si te ajutam noi. Acest lucru este valabil pentru toti cei care doresc slabirea arcului de la balama si nu reusesc singuri.

Avatar utilizator
EugenO
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2012, 23:07

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de EugenO » 03 Noi 2012, 23:30

Salutari ... prima oara, si sigur nu ultima, si eu pe aici.
Ma intereseaza 4 swingere, fara led, si nu stiu la care din cele 2 variante de mai jos sa ma opresc:
1. http://danmitranescu.ro/98-540/SWINGERE ... HAKUYO.php
sau
2. http://danmitranescu.ro/98-735/SWINGERE ... HAKUYO.php

Am vazut la un magazin din Iasi, de unde sunt, si varianta:
3. http://www.magazinulupeste.ro/set-swinger-hakuyo.html
care pare a fi varianta 2., sau gresesc ?

Care din ele ma sfatuiti sa le achizitionez si de ce ?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Desideiu Bogdan » 04 Noi 2012, 00:53

Salut. Am sa-ti spun o parere personala...pe care sigur si Dan o s-o impartaseasca...daca nu te intereseaza un swinger cu lumina...cea mai buna varianta pe care ti-o recomand este swingerul cu sistem tip mk2 ...cel la 19 lei...si am sa explic de ce as alege acel model...in primul rand , sistemul de prindere al firului tip mk2 este foarte fiabil , nu-ti ciupeste firul si niciodata nu-ti scapa de pe fir indiferent cat de violenta este trasatura pestelui...firul se elibereaza de swinger numai atunci cand ridici lanseta de pe suport.....chestie pe care nu o pot spune despre celelalte 2 modele pe care le-ai aratat...la modelul care nu are sistem de prindere tip mk2 , trebuie sa reglezi apropierea celor doua bilute astfel incat sa nu fie prea stranse pentru ca o sa-ti ciupeasca firul , dar nici foarte departate pentru ca la o trasatura mai puternica ai toate sansele sa cada de pe fir si sa nu observi (sunt patit).
Daca ai sa arunci un ochi prin pozele de la concursurile crapistilor , ai sa vezi ca acest model mk2 , este unul din cel mai des folosit.
Nu gresesti , cele doua modele de swingere vazute de tine in Iasi , sunt identice.
Stima.

Avatar utilizator
EugenO
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2012, 23:07

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de EugenO » 04 Noi 2012, 19:08

Multumesc pentru raspuns!!!
Ma intereseaza sa achizitionez 7 buc., cele la 19 RON, fara LED.
Cum procedez, eu fiind din Iasi ?
P.S.
Am vazut ca la inceput au fost probleme cu unele balamale, ce este acum pe stoc sa inteleg ca sunt cu balamale "mai bune" ?

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Desideiu Bogdan » 04 Noi 2012, 23:14

Salut. Intra pe site-ul lui Dan si la conact ai un numar de telefon...suni si comanzi...a 2 a zi primesti coletul.
Nu sunt probleme la balamale...unii pescari , pentru ca pescuiesc cu fire foarte subtiri gen 0.20 , 0.18 , considera ca "taria" manetutei de la sitemul mk2 este putin cam mare ....dar se poate regla taria manetutei.

Avatar utilizator
steffanell
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 24 Apr 2013, 15:43

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de steffanell » 01 Mai 2013, 08:06

la mkm1 se poate regla tensiunea intre bilele care tin firul?

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Desideiu Bogdan » 01 Mai 2013, 09:22

Nu prea din ce stiu eu. In general sistemul de prindere a firului este destul de bine reglat din fabrica la MKM1.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de mirceasd » 30 Iun 2013, 21:54

Salut,
Ceea ce voi spune mai jos v-as ruga sa nu considerati antireclama ci doar critici constructive care este posibil sa va ajute la viitoarele produse. Nu deschid inca un topic pentru senzori asa ca avand permisiunea dvs, va voi expune neajunsurile aici.

Swingere
- clapeta are un arc super rigid care face sa-ti faca burta firul pe mulineta cand intepi ;
- reglajul necesita caltati si aptitudini de Minitehnicus ;
- unele tije de inox AU RUGINIT ;
- bucsile greutatilor de reglaj se intepenesc pe tija si cand vrei sa reglezi bucsa iese din greutate - ansamblul trebuie uns periodic pentru buna functionare ;
- capacelele de la locasurile pentru introdus izotopii ( sau cum s-or numi chestiile acelea chinezesti de lumineaza 3 ore ) fie sunt intepenite , fie sunt prea largi a.i. eu am pierdut 2 din 8 swingere din dotare.
- pretul este relativ mic in comparatie cu Fox MK II ( care merita toti banii ) dar este comparabil cu alte NO NAME -uri care se gasesc la Dragonul Rosu ;

Averizoare - numai 3 utilizari la cald

- au niste cauciucuri care sunt prevazute pentru protejarea lansetei si cresterea aderentei , care , din pacate , nu sunt lipite de avertizor si firul intra pe sub ele - inchipuiti-va cum este sa ai firul sub cauciuc si clapeta de la swinger sa nu dea drumul firului ~x( ~x( ;
- dupa o ploaie destul de scurta ( 2 ore max ) 2 avertizoare s-au dereglat la senzitivitate.
- in rest OK.


Rog tratati postul ca pe o dorinta de imbunatatire a produselor in cauza si nu ca antireclama.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Iul 2013, 02:26

mirceasd scrie: Swingere
- clapeta are un arc super rigid care face sa-ti faca burta firul pe mulineta cand intepi ;
- reglajul necesita caltati si aptitudini de Minitehnicus ;
- unele tije de inox AU RUGINIT ;
- bucsile greutatilor de reglaj se intepenesc pe tija si cand vrei sa reglezi bucsa iese din greutate - ansamblul trebuie uns periodic pentru buna functionare ;
- capacelele de la locasurile pentru introdus izotopii ( sau cum s-or numi chestiile acelea chinezesti de lumineaza 3 ore ) fie sunt intepenite , fie sunt prea largi a.i. eu am pierdut 2 din 8 swingere din dotare.
- pretul este relativ mic in comparatie cu Fox MK II ( care merita toti banii ) dar este comparabil cu alte NO NAME -uri care se gasesc la Dragonul Rosu ;
1. Cine cumpara sau a cumparat swingerele din magazinul meu nu a intampinat aceasta problema de reglaj .
2. Tot ca o recomandare legata strict de pescuitul crapului : Greutatile swingerelor se tin la maxim si nu trebuiesc mutate . Revenind la problema culisarii greutatii aceasta se datoreaza cauciucului care adera la tija din cauza caldurii cat si impuritatilor de pe tija. Este valabil la toate mecanismele de acest fel ( antene , pistoane ... ). Personal nu am mutat greutatile de pe pozitia maxima ( le folosesc de doi ani asa ), dar oricand le pot "dezvirgina" fixarea , fara sa ung ceva , in caz ca doreste cineva sa vada cum se face acest lucru extrem de simplu . Apa cred ca este suficienta.
3.Unele capace nu sunt atat de bine fixate . Pentru acest motiv am adus astfel de capace pentru cei care le pierd sau care le sparg . Am dat cam 20 buc. pana acum la 2000 swingere ... Problema a fost semnalata si remediata pentru lotul urmator.
4. NO NAME-uri cu cap MK2 , lumino , nu se gasesc in Dragon , asa ca nu se poate compara pretul .
5. Cand FOX MK2 o sa aiba lumina atunci se pot compara cu varianta Hakuyo. Altfel sunt produse total diferite. ;)
6.Prin faptul ca "au ruginit tijele" este clar ca nu vorbim despre acelasi produs. La varianta lumino ( 35 lei ) tijele sunt din inox ! La carlige de rufe , bambine , swingere de 10 sau 19 lei nu am avut posibilitatea mentala sa aprofundez problema chiar daca trebuie sa le am in magazin . Atentia mea se indreapta numai catre produsele reprezentative , in situatia de fata swingerele MKM2 LUMINO.
mirceasd scrie: Averizoare - numai 3 utilizari la cald

- au niste cauciucuri care sunt prevazute pentru protejarea lansetei si cresterea aderentei , care , din pacate , nu sunt lipite de avertizor si firul intra pe sub ele - inchipuiti-va cum este sa ai firul sub cauciuc si clapeta de la swinger sa nu dea drumul firului ~x( ~x( ;
- dupa o ploaie destul de scurta ( 2 ore max ) 2 avertizoare s-au dereglat la senzitivitate.
- in rest OK.


Rog tratati postul ca pe o dorinta de imbunatatire a produselor in cauza si nu ca antireclama.
Multumesc si fire intinse.
Majoritatea avertizorilor care sunt prevazuti cu cauciuc pentru pozitionarea lansetei au aceasta "problema" . Totusi numai o ridicare pronuntat obliga a lansetei poate introduce firul acolo . Am oricand rabdarea de a face un test prin care ridicarea lansetei sub un unghi de maxim 45 grade stanga - dreapta nu duce la agatarea cauciucului respectiv nici la 10000 de incercari , cu conditia ca firul sa fie asezat corect , pe rotita .
La aia cu ploaia sunt total depasit de explicatii ... si nici nu stiu cum sa semnalez problema in fabrica :)

Folosesc acesti avertizori cat si swingerele de doi ani . Acest lucru este foarte usor de dovedit cu pozele de la toate concursurile unde particip. Folosesc majoritar fire de 0,20 ce necesita o atentie aparte . Nu am avut nici cea mai mica problema cu desprinderea firului din swinger sau avertizor . Si cateva tone de peste tot am scos . :)
Daca existau probleme va spun cu toata convingerea ca nu stateam sa inlocuiesc sute de metrii de fir , sa pierd pesti ,monturi si timp de dragul reclamei . Chiar si privind din acest punct de vedere reclama pentru mine inseamna sa castig o competitie nu sa pescuiesc cu un produs .

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de mirceasd » 01 Iul 2013, 07:30

Dan Mitranescu scrie:
1. Cine cumpara sau a cumparat swingerele din magazinul meu nu a intampinat aceasta problema de reglaj .
2. Tot ca o recomandare legata strict de pescuitul crapului : Greutatile swingerelor se tin la maxim si nu trebuiesc mutate . Revenind la problema culisarii greutatii aceasta se datoreaza cauciucului care adera la tija din cauza caldurii cat si impuritatilor de pe tija. Este valabil la toate mecanismele de acest fel ( antene , pistoane ... ). Personal nu am mutat greutatile de pe pozitia maxima ( le folosesc de doi ani asa ), dar oricand le pot "dezvirgina" fixarea , fara sa ung ceva , in caz ca doreste cineva sa vada cum se face acest lucru extrem de simplu . Apa cred ca este suficienta.
3.Unele capace nu sunt atat de bine fixate . Pentru acest motiv am adus astfel de capace pentru cei care le pierd sau care le sparg . Am dat cam 20 buc. pana acum la 2000 swingere ... Problema a fost semnalata si remediata pentru lotul urmator.
4. NO NAME-uri cu cap MK2 , lumino , nu se gasesc in Dragon , asa ca nu se poate compara pretul .
5. Cand FOX MK2 o sa aiba lumina atunci se pot compara cu varianta Hakuyo. Altfel sunt produse total diferite. ;)
6.Prin faptul ca "au ruginit tijele" este clar ca nu vorbim despre acelasi produs. La varianta lumino ( 35 lei ) tijele sunt din inox ! La carlige de rufe , bambine , swingere de 10 sau 19 lei nu am avut posibilitatea mentala sa aprofundez problema chiar daca trebuie sa le am in magazin . Atentia mea se indreapta numai catre produsele reprezentative , in situatia de fata swingerele MKM2 LUMINO.
Ambele seturi de swingere le-am cumparat din magazin , ce-i drept primul set nu avea lumini pentru ca nici nu aparusera pe atunci cele cu lumini , comparatiile cu NO NAME se refereau strict la variantele fara lumina , acelea rugineau , dar bucsile se intepenesc si la variantele cu leduri si la cele fara leduri.
Eu acuma ce sa zic nu sunt un pescar prea priceput dar eu utilizez frecvent reglajul greutatilor la swingere functie de distanta la care pescuiesc , deh folosesc si seturi diferite de scule pentru diferitele partide de pescuit.
Si da Fox MK II au lumini chiar daca numele este completat cu Euroswinger si sincer mi-as dori sa pot compara calitatile produselor Hakuyo cu cele ale produselor de top dar la preturile noastre , asa ca rog munciti in continuare , asa cum ati facut-o pana acum , pentru imbunatatirea produselor Hakuyo.

Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Iul 2013, 10:24

mirceasd scrie:
Ambele seturi de swingere le-am cumparat din magazin , ce-i drept primul set nu avea lumini pentru ca nici nu aparusera pe atunci cele cu lumini , comparatiile cu NO NAME se refereau strict la variantele fara lumina , acelea rugineau , dar bucsile se intepenesc si la variantele cu leduri si la cele fara leduri.
Eu acuma ce sa zic nu sunt un pescar prea priceput dar eu utilizez frecvent reglajul greutatilor la swingere functie de distanta la care pescuiesc , deh folosesc si seturi diferite de scule pentru diferitele partide de pescuit.
Si da Fox MK II au lumini chiar daca numele este completat cu Euroswinger si sincer mi-as dori sa pot compara calitatile produselor Hakuyo cu cele ale produselor de top dar la preturile noastre , asa ca rog munciti in continuare , asa cum ati facut-o pana acum , pentru imbunatatirea produselor Hakuyo.

Multumesc si fire intinse.
Cum spuneam , toate swingerele au probleme in culisarea greutatii. Orice depunere pe tija ,chiar si insesizabila ochiului , duce la o culisare mai grea a sistemului. "Problema" dupa parerea mea nu se poate remedia . Ca si in alte situatii ungerea tijei este total neindicata deoarece uleiul retine praf si astfel culisarea se face si mai greu . ( Valabil si la galetul de la mulineta , antene telescopice , ... )
Pe MK2 au pus lumina dupa ce au vazut la Hakuyo :D ( modelul este relativ nou ) Pacat ca din exces de zel au pus si arcul reglabil pe un sistem care declanseaza numai in pozitie verticala ;) .

Nu cred ca Hakuyo o sa ajunga vreodata sa lucreze pe principii Fox sau pe principiile altor brand-uri consacrate , dar imbunatatirea produselor se doreste permanent. Poate acesta este motivul pentru care este singura firma de la noi care colaboreaza direct cu clientii si le asculta sfaturile . :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”