Nu aruncati banii degeaba

Falsuri, scule si accesorii cu probleme sau de calitate indoielnica

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de ADRYAN1981 » 02 Oct 2008, 17:12

-se prea poate ca experienta mea sa fie mai mult sau mai putin singulara insa de exemplu am comandat un bat de spinn ron thompson st II si o okuma pt el si mi au trimis doar lanseta , cand mi se parea normal sa ma informeze ca desi apare pe stoc ca existenta nu o au si nici nu stiu cand pot sa mi-o livreze pt ca in acest caz nu luam nici lanseta , le cumparam pe amandoua din acelasi loc! Oricum lipsa de comunicare din partea lor m-au facut sa ma indrpt spre alte magazine.nu vreau sa dau nume insa e vb despre un sit cunoscut , iar situatiile prin care am trecut eu cu ei , m-au determinat sa nu mai comand aticole mai scumpe de pe magazinele de pe net.!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de florentiniuga » 06 Oct 2008, 14:38

Aici se pot da nume, altfel cum stim pe cine sau ce sa evitam? Datele precise sunt foarte importante cand se fac acuzatii. Aveti in vedere si posibilitatea dovedirii acestor acuzatii, deoarece afirmatiile le faceti pe propria raspundere.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de costelino » 07 Oct 2008, 11:26

baga-ti fratilor linkurile respective

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de florentiniuga » 10 Oct 2008, 05:02

Mai oameni buni, n-ati inteles chiar nimic din ce v-am rugat?
Acest topic este unul critic, nu laudativ. Dati nume si link-uri ale celor care v-au dat teapa, nu faceti reclama gratuita celor care v-au satisfacut, doar pe ideea ca poate va mai fac reducere pe viitor. :oops:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de nando » 10 Oct 2008, 06:37

o intrebare . daca se intimpla sa comanzi ceva si primesti altceva exista vreo posibilitate sa trimiti produsul inapoi si sa primesti banii?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de florentiniuga » 10 Oct 2008, 12:13

Singurul care poate raspunde la aceasta intrebare este vanzatorul. Trebuie sa te asiguri inainte sa comanzi ca se poate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de gor965 » 10 Oct 2008, 13:53

Mi-am adus aminte ca am rupt saptamana trecuta un bat Gipo Titanium Carp (ceva de genul asta ) 3.60 m si 3.5 lbs. Era cumparat de catre un amic si dupa ce l-am scos din husa ,l-am studiat un pic (7 inele de titan ,mufare pe spigot ,gros in carne ,greutate cam mare ,ceva ramforsare in X ...un "rahat" de 250 ron) l-am ridicat deasupracapului sa-i arat omului cum e aruncarea peste cap (asta nu stie prea bine sa arunce si o face din lateral ,cu balans ...e mortal :D ) si dupa ce-am zvacnit-o in fata ,am oprit batul la 45 de grade si POC ,la spigot ! :( Mai nene ,eu na-m mai auzit pe cineva sa rupa un bat asa ,la prima zvacnire ,in gol ,fara mulineta ,fir si plumb ! Desii cand am mufat-o m-am uitat la spigot si parea in regula ,adica nu era crapat ,zgariat ...nu-mi dau seama nici acum ce defect de fabricatie sa fii fost , ca a trosnit ca o grisina iar zona de rupere era neteda ,parca era bat din zahar nu din fibra de carbon (scria pe el Super High Modulus) I-am spus amicului sa mearga s-o schimbe ...dar s-o schimbe de tot ,adica sa nu-si mai ia asa ceva niciodata ! A luat un Tica Carp Power ,a venit la mine si m-a rugat s-o incerc si pe aia ...l-am refuzat fiindca daca o trosneam ,atunci eu sunt dat draqu iar aia de la magazin nu i-ar mai schimba iar batul nici in 10 ani ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de costelino » 10 Oct 2008, 16:20

Din moment ce l-ai luat dintr-un magazin de profil ( nu de la Europa),daca-l rupi de 10 ori in timpul garantiei ti se va schimba,crede-ma sunt patit.Motivul principal al acestor trosnituri este modul cum il transporti.Orice lovitura cat de mica intr-un bat de carbon il face sa crape de obicei la prima aruncare si nu neaparat "peste cap".De multe ori intervine rutina in transportul sculelor si atunci se intampla chiar fara sa bagi de seama ,si pe urma ai indoieli asupra producatorului.Parearea mea este ca trebuie umblat cu aceste bete ca si cum ai avea oua in husa.
Aceste informatii le am de la cei cu service si garantie de la anumite firme(se supara Florentin daca dau nume).

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de gor965 » 10 Oct 2008, 16:47

Asa e cu garantia ...conform legii ...dar mi-a spus amicul meu ca au cascat aia la magazin niste ochi si-au fost atat de greu de convins ca lanseta aia s-a rupt DEGEABA la 30 min dupa achizitionare ,incat am zis ca daca am mai rupe una ,ne dam foc aiurea la valiza ! Eu sunt convins ca a fost o problema de fabricatie ,nu de transport ,intrucat nu s-a rupt "normal" (daca ma pot exprima asa) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de mardare » 17 Dec 2008, 16:51

Barcuta Orca sa nu cumparati ,este o barca f.f.f.f. slaba.Eu am asa ceva de 2 ani si am modificat-o pe 12 v.Am avut multe probleme cu ea ,chiar daca am avut incredere in Dom.Eugen de la Prologic!Este o chinezarie. Cel mai bine cautati o barcuta pe 12v in primul rind.RESTUL..este alegera d.v.Dar sa stiti ca un produs cit de cit bun este si scump.Cu stima! Sarbatori Fericite! [-x

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de nando » 18 Dec 2008, 21:06

mardare scrie:Barcuta Orca sa nu cumparati ,este o barca f.f.f.f. slaba.Eu am asa ceva de 2 ani si am modificat-o pe 12 v.Am avut multe probleme cu ea ,chiar daca am avut incredere in Dom.Eugen de la Prologic!Este o chinezarie. Cel mai bine cautati o barcuta pe 12v in primul rind.RESTUL..este alegera d.v.Dar sa stiti ca un produs cit de cit bun este si scump.Cu stima! Sarbatori Fericite! [-x
sa inteleg ca inainte functiona pe 6v?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de mardare » 27 Dec 2008, 02:11

Am cumparat luna asta de la firma Gipo 3 galeti de mix. La 3 produse platesti 2. DAR..surpriza! O singura galeata avea valabilitate pina in 2010,celelalte erau expirate.Deci galeata care a prezentat o angajatul firmei era buna celelalte nu si am avut incredere si am luat teapa pentru ca erau mucegaite asa ca ...sa nu aveti incredere in tot ce vi se spune.Verificati la singe tot daca nu doriti sa fiti inselati.CUM DE LE ESTE PERMIS SA VINDA PRODUSE EXPIRATE.RUSINE GIPO!

Avatar utilizator
pompiliu m oprea
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Ian 2009, 13:24

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de pompiliu m oprea » 04 Ian 2009, 15:24

Fratilor, teapa o puteti lua si de la cei cu nume!
In august 2007 am primit cadou de la copii si nepoti 3 lansete de crap Titan range, Super High modulus Carbon, Top Technology Tackle "Titan Carp 390", Designed & enginnered by...??? (apare doar steagul Italiei), Length:3.90, 2 sections, C.W. 3.5lbs.
Toate au fost frumoase, inclusiv pretul (pe care l-am aflat pentru ca mi-au dat factura si certificatul de garantie, asa, pentru orice eventualitate!)
Evident, eventualitatea s-a produs, e drept abia in primavara urmatoare cand m-am hotarat sa le incerc.
Le-am echipat cu plumb de 100 gr, m-am "lasat" pe prima si, concomitent cu trosnitura, segmentul de varf a plecat glisand cu inelele pe fir, dupa montura. A plesnit spigotul!
Am recuperat, am asezat scula frumos pe husa si am luatr-o pe a doua. Scule, nu gluma: s-a comportat identic!
Pe a treia n-am mai folosit-o, am strans-o si mi-am vazut de pescuit cu sculele vechi.
Poate ca daca totul se termina aici nu v-as fi impartasit si voua istoria asta dar, cand cel care mi le cumparase s-a dus la pravaluie sa intrebe ce se poate face in asemenea situatii, i s-a raspuns sa aduca sculele, factura si certificatul de garantie iar ei fie le vor repara, fie le vor inlocui, fie vor returna banii.
Numai ca atunci cand obiectele cerute au intrat in pravalie, reactia a fost cu totul alta: aaa, credeam ca le-ati luat de curand, garantia e valabila numai 6 luni! (si bietul nepot se dusese si cu cele rupte si cu cea iertata de mine si cu plumbii - ca sa nu mai spun ca una dintre cele rupte avea inca tipla de pe maner virgina).
Numele pravaliei? Nu v-ati prins inca? GIPO!!
Asa am aflat si eu ca vergile de pescuit au o viata de numai 6 luni, dupa cere se degradeaza brusc fie ca sunt sau nu folosite, si in plus ca producatorul, pardon Designerul & engineering-uratorul, fura la cantar de-i iese din 3,5 lbs mult mai putin de 100 gr.
Deci dom' Iuga aaaare mare dreptate dom'le!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 23:06

pompiliu m oprea scrie:Fratilor, teapa o puteti lua si de la cei cu nume!
In august 2007 am primit cadou de la copii si nepoti 3 lansete de crap Titan range, Super High modulus Carbon, Top Technology Tackle "Titan Carp 390", Designed & enginnered by...??? (apare doar steagul Italiei), Length:3.90, 2 sections, C.W. 3.5lbs.
Toate au fost frumoase, inclusiv pretul (pe care l-am aflat pentru ca mi-au dat factura si certificatul de garantie, asa, pentru orice eventualitate!)
Evident, eventualitatea s-a produs, e drept abia in primavara urmatoare cand m-am hotarat sa le incerc.
Le-am echipat cu plumb de 100 gr, m-am "lasat" pe prima si, concomitent cu trosnitura, segmentul de varf a plecat glisand cu inelele pe fir, dupa montura. A plesnit spigotul!
Am recuperat, am asezat scula frumos pe husa si am luatr-o pe a doua. Scule, nu gluma: s-a comportat identic!
Pe a treia n-am mai folosit-o, am strans-o si mi-am vazut de pescuit cu sculele vechi.
Poate ca daca totul se termina aici nu v-as fi impartasit si voua istoria asta dar, cand cel care mi le cumparase s-a dus la pravaluie sa intrebe ce se poate face in asemenea situatii, i s-a raspuns sa aduca sculele, factura si certificatul de garantie iar ei fie le vor repara, fie le vor inlocui, fie vor returna banii.
Numai ca atunci cand obiectele cerute au intrat in pravalie, reactia a fost cu totul alta: aaa, credeam ca le-ati luat de curand, garantia e valabila numai 6 luni! (si bietul nepot se dusese si cu cele rupte si cu cea iertata de mine si cu plumbii - ca sa nu mai spun ca una dintre cele rupte avea inca tipla de pe maner virgina).
Numele pravaliei? Nu v-ati prins inca? GIPO!!
Asa am aflat si eu ca vergile de pescuit au o viata de numai 6 luni, dupa cere se degradeaza brusc fie ca sunt sau nu folosite, si in plus ca producatorul, pardon Designerul & engineering-uratorul, fura la cantar de-i iese din 3,5 lbs mult mai putin de 100 gr.
Deci dom' Iuga aaaare mare dreptate dom'le!
Este exact lanseta despre care am scris si eu,mai sus in acest topic si pe care eu am rupt-o cand am scuturat-o putin in aer ...fara mulineta si fara plumb pe ea !!! De-aia am zis ca e suspect cat de usor a trosnit spigotul la un bat de 3.5 lbs ...parca era din zahar ! X-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Lucian-Toni
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Dec 2007, 20:00

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Lucian-Toni » 22 Ian 2009, 19:52

Mentionez ca de obicei sunt un simplu observator al acestui site, urmarind cu interes discutiile... dar aici nu ma pot abtine sa nu intervin. Pe scurt, mentionez ca in luna decembrie 2008 am achizitionat de pe situl CARPIO articole de pescuit ce depaseau suma de 12 milioane lei. Pe site era afisat ca pentru produsele ce depasesc suma de 10 milioane se asigura transportul gratuit. Am fost contactat de un reprezentant al firmei care mi-a adus la cunostiinta, ca trebuie sa platesc transportul, chiar daca am achizitionat in suma de peste 10 milioane, intrucat unele produse erau in promotie, desi pe site nu se facuse discutie despre asa ceva.Am trecut cu vederea si am cumparat...In luna ianuarie am mai vrut sa achizitionez niste saci de pastrare crap, am fost contactat telefonic pentru verificarea comenii si mi s-a spus ca totul este in regula, iar cand am primit comanda am constatat ca nu era marfa completa, am sunat din nou la firma si mi s-a comunicat ca nu era pe stoc toata comanda iar daca sunt interesat sa intru si in posesia celorlalte produse trebuie sa mai platesc inca o data transportul. De data aceasta am refuzat si mentionez cu parere de rau ca nu voi mai achizitiona niciodata produse de la aceasta firma. Am ramas cu un gust amar...
Chiar daca unele produse sunt bune, angajatii societatii nu sunt seriosi in colaborarea cu potentialii clienti.
Inchei, lasandu-va pe dvs. utilizatorii sitului sa trageti concluziile de rigoare....(avand grija ca atunci cand comandati sa stabiliti clar toate delaliile ...clar inainte de expedierea comenzii)
Cu stima si deschidere spre reciprocitate...Semnat.....Un simplu utilizator ....

Scrie răspuns

Înapoi la “De evitat”