Nu aruncati banii degeaba

Falsuri, scule si accesorii cu probleme sau de calitate indoielnica

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de bufu » 23 Ian 2009, 20:07

nici eu nu am avut probleme cu totalfishing, tot timpul au fost foarte prompti si seriosi.....pe mine altii m-au disperat....anul trecut am pus o comanda la sipcarp,una seriaosa la vreo 2000 ron, toate bune si frumoase doar ca m-au sunat din ora in ora sa imi zica ca nu mai au aia,si aia,si restu ....adica nimik din ce am comandat :-q ...pana m-am plictisit de ei si le-am zis ca as vrea sa anulez comanda...surpriza: au fost foarte revoltati de cererea mea si au insistat ca trebuie sa isi onoreze comenziile...am primit cateva carlige si niste amarati de plumbi in total cred ca vreo 100 ron din 2000...deci trageti concluzia !!! mi-am jurat ca nu mai lucrez cu ei in viata mea,datorita lipsei de profesionalizm,aroganta,lipsa actualizarii site-ului online in privinta stocuriilor disponibile,etc
asa ca: faceti ochii mari ca broasca cand cumparati online ca sunt multi neseriosi pe piata.... :D
Toate cele bune !

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de marian_popescu » 23 Ian 2009, 20:13

titan carp chiar sunt lansete de cacao. si baietii de la magazin m-au avertizat. am intrebat de ele din curiozitate, mi-a atras atentia designul acela tipator, inelele alea galbene, care nu sunt din titan si nici macar titanizate. parca nu scria pe ele gipo titan carp, ci doar titan carp. eu stiu ca toate sculele cu marca gipo inscrisa pe ele au fost lucruri trainice...mulinetele alea mai vechi gipo(rivalizau cu silstar, dam etc) gipo competition si match si carp, prestige telecarp etc. ca au si multe tepe, asta asa e. lansetele tica pe care si le-a luat amicul tau (@gor65) sunt trainice. si pe mine ma tentau asta vara, varianta cu 3,60 cu 3,5 lbs
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de marian_popescu » 23 Ian 2009, 20:35

eu mi-am cam luat teapa de la firma finesse. in 2007 am comandat telefonic doua mulinete balzer tidec surf II. le-am vazut pe net, pe magazindepescuit.ro in 249 ron (okuma oryx era 156). cand mi-au sosit, am observat ca pe cutie scria ca garantia este de 3 ani iar pe distribuitorul (FINESSE) oferea 3 luni. norocul meu ca mulinetele sunt de calitate, functioneaza impecabil si-acum si nici nu am de gand sa le schimb prea curand
la capitolul nade, stiu ca un tovaras si-a luat o galeata de 4 kg de pelete CSL cu 10,5 lei, dar comerciantul l-a avertizat ca termenul e expirat. cand le-a desfacut, a observat ca la suprafata aveau o crusta subtire de mucegai. asta nu e chiar teapa, pt ca fusese avertizat. nu sun firma, nu sunt sigur si nu vreau sa stric reclama pe nedrept
o alta teapa---firul berkley trilene max//ori o fi fost vechi, ori e varza din fabrica (memorie, rezistenta scazuta si la nod si la abraziune, se uzeaza foarte repede). la pretul la care se vinde, gasesti altceva cu mult peste
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de valetro » 23 Ian 2009, 21:55

Ce parere aveti de taxa de curierat dubla(dus-intors),pe care o percepe firma Cargus pentru comenzile de la Carpio?Altceva nu pot sa reprosez firmei Carpio,doar taxa asta maaaare!!!! de curierat X-(

Avatar utilizator
sergiu_q
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 30 Sep 2008, 20:50

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de sergiu_q » 24 Ian 2009, 11:30

valetro scrie:Ce parere aveti de taxa de curierat dubla(dus-intors),pe care o percepe firma Cargus pentru comenzile de la Carpio?Altceva nu pot sa reprosez firmei Carpio,doar taxa asta maaaare!!!! de curierat X-(
sustin aceasta parere.
La Carpio daca nu faci comanda de 4-5 milioane chiar nu se mai merita pt ca te costa prea mult transportul . pe crap.com.ro costa 16ron indiferent de greutate (banuiesc ca este valabil doar pana pe la 10kg...sau plateste Florin diferenta si nu spune :) ) la carpio am platit 24ron pt 2kg de boiles, o rola de fir si 5 plumbi :)
am cumparat ceva de la totalfishing si am fost uimit ca au fost chiar seriosi (..in romania e ceva anormal :) ). am dat comanda, produsul (marimea pe care o vroiam eu ) nu era pe stoc dar mi-au zis ...marti il aducem...si marti m-au sunat a vin sa il ridic :)
La Carpio am luat teapa cu Shimano Technium !!!! firul este vechi si se rupe la nod indiferent de tipul de nod !
pe langa cateva capturi importante am pierdut si inaintas si montura..etc. pe scurt fiecare ruptura m-a costa 30-40ron. Dauna totala ...peste 200 ron lejer + frustrarea ca am pierdut un miniconcurs di cauza asta !
-------------------------------
InsaneCarpTeam
-------------------------------

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de bufu » 25 Ian 2009, 12:57

asta cu carpio cu taxa de curier nu o stiam....si chiar ma pregateam sa imi comanda niste swingere MK2 ..ma mai gandesc :D
oricum f bine ca ati postat ca sa stim si noi cu ce fel de oameni avem deaface
fire intinse

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de florentiniuga » 27 Ian 2009, 00:52

Am fost nevoit sa curat din nou topicul de postarile laudative. Va repet, aici se semnaleaza nereguli, reclamatii si nemultumiri asupra porduselor sau serviciilor diverselor firme. Cu nume (si link-uri daca simtiti nevoia). Postarile cu osanale si miros de reclama vor fi sterse fara alte explicatii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de alex_mures » 27 Ian 2009, 19:38

mea culpa florentin :">
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de tudorabr » 02 Feb 2009, 10:39

mini_mic scrie:
Trofim Cristian scrie:Daca acele bete se numesc Dam Emotion....atunci nu e deloc de mirare.Eu anul trecut am reusit sa rup 2 bete din 5 :(
Tocmai am reusit sa rup si eu batul meu de spin; era Dam Emotion. Oricum tind sa cred ca a fost vina mea deoarece era malul inalt si aveam un avat de vreo 3 kg pe care il pusesem cu botul pe malul de jos. Incercand sa cobor malul si sa apuc pestele mi-a crapat varful.
Si eu am un dam on-line 3.50m 100-200g tele 200 si is multumit de ea i-am pus o mulineta okuma si ii super prima mea undita a fost nu mai stiu , dar avea o mulineta de okuma din metro :-& ce sa zic eram incepator nu ma stiam si am scapat din greseala undita in apa si dupa aceia imi suna mulineta ca tractoru ce sa-i fac a da un sfat pt incepator NU VA LUATI UNDITE DIN 2 SAU MAI MULTE BUCATI LUATI_VA EXTENSIBILE!!!!!!!!! sfatu meu treaba voastra :!:

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de tudorabr » 02 Feb 2009, 10:44

krammar scrie:Nu numai din metro si alte magazine de genu' se pot cumpara scule proaste. Un prieten si-a cumparat doua bete de crap DAM din trei bucati de la un magazin specializat in scule de pescuit din Cluj N. La pima iesire, la o agatatura, unul din cele doua bete s-a rupt de la mijloc fara sa traga de el foarte tare.
nu sti de la ce magazin?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2009, 17:17

tudorabr scrie:...........................un sfat pt incepator NU VA LUATI UNDITE DIN 2 SAU MAI MULTE BUCATI LUATI_VA EXTENSIBILE!!!!!!!!! sfatu meu treaba voastra :!:
Glumesti...sau chiar ai 12 ani cat ti-ai trecut in profil !!! :-w :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de stefanflorin » 02 Feb 2009, 18:28

cred ca mai degraba era "nu va luati carbon luati-va fibra de sticla" ...nu?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
danigrosu
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 03 Noi 2008, 13:29
Localitate: galati
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de danigrosu » 12 Feb 2009, 15:52

Intr-un post anterior Sergiu zicea ".. am luat teapa cu Shimano Technium !!!! firul este vechi si se rupe la nod indiferent de tipul de nod !" Este adevara chestia asta? Invecheste firul ? are termen de garantie? exista riscul sa primim fire vechi care sunt de mult timp pe stoc si nu mai au aceleasi calitati ca un fir nou? :-w

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de dani » 12 Feb 2009, 16:50

Da...firul se invecheste si isi pierde din caracteristici intr-o masura mai mica sau mai mare in functie si de conditiile de depozitare...
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de bufu » 13 Feb 2009, 14:18

nu mai aruncati banii degeaba pe fox :)) am ramas socat aseara cand am primit coletul de la carpio cu spod-ul fox warrior 3,60 5.5 LBS toate bune si frumoase dar cand am vrut sa il mufez surpriza.....nu se potrivea de nici o culoare, diametrul primei sectiuni era vizibil mai mic decat spigotul...inca nu pot sa imi dau seama ce s-a putut intampla o asemenea eroare....am sunat la carpio si le-am povestit ei au ramas la fel de uimiti ca si mine si am hotarat sa le fac retur ...din spusele lor s-ar putea ca prima sectiune sa apartina unei lansete de marker :O ...precize ca lanseta era ambalata in material plastic,sigilata si avea eticheta fox si semnul ca a trecut testul de control al calitatii :-S prin urmare raman cu un gust amar in privinta firmei fox, chiar nu ma asteptam de la ei :(

Scrie răspuns

Înapoi la “De evitat”