SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de cai99 » 29 Mai 2012, 19:28

cai99 scrie:SALUT !!! ASTEPT SI EU CELE 6 BUC. ROSII MKM2 NOUA BALAMA LUMINO :-?? RESPECT
TOT ATUNCI AJUNG SI ALE MELE ??? :-?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Mai 2012, 20:59

cai99 scrie:
cai99 scrie:SALUT !!! ASTEPT SI EU CELE 6 BUC. ROSII MKM2 NOUA BALAMA LUMINO :-?? RESPECT
TOT ATUNCI AJUNG SI ALE MELE ??? :-?
Am verificat la magazin si momentan nu exista posibilitatea de a vinde acest model pe aceeasi culoare.
Toti clientii prefera culori diferite ...

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de bradlly » 29 Mai 2012, 23:57

Salut Dan,

am un set de 5 swingeri lumino hakuyo mkm2 si doresc sa schimb balamalele la ei ( sa le pun pe cele noi ), cat m-ar costa ? Sunt pe stoc ? vreau sa trec vineri pe la magazin.

O seara buna.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Mai 2012, 01:33

bradlly scrie:Salut Dan,

am un set de 5 swingeri lumino hakuyo mkm2 si doresc sa schimb balamalele la ei ( sa le pun pe cele noi ), cat m-ar costa ? Sunt pe stoc ? vreau sa trec vineri pe la magazin.

O seara buna.
Se poate ... si costurile sunt mici :) . Te rog sa treci pe la magazin .
Am folosit swingerele MKM2 cu noul model de balama la Cupa Rig de la Corbu si sunt maxim multumit de functionalitatea acestora.
Merita schimbarea balamalei ! :)

Avatar utilizator
gramadanut
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 11 Noi 2011, 18:55

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de gramadanut » 30 Mai 2012, 16:54

Salut am si eu un set de mkm1 si cel rosu nu lumineaza.Ma poate ajuta cineva sa-l repare si la cati bani? Si m-ar interesa un penar pt 4 buc mkm1 si la ce bani.Multumesc.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de mirceasd » 03 Iun 2012, 08:00

Dan Mitranescu scrie:
ureche 72 scrie:@Dan Mitranescu
Sistemul de prindere al firului este magnetic ca la FOX sau pe arc :?:
Sistemul de prindere este pe arc.
Din cunostintele mele , verificat la prieteni posesori Fox MK2 , pot sa spun ca in afara de descrierile de pe site-ul aferent nu exista nici la Fox magnet. Poate gresesc ... Am sa mai caut.
Verificarile au fost facute cu un ac metalic. Nu a fost atras de nicio parte a capului de swinger !!!
Unde este magnetul ?! Poate stie cineva ...
Originalele MK2 nu au magnet , in schimb arculetul este foarte finut deschizand capul imediat , arculetul este si foarte rezistent in timp , in schimb la Hakuyo poate ma invata cineva cum sa slabesc arcul ala nemernic ca trag de lanseta si doar cu ceva efort desface capul sa iasa firul. I-am dat cu ulei siliconic si pe la arculet si pe la toate articulatiile (care sunt si ele cam intepenite ) dar capul acela nu cedeaza asa usor :-) . Exista solutii sa-l imblanzesc ? :-?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iun 2012, 20:38

mirceasd scrie:
Dan Mitranescu scrie:
ureche 72 scrie:@Dan Mitranescu
Sistemul de prindere al firului este magnetic ca la FOX sau pe arc :?:
Sistemul de prindere este pe arc.
Din cunostintele mele , verificat la prieteni posesori Fox MK2 , pot sa spun ca in afara de descrierile de pe site-ul aferent nu exista nici la Fox magnet. Poate gresesc ... Am sa mai caut.
Verificarile au fost facute cu un ac metalic. Nu a fost atras de nicio parte a capului de swinger !!!
Unde este magnetul ?! Poate stie cineva ...
Originalele MK2 nu au magnet , in schimb arculetul este foarte finut deschizand capul imediat , arculetul este si foarte rezistent in timp , in schimb la Hakuyo poate ma invata cineva cum sa slabesc arcul ala nemernic ca trag de lanseta si doar cu ceva efort desface capul sa iasa firul. I-am dat cu ulei siliconic si pe la arculet si pe la toate articulatiile (care sunt si ele cam intepenite ) dar capul acela nu cedeaza asa usor :-) . Exista solutii sa-l imblanzesc ? :-?
Pentru a micsora forta clapetei se scoate stiftul cu ajutorul unui cater sau cutit subtire .
Se ajunge la un mic piston de plastic actionat de un arc.
Se taie o spira a acestui arc cu un sfic , dupa care se remonteaza capul swingerului.
Operatia dureaza maxim 3 minute .

Pentru a creste forta clapetei se desface sistemul si se intinde putin arculetul .

P.S. Se poate trece pe la magazin in cazul in care nu am fost foarte explicit.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de mirceasd » 03 Iun 2012, 21:01

Multumesc , deja am lipit 2 capete pentru ca nu s-au deschis si am tras tare , firul nu s- a rupt , s-a rupt in schimb plasticul acela care tine capul in corpul central , le-am lipit dar stau cu teama.
Multumesc
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iun 2012, 21:19

mirceasd scrie:Multumesc , deja am lipit 2 capete pentru ca nu s-au deschis si am tras tare , firul nu s- a rupt , s-a rupt in schimb plasticul acela care tine capul in corpul central , le-am lipit dar stau cu teama.
Multumesc
Treceti cu swingerele pe la mine. Problema cred ca este alta ...
Acel plastic se rupe foarte greu si inca nu am avut clienti cu aceasta problema.
Cand se intampla de doua ori in acelasi loc deja ceva este suspect ... poate "uleiul siliconic" ataca plasticul ... :)
P.S. Piesa respectiva este aproape imposibil de lipit .

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de gimi_mures » 03 Iun 2012, 22:43

Domnule Mitranescu swingerele hakuyo cele simple, cu cap de prindere MK 2 la 19 lei bucata au aceiasi calitate a materialului si a lucrarii ca si restul swingerelor ?
Multumesc !
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iun 2012, 23:24

gimi_mures scrie:Domnule Mitranescu swingerele hakuyo cele simple, cu cap de prindere MK 2 la 19 lei bucata au aceiasi calitate a materialului si a lucrarii ca si restul swingerelor ?
Multumesc !
Sunt identice ca materiale numai ca nu au led .

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de mirceasd » 03 Iun 2012, 23:24

Fiuuuuu nene am reusit ,dar mi-a luat 2 ore si am avut noroc ca am gasit prin casa 2 arculete de acelasi diametru , dar muuuuuuult mai moi decat cele originale , pe care eu nu am reusit sa le reglez dupa gustul meu . Am facut 4 arculete noi si le-am montat in locul celor initiale , acum merg ca si colegele lor Fox.
Mi-a luat asa de mult pentru ca nu am nici experienta si nici nu sunt asa de Minitechnicus ,dar am reusit si acum am un set Fox original si un set Hakuyo care functioneaza perfect.
Multumesc de sfaturi.
S-au rupt pentru ca nu se deschideau decat foarte greu , trageam foarte tare de lansete si firul imi facea bucla pe tambur daca nu eram atent , m-am enervat si am smucit puternic lansetele , de fapt nu capul s-a rupt ci limba care uneste capul cu partea care intra in corpul indicatorului insa am reusit sa lipesc corespunzator limba cu un lipici 2+1 marca Uhu , am verificat acum si lipiturile sunt beton.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de sdaniel » 13 Iun 2012, 09:47

Dan Mitranescu scrie:
sdaniel scrie:
marian78 scrie:Salut. Dane ai aflat ceva de culorile alb si mov mk2?

=P~ =P~
:D ...
Swingerele respective sunt pe drum. In maxim doua - trei saptamani eu cred ca apar .
Sunt in transportul care contine si un model nou de avertizori cu statie. ( model pe care il am in teste din primavara si caruia nu i-am gasit hibe functionale sau de rezistenta chiar daca au trecut prin conditii extreme - ex. Cupa Rig de la Corbu cu valuri de un metru care bateau direct pe senzori si furtuna de cateva ore ... ).
Tot in acest transport vor fi prinse lansetele SPOD MTX14 de 5lbs , noile boabe de porumb artificial Hakuyo si inca alte cateva noutati .
Si eu le astept ... :)
Eh ? ceva vesti ? @-) @-)
Dan Serban

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de Madalin Dirla » 13 Iun 2012, 09:54

DanIeL,nu stiu daca iti raspunde fiindca suntem in pregatiri pt. CN,dar am sa-i transmit ce-ai intrebat tu.
Fire intinse!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SWINGERE HAKUYO MK2 LUMINO

Mesaj de sdaniel » 13 Iun 2012, 11:07

Madalin Dirla scrie:DanIeL,nu stiu daca iti raspunde fiindca suntem in pregatiri pt. CN,dar am sa-i transmit ce-ai intrebat tu.
Fire intinse!
Mersi , sa traiesti !
Dan Serban

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”