cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 25 Iul 2010, 09:43

La multi ani nea Marius, sa ne traiesti !! Multa sanatate si zile linistite in Delta !!! =D> <:-P >:D<
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 25 Iul 2010, 13:28

La Multi Ani!Toate cele bune!

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bogdan25 » 25 Iul 2010, 22:46

LMA! dar eu nu-ti doresc deloc liniste ci multa multa acctiune(doar cand vin eu) =))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gor965 » 25 Iul 2010, 23:25

@Craparulsef
La multi ani ! <:-P
Multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
chucki17
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 26 Iul 2010, 11:20

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de chucki17 » 26 Iul 2010, 11:40

Buna ziua,
avand in vedere ca sunt cel mai nou membru inca de la inceput vreau sa-mi exprim respectul pentru ceilalti. Si acum sa spun ce ma doare. De 2 ani am cazut si eu in patima pescuitului. Iar anul asta mi-am planificat concediul in delta. Acum vine cerinta de ajutordin partea dumneavoastra pentru ca nu am inteles mai nimic de aici. Ce trebuiesa fac sa pot pescuii si eu legal in delta (in zona mahmudia) avand in vedere ca nu sunt chiar un mare pescar (deci nici capturi nu credca or sa fie) si nu in zone speciale gen rezervatii sau altceva. De fapt euvreau sa gasesc un ochi de apa si sa stau linistit cu batu' in balta indiferent daca prind sau nu ceva dar sa nu ma ia nimeni pe sus.....Vamultumesc anticipat pentru raspunsuri.

ps: tin sa mentionez ca nu am nici permis nici altceva pana acum ampescuit pe o balta de langa Lehliu unde sunt prieten cu patronul

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 26 Iul 2010, 11:50

Fa-ti macar permisul ANPA si nu cred sa ai probleme.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
chucki17
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 26 Iul 2010, 11:20

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de chucki17 » 26 Iul 2010, 12:04

imi poti spune cat dureaza si cam cat costa?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 26 Iul 2010, 12:14

Costa 30 lei. Ar trebui sa te lamureasca cei de la asociatia caruia te vei adresa in vederea eliberarii permisului.

Lista cu asociatiile:
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=332
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 26 Iul 2010, 12:49

Mutumesc tuturor pentru frumoasele mesaje de felicitare...a mai trecut un an din viata si in mod cert ultiimile 7 luni au trecut intr-un mod chiar foarte placut, alaturi de dumneavoastra. Sincer va sunt recunoscator pentru frumoasele intentii, va multumesc din nou si va doresc viata lunga, sanatate si capturi frumoase!
Cu stima, Marius - Mircea Barau.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 26 Iul 2010, 14:47

LA MULTI ANI nea Mircea si din partea mea.Scuze de intarziere.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin79 » 26 Iul 2010, 17:11

chucki17 scrie:Buna ziua,
avand in vedere ca sunt cel mai nou membru inca de la inceput vreau sa-mi exprim respectul pentru ceilalti. Si acum sa spun ce ma doare. De 2 ani am cazut si eu in patima pescuitului. Iar anul asta mi-am planificat concediul in delta. Acum vine cerinta de ajutordin partea dumneavoastra pentru ca nu am inteles mai nimic de aici. Ce trebuiesa fac sa pot pescuii si eu legal in delta (in zona mahmudia) avand in vedere ca nu sunt chiar un mare pescar (deci nici capturi nu credca or sa fie) si nu in zone speciale gen rezervatii sau altceva. De fapt euvreau sa gasesc un ochi de apa si sa stau linistit cu batu' in balta indiferent daca prind sau nu ceva dar sa nu ma ia nimeni pe sus.....Vamultumesc anticipat pentru raspunsuri.

ps: tin sa mentionez ca nu am nici permis nici altceva pana acum ampescuit pe o balta de langa Lehliu unde sunt prieten cu patronul
Daca vrei un ochi de apa linistit te sfatuiesc sa te duci la Sulina. Acolo o sa gasesti vreo doua locuri numai bune pentru tine. Cat despre permis cauta-l pe craparulsef si o sa se rezolve chiar ieftin.
Daca ajungi la Sulina cu siguranta o sa-mi multumesti pentru sfat.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 30 Iul 2010, 15:24

chucki17 scrie:Buna ziua,
... Ce trebuiesa fac sa pot pescuii si eu legal in delta ...
Legal = linistit = pescuit cu permis ANPA in bazinul mare Sulina, unde zilele acestea s-au prins si crapceni la 3 Kg ...probabil marti, voi posta imagini cu ce vom prinde noi zilele acestea....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 02 Aug 2010, 15:24

Cine are idee de asa ceva?

Zone de campare în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării



ATENŢIE! În Delta Dunării nu se campează!- INFORMARE DE PRESĂ - 8 iulie 2010

Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.

Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate.

Menţionăm că în conformitate cu Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă cuprinsă între 130-400 lei.


Mulţumim pentru înţelegere.

Vezi informare de presă

---------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------
În urma situaţiilor observate în teren de către agenţii ecologi, a propunerilor operatorilor de turism şi a comunităţilor locale, zonele de campare şi traseele turistice au fost reanalizate.


Zone identificate pentru campare după amenajarea lor adecvată şi asigurarea condiţiilor igienico-sanitare de funcţionare:


Dunăre Maritimă Mm44 - Mm45
Dunăre, braţ Tulcea Mm41 - Mm42
Dunăre, braţ Tulcea mal drept Mm34 - Mm36
Canal Mila 36, 2 km. pe partea dreaptă şi stângă - de la vărsarea în Dunăre spre interior
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km98 - km100
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km93 - km95
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km84 - km85
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km64- km65
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km58- km59
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km54
Braţ Sfântu Gheorghe bucla Uzlina km66 - km67
Canal Dunăvăţ mal drept, între intersecţia cu braţul Sfântu Gheorghe şi canalul Lipoveni
Canal Litcov mal stâng km5 – km7
Braţ Sfântu Gheorghe mal stâng km44- km47
Localitatea Sfântu Gheorghe, canalul de Centură de la intrare în Dunăre 2 km spre localitatea Sulina
Braţ Sulina mal drept Mm29 - Mm28
Braţ Sulina mal drept Mm 20 - Mm19
Canal Crişan mal stâng - între braţ Sulina şi canal Iacub
Crişan Dunărea Veche mal drept - din dreptul Hotelului Lebăda, 2 Km
Sulina camping tabără
Sulina - plaja între drumul de acces pe partea stângă, 500m. până la canalul de Centură
Canal Şontea mal drept vis-a-vis de intrarea în Lac Băclăneşti, 1,5 km în amonte
Dunărea Veche mal opus localităţii Mila 23, între canal Eracle şi canal Coţovata
Braţ Chilia, localitatea Chilia braţ Tătaru, mal drept de la Ocolitor Pardina 2 Km în amonte
Localitatea Periprava mal drept, 1 km aval
Plaja Portiţa
Plaja Corbu
Grindul Chituc de la cherhanaua Bosoanca 2 Km spre zona tampon

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 15:28

vorba lui Sorin: astea-s pentru turisti nu pentru pescari amatori ca noi :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tavi79 » 02 Aug 2010, 16:46

buna ziua! am citit postul anterior, cel referitor la balta sulinei, si as vrea sa va intreb ceva: cum ajung si eu acolo?

Am postat acum ceva timp un S.O.S.

"in luna august, in perioda 9/15 august 2010 intentionez, eu si 2 prieteni, sa mergem, pentru al cincilea an in delta.....
Pana acum treaba era destul de simpla...ne anuntam venirea, ajungeam la nenea in curte, in Donovatul de jos, faceam transferul bagajului si dupa un drum de aprox. 40 de minute, ajungeam la un loc, pe bratul Sf.Gheorghe si pescuiam 3 zile.
Anul acesta, apele fiind mari si tulburi, vrem sa incercam sa ajungem pe un canal, ceva retras, unde sa pescuim crap (in principal), chiar daca capturile nu sunt impresionante. Cineva mi-a recomandat can.Litcov, dar intrand pe forumul dumneavoastra....incep sa ma razgandesc. Prin urmare, am intrat aici pentru a va cere ajutorul.
As putea gasi un canal, unde am putea da la crap, pluta? Si cu un acces al ambarcatiunilor redus...
Mi-ati spune ca sunt poate pretentios. Va asigur ca nu sunt. Cei 4 ani de delta, am dat doar cu plumbi de 150-170 g. Anul acest vrem doar sa incercam altceva. Ma puteti ajuta cu un sfat, persoana de contact, ceva??"

.....si cred ca balta sulinei este ce ne intereseaza.

Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”