cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marriuss017
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 03 Feb 2009, 17:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de marriuss017 » 26 Iun 2015, 18:01

Astazi am vorbit cu taica-meu la telefon. Ieri in zona Ceatalchioi a plouat vreo 2 ore si dupa ploaie 12 crapi scosi plus 4 ratati, toti la mamaliga si 2 la rama neagra, cel mai mare 4,7kg la rama. Nivelul apei s-a stabilizat, putin tulbure dupa ploaie.

Avatar utilizator
Voinescu_Ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mai 2014, 15:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Voinescu_Ciprian » 01 Iul 2015, 12:29

Pe data de 20-27 iulie voi pleca la dunare cu 2 colegi de munca si tinem foarte mult sa mergem pe dunarea veche pentru ca nu am mai fost niciodata intrebarile noastre ar fi urmatoarele :

- Putem sa ne cazam la cort ?
- Putem ajunge cu masina langa locul de pescuit ?
- Cat costa bacul si de unde se ia acesta
- Daca avem vreo sansa sa cumparam rame negre de la localnici sau trebuie neaparat sa ne luam din tulcea


Si inca o chestie foarte importanta eu unul urmaresc sa prind crap-somn la lansete iar colegii mei fiind noi in pescuit pentru prima data tin foarte mult sa prinda la varga albitura daca stie cineva locuri pe dunarea veche si la care pot ajunge cu masina va rog sa mi le ziceti si mie va multumesc !
Voinescu Ciprian - Carp Gym

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 01 Iul 2015, 17:07

Voinescu_Ciprian scrie:Pe data de 20-27 iulie voi pleca la dunare cu 2 colegi de munca si tinem foarte mult sa mergem pe dunarea veche pentru ca nu am mai fost niciodata intrebarile noastre ar fi urmatoarele :

- Putem sa ne cazam la cort ?
- Putem ajunge cu masina langa locul de pescuit ?
- Cat costa bacul si de unde se ia acesta
- Daca avem vreo sansa sa cumparam rame negre de la localnici sau trebuie neaparat sa ne luam din tulcea


Si inca o chestie foarte importanta eu unul urmaresc sa prind crap-somn la lansete iar colegii mei fiind noi in pescuit pentru prima data tin foarte mult sa prinda la varga albitura daca stie cineva locuri pe dunarea veche si la care pot ajunge cu masina va rog sa mi le ziceti si mie va multumesc !


Buna ziua ,

Ce inseamna " Dunarea Veche " ca locatie . De la Calarasi pana Tulcea sau e vb despre Crisan ?

Sa stim si noi despre ce vb

Stima
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
Voinescu_Ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mai 2014, 15:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Voinescu_Ciprian » 01 Iul 2015, 23:40

Buna seara este vorba de zona de la mahmudia unde treci cu bacul si ajungi la asa numita bucla cred ca se numeste
Voinescu Ciprian - Carp Gym

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 02 Iul 2015, 17:13

Voinescu_Ciprian scrie:Buna seara este vorba de zona de la mahmudia unde treci cu bacul si ajungi la asa numita bucla cred ca se numeste

Prima bucla, Uzlina, se poate ajunge cu masina, camparea e interzisa dar noi am campat , pe noi ne-au controlat de toate actele,dar in schimb am facut curat dupa alti iar cand au constatat ca am ecologizat zona (se vedeau plasticele vechi pe care le-am strans in saci) ne-au lasat in pace Deci am scapat fara nici-o amenda. .E o zona foarte aglomerata.Se prinde peste.


Stima
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
Voinescu_Ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mai 2014, 15:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Voinescu_Ciprian » 02 Iul 2015, 21:54

Multumesc pentru raspuns domnule armand mai aveam totusi cateva intrebari cat costa bacul de la mahmudia, dupa ce ne dam jos de pe bac cat mai avem de mers cu masina pana la locul de pescuit si ca si taxe o sa avem eu permisul vizat cei 2 prieteni ai mei taxele de vizitare sau cum se numesc platite pe o saptamana, taxa de masina care am vazut ca si asta trebuie platita si ne mai trebuie ceva de care ar trebui sa stiu ? referitor la taxe ma refer ca la restul cred ca suntem 100% pregatiti de la saci menajeri si restul ce ne trebuie sa lasam locul 100% curat astept raspuns multumesc
Voinescu Ciprian - Carp Gym

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 03 Iul 2015, 10:25

Voinescu_Ciprian scrie:Multumesc pentru raspuns domnule armand mai aveam totusi cateva intrebari cat costa bacul de la mahmudia, dupa ce ne dam jos de pe bac cat mai avem de mers cu masina pana la locul de pescuit si ca si taxe o sa avem eu permisul vizat cei 2 prieteni ai mei taxele de vizitare sau cum se numesc platite pe o saptamana, taxa de masina care am vazut ca si asta trebuie platita si ne mai trebuie ceva de care ar trebui sa stiu ? referitor la taxe ma refer ca la restul cred ca suntem 100% pregatiti de la saci menajeri si restul ce ne trebuie sa lasam locul 100% curat astept raspuns multumesc
Salut,

Bac-ul era 25 ron (parca), intreaba akolo cand ajungi. stiu ca nu trece Duminica decat daca in e periada de recoltare ,te interesezi la fata locului.
Cum treci ,urci pe dig si faci DREAPTA, tii drumul de pamant pana cobori de pe dig , treci de o stana de oi, un canton parasit ,
o sa ai pe dreapta ta un canal, la primul podet intre canale urci din nou pe dig sunt cam 6-8 km de la bac, cum urci se vad locurile de pescuit

Stima
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de evelyn » 03 Iul 2015, 22:45

15 lei este de luni pana vineri

Avatar utilizator
Voinescu_Ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mai 2014, 15:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Voinescu_Ciprian » 04 Iul 2015, 10:10

Aveti idee sa imi spuneti cam cat de lata este dunarea pe zona asta de bucla si daca este curentul la fel de puternic ca in zona de Murighiol la dunavat pentru ca acolo pescuiam cu Plumbi de 150 g si tot ii lua curentul
Voinescu Ciprian - Carp Gym

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de evelyn » 07 Iul 2015, 08:31

150 de metri cred, si curge f lin , plumb max 100gr

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 08 Iul 2015, 10:06

evelyn scrie:150 de metri cred, si curge f lin , plumb max 100gr


:lol:
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
Voinescu_Ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mai 2014, 15:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Voinescu_Ciprian » 09 Iul 2015, 14:20

Deci cum e pana la urma? Am tot citit pe anumite site-uri ca ne-am lua amenda cu cortul sunt aberațiile sau e si ceva adevăr la mijloc?
Voinescu Ciprian - Carp Gym

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de evelyn » 17 Iul 2015, 08:38

du te colegu linistit, daca vorbesti frumos cu ei si faci curatenie acolo la locul de pescuit si mai pui si o tuica intr un bidon de 1 l nu cred ca o sa iei amenda, eu pana acum nu am luat

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de shahjaban » 04 Aug 2015, 13:22

pentru pescuit la Chilia de unde se scoate PG ? din Tulcea sau din Chilia ?

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de nikalai » 04 Aug 2015, 18:40

din TULCEA

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”