CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 11 Iul 2012, 19:50

maweric scrie:... magazinele de acolo sunt aprovizionate cum trebuie ptr ca am vrea sa renuntam la citeva cumparaturi de acasa care ocupa destul spatiu numai zic de usurarea masinilor ...
Da, gasesti cam de toate. Ar trebui, insa, sa duceti cu voi zarzavat, in special morcovi, cartofi si ceapa, daca vreti sa faceti o ciorba de peste (sau mai multe :D ).
Painea de Chilia este grozava, iar langa un crap proaspat de Delta Dunarii ... e de nedescris. Hai ca am revenit la topic. :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de maweric » 11 Iul 2012, 20:43

>:D< cu zarzavatul si cu tot ce trebuie plkm de acasa,pe mine ma interesa mai mult daca gasim apa minerala mai multa ca sa nu plkm cu ea de acasa din cauza greutati,si binenteles ca nu era vorba numai de apa,in general lichide :)) mai mult ca sigur plkm pe 30 august stam 10 zile ,abia astept,va multumesc mult si sper ca nu va deranjez cu intrebarile >:D<

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 12 Iul 2012, 02:16

maweric scrie:... ma interesa mai mult daca gasim apa minerala mai multa ... si binenteles ca nu era vorba numai de apa,in general lichide :))
Lichide, dupa recomandarea medicului ... minim doi litri pe zi. Acuma respectivul medic nu precizeaza gradele (nu alea Celsius) lichidelor respective, dar nici maxim cati litri ... Deobicei cam cat poate duce individul. Singur isi va da seama cand e hidratat temeinic. :))
Va avertizez sa nu va asteptati la bere leffe sau corona, ori la vin de nustiuce chateau frantzuzesc ... ca astea trec primele. De cum acosteaza vaporul in portul Chiliei cu asemenea licori, apai lipovenii tabarasc pe el cu mic cu mare si ... si gata, mai raman doar alea cu "prietenii stiu de ce" si alea cu "gust puternic si amarui" :))
Revenind la treburi mai serioase, ar fi bine sa aveti cu voi un butoias de plastic pentru apa potabila, adica apa pentru ciorba, cafea, ceai, etc. Cand mergeti la Chilia dupa aprovizionare, duceti si butoiasul la umplut. "Ciorba cu apa de Dunare" e o vrajeala care face sa-ti scrasneasca dintii la ultimele linguri. :-&
PS : Hidratare intinsa ! :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de arinlupascu » 12 Iul 2012, 20:44

ma poate ajuta si p mine cineva?ce zona imi recomandati pt perioada mijloc de august?eu ma gandeam la crisan k am mai fost si e si satul aproape daca e nevoie de ceva....
;)Arin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de maweric » 13 Iul 2012, 11:23

Sa traiesti nea Sorine,nu plkm noi dupa corona sau stiu eu ce vinuri alese,nu suntem da-ia figuranti ( LICHIDE SA FIE SI RECE )
noi neam gindit sa ne luam cam 80 de litri de vin,o fi mult sau putin :-? binenteles in afara de bere, palink :"> cam ce distanta este de la bac ostrov-tataru pina la dunare.aveti idee este vreun filmulet postat pe undeva cu traseul de la bac de la vladimirescu pina la chila-veche :-?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 14 Iul 2012, 03:37

maweric scrie:...noi neam gindit sa ne luam cam 80 de litri de vin,o fi mult sau putin :-? binenteles in afara de bere, palink :"> ...
De persoana ? :))
maweric scrie:...cam ce distanta este de la bac ostrov-tataru pina la dunare...
Pai daca o iei in dreapta cam doi kilometri, dai de Dunare. Apoi mai sunt circa 12 km pana la capat, pe firul Dunarii. Mai departe, inca 5 km, nu ai acces cu autoturismul.
maweric scrie:... este vreun filmulet postat pe undeva cu traseul de la bac de la vladimirescu pina la chila-veche :-?
Eu n-am vazut asa ceva. Si nu cred sa aiba cineva nervi pentru a filma pe hartoape, praf si caldura ... Cand te gandesti ca ai de parcurs 80 km cu viteza medie de 20-30 km/h, iti cam piere cheful de orice #-o
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de maweric » 14 Iul 2012, 12:10

:-& Am inteles ca de la bac de la vladimirescu,pina la chilia sunt circa 50km,acuma cu inca 60 dus intors ce mai conteaza.
Iar cu bautura eu zic ca ne-arajunge 80 litri la 5 persoane :^O :^O daca nu fuguta la magazin :D nea sorine am observat ca unde pescuiti dv,parca ar fi ca o intinsura, :-? cam la ce distanta de mal se lasa pragul.iar de pescuit o sa stam mai aproape de bac nu o sa mergem noi in capatul dunari :)

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de nikalai » 16 Iul 2012, 09:56

:-<

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de maweric » 17 Iul 2012, 20:38

:-?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de sorin1362 » 17 Iul 2012, 22:05

maweric scrie: :-?
Scuze. :">
maweric scrie: ... am observat ca unde pescuiti dv,parca ar fi ca o intinsura, :-? cam la ce distanta de mal se lasa pragul ...
Cand Dunarea e scazuta, cum a fost anul trecut in septembrie, primul prag ajunge cam la doua palme sub nivelul apei. Urmeaza pragul al doilea si chiar al treilea, in functie de zona ... cam la 2-4 m unul de altul.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de maweric » 18 Iul 2012, 09:11

Ms,frumos Nea sorine si imi cer scz ca te-am deranjat cu intrebarile :"> va doresc numai bine,SI FIR CIT MAI INTINS =D>

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de tzu_tzu_rel » 18 Iul 2012, 15:28

Imi aduc aminte de o faza, intr-o zi cand nu tragea pestele dadeam chiar in prag, la 3-4 m adancime.. am schimbat tactica..am dat exact pe buza pragului..sa zicem la o adancime de 2 m maxim..am luat 2 crapi..si culmea..apa nu era in crestere.. :D
Tre` sa mai ai si inspiratie uneori..

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 02 Sep 2012, 12:34

Ce se intampla fratilor nu mai pescuieste nimeni ,acum in plin sezon ?Nu a mai fost nimeni in Delta ?Vrem vesti de pe acolo ,glumesc,eu acum am facut ultimile pregatiri pentru iesirea din 04 sept.,o sa merg pe Sf. Ghe in zona Nufaru daca trece cineva prin zona dintre prieteni da-ti un semn voi fii acolo cam in dreptul insulei. ---<>< ---<>< ---<>< la toata lumea.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 02 Sep 2012, 18:49

Intru iara dupa vreo 7 ceasuri nimic frate ...se vede clar ca nu mai sunt pe aici adevaratii pescari de Delta adica ,nea Ion ,nea Mircea ,Dunareanu ,iorgu ,Sebastian ,Sorin, Cosmin 79 si multi altii de care nu-mi mai amintesc momentan ,fratii mei trebuie facut ceva ,ce ??? nu stiu ,poate o rezolvati voi astia mai mariii...Sanatate si ---<>< ,va doresc la toti ,dar,scuze iarasi eu intervin cred ,ca totusi criza este de vina ....LUAO-AR >:)
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 03 Sep 2012, 06:41

FIRE INTINSE iti doresc Cosmine!!!Ce criza omule?,,nu se ieczista''asa ceva,io unul tocmai am mai luat in chirie inca un ,,garaji ''pt ca nu mai aveam loc, sa imi stivuiesc caramizile de lovele :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”