cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 04 Iun 2009, 02:02

E ora 2 si nimic, a 3_a zi.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 04 Iun 2009, 17:32

Vreme excelenta, peste ioc. A venit si pol de frontiera ne a verificat si chiar ne a laudat ca avem toate actele in regula. Revin.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 04 Iun 2009, 17:54

Ce mama naibi au pestii aia? :-?? Ca zici ca vremea s-a stabilizat...Macar umbla ceva peste ziua/noaptea?
Si apropo de acte: cam ce acte aveti? :D Sa stiu si eu...Multumesc mult de tot!Fir intins.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Iun 2009, 19:03

Ai incercat la rapitor? La salau? Ai tipari? Daca nu, prinde niste maruntis, taie-l in bucati, transversal, si da cu bucata din mijloc. Incearca la naluca, daca ai la tine.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Iun 2009, 00:33

Crownyboy, cate zile mai stai? Daca pestele nu pune botul, macar va distrati bine? Hai, fi mai stufos... Sa ma simt si eu acolo, alaturi de voi.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Iun 2009, 00:37

Zamfi, tu cat timp vei sta in delta, unde intentionezi sa mergi, de cate ori iesi in delta intr-un an?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 05 Iun 2009, 07:25

''Ora 1 a venit, 2 crapi la 4 kile au rasarit !'' :D . 2 craputi la 4k simultan, la aceeasi baterie de lansete , ora 1.oo. @ Zamfi, acte :permis pescuit asociatie(nu este obligatoriu), permis ANPA, taxa PG+viza PG Tulcea. @Sorin, initial panat azi,dar mai stam pana dumin4ca,daca ne lasa vremea. Am facut o noapte alba,ma bag la cotet.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Iun 2009, 18:20

BRAVOOO!!!!!!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 05 Iun 2009, 20:26

Multam fain!Alea le avem si noi... :D Bravo pentru crapi! Noaptea ...ora 1...interesant!
Eu vreau sa plec in 14 seara,ajungem in 15 si sper sa stam pana in 21 iunie.Pe Chilia nu am fost niciodata ,asa ca...Daca poti sorine sa dai vreun sfat...Eu sunt interesat de rapitori !Si de crap ...in lipsa de rapitori!Suntem 5 prieteni care vom merge cu doua masini.Sper sa prindem vreme buna! de obicei merg cel putin odata pe an in Delta...Anul asta sper sa mai merg cel putin odata! de obicei merg pe Murighiol ,la salau si somn...Daca iasa bine pe Chilia... :D
Apropo, cum e cu tantarii anul asta?

Fire intinse!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iun 2009, 01:17

Zamfi, anul trecut a fost mai ploios si ne-au cam decimat tantarii. Eram ca trasi la masina de cusut. Din experienta mea pot spune ca Sf.Gheorghe este bratul somnului, Sulina al salaului, iar Chilia al crapului. Iar ghiolurile exclusiv ale stiucilor. Am batut Sf.Gheorghe si Sulina pana la varsare. Pe bratul Chilia am fost doar la Chilia...si m-am indragostit...Cum esti tu cu salaul, sunt eu cu crapul. Crapul salbatic bineanteles. Dar daca intra un salau nu il refuz...Nu iesim odata pe an in delta sa facem prada, ci mai degraba sa aratam cum ar trebui sa se prezinte un pescar sau un turist. Martori sunt localnicii. Ne-au apreciat pentru curatenia pe care am lasat-o in urma. Trebuie sa respectam natura, sa ne respectam intre noi, pescarii, dar sa ii respectam mai ales pe cei care traiesc acolo si care ne vad ca pe niste venetici, sezonieri care apar numai cand e bine, cand musca pestele...Mai ai putin si esti in delta. Sa ma tii la curent cu evenimentele. OK?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iun 2009, 01:24

Crownyboy, te-ai dat la fund? Spuneai ca ne tii la curent continuu...spune orice...si de un oblete...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 08 Iun 2009, 08:37

Ok! Bine ,dupa ce ma voi intoarce... :D
Crownyboy poate nu mai are baterii la laptop...Sper sa revina cu informatii inainte de a pleca eu...Totusi,pe unde as putea merge pe Chilia ?Un loc interesant ceva?Sorineeeeee?! :D
Anul trecut la Murighiol am luptat si eu eroic cu tantarii...Anul asta ...om vedea!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 08 Iun 2009, 17:48

Zamfi, treci pe Ostrovul Tataru cu bacul de la intrarea in Chilia. Pana aici totul e clar, nu? Dupa care o iei drept inainte pe un pseudodrum pana dai de niste ruine ale unei foste ferme zootehnice. Atentie! Din loc in loc apar canale, de fapt santuri mai adanci fara apa, pe care trebuie sa le ocolesti, ori prin stanga ori prin dreapta, pana dai de vreun podet. Ei, cam din dreptul ruinelor(poate ceva mai jos unde este si o bifurcatie a Dunarii) si apoi in amonte sunt nenumarate locuri de pescuit. Nu am avut neaparat un loc fix. De exemplu, in 2007 cand am stat la pensiune, si nu eram legati de tabara si corturi, am schimbat zilnic locul. Si zilnic am prins in functie de loc, ori crap ori somn, ori combinat. Mai pica si cate un salau, accidental, la tipar.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 08 Iun 2009, 20:14

Ok,merci.Noi cred ca ne vom opri mult mai sus de Chilia.Este un tip din Alba care pescuieste pe acolo si ne tot prosteste de cap cu o gura de canal care se varsa in brat...Cum ti-am spus eu am treaba cu salaul... :D

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 08 Iun 2009, 22:48

Scuze pentru pauza, dar ma astepta familia :D ! M-am intors sambata ,pana la urma. In afara de cei doi crapi de ora 1.00 nu s-a mai prins nimic.Cateva trasaturi(crapi, crengi), dar ajuns prea tarziu la lansete.Oblete la undita, nici macar un cars,platica,guvide.Am vrut sa luam peste din Chilia la plecare si am alergat pe la vreo 10 pescari si nimic. Unul singur avea un somn de 30k, neinteresant.Pescarii spuneau ca inca nu a iesit crapul din balta( de la reproducere).La rapitor a incercat unul din noi cu barca inchiriata de la pensiunea vital, dar doar pe brat( in rest este prohibitie); rezultate=1avat, salau nimic, in 2 zile consecutive.Zamfi .ai grija cu ce masina mergi!!! Drumul este oribil. Eu am fost cu un Ford Transit Conect si nu am avut probleme, dar colegul meu a venit cu un Peugeot 307. Rezultate: scut motor, rupt; aparatoare aripa ,rupta; bara fata fisurata+ plina de praf, de te ia cu ameteala.Cand ne-am dus din cauza unei ploi ce cazuse cu o zi inainte , pamantul era numai bun de mers pe el, adica nu se simteau nici gropile asa de rau si nu era praf mai deloc. Cand ne am intors insa era totul uscat. Nu mi-a venit sa cred cand am deschis dubita la Bucuresti. Totul era invaluit in praf.La intoarcere am ratacit si drumul. Plecati de la ora 10 din Ostrov, am ajuns la ora 21 in Bucuresti.La dus am facut o harta cu Google Earth al drumului, pe portiuni, cu scurtaturi cu tot si am ajuns bine. Dar la intoarcere nu ne am mai uitat pe harta si ne am dus la dreq in praznic. Dupa ore bune de dus-intors prin coclauri am reusit sa iesim pe scurtatura asa numita " Pe la stani" spre Pardina.Sorine , am adunat gunoaie in trei saci de pubele mari de gunoi, cred ca de 100 l sau mai mari, pe care i-am adus la Bucuresti. Ce ma surprins este faptul ca nu era asa de multa mizerie ca prin alte parti.Probail ca si lipsa pescarilor, in exces, are o contributie. Altfel spus, m-as intorce acum acolo. Este de vis si locul de pescuit si peisajul. Si sunt sigur ca este si peste pe masura.Din pacate nu cred ca mai ajung asa curand. Astept relatari de la voi dupa expeditii. Fir Intins.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”