cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 08 Iun 2009, 23:34

Apropo de pescuitul noaptea, noi am dat si noaptea far probeleme. Nu am vazut o salupa de pol de frontiera in 6 zile. Au venit pe uscat cu un ATV. La Tulcea am intrebat cum este cu aceasta lege, iar raspunsul a fost ca depinde de cine dai in momentul controlului.Daca nimeresti de unul mai plin de zel de taxeaza. :-q .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2009, 03:56

Crownyboy(sau Daniel?), ma bucur ca ati ajuns cu bine acasa. Imi pare rau pentru prietenul tau cu Peugeot-ul. Insa, ori lasi masina in Tulcea si iei vaporul, ori executi deplasarea cu un autoturism adecvat conditiilor extreme. Treaba cu iesitul crapilor din balta cam asa este. Dupa bataie incep sa iasa incet, incet in Dunare, migratie corelata cu scaderea nivelului apei si implicit cu scaderea oxigenarii apei in lacuri. Am facut iesiri in mai multe perioade, de la inceputul lui august si pana la finele lui septembrie, si am avut cele mai bune rezultate dupa 1 septembrie, cand se mai racoreste putin si se reduc perturbatiile atmosferice. Pe canalul Tataru se prinde constant, zi de zi, dupa cum am conversat pe You tube cu cineva, insa eu prefer o captura adevarata odata pe saptamana, in locul celor zilnice si pana in 5-6kg. E o trupa de pensionari din Bistrita ( la ora asta pensionari ) care de 30 de ani merg pe canalul Tataru la pescuit.
Si asa cum zici, drumul de 80km din Tulcea si praful ala marunt te ucid. Totul trebuie sigilat in saci.
Te felicit pentru curatenia pe care spui ca ati lasat-o in locul in care ati stat. Asa trebuie sa fie toti. Daca gasesc un loc curat, pana si nesimtitilor li se face rusine sa lase mizerie in urma. Este adevarat ca si Dunarea aduce tot felul de gunoaie, dar ca sa-mi fac sederea placuta incep cu igienizarea locului, pe care incerc sa-l las la fel de curat.
Pe curand!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2009, 04:31

PS : cred ca am gresit, dar am dreptul la 3 incercari. Gabi?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 09 Iun 2009, 10:33

Merci mult de informatii. Din pacate se pare ca nu sunt prea bune... :-S Totusi o sa mergem ca asta e!Vom merge cu doua masini, un Citroen berlingo (tip cargo) si un A4 break! :)) Din fericire nici una nu-mi apartine! :D Ce rau sunt...Dar nu vrem sa mergem decat pana in zona Pardina asa ca sper ca e mult mai bine...In rest: porumb vechi,conserva ,mamaliga,coropisnite,rama neagra, lipitori,sepii,2 tipari! :D Plus truse impresionante de spinning! De altfel mie in ele mi-e baza!Eu de obicei prind la spinning suficient cat sa ma distrez...De obicei!Si eu sunt convins ca nu e perioada crapului si de aceea imi propun somnul si salaul. Nu stiu cum va fi pe acolo,dar daca mergeam la Murighiol sunt convins ca era exceptional din acest punct de vedere...Dar tentatia noului ... :D
Mai vorbim.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 09 Iun 2009, 12:34

Gabi. :D

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 09 Iun 2009, 16:44

:D

Totusi cum e anul asta cu tantarii?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2009, 18:48

Zamfi, varful de forma al tantarilor este in iulie si august. In iunie se organizeaza, in iulie si august dau atacul, iar in septembrie bat in retragere. Stii ce am auzit, cica numai femelele sug...,femelele de tantar, sper ca nu te-ai gandit la altceva.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2009, 19:09

Zamfi, inainte de a merge la Chilia impreuna ( deci inainte de 2006 cand au avut alta echipa ), noii nostrii coechipieri au campat la iesirea din Pardina, exact unde drumul face un cot de 90 de grade si unde este o mica balta rotunda. Inainte era o padure de plop, care le asigura umbra. Padurea a fost taiata si locul si-a pierdut farmecul. Cica au avut rezultate bune acolo >:D<
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 09 Iun 2009, 21:06

:D O sa vedem si noi ce vom gasi...In seara asta am discutat cu tipul din Alba ,dar mi-am dat seama ca nu era suficient de experimentat pentru Dunare...Sigur ca nu toti pot fi "genii" in pescuitul pe Dunare ca si subsemnatul &CO =)) Mama da ce meseriasi suntem!!!
Acum vorbind serios , de obicei prindem si ceva peste...Nu cred ca vom da gres nici de aceasta data! Modesti... :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2009, 23:08

Sunt convins ca ai arta pescuitului in sange...modestule...Sa-ti atarne o roaba de rahat pe varful betelor. Dar, totusi cum va puteti combina cu un tip necunoscut? Noi, daca e sa primim un nou membru in trupa, facem o intrunire si stabilim daca persoana corespunde, profesional si moral, il analizam si pe fata si pe dos, il intoarcem ca pe un ciorap.
Totusi e o vacanta pe care o astepti un an si nu-ti poti permite sa o strici din cauza unuia sau altuia. Fiecare rotita trebuie sa isi aiba locul ei in angrenaj. In alta ordine de idei, daca gasesti un loc bun, nu il lasa, nu da pasarea din mana pentru cea de pe gard. Iar un loc bun nu inseamna neaparat unul din care scoti pesti multi si mari. Conteaza foarte mult si ambianta, sa te simti bine seara langa un foc bine facut cu un pahar de palinca in mana, sa iti faci prieteni printre localnici,care sa aiba certitudinea ca revii si anul urmator, sa faci poze si sa filmezi, ca sa vada tot globul pamantesc unde, si cat de beat ai fost...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 10 Iun 2009, 18:31

Merci de aprecieri! :D Poate m-am exprimat gresit...Tipul din Alba NU VINE cu noi! Am discutat cu el doar despre locuri de pescuit pe Chilia!Asa ca...
Ai impresia ca duc pe fitecine sa-l invatam sa pescuiasca?Nu-ti spuneam ca suntem cei mai meseriasi de pe planeta? :))
Ps: cred ca realizezi ca treaba cu "meseriasii" e pur si simplu pentru destindere...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 10 Iun 2009, 20:46

M-ai linistit, eu consider ca noi suntem cei mai mari pescari de pe planeta...ha, ha, ha si =)) . Cum stai cu pregatirile? Mai ai 4 zile, cum e cu adrenalina, pana la urma unde mergeti?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorix » 11 Iun 2009, 13:11

ma scuzati dar am inteles ca trebuie si un permis pentru Rezervatia Biosfera Delta Dunarii care se plateste in Tulea si costa 15 lie

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 11 Iun 2009, 17:40

sorin1362 scrie:M-ai linistit, eu consider ca noi suntm cei mai mari pescari de pe planeta...ha, ha, ha si =)) . Cum stai cu pregatirile? Mai ai 4 zile, cum e cu adrenalina, pana la urma unde mergeti?

Frate poate ai dreptate!Ca nu am precizat care...planeta! =))
Cum stau? Aproape in sevraj! :D Achizitionat lipitori si sepii...Urmeaza coropisnita...Ceva tipari...Porumbul pregatit...faina de malai OK! Sambata va fi ziua pregatirilor! Duminica bagajele si seara...GO! :D Vom merge pe Chilia ,undeva intre Ceatalchioi si Pardina ,in functie de ce locuri gasim...Eu imi doresc o gura de canal ...Chestie de rapitori!Am pus ochiul satelitului pe una...Sa vedem!


Legat de intrarea in rezervatie...Habar nu am! Eu merg pe zona de frontiera ,care va sa zica PG-ul include si restul taxelor!Pentru ca ,pentru mine un lucru e clar:eu NU pescuiesc in Delta Dunarii ci pe bratul Chilia al Dunarii! :D O chestie!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Iun 2009, 01:41

Perfect, Zamfi, oare cum de te-am gasit? Esti pe gustul meu, cu glume in program, tot tacamul. As vrea sa tinem legatura in continuare. Valabil si pentru Gabi, care dupa iesirea in delta nu mai zice nimic. A inghetat...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”