bratul sf.gheorghe km48-49

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de tavi79 » 21 Iul 2010, 15:46

Multumesc domnule craparsef!!!

Eu am spus ce ne-am dori, desi suntem foarte constienti ca nu o sa gasim un astfel de canal (in afara celor de stiuca) care sa nu fie circulat, având in vedere, ca sunt singurele cai de comunicatie!
Trag nadejde ca apele nu sunt atat de tulburi pe acest canale si nu atat de mari!!!! Sau....poate pana pe 09 august se vor linisti.
daca totusi sunt semnale ca apele pe cele mai importante brate s-au linistit, atunci vom cauta un loc pe acestea!!!
Sa vina vestile bune!!!!!!!!!!!!

Cu stima!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 21 Iul 2010, 16:13

tavi79 scrie:Multumesc domnule craparsef!!!

Eu am spus ce ne-am dori, desi suntem foarte constienti ca nu o sa gasim un astfel de canal (in afara celor de stiuca) care sa nu fie circulat, având in vedere, ca sunt singurele cai de comunicatie!
Trag nadejde ca apele nu sunt atat de tulburi pe acest canale si nu atat de mari!!!! Sau....poate pana pe 09 august se vor linisti.
daca totusi sunt semnale ca apele pe cele mai importante brate s-au linistit, atunci vom cauta un loc pe acestea!!!
Sa vina vestile bune!!!!!!!!!!!!

Cu stima!
eu zic sa nu te grabesti atat in a renunta la pescuitul pe brat cat si in ceea ce priveste perioada aleasa pt expeditie.totusi bratul iti poate oferi cele mai mari satisfactii si semne ca el se va stabiliza cat de curind sunt,eu zic [si din surse demne de luat in seama ]ca pe la jumatate luni august conditiile de pescuit si de campat pe brat vor fi normale si singura ta grija ar trebui sa fie tintarii .oricum eu iti urez fire intinse indiferent unde si cand vei alege sa mergi si sa pescuiesti.

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de tavi79 » 21 Iul 2010, 16:22

Multumesc de gandurile bune!!!

Problema noastra este ca perioada este fixata in functie de concediile noastre şi ea nu poate fi schimbata!! ... de aici supararea legata de vreme şi decizia de a merge pe canal.
Voi urmari forumul, pentru a vedea ce se schimba.

Decat fara delta, mai bine pe canal sau..... Nici un an fara delta!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Iul 2010, 19:10

tavi79 scrie:Multumesc de gandurile bune!!!

Problema noastra este ca perioada este fixata in functie de concediile noastre şi ea nu poate fi schimbata!! ... de aici supararea legata de vreme şi decizia de a merge pe canal.
Voi urmari forumul, pentru a vedea ce se schimba.

Decat fara delta, mai bine pe canal sau..... Nici un an fara delta!
Asa arata zona, persoana de contact este cel din mijloc.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 21 Iul 2010, 20:12

Balta Enisala nu este tocmai in Delta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Iul 2010, 22:11

pharaoh scrie:Balta Enisala nu este tocmai in Delta.
Am gresit cu 1,2 poze dar nui problema, i-am dat omului nr de telefon din locatia care este interesat,revin maine cu foto, asa este cand mergi prin mai multe locuri, se mai incurca, asta sa fie paguba, stai linistit ca nus unu dala care raspunde din aminitiri, sau care are sute de posturi dar practica oha :O vorba lui nea Gogu ;)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 21 Iul 2010, 22:14

Nu-i bai. M-am prins eu ca ai facut o incurcatura, pt. ca nu se "pupau" toate pozele ;)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 21 Iul 2010, 22:17

si clar nu se pupau cu titlul topicului,da paguba nu este bine ca l ai lamurit pe om ,caci in conditiile meteo si hidro de acum cam greu de trimis si dat relatii bune.

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de tavi79 » 22 Iul 2010, 08:29

Urmeaza sa iau legatura cu persoana de contact pe la inceputul lunii august, cand sper, sa aflu cateva vesti bune!!! Pana atunci, o sa urmaresc in continuare forumul! Multumesc mult de ajutor!
Am reusit sa vad pozele pana sa le scoti. Frumoase locuri (exceptie facand pozele din babadag). Ti-am lasat si un pm cu numarul meu de telefon.
Mi-as dori sa ne auzim dupa ce te intorci din DD pentru niste impresii "la cald"!!


Ma înclin!!!!

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de harkonenn » 08 Sep 2010, 12:29

Inceputul sfarsitului la Km 48-49!

Pentru cei care au citit acest forum si vizionat din imaginile postate de sebastian,v-ati facut o idee de feeria acelui loc de pescuit,;la fel ca si dumneavostra toata iarna am visat la cum ar fi sa fiu eu acolo,lucru care s-a implinit vara aceasta. Locul e mai frumos in realitate dar anul acesta accesul la 'canalul cu carasi' ce e paralel cu bratul a fost aproape imposibil chiar si cu barca deoarece padurea e inundata si apa are pe alocuri chiar 2-3 m adincime iar tintarii serveau micul dejun toata ziua chiar si in plin soare.Cand am debarcat a fost necesara o igienizare puternica a locului pescarii binevoitori uita sa mai si stringa dupa ei asta e ............... .Datorita inundatiilor de anul acesta au avut loc ceva schimbari ale reliefului malului unele locuri s-au mai colmatat altele au adincimi de pina la 11m ,salcii aduse de ape si prinse mil vor ramine o perioada acolo. Am petrecut 6 zile intr-un loc de pescuit intr-adevar frumos cum nu sunt multe pe bratul Sf.gheorghe si tin sa-i multumesc Dlui Sebastian pt acesta oportunitate. PROBLEMA ESTE CA S-A CAM TERMINAT CU PESTELE! Dupa cum am scris si pe alt topic am scanat cu sonarul si peste cam ioc si in final am inteles si de ce! Cea mai mare plaga a deltei: electricienii au reusit sa aduca un loc de pescuit pe care au fost capturi notable si driluri indelungi la stadiul de fintina.Natura se lupta cu ei se incapatineaza sa tot renasca si in ape gasesti somotei de o palma de anul asta si multi dar la ce bun daca nu vor avea niciodata posibilitatea sa creasca.......... .Eu am prins anul acesta crap la 4kg 3 ,2 si de 700g semn ca peste ar fi ,platica este prezenta si toaca tot ce prinde,am luat avat la 1.5kg,in schimb a disparut salaul cu desavarsire,somnul a fost mic si tragea rar carasul nici urma de el pe brat si la fel pe canalul paralel (in schimb pe canal erau niste obletoi cum n-am mai vazut de 20 ani)Pestele ce a fost un bonus si la care nu ma asteptam a fost o mreana la 2kg care saraca s-a ratacit pe acolo si a pus botul la boaba mea de porumb.Majoritatea pestilor au fost eliberati cu exceptia celor care au sfairsit in ceaun pt un bors sanatos pe balta . Asadar pacat de un loc de pescuit asa frumos lasat de dumnezeu si stricat de electricieni care au dat cu curent in locul meu nadit pentru crap si au luat tot ce era pe fund adica 4-5 crapi la 10-12kg estimez eu bucata totul petrecut sub ochii mei,nu mai vorbest de ciortan ametit etc Asta e Romania si va fi din ce in ce mai greu pe zi ce trece!

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de harkonenn » 08 Sep 2010, 12:35

DSC05050.JPG
Fişiere ataşate
DSC05051.JPG

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Bestie » 31 Ian 2012, 19:17

pharaoh scrie:pe-aici. Cred ca jos in dreapta e si locul lui sebastian :)
In locul insemnat pot ajunde cu masina? Trec cu bacul pe la Mahmudia si e traseu de mers cu masina pana acolo??? Da mai multe detalii (cum ajung si eu pe acolo) :D. MS

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 31 Ian 2012, 19:26

Da. Treci cu bacul si urmezi bucla pana acolo. Sau pana unde poti ;).
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Bestie » 31 Ian 2012, 19:50

la ultima ta partida avuta in zona aia ai avut ceva captur la crap. Vreau sa plec in vara dar mai mult la crap. Si cam la ce ai dat, la a tras?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 31 Ian 2012, 20:28

Doar ciortan, la porumb. Si caras fara numar la patratica. Dar n-am mai fost acolo de 2 ani.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”