cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iun 2009, 17:23

Dunarea e tulbure! :-?? Asa ca ...ramane somnul! :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Iun 2009, 19:37

Somnul de voie?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 13 Iun 2009, 19:43

Cel cu somoteiul este partenerul meu de pescuit, Bogdan. Mergem impreuna pa peste tot. Cand am fost noi apa era asa de limpede, ca din barca se vedea primul prag.
@ **== Zamfiiii, razbuna-neeeeeeee! Fir intins,distractie placuta si sa aveti parte de vreme buna !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iun 2009, 20:03

Multumesc de urari!Am sa ma ocup personal... :D De razbunari...Desi imi displace chestia cu tulbureala pe motiv de spinning.E adevarat ca am luat somn la oscilanta pe apa tulbure,dar...Vedem noi ce o fi! Dupa ce ma intorc o sa va impartasesc impresiile mele despre Chilia!Oricum eu plec optimist deoarece e Delta nu ibric de cafea f..! :))

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iun 2009, 20:06

sorin1362 scrie:Somnul de voie?

Asta e obligatoriu!Deoarece vinul de Aiud este extrem de tare!Tuica la fel! =)) Si cum eu nu am vazut barbat care sa bea incontinuu mai mult de 24 de ore <:-P trebuie si somn...Plus ala de frigare! >:D<
Apropo, spune-mi si mie de pe unde esti ca sa stiu (vorba ciobanului) cum (sa) te iau... :))
Salutari! :-h

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Iun 2009, 20:38

Inseamna ca nu ai vazut pescuit cu baimarenii? Pe youtube? Russsiniiicaaaa...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Iun 2009, 20:40

SI FIR INTINS! Vorbim dupa...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 18 Iun 2009, 15:11

Nu zice nimic ala micu'(Zamfi) !L-o fi muscat vreo stiuculita .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 18 Iun 2009, 22:44

GABI, Zamfi a spus ca ne povesteste tot, tot,tot, cand se intoarce, ca nu e ca tine cu laptop-ul si la baie. Ai rabdare, precum am si eu. In schimb ai putea dezvolta tu...hai, fi mai stufos, cam ce intamplari ati mai avut? Mmmm? Cred ca o sa asteptati si voi niste relatari de la mine ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 20 Iun 2009, 00:04

Gaaabbbiiii, desteptarea, iar ai "inghetat"? Fa un efort si mai povesteste ceva :-@
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 21 Iun 2009, 10:42

Am venit! :D :D :D Sigur ca o sa va spun tot! Acum o descriere scurta a expeditiei:am ajuns luni dimineata in Tulcea, luat pg-uri( nu ni le-a cerut nimeni! :)) si cu bacul de 9 am trecut la Patlageanca.Orele 14 ne-au gasit plini de nervi si praf pe drumurile de tot rahatul de pe bratul Chilia! :D Pe la ora 16 am hotarat sa ne intoarcemde la Pardina la Ceatalchioi ,unde aveam un cunoscut care ne-a sunat ca a luat crap...Ne-am facut tabara mai jos de Ceatalchioi si ne-am apucat de treaba!Adica de beut! =)) Rupti! =)) Prastie! :)) Apoi am pescuit doua zile (da' greu din cauza aburilor care nu se mai ridicau parca de pe noi...) si am prins doar somotei, un salaias la kil (eu!) si multa prietenie!Miercuri dimineata am mutat tabara la Murighiol! :D De ce? Pe Chilia se plimba submarine!!!! Nu erau pentru noi...Eu nu dau la crap decat rar asa ca nu ma prea intereseaza...Da' amicul cu telefonul ,care era acolo ,avea un crap de 14 kg... :D Loc nadit, tot tacamul.Cand a mai prins noaptea la doua inca unul de 28 kg >:D< :D am zis ca e momentul sa mergem pe ape mai linistite...Oricum perioada nu este extraordinara pentru crap( minus submarinele!) si apa era putin tulbure. Asa ca l-am lasat pe amicul cu submarinele (a mai ratat inca unul! :-$ ) si am mers la obletii nostrii pe Murighiol. Aici am pescuit miercuri seara, joi,vineri si sambata dimineata dupa care am plecat spre casa. Tinand cont de perioada cat am pescuit efectiv si de braconajul salbatec practicat la lumina zilei ,eu zic ca am prins si peste! Peste nu submarine! :)) Adica somotei la 2-2,5 kg (nu-s mari da-s rari!), un crap de 5,600 kg si o ciurda de salai la twister ,intre 0,5-3 kg!Plus avatei... Salaii...specialitatea lu' baiatu! :-$ V-am zis ca suntem cei mai buni! =)) Atat de buni incat ieri, la plecare am vandut ( cred ca am inebunit de tot!) 8 salai si un somotel ...La un vecin de tabara din ...Braila! =)) Inca de astea nu am facut!Peste acasa nu am adus ca nu ne intereseaza ,dar am facut niste regaluri pescaresti ...Cred ca m-am ingrasat 2 kile!Unii ar zice ca de la vin ,eu zic ca de la peste!
Asta e pe scurt! Raspunsuri si detalii ...in curand!

Avatar utilizator
bc11cos
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Iun 2009, 17:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bc11cos » 24 Iun 2009, 17:39

salut everybody
in iulie mergem la pardina 4 persoane.spuneti-mi va rog cum e drumu tulcea pardina?gasesc tot felul de afirmatii contrare pe net.altii zic ca mergi cu 40-50 la ora iar voi aici ziceti ca ati rupt un peugeot 307.portiunea tulcea pardina e ok?noi mergem cu un peugeot 307 si un matiz.
multumesc anticipat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Iun 2009, 19:13

Hei ! Zamfi, bine ai revenit printre pamanteni ! Se pare ca ati avut o iesire pe cinste.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Iun 2009, 20:01

Matizul e pe post de remorca? =)) Glumesc, si eu am un Matiz, dar il folosesc numai in oras. Pentru iesiri la pescuit mi-am luat un Suzuki Vitara. Cu o remorca usoara este numai potrivit pentru o iesire in delta. Autoturismele cu garda joasa nu sunt prea indicate pentru drumul Tulcea - Chilia. Poate ca cei care rulau cu 50km/h aveau ceva jeep-uri. Oricum este ceva gen off-road.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bc11cos
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Iun 2009, 17:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bc11cos » 24 Iun 2009, 23:15

ma gandeam ca o fi mai rau drumul dupa pardina.stiu ca voi mergeti pana la chilia veche..e un pic cam departe pt noi.gazda noastra ne-a zis ca e ok drumu pana la pardina, orice masina face fatza( ma rog,in afara de lamborghini :))
aveti ideea daca bacul tulcea-tudor lucreaza duminica?

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”