CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 23 Mai 2012, 16:00

Bratele Babina si Cernovca nu intra sub incidenta Zonei de frontiera Deci nu se poate pescui pana la 15 Iunie
Intaradevar este zona de frontiera dar pescuitul se deschide pe 29 DOAR PE FRONTIERA DE STAT A ROMANIEI
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 23 Mai 2012, 16:36

armandcristi scrie:Bratele Babina si Cernovca nu intra sub incidenta Zonei de frontiera Deci nu se poate pescui pana la 15 Iunie
Intaradevar este zona de frontiera dar pescuitul se deschide pe 29 DOAR PE FRONTIERA DE STAT A ROMANIEI
E discutabila problema asta, cam cum sunt discutabile toate problemele care exista si persista in Romania.
“Zonă de frontieră” înseamnă o zonă care nu se întinde mai mult de treizeci de kilometri de la frontieră.(citat)
Oare Ordinul se refera doar la cursul principal pe unde trece acea "linie - punct - linie - punct" ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 23 Mai 2012, 16:47

sorin1362 scrie:
armandcristi scrie:Bratele Babina si Cernovca nu intra sub incidenta Zonei de frontiera Deci nu se poate pescui pana la 15 Iunie
Intaradevar este zona de frontiera dar pescuitul se deschide pe 29 DOAR PE FRONTIERA DE STAT A ROMANIEI
E discutabila problema asta, cam cum sunt discutabile toate problemele care exista si persista in Romania.
“Zonă de frontieră” înseamnă o zonă care nu se întinde mai mult de treizeci de kilometri de la frontieră.(citat)
Oare Ordinul se refera doar la cursul principal pe unde trece acea "linie - punct - linie - punct" ?

Da,

exact linie..punct..dar de PG te pot controla si in interiorul frontierei de stat,dar nu poti pescui
(asta ca am facut armata la graniceri)

Stima
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 23 Mai 2012, 19:17

armandcristi scrie: Da,

exact linie..punct..dar de PG te pot controla si in interiorul frontierei de stat,dar nu poti pescui
(asta ca am facut armata la graniceri)

Stima
OK, dar de ce ar fi prohibitie pe Cernovca si Babina, iar pe Bratul Chilia nu ? Ca doara nu-i diferenta. Aceleasi conditii, ... bratul principal se desparte, iar apoi se uneste dupa cativa kilometri.
Oare de ce nu au stabit pentru toate apele curgatoare de ses, data finala 13.06.2012 (inclusiv), ca sa nu mai incurce lumea ? Ce, pestii din apele de frontiera depun icrele mai repede cu doua saptamani ? Or fi ape mai "calde" ? :))
Dar, dupa cum spuneam si in alte parti, legile noastre sunt intortocheate, alambicate, interpretabile ... facute de neprofesionisti.
PS : Il cunosti pe Muha ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 24 Mai 2012, 08:39

Cel mai corect ar fi sa dai telefon P.F. din Tulcea sa te lamureasca...si apoi sunat A.R.B.D.D. -ul sa-ti faci o idee, despre ce zic unii si ce zic altii...ca sa nu ai probleme.
AMR 7 ZILE ! :D

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 10:04

Am vb la PF nu se pescuieste decat pe frontiera...asta e ..
Tzu tzu rel..pe unde te dai pe Chilia ?

Nu-l cunosc pe Muha
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 24 Mai 2012, 10:40

Tura asta am de gand sa incerc..pe langa Plaur, este o plaja foarte frumoasa..imi place la nebunie sa dau in plaja, sa le am rasfirate..si cand o plesneste...mama , mama!
Ceatalchioi..cam pe aici..tura asta stau vreo 9 zile...am timp sa incerc...sau Pardina ! Dar la ce a patit amicul meu..l-au praduit hotii,(Pardina).. de topor, butelie, bautura, mancare, cutite s.a.m.d....noroc ca avea betele lasate sub masina, sigur ramanea fara ele...nu m-as incumeta pe acolo !Doar sa fim mai multi..
Ultima oară modificat 24 Mai 2012, 10:41 de către tzu_tzu_rel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 10:41

tzu_tzu_rel scrie:Tura asta am de gand sa incerc..pe langa Palur, Ceatalchioi..cam pe aici..tura asta stau vreo 9 zile...am timp sa incerc...sau Pardina ! Dar la ce a patit amicul meu..l-au praduit hotii,(Pardina).. de topor, butelie, bautura, mancare, cutite s.a.m.d....noroc ca avea betele lasate sub masina, sigur ramanea fara ele...nu m-as incumeta pe acolo !
Dute dupa Tatanir langa ferma cunosti ?
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 24 Mai 2012, 10:42

Da stiu zona, am incercat si acolo, unde se incarca cerealele? Sper ca acolo te referi..zona aia!

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 10:43

tzu_tzu_rel scrie:Da stiu zona, am incercat si acolo, unde se incarca cerealele? Sper ca acolo te referi..zona aia!
Si ?
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 24 Mai 2012, 10:50

Am avut perioade si perioade..pacat de drum..masina mea nu e chiar de off-road si am dat de vreo 3 ori cu burta..bagaje pt 10 zile..iti dai seama ce fel se lasa masina! Si nu fac rabat la mai nimic..vreau sa beneficiez de tot ! De la slana, pana la o friptura de la 4 zile de campat ! Nu mai zic de bautura..acolo rar reusesc sa ma imbat, pur si simplu nu pot , nu ca nu vreau =))

Ar fi o idee sa stii..dar nu neaparat mai departe inseamna si peste ! Am avut rezultate foarte bune mai aproape ! Si nici de masina nu iti bati joc !
Cei de la ferma am auzit ca isi baga firele in perioada cand se incarca cerealele..ca doar se aduna ! Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se aduna !

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 10:52

Crede-ma se aduna submarine
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 10:52

daca time vremea as io zic sa mai amani o spt plecarea
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 24 Mai 2012, 10:57

Pai asta si ziceam ,mi-e si frica sa traga vreo unu` ! Mi-am pregatit cele treij`de kile porumb ! In 9 zile..se aduna ! Mai bag si o maliga pentru desert..sa nu-i stea in gat ..
Am observat ca nu prea ii place strotul, din experienta de 5 ani pe care o am pe bratul asta..parca e ceva nou pt el ! Mai degraba o lua la patrat, porumb !
Inseamna ca esti patit cu submarinele ! Sunt si eu patit..

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de armandcristi » 24 Mai 2012, 11:09

ai o echipa sau te duci singur,poate ne bagam la o ieseala
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”