cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 25 Iun 2009, 00:56

Sambata, sigur pana la ora 18. Duminica nu stiu. Dar ca sa nu ai surprize, evita ziua cu pricina.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Iun 2009, 21:01

Hei, Zamfi, si pe tine te-a "inmuiat" iesirea in delta? Povesteste un pic de tipul cu "submarinele", adica ala cu crapii de pana in 28kg. Hai c-ai pus benzina pe foc. Cu ce dadea? Cu ce a momit? Era singur? Era cu cortul? Etc...? Hai, ca-s numai ochi si urechi...si stii ce inseamna sa fii stufos?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 27 Iun 2009, 10:10

:)) Frate ...tipul era cu sotia ! :D Binenteles ca la cort...Era deja de o saptamana , nadise locul cu tot felul (desii la apa de cca 8-10 m adancime iti imaginezi distractie) si dadea exclusiv cu mamaliga!Omul ne-a spus ca el nu a prins niciodata pe Chilia la porumb! :-?? Poate pentru ca nu dadea...Pescuia cu "bomba" sau "arici" sau cum vrei sa-i spui.Cred ca stii la ce ma refer.Dihania de 28 i-a inghitit pur si simplu tot ariciul!!! :D Noaptea la 2 a fost distractie! Pentru ca ti-am spus ...submarinele numai noaptea!Cred ca sa nu le intercepteze ucrainienii...Oricum ,un pescuit dificil daca te gandesti ca in cca 10 zile a avut trei trasaturi ,din care a prins doi si unul l-a ratat. Plictiseala mare. Dar cica toamna este un pic altfel si pe Chilia!Inca odata m-a impresionat linistea de pe acest brat. In rest ...toate cele bune!

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 27 Iun 2009, 10:14

AOLLLEEEEUUU. Zamfi tata, nu esti sanatos la cap(cu ghilimelele de rigoare).Cum ai putut sa fugi de exemplare de peste 10kg(submarine)si sa alergi prin toata delta dupa salaiasi la kil :-?? :-q @-) .Altii au mers sute de km prin transee sa gaseasca asa ceva si tu.... . Ma rog, alegerea ta. Ma bucur totusi ca ai reusit sa-ti satisfaci poftele si ati avut o iesire reusita.Da mai da-ne detalii.

@bc11cos drumul pana la Pardina este plin de gropi. Nu poti merge cu mai mult de 10-20km /h pe drumul pietruit.Incearca sa mergi pe langa drumul pietruit ,daca se poate, sunt facute niste scurtaturi de alte masini ,paralel cu drumul principal.La Podul peste canalul Sireasa fa dreapta, dupa pod si iesi direct la Pardina.Nu ai cum sa te ratacesti,este drum pe dig fara stanga,dreapta, dar este practicabil doar pe vreme buna.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 27 Iun 2009, 14:50

Apropo, am pus si pe Youtube un filmulet cu poze "Pescuit ostrov 2009".

Avatar utilizator
bc11cos
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Iun 2009, 17:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bc11cos » 27 Iun 2009, 15:49

multumesc crownboy.mare lucru n-m inteles:P pt ca e prima data cand mergem in zona, dar cred ca ne descurcam noi cumva.nu e ideea de viteza ca pot face si 5 ore pana la pardina nu ma deranjeaza, idea e sa nu fie cratere atat de mari incat sa raman suspendat :)) noi mergem cu doamnele stam la o pensiune in pardina.spre rusinea noastra suntem crapari de crescatorie:)) avem capturi frumoase dar nimic nu se compara cu unul salbatec,asa-i?nu e cea mai potyrivita perioada sa mergem la pescuit dar asta e viata,acum s-a putut acum mergem.oricum o sa scriem aici impresii.plecarea pe 12 iulie inca nu am aflat daca lucreaza bacul duminica.daca aflati ceva as fi recunoscator.
fir intins

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 27 Iun 2009, 16:24

bc11cos, intradevar, nu se compara un crap de Dunare cu unul de balta, dar nici stilul de pescuit. Daca incerci sa dai la boiles pe fir de par... nu prea ai sanse. Mamaliga si porumbul boabe direct pe carlig. In curentul Dunarii crapul nu mai sta sa guste din momeala, o ia si pleaca. Si atentie la undite, ca are obiceiul sa le traga de pe suport, in mod brutal. Noi am patit de cateva ori si de atunci le ancoram de mal.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 27 Iun 2009, 20:19

Hai mai Zamfi, trebie sa te trag de limba mereu? Ce arome punea in mamaliga ala cu submarinele...mmm...? Sau e secret? Tu nu pui niste imagini? Banuiesc ca ai imortalizat ceva, nu? Ori pe forum, ori pe youtube...? Ce zici?
Gabi, tu ce parere ai ? Eu te stiu, tu ma stii, el ne stie, dar noi nu il stim..., n-ar fi normal sa-l vedem si noi pe Zamfi?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 27 Iun 2009, 20:48

:D Ala cu submarinele avea mamaliga curata! adica fara arome!Poate e greu de crezut, dar si noi de obicei prindem cel mai bine la mamaliga goala!Adica fara arome! Ca e Dunare frate nu balta lu' Raduta :)) Desi astia vreau sa-l obisnuiasca cu aromele din ...boilesuri. Crapul de pe Chilia...

Legat de poze...E obositor! :D Am ceva poze (sunt 4 si din anul asta ,dar de la Murighiol) dar pe site-ul meu favorit de pescuit...
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=3613

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 27 Iun 2009, 20:52

Completare:nu prea dau dupa crap ,dar si cand prind cate unul...Vezi poza din galerie de la Murighiol de acum doi ani! Ala e al mai mare de l-am prins eu! :D

Ps: tot legat de poze...nu postez in galerie decat poze personale, cu pesti la fel! Asa ca...Oricum submarinul nu l-am pozat ca...nu era al meu!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 27 Iun 2009, 22:36

Zamfi, cred ca nu m-ai inteles... pune niste poze, sa te cunoastem si noi. Nu-i musai sa fie salaii in poza, si nici crapii si nici octombrie rosu...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 28 Iun 2009, 02:16

Hei, junior, in loc de "bc11cos" nu am putea sa-ti spunem pe nume? Asta prea suna a cyborg...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 28 Iun 2009, 09:40

Sorine, AMR cat ? :D Ca tare esti nerabdator. Noi mai facem o iesire dar spre toamna si cred ca pe Dranov. Pe Chilia mai merg doar daca mai fac rost de masina firmei. Avem un prieten, mosulet, cu o salupa mai maricica facuta de el, cu motor de golf 2 , facem cam 2-3 h din Jurilovca. Sta cu noi toata perioada, ne pregateste mancarea, cafeluta,are frigider,generator,motor electric si o barcuta cu el. Plus de asta ,este o enciclopedie de bancuri.De 4ani de cand mergem cu el nu mi-a repetat un banc @-) .

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 28 Iun 2009, 10:12

sorin1362 scrie:Zamfi, cred ca nu m-ai inteles... pune niste poze, sa te cunoastem si noi. Nu-i musai sa fie salaii in poza, si nici crapii si nici octombrie rosu...
Frate daca dai click pe linkul postat de mine mai sus o sa ma cunosti! :D Unele poze sunt facute chiar de aproape ,asa ca poti ,dupa aceea, sa ma recunosti chiar si pe strada!Curaj! :D
O zi buna.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 28 Iun 2009, 13:34

Gata ! Te-am vazut ! Da, se vede ca-ti plac rapitorii.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”