Am fost candva ... si tineri pescari

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 17 Mai 2011, 22:03

bebe2011 scrie:...mai bine ca n-am fotografii pentru ca ti-as fi eclipsat caricaturile Sorine!...
=)) =)) =))
Costele, sa stii ca si eu am pierdut multe instantanee, poate, in primul rand, pentru ca nu mi-am dat seama ce valoare ar fi avut in timp... :(
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de Laurentiu » 21 Mai 2011, 19:25

Sper ca se pune poza asta din 1995 in Herastrau. M-am chinuit juma de zi sa prelucrez poza...este color dar dupa prelucrare a iesit mai clara in alb-negru.
Pe cele din delta inca nu le-am gasit, inca fac sapaturi.
Fişiere ataşate
1.jpg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 21 Mai 2011, 22:18

Se pune Lau, se pune ! Chiar pare o poza "patinata" de trecerea anilor :D ... continua rogu-te sapaturile dupa alea din delta ... Ca si pe mine m-a pus Marius pe jar cu acele scannere de diapozitive. Imi iau, numai sa n-auda nevasta-mea :-$
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 15 Iul 2012, 01:44

Mai, mai si of, of, ... da' parca v-ati nascut toti varstnici ... Nimeni n-are poze din tinerete. :-? Doar eu si Laurentiu ? Hmmm.
Ii multumesc lui Marius (Pharaoh) pentru ca m-a ambitionat sa cumpar o scula de scanat diapozitive. Ar fi fost pacat sa pierd niste amintiri frumoase.
Reanimez topicul cu iesirea din 1986, Mila 23 - Ligheanca ...
Fişiere ataşate
dimineata pe Canalul Ligheanca
dimineata pe Canalul Ligheanca
batranul barcagiu
batranul barcagiu
mica tabara
mica tabara
pe ghiolul Ligheanca
pe ghiolul Ligheanca
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de Laurentiu » 15 Iul 2012, 11:47

sorin1362 scrie:Mai, mai si of, of, ... da' parca v-ati nascut toti varstnici ... Nimeni n-are poze din tinerete. :-? Doar eu si Laurentiu ? Hmmm.
Nu mai, multi nici nu erau pescari, s-au facut de 3-4 ani incoace si acum nu le mai ajungi cu prajina la nas. Uitau cand prindeau numai chinez pe albele ca altceva nu stiau, acum se dau ecologisti si aparatori de c&r. Nu mai spun ca abunda semnaturile de titluri castigate in acvarii cu crapi si ei habar n-au sa faca sau sa dea la bile.. :P
Nu ca eu m-as pricepe la bile, dar nu ma umflu in pene precum cocosul si ma dau vice tra la la... :))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 15 Iul 2012, 13:01

Laurentiu scrie: Nu mai, multi nici nu erau pescari, s-au facut de 3-4 ani incoace ...
Da, partea asta am vrut s-o spun si eu :D Si inca ceva : multi s-au apucat de pescuit din snobism, din dorinta de a intra in anumite cluburi, din dorinta de a-si etala sculele de tz milioane. Ca de, omul bogat trebuie sa fie ori vanator, ori pescar.
Si daca in pescuit se pedaleaza pe C&R, oare de ce nu se introduce in vanatoare metoda paintball ? Sau cu tranchilizante ...? Se fotografiaza vanatorii in toate pozitiile, iar apoi lighioana se trezeste si o ia buimaca spre mediul ei natural.
Dar sa revin la anul 1986 ...
In primele zile am pescuit pe canal, prinzand ceva maruntis. Nu eram multumit. Nemultumirea mea a ajuns insa la cote maxime atunci cand, chiar in fata taberei un localnic isi intindea plasele. Deci chestia cu plasele nu-i o noutate. ;)
Am luat-o pe nevasta de manutza, si cu putinele produse ce le aveam cu noi si care se dadeau doar pe tichete (zahar, ulei, faina, etc.) ... am "fluierat" dupa un "taxi", care ne-a dus in Mila 23. Inapoi am venit cu o lotca inchiriata. Simteam ca zbor nu ca plutesc, mi se parea ca voi rupe ramele ... deoarece stiucile de pe Ligheanca ma asteptau. (:|
Fişiere ataşate
Din capturile de pe canal
Din capturile de pe canal
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de pharaoh » 15 Iul 2012, 14:02

Pai, mai baieti, unii sunt inca tineri :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 15 Iul 2012, 15:09

pharaoh scrie:Pai, mai baieti, unii sunt inca tineri :)
Da ? Dar cati din ei au inceput sa pescuiasca de la ... sa zicem ... 10 ani ? :-?
In fine, sa trecem la tineretea noastra ...
In anii aia de trista amintire pentru romani, dar de abundentza piscicola, nu prea gaseai scule. Doar romanesti si, mai ales, rusesti. Pe interiorul lingurilor puteai citi pretul in ruble si copeici ... :D Firele de 0.30-0.35 durau cam doua zile. Dupa aia le intorceam ... dupa aia le schimbam.
Prin saptezecisi ... ceva, tata "m-a facut", nu stiu de unde, cu un batz Germina si cu o mulineta DAM Quick. Le mai am si in ziua de azi. Astea parca au fost facute ca sa nu se strice. Ma simteam, atunci, ca fac parte din primii pescari ai tarii, ca dotari. Si se cam uitau toti cu jind ...
Azi, daca n-ai cel putin Daiwa Infinity, daca nu arunci cel putin pana pe Marte, daca nu folosesti antitangle, etc., apai te face unu' cu patru clase ... tzaran.
Iata, mai baieti, cam ce prindeam pe Ligheanca pana la ora 12.
img010.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 16 Iul 2012, 22:31

Desi nu era ca-n '79, cand am dat iama printre stiucile de pe Lumina, Rosu, Puiu si Potcoava, cand am ajuns pe Ligheanca ... m-am simtit ca-n paradis. Impreuna cu cumnatul Radu, care avea pe atunci 15 ani, ne lasam purtati de vant de la un mal la altul, iar rezultatele au fost neasteptat de multumitoare pentru un lac aflat in "buza" satului.
Fişiere ataşate
img025.jpg
img015.jpg
img012.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 17 Iul 2012, 22:48

Din pacate nu intotdeauna ieseau pozele in conformitate cu dorintele ... ba un deget pe obiectiv, ba un capat de film ...
Fişiere ataşate
img040.jpg
img039.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 19 Iul 2012, 02:59

Intr-o dupa-amiaza, in fata taberei acosteaza o lotca, si doi indivizi (sot si sotie) ne imbie cu niste "pixuri" de stiuci. Am refuzat elegant. :)) Erau profesori si castigau bani (si) in vacanta. Insa, cum trebuie sa inveti de la profesor, am hotarat sa fac acelasi lucru ... spre final am vandut si eu. Si am vandut tot. Am reusit sa scot o parte din banii alocati barcii, adica 100 lei pe zi. O nenorocita de bancnota cu Balcescu ... pe zi. Ca de, eram toti studenti si elevi. :D
Mai jos, alta zi, alte capturi :
Fişiere ataşate
img011.jpg
img019.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 20 Iul 2012, 01:48

La eviscerat de stiuci.
Mai, da' mi-au ramas ceva amintiri si de pe urma unui amarat de Smena 8 ... tot rusesc si asta, da-l dreq. Parerea de rau e ca-l mai uitam acasa, ca se mai voala filmul, ca nu gaseam film, ca am pierdut amintiri irecuperabile de la Sfantu Gheorghe, de la Crisan, de la Rosu-Lumina samd.
Deci sfatul meu e sa nu uitati de aparatele de imortalizare a imaginilor, fie ele foto sau video, ca veti ajunge la o varsta la care veti regreta. Fie ca veti vrea sa va revedeti tineri, fie ca vor dori copiii sau nepotii sa va vada cum ati fost odata ... cu pusca si cureaua lata. :D
Fişiere ataşate
img013.jpg
img020.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de sorin1362 » 22 Iul 2012, 03:02

Pana in anul 1988, in judetul meu, aveam o sumedenie de locuri salbatice unde puteam incinge niste actiuni de pescuit sportiv mai mult decat placute. Erau iazuri naturale formate pe mici cursuri de apa, care in verile aride aproape ca-si incetau curgerea. Era stuf si papura, erau nuferi si lintita, aparea cate o pasare de balta, auzeam cate un bizam rontaind o tulpina de ceva, broastele oracaiau parca la un semn ... Erau stiuci capitale, erau crapi frumosi, carasi, rosioare, bibani ... Stateam cu o seara inainte impreuna cu tata si ne sfatuiam unde sa mergem ... atat de multe solutii aveam la indemana.
Eiii, ca a venit si anul fatidic. Si ce se gandira comunistii ? Pai s-au intrunit ei, marii savanti, si au hotarat in unanimitate sa redea agriculturii totul. Si l-au redat ... ~x( Au disparut niste mici colturi de delta, in locul lor ramanand doar santuri prin care curge un firicel de apa. Credeti ca s-a facut agricultura pe terenurile "castigate" ? Naaa ... doar buruieni si pipirig. Redatul catre agricultura a fost pretextul. Dafapt cei de la agricultura, pajisti si apele romane, in cardasie, si-au impartit pestii. Oare pe astia nu-i va ancheta nimeni ? Niciodata ? :-? Au distrus niste habitate naturale, care in vecii vecilor nu se vor mai reface.
Iata un loc ... care nu mai este.
Fişiere ataşate
img022.jpg
img036.jpg
img054.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de Laurentiu » 22 Iul 2012, 12:26

1994 august,Branesti 3 in padure.
A se observa palaria de paie profi, husa de lansete din musama si vestitele cutii de nes (aveau cea mai buna inchidere) cu rame si viermi. Lanseta, daca nu ma insel, Silstar coreeana de 2,70m, cw 30-60 gr. Sculaaa....
Fişiere ataşate
Picture 08311.jpg

Avatar utilizator
obtaylor
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 11 Mar 2012, 12:15

Re: Am fost candva ... si tineri pescari

Mesaj de obtaylor » 22 Iul 2012, 16:23

Dar undite din trestie nu avea nimeni?M-am chinuit o jumatate de vara sa mi-o fac.Am indreptat-o la aragaz,am cautat tubberman pe dimensiune,ce mai,eram cel mai tare de la Cacastoare(era un loc de pescuit pe Tabacarie)Am facut-o si am spart carasul.Apoi au aparut betele din piper,care la vremea aceea,eraucele mai tari,iar telescopicele acelea rusesti era un vis greu de realizat pt mine.Pe ghiolul mic am invatat sa pescuiesc,si ma intrebam de ce naiba ai mei nu mananca pestele care il prindeam eu.Acum realizez ca nu am nici o poza la pescuit.Sa ma iertati dar plecam la pescuit pt mine,nicidecum sa ma pozez.Respect!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”