Nu aruncati banii degeaba

Falsuri, scule si accesorii cu probleme sau de calitate indoielnica

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
micutu11
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2009, 01:32

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de micutu11 » 26 Mar 2009, 02:35

salut,sunt nou pe aici si din cauza situtiei financiare chiar nu imi pot permite sa dau bani multi pe uneltele de pescuit.am primit anul trecut o lanseta de la garbolino "din doua",si la o lansare cu un plumb de 100g s-a rupt de la mijloc partea cea subtire,varful,ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata cu lanseta mea telescopica de 15 ron cu care am scos si peste de 3-4 kg.concluzia mea este ca poti prinde peste si cu scule ieftine,totul tine de momeli si noroc.desigur dak as dispune de bani si mie mi-ar place sa folosesc "scule de firma"dar pana atunci :-??

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Adam Mihai » 30 Mar 2009, 21:05

tudorabr scrie:
gor965 scrie:
tudorabr scrie:...........................un sfat pt incepator NU VA LUATI UNDITE DIN 2 SAU MAI MULTE BUCATI LUATI_VA EXTENSIBILE!!!!!!!!! sfatu meu treaba voastra :!:
Glumesti...sau chiar ai 12 ani cat ti-ai trecut in profil !!! :-w :)
Da am 13 ani acuma . Ce importanta are? crd ca ma-am prins destul de rpd de pescuit si pescuiesc la musca , vobler,lingurita,pluta si fund.
Foloseste tu telescopica =)) . Nu pot sa spun ca nu am lanseta telescopica , dar cu aia dau numai dupa rapitor cand am celelalte vergi ocupate. Deci o tin de rezerva .

Cele mai bune vergi sunt cele din 2 bucati :p Parerea mea . Nu ma supar daca sunt corectat
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
adi_pescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 24 Apr 2008, 21:24

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de adi_pescar » 26 Apr 2009, 19:56

salut, am cumparat cizmulitele captusite de la orizo,le-am incaltat de doua ori si sau dezlipit talpile irecuperabil,am dat pe ele 180 ron sunt dezamagit total.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de mike_carp » 22 Iun 2009, 17:32

Salutare, as dori sa va spun ca sunt total dezamagit de firul P-Line Fluoroclear. Am cumparat anul trecut in decembrie o rola de 1000m din sus-numita firma si care pe langa faptul ca ii lipseau 150m, a fost bun 2 partide scurte, una de 24h si una de 48h. Urmatoarea partida a avut loc pe o balta fara agataturi, cu fundul curat, doar cu nisip si mal fin. Firul a stat pe mulinete de cand l-am cumparat pana anul acesta in 20 aprilie cand am facut prima partida de care v-am zis. Mulinetele au stat pe bete, care la randul lor au stat in husa.
OK, dezamagirea mea vine de la ultima partida care s-a intins pe durata a 6 zile si5 nopti. Am intepat peste 15 pesti dar nu am reusit sa pun niciunul pe mal din causa firului care ceda inexplicabil dupa fiecare intepare. Am avut atata incredere in firul asta, dupa toata reclama facuta de AvP si Hutchinson (cu toate ca nu cred ca e vina lui ca in Romania ajung fire de kk), incat nu am luat la mine nici un fir de rezerva (ceea ce nu mi s-a intamplat pana acum).
Nu vreau sa para anti-reclama, firul a fost luat de la Senzor; multe din cumparaturi mi le fac la ei in continuare cand sunt in tara. Poate pe viitor vor fi si ei mai atenti la achizitii asa cum ar trebui sa fim si noi.
Fire-ntinse.
Mike.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Ion Mironov » 22 Iun 2009, 19:49

mike_carp scrie:Salutare, as dori sa va spun ca sunt total dezamagit de firul P-Line Fluoroclear. Am cumparat anul trecut in decembrie o rola de 1000m din sus-numita firma si care pe langa faptul ca ii lipseau 150m, a fost bun 2 partide scurte, una de 24h si una de 48h. Urmatoarea partida a avut loc pe o balta fara agataturi, cu fundul curat, doar cu nisip si mal fin. Firul a stat pe mulinete de cand l-am cumparat pana anul acesta in 20 aprilie cand am facut prima partida de care v-am zis. Mulinetele au stat pe bete, care la randul lor au stat in husa.
OK, dezamagirea mea vine de la ultima partida care s-a intins pe durata a 6 zile si5 nopti. Am intepat peste 15 pesti dar nu am reusit sa pun niciunul pe mal din causa firului care ceda inexplicabil dupa fiecare intepare. Am avut atata incredere in firul asta, dupa toata reclama facuta de AvP si Hutchinson (cu toate ca nu cred ca e vina lui ca in Romania ajung fire de kk), incat nu am luat la mine nici un fir de rezerva (ceea ce nu mi s-a intamplat pana acum).
Nu vreau sa para anti-reclama, firul a fost luat de la Senzor; multe din cumparaturi mi le fac la ei in continuare cand sunt in tara. Poate pe viitor vor fi si ei mai atenti la achizitii asa cum ar trebui sa fim si noi.
Fire-ntinse.
Mike.


SAL MIKE

imi pare rau pt ce ai patit insa din cate stiam eu firul mai sus amintit de tine este bun de folosit cateva partide(max 3-4 )stiu ca il folosea george insa din cate am inteles eu le schimba foarte des.....cei drept ii oferea lansari lungi pt ca era subtire si matasos insa in timp ceda...poate iti raspunde el...stiu ca l-a folosit insa nu stiu daca il mai foloseste

cat despre locul de unde l-ai cumparat cat si de la oricare cumparator nu cred ca i-ar conveni sa il arunce pt ca nu s-a vandut sezonul actual ci il vinde urmatorul sezon si asa mai departe....cand il achizitionezi firul e nou ca abia l-ai cumparat =)) =)) =)) =)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de george-alexandru » 22 Iun 2009, 22:38

dap acest fir la/m folosit si eu tot anul trecut in diametru 0,23-0,25 matasos,extraordinar pt distanta dar maxim 2 concursuri,este un fir care datorita calitatilor bune pt distanta imbatraneste foarte repede.momentan sunt in teste cu alta gama de fire.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
carpfishing
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2009, 12:25

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de carpfishing » 22 Iun 2009, 23:51

Salut mike_carp,

De ce nu incerci Power Steelu' de la ULTIMA? L-am achizitionat la inceputul acestui sezon si nu cred ca o sa-l schimb prea curand cu altceva. Este foarte rezistent in agatatura si la nod fara a fi un fir batos asa cum sunt in general firele cu rezistente mai mari. Ba din contra este foarte suplu si matasos.
Eu l.am comandat online de la ecrap.ro dar am inteles ca e si un magazin in Bucuresti care comercializeaza ULTIMA.

Uite si link: http://www.ecrap.ro/catalog/product/vie ... tegory/22/

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de mike_carp » 23 Iun 2009, 21:14

@ carpfishing,
Multumesc pt sugestie, stiu despre firele Ultima ca sunt bune, dar deocamdata raman la Krystonite.
Sa va spun un lucru pe care multi cred ca-l stiti, dar chestia ciudata este ca cei care comercializeaza anumite fire nu tin cont. Anume, in Anglia am cumparat o rola de Floroclear de 0.28mm cu rezistenta de 10lb la 1000m.firul care l-am luat din Romania la 0.28mm tinea 9.4 kg sau ceva pe-acolo. La un moment dat cineva din circuitul competitional l-a atentionat pe Vladut de lucrul acesta cerandu-i o explicatie si facand o comparatie cu alt Floroclear din magazin dar pe rola de 300m care avea specificatiile firelor originale. Vladut a incercat s-o suceasca cum a putut mai bine, ca de fapt alea au asa multe kg ca au fost testate liniar si nu la nod si inca cateva, dar pana la urma a lasat sa se inteleaga ca de fapt nu prea sunt originale.
Pe mine din toata explicatia asta m-a frapat foarte tare faptul cum o companie ar putea avea 2 masuri diferite pt acelasi fir. Adica nu ies toate din aceeasi fabrica? Ma rog, asta este singurul lucru care nu-l voi mai lua din tara, in schimb la capitolul nade si momeli, Senzor ramane pt mine No 1.
Cheers, Mihai!
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de stefanflorin » 24 Iun 2009, 00:19

majoritatea firelor bune de la englezi se rup mult peste rezistenta care este trecuta, fapt dovedit prin teste. Treaba cu lb vs kg nici eu nu o inteleg, asa am auzit si eu ca la ei testu se face la nod si nu ca pe continent la kg, insa tind sa cred ca treaba cu 10lb, 12, etc, este mai mult ca sa dea o idee pescarilor ce fir cumpara deoarece cred ca 90% nu prea constientizeaza ca e mai important diametrul decat rezistenta si isi aleg firul dupa acest criteriu si anume rezistenta (fictiva zic eu). Si eu cand ma duc la pescuit sunt intrebat ce fir folosesc si daca le zic 0.18 ma intreaba ce rezistenta :-S
PS: ultima power plus un fir bun/ieftin
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Neamtul » 24 Iun 2009, 09:54

Aici nu-ti dau dreptate.E mai importanta rezistenta decat diametrul.Un caz concret:Am cumparat Sufix Primo XP de 0,16.La acest diametru firul e praf!!!Ieri am fost la pescuit si un cunoscut folosea un fir de 0,14 Jaxon care era cu mult mai rezistent decat Sufix de 0,16.
Sau alt exemplu=>firele trabucco de 0,30,care la rezistenta sunt mult mai bune decat de ex Sufix Excelon,Berkley Trilene sau vestitul P-Line Fluoroclear.
Acum spunemi te rog ce importanta are diametrul in afara de distanta la care poti arunca montura?
Cand mergi sa-ti cumperi un fir,inevitabil te vei lua si dupa rezistenta inscrisa pe rola si bineinteles si dupa sfaturile prietenilor.
Ah, :) stai ca m-am prins ce ai vrut sa spui=>Conteaza ce rezistenta are firul la un anumit diametru,sau tot n-am prins idea? :-?? :))

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de stefanflorin » 24 Iun 2009, 14:08

ahaha te-ai prins :)) adevarul e ca si eu m-am exprimat un pic aiurea :"> cat despre trabuco ia sa-l masori cu micrometru sa vezi de ce e asa de rezistent :-q
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Butaru Gabriel » 30 Iun 2009, 12:01

Adio gipo, nici macar numele nu merita scris cum trebuie. Am patit-o anul trecut cu un scaun Attack, cu niste bete de lanseta din carbon marca im.telecarp, anul acesta cu niste bete de lanseta Dam Inliner care mai au o luna garantie si domnii de la gipo Cora mi-au spus ieri 29-06-09 ca s-a dus garantia. In mod sigur domnii de acolo sunt martieni dupa cum calculeaza perioada de timp ( data cand s-a cumparat articolul respectiv, si data cand expira garantia ).Am ajuns la concluzia ca intre gipo si niro nu este mare diferenta. N-as mai cumpara din gipo nici macar o revista. In concluzie nu va zic ca cine o face ca mine ca mine sa pateasca, mai degraba feriti-va de gipo ca dracul de tamaie.

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Razvan_6 » 06 Oct 2009, 20:18

:)) Cred ca este un sofism ceea ce spui tu :-S .... au si scule bune dar trebuie sa stii sa le deosebesti ..... de exemplu au fost vreo trei serii de lansete Atack pentru crap si ultima ar fi cea mai reusita <:-P

Avatar utilizator
bpsorin
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 06 Apr 2008, 11:42

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de bpsorin » 13 Oct 2009, 12:31

Cort Senzor EOL la prima iesire un fermoar a cedat. La a doua iesire inca 2 fermoare s-au dus pe apa sambetei cu toate ca nu le-am fortat deloc.Betele de fibra de sticala pt montare sunt de toata jena. Materialul textil este ok. Mentionez ca ies cu cortul la pescuit de 23 de ani si am avut pana acum o gramada dar inca niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. NU RECOMAND CORTUL SENZOR EOL. ~x(

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de gor965 » 13 Oct 2009, 13:44

bpsorin scrie:Cort Senzor EOL la prima iesire un fermoar a cedat. La a doua iesire inca 2 fermoare s-au dus pe apa sambetei cu toate ca nu le-am fortat deloc.Betele de fibra de sticala pt montare sunt de toata jena. Materialul textil este ok. Mentionez ca ies cu cortul la pescuit de 23 de ani si am avut pana acum o gramada dar inca niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. NU RECOMAND CORTUL SENZOR EOL. ~x(
S-au lamurit si ei ... a fost scos din gama ptr. 2009 ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “De evitat”